V Brně otevřeli kryté parkování výhradně pro ženy. Jde o jejich bezpečnost
Vyhrazená parkovací místa pro invalidy či rodiny s dětmi jsou dnes běžná. Ale parkovací místa pro ženy? V novém parkovacím domě v Brně jde ale o bezpečnost.
Brno dnes otevřelo u křižovatky ulic Veveří a Šumavská nový parkovací dům, který je blízko velkého městského okruhu a nabízí 393 parkovacích míst. Na venkovním parkovišti je k dispozici dalších 213 míst. Městská firma Brněnské komunikace společně s Brnem za stavbu zaplatily 465 milionů korun, řekl dnes novinářům radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS). Součástí projektu byly i parkové úpravy směrem k právnické fakultě.
Stavba, která začala v březnu před dvěma lety, měla být hotová o více než rok dříve a o 90 milionů korun levnější. Až při stavbě se totiž upřesňovala projektová dokumentace a doplňovaly se požadavky, které se týkaly například nabíječek pro elektroauta či jiné podoby přilehlé křižovatky, aby měla dostatečnou kapacitu. Parkovací dům s upraveným okolím nahradil neupravenou a rozbitou plochu, na které se dříve parkovalo živelně.
Zatímco v parkovacím domě musí každý řidič zaplatit 40 korun za hodinu, venkovní parkovací místa jsou vyhrazena pro rezidentní parkování a spadají do zóny B. Parkování v ní je zpoplatněné celodenně taktéž 40 korunami za hodinu, přičemž první hodina je zdarma.
"Parkovací dům umožní zaparkovat auto lidem z přilehlých kanceláří, úřadů či škol nebo těm, kteří pak budou dále do centra pokračovat MHD," řekl Kratochvíl.
Venku je 20 dobíječek pro elektroauta. Ve vnitřní části je také vyčleněno 32 míst pro auta na plyn a osm míst pro elektroauta a hybridní vozy. Venku jsou také ještě vyčleněná místa pro osm motorek. Jde o první parkovací dům v Brně, který má cykloboxy. Do každého se vejdou dvě kola, nicméně se platí za využití boxu, a ne za uložení jednoho kola a zatím bude možné za úschovu platit pouze hotově.
Uvnitř jsou také speciálně vyhrazena čtyři místa pro ženy u východu z garáží. "Je to pro ženy, které se necítí bezpečně. Místa jsou pod dohledem kamerového systému a v objektu bude stálá ostraha. Jejím úkolem také bude dohlížet na to, aby na těchto místech parkovaly skutečně jen ženy," řekl Kratochvíl.
Do objektu se také přestěhovala část magistrátního odboru dopravy ze Zvonařky, kde byli úředníci v nájmu, včetně agendy rezidentního parkování.
Kratochvíl také zmínil, že město má připravený projekt na rekonstrukci přilehlé ulice Veveří od Konečného náměstí po Mučednickou, která by měla začít příští rok. Její součástí bude i vznik nových tramvajových zastávek v blízkosti nově otevřeného parkovacího domu.
Zdroj: ČTK, zdroj foto: Blesk/Hynek Zdeněk