Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Operativní leasing může být výhodné řešení i pro vás

Přemýšlíte o novém vozidle? Pak je na místě si spočítat, jestli investovat do jeho koupě, nebo vsadit třeba na operativní leasing.
S operativním leasingem jezdíte novým vozem, zároveň se vás ale týkají například omezení v případě cesty do zahraničí a řešit musíte i celkový počet najetých kilometrů.
3 Fotogalerie

Leasing je coby způsob financování vozidla už starý známý produkt. A operativní leasing může i pro vás znamenat výrazně méně starostí a více volnosti. Podívejte se, kdy je skvělým řešením, a kdy je naopak lepší si auto standardně koupit.

Pořídit si vozidlo za hotové, nebo si vzít půjčku na auto, která garantuje přátelský úrok a jasně daná pravidla splácení, je pořád tím nejčastějším řešením, když potřebujete jednoduše mít čím jezdit. Auto je pak vaše, zodpovídáte za něj a dělá vám radost. Samozřejmě to s sebou nese i starosti s ním spojené, jako jsou pojištění nebo běžné i naprosto nečekané opravy.

Finanční leasing vs. operativní leasing: V čem je rozdíl?

Finanční leasing je známý způsob financování vozidla. Každý měsíc za něj platíte předem domluvenou částku a po splacení auto ve své podstatě odkupujete. Dokud ale nesplatíte 100 % jeho ceny, nejste jeho vlastníkem – tím je totiž společnost, která vám leasing poskytla.

S tím se pochopitelně pojí i některé specifické situace. Například:

  • Nemáte u sebe velký technický průkaz. Do splacení vozidla si ho nechává leasing poskytující společnost.
  • Na autě nesmíte dělat úpravy. Na snížení podvozku a podobné laskominy si opravdu musíte nechat zajít chuť, stejně tak na jeho prodej. Občas může být problém i s instalací tažného zařízení.
  • Neplatíte zvlášť povinné ručení a havarijní pojištění. Obojí už je rozpočítáno do měsíčních splátek. Může být úleva na to nemyslet. Zároveň je dobré vědět, že nemůžete uplatnit bonusy, které byste jinak u pojišťovny měli, ovšem leasingové společnosti na druhou stranu získávají od pojišťoven lepší nabídky než jednotlivci.
  • Když nebudete včas splácet, leasingová společnost vám (pochopitelně za splnění konkrétních podmínek) auto vezme. Má na to právo.
  • Po splacení domluveného počtu splátek máte možnost vůz odkoupit za zbytkovou cenu.

Přemýšlíte o novém vozidle? Pak je na místě si spočítat, jestli investovat do jeho koupě, nebo vsadit třeba na operativní leasing.Přemýšlíte o novém vozidle? Pak je na místě si spočítat, jestli investovat do jeho koupě, nebo vsadit třeba na operativní leasing. | Zdroj: BNP Paribas Personal Finance SA

 

Operativní leasing vychází z podobných pravidel. Auto si ale pouze pronajímáte a měsíčně za to platíte. V rámci pronájmu se navíc nemusíte starat ani o základní servis vozu či přezouvání pneumatik, i na to myslí společnost, která vám ho poskytuje. Jakmile uplyne doba, na kterou jste uzavřeli smlouvu s leasingovou společností, auto si neodkupujete, nýbrž ho společnosti vracíte a už si s ním nemusíte dělat starosti.

Výhody a nevýhody operativního leasingu. Komu přijde vhod?

A teď už ke konkrétním výhodám a nevýhodám, které se můžou prolínat podle toho, kdo o něm uvažuje.

Co se s autem děje po splacení domluvené částky?

Když už auto nepotřebujete nebo vás daný model jednoduše omrzí a skončí vám smlouva, vrátíte ho a nemusíte se o nic starat. A když chcete, jednoduše si vyberete v rámci „operáku“ další. Možnou nevýhodou může být to, že smlouvu musíte uzavřít nejméně na 12 měsíců, za předčasné vypovězení hrozí penále. Nejobvyklejší je pak smlouva na 2 roky a maximálně můžete auto využívat 4 roky.

Je to výhodné financování vozu?

