Rally Dakar 2010 (9. etapa) – smolařem dne tentokrát Polák Hołowczyc (+ fotogalerie)

Dariusz Szynder
Diskuze (3)
Poslední atacamská etapa se v jednom detailu odlišovala – motocyklisté startovali hromadně. Jako první se na trasu etapy vydala první desítka z minulé etapy, ostatní startovali ve skupinách po dvaceti. Skvělý výkon podal Roman Krejčí, který dojel 15.

Start etapy z Copiapo do La Sereny byl kvůli husté mlze o několik hodin přeložen, rozhodnutím organizátoru byla také cela etapa zkrácena. Nic to však nezměnilo na rozhodnutí, že motocyklisté budou startovat ve skupinách. Jako první se tak na trasu závodu vydala první desítka z osmé etapy, tedy i desátý z předešlého dne, Slovák Štefan Svitko. Tuto výhodu se mu sice v samotné etapě nepodařilo proměnit ve větší úspěch, dojel totiž teprve na 20. místě, avšak v průběžné klasifikaci závodu se posunul o jednu příčku na 14. místo.

tatra iveco tatra iveco

Zbytek startovního pole startoval ve skupinách po dvaceti. Ve druhé skupině tak startoval nováček Roman Krejčí, kterého společnost světové špičky vyprovokovala k výbornému výkonu. Krejčí si tedy dojel pro výborné 15. místo. Druhý motocyklista týmu Czech Dakar, Jan Veselý se umístil na 68. místě. Závodníci týmu KM Racing ukončili etapu na 34. (David Pabiška) a 42. místě (Dušan Randýsek).

Etapu vyhrál Španěl Marc Coma, který si připsal své třetí etapové vítězství v letošní rally. Vedoucího muže pořadí, Francouze Cyrila Despres porazil o zanedbatelné čtyři sekundy, a Chilana Francisco Lopeze Contardo o minutu a čtvrť. Celkově vede Despres před Norem Palem Andersem Ullevalseterem a Chilanem Lopezem Contardo.

Dobrou jízdu opět předvedl čtyřkolkář Oldřich Bražina. I když Bražinu stále trápí problémy s technikou, podařilo se mu dnes obsadit pátou příčku. Průběžně mu patří deváté místo. Vítězem etapy se tentokrát nestal žádný z bratří Patronelliových, ale Francouz Christophe Decklerck, který si připsal své první etapové vítězství nejen v letošní, ale v dakarské rally vůbec. Bratří Patronelliové dojeli v těsném závěsu za ním – Alejandro ztratil minutu a půl, Marcos pak ještě dalších patnáct sekund.

V čele celkové klasifikace nedošlo k žádným přesunům. Nadále vede Marcos Patronelli před svým bratrem Alejandrem, který ztrácí zhruba dvě a půl hodiny. Španěl Juan Manuel Gonzales Corominas je se ztrátou skoro čtyř a půl hodiny na třetím místě.

Smůla se v deváté etapě přilepila na paty doposud skvěle jedoucímu Polákovi Krzysztofovi Hołowczycowi. Na 68. kilometru zničil zadní nápravu svého Nissanu Navara. Oprava vlastními silami se v těžkých podmínkách Atacamy ukázala jako nemožná. Sedíme se slzami v očích,- vypráví Hołowczyc. - Nikdy jsme nejeli tak čistě, jako na letošním Dakaru. Neměli jsme žádné zásadní problémy. Drželi jsme se v čele celkové klasifikace. A dnes taková rána. Nemůžu tomu uvěřit. Kdyby se to nestalo na písečných dunách, možná by se nám podařilo dojet pouze s jednou poháněnou nápravou, v těchto podmínkách to ale bylo nemožné.

Etapu si naopak pochvaloval Jiří Janeček, který si se svým spolujezdcem Viktorem Chytkou dojel pro 44. místo. Samé písky a duny, dnes nám to sedlo! - liboval si v cíli Janeček. Celkově náleží Janečkovi 47. příčka.

Vítězem se stal Nasser Al-Attijah z Kataru, který porazil své týmové kolegy, Španěla Carlose Sainze a Jihoafričana Giniela de Villierse. V průběžné klasifikaci se tak Al-Attijah vyšvihl na první příčku, Sainz je se ztrátou osmi a půl minuty druhý. Třetí místo patří Volkswagenu Američana Marka Millera.

Kategorii kamiónů tentokrát ovládl Firdaus Kabirov. Druhý dojel Čagin, třetí místo připadlo Francouzi Josephu Adua na stroji značky Iveco. Martin Macík vybojoval sedmou a Martin Kolomý pak 14. pozici.

Průběžnému pořadí nadále vévodí car Čagin, druhý je jeho týmový kolega Kabirov. Macík si drží čtvrtou pozici mezi Ginafy Nizozemce Van Vlieta a jeho krajana Wulferta Van Ginkela. Tatra Martina Kolomého je na 21. místě.

Desátá etapa vede z La Sereny do Santiago a měří 586 km. Délka speciálky je stanovena na 238 kilometrů.