Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Přetáčení tachometrů trápí i Brity, úřad pro hospodářskou soutěž navrhuje zařazení mezi trestné činy

Přetáčení tachometrů trápí i Brity, úřad pro hospodářskou soutěž navrhuje zařazení mezi trestné činy

Přetáčení tachometrů trápí i Brity, úřad pro hospodářskou soutěž navrhuje zařazení mezi trestné činy Zdroj: acz

Diskuze (16)
Podle sdružení SOVA se ukazuje, že snaha postihovat v České republice přetáčení tachometrů jako poškozování spotřebitele, například prostřednictvím ČOI, nemusí přinést kýžené výsledky.

Stáčení tachometrů stojí britské spotřebitele ročně asi 580 milionů liber (cca 17,34 miliardy korun). Ve své nejnovější zprávě o stavu trhu ojetých automobilů v roce 2010 to uvádí britský úřad pro ochranu hospodářské soutěže – Office of Fair Trading (OFT). Úřad proto ve své zprávě vládě navrhuje, aby bylo přetáčení tachometru jasně vymezeno jako trestný čin.

„Již v roce 1997 OFT vládě důrazně doporučil postavit mimo zákon provádění úprav tachometrů a inzerování těchto služeb, a toto doporučení vládě opakujeme. Existují totiž důkazy, že hlavní skupiny, které se soustřeďují na přetáčení tachometrů, jsou propojeny s organizovaným zločinem,“ zdůraznil OFT.

Britské úřady se v mezidobí snažily přetáčení tachometrů postihovat podle zákona na ochranu spotřebitele, zákona na ochranu před nekalými obchodními praktikami či podle ustanovení o podvodu, nicméně se ukázalo, že tato opatření jsou bezzubá.

„Stáčení tachometrů je stále jednou z nejobtížnějších oblastí vyšetřování. Nelze najít téměř žádné případy, kdy se podařilo stáčení tachometrů postihnout. Za posledních 10 let byl v Británii za přetáčení tachometrů odsouzen pouze jeden člověk a to podle zákona o padělání,“ uvádí OFT.

Podle sdružení SOVA se tak ukazuje, že snaha postihovat v České republice přetáčení tachometrů jako poškozování spotřebitele například prostřednictvím ČOI nemusí přinést kýžené výsledky. „V Británii s tímto nešvarem bojují už roky - a po řadě neúspěšných pokusů zjistili, že jediná cesta vede přes kriminalizaci pozměňování údajů na tachometrech a zákaz inzerování těchto služeb,“ zdůraznil předseda Sdružení na ochranu vlastníků automobilů – SOVA Ing. Zbyněk Veselý.

Britský OFT se věnoval problematice přetáčení tachometrů velmi zevrubně. Například zjistil, že přestože existuje jen velmi omezený počet legitimních důvodů pro nastavení tachometru, existuje v Británii 50 firem, které tuto službu nabízejí. „Jelikož poptávka po nastavení tachometrů z legálních důvodů nemůže „uživit“ 50 firem, máme silné podezření, že mnoho firem nich nastavuje tachometry z nelegitimních důvodů,“ uvádí se ve zprávě OFT. Proto úřad doporučuje britské vládě ostřejší postup: „Přestože je možno na přetáčení tachometrů aplikovat zákon na ochranu před nekalými obchodními praktikami, opakovaně doporučujeme vládě aby zvážila přijetí zákona, který by zakázal poskytování služeb úpravy tachometrů a jejich inzerování.“ OFT zároveň vládě doporučuje, aby firmy nabízející tyto služby podléhaly registraci a povinnosti vést přesné záznamy o zákaznících, které by při vyšetřování kriminální činnosti musely předkládat policii.

Sdružení SOVA v současné době připravuje vlastní návrh legislativního řešení trestnosti přetáčení tachometrů v ČR. „Myslíme si, že je to možné shrnout do cca 3 paragrafů, které jasně definují trestnost jak samotného přetáčení, tak inzerování této služby i distribuci software, který přetáčení umožňuje,“ řekl Veselý. Podle nedávného průzkumu SOVA v České republice působí nejméně 45 firem, které veřejně na internetu nabízejí úpravy tachometrů. „Když si uvědomíme, že to je skoro stejný počet, jako v Británii, která má šestkrát více obyvatel a prodá se tam skoro šest milionů ojetin ročně, pak je jasné, že problém přetáčení tachometrů je v naší zemi ještě mnohem palčivější,“ dodal Veselý.

Vstoupit do diskuze (16)