Operativní leasing je pravděpodobně tou nejjednodušší cestou, jak přijít k novému vozu. Nepotřebujete žádnou akontaci. Zároveň je ale vhodné, zvlášť pokud nemáte peněz úplně na rozdávání, propočítat, jestli se vám vyplatí pronajímat si vůz za nabízenou měsíční sazbu a jestli je to pro vás dlouhodobě udržitelné. Vždy samozřejmě záleží na tom, jaké auto si vyberete – od toho se odvíjí cena.

Dobrou zprávou je, že leasingová společnost na sebe bere riziko inflace. Ztráta hodnoty peněz vám tedy z tohoto hlediska nehrozí.

Firmy a OSVČ pak jistě potěší, že operativní leasing je v celé své výši daňově uznatelný náklad.

S operativním leasingem jezdíte novým vozem, zároveň se vás ale týkají například omezení v případě cesty do zahraničí a řešit musíte i celkový počet najetých kilometrů.S operativním leasingem jezdíte novým vozem, zároveň se vás ale týkají například omezení v případě cesty do zahraničí a řešit musíte i celkový počet najetých kilometrů. | Zdroj: BNP Paribas Personal Finance SA

 

Jak je to s pojištěním a dalšími poplatky?

Technická kontrola, povinné ručení a havarijní pojištění, to všechno si bere na starost leasingová firma. Vám tak odpadá nejedna starost. Platíte jen splátky (ve které je ovšem tento servis započítán) a palivo.

Častou otázkou je taky to, kdo v případě operativního leasingu hradí silniční daň. A pro mnohé překvapivě je to provozovatel vozidla, tedy podnikatel, vy. Platí to v případě, že se ve smlouvě s leasingovou společností nedohodnete jinak.

Do měsíčních splátek bývají zahrnuty i drobné opravy a pravidelné každoroční servisní kontroly.

Na co si ještě dát pozor před uzavřením smlouvy na operativní leasing?

Operativní leasing se zdá být skvělou alternativou ke klasické koupi vozu nebo už zaběhnutému a dobře známému finančnímu leasingu. Týká se ho ale ještě několik pravidel, o kterých byste měli vědět a která byste neměli podcenit.

Roční nájezd

Pokud víte jistě, kolik toho za rok najezdíte, nebudete mít sebemenší problém s tím, že musíte dodržet roční nájezd, na němž se ve smlouvě domluvíte. Za překročení vás totiž čekají doplatky, které bohužel nejsou zanedbatelné.

Když zjistíte, že hranici pravděpodobně nedodržíte (i když můžete mít smluvenou také jistou toleranci), spojte se s leasingovou společností a pokuste se problém řešit co nejdřív.

Garance mobility

Podle konkrétního znění smlouvy, kterou uzavřete, můžete mít garantovanou mobilitu. To znamená, že když se na vámi vybraném voze něco pokazí a je potřeba ho na pár dní nechat v servisu, dostanete zapůjčený jiný automobil, abyste dál mohli jezdit.

Kdo může řídit auto pořízené na operativní leasing?

Řídit ho můžete vy, příslušníci vaší rodiny i firmy.

Cesty do zahraničí

Než se s vozem pořízeným na operativní leasing vydáte do zahraničí, musíte si u leasingové společnosti nechat vystavit speciální formulář. Ten slouží jako povolení k výjezdu s pronajatým autem.

Co dělat v případě nehody?

Když budete s vozem na „operák“ účastníkem dopravní nehody, standardně vyplňte záznam o nehodě, případně přivolejte policii, je-li to třeba. Pak byste ale měli neprodleně kontaktovat leasingovou společnost a s ní se domluvit na dalším postupu. Rozhodně se naslepo nevydávejte do náhodného servisu.

Vyplatí se operativní leasing, nebo ne?

Na závěr si to shrňme. Operativní leasing je nástroj se spoustou výhod – ubude vám starostí s pojištěním, nejrůznějšími poplatky, servisem a nakonec i s prodejem ojetiny. Zároveň ale přináší několik omezení, která je nutné důkladně zvážit – třeba nemožnost úpravy vozidla nebo to, že nejste jeho majitelem, omezený roční nájezd a zpravidla nemožnost dřívějšího vypovězení smlouvy bez penále. To, jestli se vám operativní leasing vyplatí, si proto musíte zodpovědět sami.