Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Video: Nissan Leaf – Detailní prohlídka sériového elektromobilu

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (16)
První sériový elektromobil japonské automobilky Nissan se na první pohled tváří jako běžný pětidveřový hatchback, ale pod svou karoserií ukrývá elektromotor a lithiové baterie.

Nissan Leaf s pětidveřovou karoserií dlouhou 4445 mm, širokou 1770 mm a vysokou 1550 mm se příliš nevzdaluje současnému designu automobilů se spalovacími motory. Zcela jiné je to ovšem pod karoserií, kde se ukrývá elektromotor s výkonem 80 kW a točivým momentem 280 Nm.

Elektromobil, jemuž dodávají energii lithiové baterie umístěné pod podlahou interiéru je schopen dosáhnout maximální rychlosti přes 140 km/h. Dojezd má podle americké normy US LA4 přesahovat 160 km. S rychlou 50kW nabíječkou trvá dobití baterií z 0 na 80 % jejich kapacity necelých 30 minut, plné nabití standardní nabíječkou s 200V adaptérem trvá zhruba osm hodin, v praxi tedy přes noc.

Doporučujeme
Nissan Leaf: V Německu od roku 2011 za méně než 20 tisíc Euro

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (16)
Avatar - pelikoš
22. 11. 2009 14:39
Re: design super
a proč úchylnej,vždyť to vypadá dobře,povedený auto
18. 11. 2009 22:31
Re: Zero emission? Lži...
ak by kazdy konstrukter, vyvojar atd...hladal dovod preco to nejde namiesto sposobu ako to vyrobit/urobit, bola by nasim vrcholom skoda 105 l s rucne stahovatelnymi oknami vzadu
18. 11. 2009 22:24
Re: Zero emission? Lži...
Kto chce psa biť, palicu si nájde...
Zamýšľaš sa nad tým, že elektromobil nie je riešením... Ale riešením čoho? :-!
18. 11. 2009 22:06
Re: Zero emission? Lži...
U ropy platí, že všechny frakce se k něčemu použijí. Těžba, vzhledem k tomu že se jedná pouze o těžbu, ne vymývání z nějaké horniny, by mohla být teoreticky poměrně čistým procesem. To ale ani teoreticky nemůže být těžba hornin pro výrobu moderních baterií. Víš kolik se musí zpracovat tun horniny kvůli jedné blbé baterce? Kolik sloučenin rtuti po vymytí z horniny zbyde? Tisíce litrů těchto nerecyklovatelných svinstev se drží v obrovských záchytných nádržích, potom stačí aby víc zapršelo a je vymalováno. A výroba elektřiny? To je opravdu čistota, spalovat tisíce tun hnědého uhlí a o 100 km dál machrovat s elektromobilem. Uran je sice poměrně čistý, ale jeho zásoby rychle dochází. Větrné, solární elektrárny, biomasa? Utopie, výkony mizerné, cena hrozná, dopad na přírodu taky velký.
Elektromobil není zatím řešením, spíš by pomohlo jezdit úsporně s klasickými auty a zaměřit se na výrobu aut která si vezmou třeba jen 3 litry nafty na 100.
18. 11. 2009 20:16
Re: design super
Kdyz vezmes stredni provozni ucinnost spalovaciho motoru v aute (odhaduju 10-15%), tak je to desne plytvani. Vyrabet elektrinu centralne z fosilnich paliv je 2 az 3x ucinnejsi, navic existuje vic zdroju a nektere (dnes cca tretina) jsou uplne ciste. Vyroba elektriny ma urcite daleko lepsi vyhlidky nez spalovaci motor, kde se da neco opravdu vyznamne vylepsit jen tezko. Problemem elektromobilu jsou ted hlavne baterie.