Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Skoro miliarda. Síť dobíječek pro elektromobily vznikne za evropské peníze

Vitek Vitek 5. 8. 2016
23
ČEZ a Pražská energetika čekají, až ministerstvo dopravy otevře dotační program na výstavbu dobíjecích stanic pro elektromobily. Do roku 2022 by v něm mělo být 900 milionů korun.

Na ministerstvu dopravy se s pomocí evropských dotací připravuje zásadní injekce pro výstavbu dobíjecích stanic pro elektromobily. Program na vybudování až pěti stovek rychlodobíječek a osmi set běžných stanic do konce roku 2022 ale ještě musí odsouhlasit Evropská komise. O peníze z Operačního programu Doprava se bude ucházet polostátní ČEZ.

O jejich využití uvažuje také Pražská energetika, která zatím provozuje 38 dobíjecích stanic a letos otevře další zhruba desítku. S patnácti dobíjecími místy třetí hráč E. ON se nyní soustředí na vyčerpání více než dvou milionů eur, které dostal z evropského programu CEF spolu se Západoslovenskou energetikou na vybudování 29 rychlodobíjecích stanic podél hlavních dopravních tahů.

„Na podporu dobíjecích stanic by mělo být určeno přibližně 900 milionů,“ uvádí mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Proti roku 2013 se má kapacita nabíjecích stanic zdesetinásobit na 16 tisíc kilowattů v roce 2023. Národní plán čisté mobility předpokládá, že do roku 2020 budou dobíjecí stanice ve všech krajských městech a podél dálnic. O pět let později by měly mít dobíjecí infrastrukturu také města nad 10 tisíc obyvatel.

Konzultanti pracující v energetické branži podporu vítají. „Dotace jsou v tomto ohledu správným řešením. Díky nim bude moci vzniknout dobíjecí infrastruktura, která na sebe bude vázat poptávku a dá se očekávat, že se skokově zvýší počet elektromobilů v provozu,“ tvrdí David Pirner, řídící partner poradenské společnosti Grant Thornton. Zatím je jich v Česku registrováno přes osm set. V roce 2030 by jich mělo být podle národního plánu čtvrt milionu.

Brusel nyní posuzuje přijatelnost programu z hlediska pravidel pro veřejnou podporu. Proces takzvané notifikace by měl být hotový do konce letošního roku. „Díky dotacím bychom své ambice ve výstavbě stanic pro elektromobily výrazně navýšili,“ říká Tomáš Chmelík, který má ve skupině elektromobilitu na starosti. ČEZ připouští, že vzhledem k vyhlášení výzev programu nejdříve příští rok bude času na samotnou výstavbu stanic málo. Dostavěno má být do konce roku 2022.

Polostátní energetický kolos se přitom již při budování svých více než sedmdesáti stanic přesvědčil, že projekt nepostupuje tak rychle, jak bylo původně naplánováno. Protahuje se uzavírání dlouhodobých smluv s majiteli pozemků, stavební úřady si navíc s novou technologií často nevědí rady. Navíc není před notifikací jisté, zda příjemci dotací nebudou muset znovu vypsat tendry na dodavatele dobíjecích zařízení. To by celý projekt dále zdrželo. ČEZ už jednou veřejnou soutěž na dodavatele vypsat musel. Letos na jaře ji vyhrál koncern ABB.

Autoři: Daniel Novák, Jan Stuchlík, E15

Související články

Témata

Diskuse: Přidat názor

Konečně to někoho trklo
antiff
| 8. 8. 2016
Dotacia je socialisticky nezmysel. Zoberu vsetkym (dane) a daju na to co uznaju za vhodne alebo co je modne.
Jake
frite
| 7. 8. 2016
Tak vzhledem k tomu že více dostáváme než dáváme, tak jsou to spíš peníze z daní západoevropanů než nás..
eurostat
SamanAR
| 7. 8. 2016
podle statistik eurostatu se v CR po vstupu do EU postavilo s dotaci na uzemi CR 552 benzinovych stanic s prumernou dotaci 1.02 milionu eur (cca 15 miliard korun) tyhle dotace skoncili v roce 2014, takze 1 miliarda do nabijeci inftastruktury je takove plyvnuti do rybnika :-!

mimochodem okolo biopaliv putuje kazdorocne do CR na dotacich cca 12-13 miliard korun, a vetsina lidi na to nadava v podobe zlutych poly repky olejne ktera nam vsem tak starsne voni, takze opet ta necela miliarda na nabijecky je zase jen prd :-!

a dokud bude v CR u moci Babis, tak se nic moc menit nebude, on je jeden z hlavnich cerpatelu oneh dotaci, a jemu naopak vyhovuje pokud se biopaliva budou rozmahat, takze pozici naftofilum, benzinofilum a Babisofilum nezavidim, maj dilema, bud mit Babise v kresle a v nadrzi biopalivo (dobudoucna treba e10) nebo nemit Babise v kresle a v nadrzi mit kvalitni benzin bez biosracek >:D
Avatar - Kharl.ANTIDIESEL
Konečně to někoho trklo
Kharl.ANTIDIESEL
| 6. 8. 2016
jj
ČESKÁ REPUBLIKA
NEMÁ ROPU
MÁLO JI MĚLA
A
NIKDY VÍC JIŽ MÍT NEBUDE
a tudíž má jezdit pouze na českou elektřinu [odkaz] >:D >:D >:D
Avatar - Kharl.ANTIDIESEL
A je to v kýbli.
Kharl.ANTIDIESEL
| 6. 8. 2016
jj
Taková šíť nabíječek [odkaz] [odkaz] to je věc. Nabiju (občas zadarmo) Jedu, Neřeším a zas Nabiju a hlavní je, že žlutý sajrajt si tam nebliju [odkaz]
>:D
>:D >:D
>:D >:D >:D
>:D >:D >:D >:D
>:D >:D >:D >:D >:D :yes: