SSC Ultimate Aero II: Americká silniční stíhačka podruhé
Oficiální data zatím chybí, také název není jistý. Ať už se novinka bude jmenovat Ultimate Aero II, nebo jinak, jisté je, že půjde o skutečný supersport. Sama společnost, kterou založil před jedenácti lety Jerod Shelby a nemá tudíž nic společného s jmenovcem Carrollem Shelbym, novinku zatím nazývá Next Generation.
Srdcem vozu je vidlicový osmiválec přeplňovaný dvěma turbodmychadly. Z objemu 6,8 l by měl poskytovat asi 994-1007 kW (1350-1369 k), tyto údaje se samozřejmě mohou ještě změnit. Červené pole otáčkoměru začíná v 9000 min-1.
Maximální rychlost je také z říše snů: 443 km/h, o akceleraci z klidu na stovku během 2,6 s nemluvě. Ostatně, ani předpokládaná cena není zrovna lidová: 970 tisíc dolarů, tedy necelých 17,8 milionu korun.
Hlavní konkurent je jasný: Bugatti Veyron. Oproti němu má SSC Ultimate Aero vyšší výkon a váží mnohem méně: jen 1180 kg! Za nízkou hmotnost může štědrá aplikace karbonu, z uhlíkových vláken byla vyrobena i superlehká kola, vždyť jedno má necelých 6 kg! Pouze bezpečnostní výztuhy jsou z hliníkové slitiny. Colin Chapman by měl z takového auta určitě radost.
Tvary exteriéru navrhl Jason Castriota a na čtyřech kolech postavil takový mix F-16 a Stealth Fighteru, výsledek zkrátka nejvíce připomíná stíhačku.
U SSC si chtějí vzít zpět světový rychlostní rekord, který jim vyrval letos v červenci Pierre-Henri Raphanel právě s http://www.auto.cz/bugatti-veyron-16-4-super-sport-svetovy-rychlostni-rekord-431-km-h-22392 Bugatti Veyron Supersport. Předpoklady pro to novinka rozhodně má.
Otázkou je, zda se vůz dočká alespoň malosériové produkce, pokud ano, tak nejdříve v roce 2012. Jeho předchůdci se to ovšem podařilo.