Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Statistika: Co všechno zvládají Američané za volantem? Šťourají se v nose, lakují si nehty...

Michal Fokt Michal Fokt 24. 12. 2016 • 15:59
7
Američtí řidiči vyvádí za volantem opravdu zajímavé věci. Zpytujte ale svědomí, jestli jste na tom vůbec lépe...

Na webu roadloans se objevila opravdu zajímavá statistika návyků, zlozvyků a vůbec chování amerických řidičů za volantem. Nedělám si iluze, že by to u nás bylo o moc jiném, natož pak lepší. Až si to přečte někdo z ministerstva dopravy, tak mu ťokne...

Ptáte se, co kromě řízení dělají řidiči za volantem? V 66 % případů se občas šťourají v nose, 60 % si čte něco na mobilu či tabletu, 54 % textuje, 52 % jí, 43 % se obléká nebo svléká, 43 % se líbá, 35 % čistí palubní desku nebo okno, 24,5 % si mačká uhry, 24 % si češe vlasy, 20 % se maluje nebo parfémuje a stejné procento řidičů se dívá na video. Pro 18 % řidičů je normální pořizovat selfie, 8 % nezřídka zvrací, 7 % si čistí zuby nebo močí, 6 % čte noviny nebo knihu, mění si sedadlo se spolujezdcem nebo si stříhá nehty. V pěti procentech případů zvládají i aplikaci řasenky, ve 3 % holení a ve 2 % lakování nehtů - a to i na nohou.

Dále 34 % respondentů přiznalo, že řídilo ještě před absolvováním kurzu, 28 % šoférovalo nepojištěno, čtvrtina usnula za volantem, 17 % vezlo stopaře nebo řídilo cizí vůz bez dovolení, 14 % řídilo s neplatným nebo zadrženým řidičákem a 2 % se úmyslně pokoušela sjet ze silnice.

A jak často myslíte, že američtí řidiči textují při jízdě? Denně 8 % z nich, jednou týdně 13 %, jednou měsíčně 8 % a výjimečně 20 %. Ovšem pozor - 51 % tvrdí, že nikdy! Ti, kteří přiznali smskování jednou týdně, byli dotázání, jakým autem jezdí. Ve 28 % případů to byl sportovní vůz, ve 22 % hybrid, v 21 % SUV nebo crossover, v 21 % kompakt nebo malé auto, ve 20 % vůz střední velikosti, v 17 % luxusní auto nebo minivan. Tito "textaři" řídí nejčastěji černé auto (24 %), stříbrné nebo bílé (21 %), červené, žluté, modré nebo oranžové (19 %), béžové (16 %) a zelené (12 %). Tohle někoho opravdu zajímá? Přínosnější informací určitě je, že jednou měsíčně pošle textovku 32 % mužů a 26 % žen, nikdy žádnou v USA neposlalo 54 % žen a 46 % mužů.

I přes tohle všechno ovšem 97 % řidičů tvrdí, že řídí opatrně. Současně si však jen 29 % myslí, že většina Američanů řídí bezpečně. Čím to asi bude...

Ukazuje se však, že Američané jsou velmi etičtí, respektive by takoví chtěli být. V případě poškození cizího auta na parkovišti by v 73 % případů nechali lístek s kontaktem. Jen 19 % by ujelo a 8 % by se omluvilo - bez udání kontaktu. V případě sražení a zranění zvířete by analogicky 72 % vyhledalo veterinu, 16 % by jej odklidilo z cesty a 13 % by odjelo.

Amíci ovšem nejsou z oceli, také zpytují své svědomí a některých zlozvyků by se chtěli zbavit:

 • 75 % chce přestat nadávat v autě v přítomnosti dětí
 • 62 % lituje toho, že poškodilo cizí vůz a odjelo
 • 56 % mrzí, že někomu objelo auto klíčem
 • 51 % už nechce za volantem nadávat v přítomnosti starších příbuzných
 • 51 % už nechce jezdit do křižovatky na červenou
 • 46 % mrzí blikání dálkovými na protijedoucí auta a obsazení parkovacího místa, na které čeká někdo jiný
 • 44 % zpytuje svědomí kvůli honičce s jiným autem za účelem jeho zastavení a fyzické konfrontace a kvůli jízdě v odstavném pruhu při stání v kolonách
 • 42 % chce přestat zrychlovat, aby se před něj nedostalo blikající auto z vedlejšího pruhu
 • 41% chce skončit s "lepením" na nárazník pomalejšího vozu
 • 36 % by už nerado troubilo na pomalejší auta nebo zrychlovalo, aby je nemohlo předjet rychlejší auto
 • 34 % lituje "ťukání do brzd" autu za sebou, které se drží moc blízko

Související články

Avatar - Bazalt
26. 12. 2016 10:15
Co vše se dá stihnout
Člověk čumí co vše se dá stihnout během řízení. Vidíme to každý den, hlavně mobily. v jedné věci se ale Američanů musím zastat, i když nesouhlasím s rozptylováním během řízení. Průměrný český člověk nemá ponětí kolik se dá poměrně bezpečně stíhat věcí když nemusíte řadit. Až na pár vyjímek mají všechny auta v US ten hrozný, hnusný , poruchový automat, který by nikdo nikdy nechtěl protože se pořád rozbíjí, žere, cuká, a správný řidič to přeci nepotřebuje protože je dokonalý a umí řadit. :-)
Avatar - Lonestarstate
25. 12. 2016 19:36
Re: foto kabiny?
Trefil jsi se.
Avatar - Hittman
25. 12. 2016 00:00
Díky
Bohužel, že můžu mít vlastního krapa. Až bude sdílení aut plných holubů a chrchlu, budu toho ušetřen ;-)
24. 12. 2016 17:14
Re: a co auto.cz?
at jich napisou klidne deset tisic ale at si je strcej do kadaku >:-[] >:-[]
24. 12. 2016 16:57
Re: a co auto.cz?
At si jich klidně napíšou 10 tisíc, ale pouze v případě, že jim zbyde čas i na ostatní :-!

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku