Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nissan prozradil, proč koncept krásného kupé IDx před lety neposlal do výroby

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 29. 11. 2019 • 00:39
33
2
Zobrazit náhledy (33)
IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo IDx Nismo

Před šesti lety představil Nissan působivou vizi, která sklidila nadšení. Přesto se do sériové produkce neprobojovala.

Na tokijský autosalon v roce 2013 přivezla automobilka Nissan koncept IDx a IDx Nismo, což byla krásná vize dvoudveřového kupé s pohonem zadních kol. Vůz tehdy na výstavišti i dlouho po autosalonu sklízel pozitivní reakce, mohl se stát nástupcem vozu Datsun 510 a očekávalo se, že by se opravdu mohl probojovat do sériové produkce a obohatit tak portfolio Nissanu. Ale nestalo se.

Internetem začalo kolovat vyjádření jednoho z někdejších inženýru Nissanu, který měl k celému projektu velmi blízko a nepřál si být jmenován. Prozradil v něm, že důvodů, proč IDx nedostalo zelenou, bylo vlastně hned několik.

V první řadě tu nebyla žádná zákaznická základna. Veřejnosti se sice vůz líbil, to ale nezaručovalo, že by si jej skutečně někdo koupil. Nissan se také obával toho, jestli by byl o zadokolku v segmentu, kde auta zpravidla dostávala pohon předních kol, vůbec zájem. Další kupé s pohonem zadních kol by navíc v hierarchii Nissanu soupeřilo s modelem 370Z, jenž byl na trhu teprve tři roky.

Japonská automobilka navíc bojovala s tím, že by takové auto neměla kde vyrábět. V úvahu připadal pouze závod v prefektuře Točigi, kde se vyráběly modely 370Z, Skyline a GT-R. Kapacita by tu sice byla, sériová produkce IDx by ale vyžadovala značné investice do výrobních linek, což by se vzhledem k odhadované produkci nevyplatilo.

Další sportovní kupé se v nabídce Nissanu neobjevilo. Naopak v paletě modelů i nadále najdeme 370Z, kterou dnes stále můžete objednat na českém trhu.

Související články

Témata
Avatar - Emel
29. 11. 2019 13:27
Motor
...a když zjistili, že Renault utne dodávky 1.3TCe a budou si muset vystačit s litrem, bylo rozhodnuto...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku