TEST BMW 320xd - tvář byznysmena, chování sportovce
Řídit BMW je, byl a snad ještě dlouho bude zážitek. Tohle BMW jednoduše nikdo neodpáře. Pokud jde o civilní auta, která nemají se závodními speciály společného zhola nic, ale mají řidiči poskytnout radost z jízdy (však to má bavorák napsáno i v logu), je BMW mistr svého oboru. Vezměte si například řadu 3. Do trojky si sednete, položíte ruce na volant, zaboříte se do sportovních sedaček, zhluboka se nadechnete, zmáčknete tlačítko Start a v té chvíli zahoříte k mnichovskému sedanu či kombi takovou láskou, že pro vás přestanou ostatní auta existovat.
Tohle se stane v okamžiku, kdy vaše osobní preference zcela míjejí velký zavazadlový prostor, přebujelou techniku, měkoučké řízení a ještě měkčí podvozek, nafouklý interiér nebo vycizelovaná „tlačítka a páčky“ či hradbu měkčených plastů před, vedle i za vámi. Pokud vám příliš nesejde na tom, zda sedíte o centimetr výš nebo níž, zda s vámi volant mluví nebo mlčí jako ryba, či zdali řadicí páka začíná a končí přesně tam, kde si to přeje vaše ruka, bude pro vás trojka obyčejné auto střední třídy s relativně malým vnitřním prostorem i kufrem.
V tom případě se nemá smysl přemáhat a snažit se v sobě lásku k trojce uměle vyvolat, mnohem efektivnější bude brnknout nejbližšími dealerovi Audi a sjednat si testovací jízdu s majestátnou, prostornou, robustní a komfortní A4 (stejně tak můžete zkusit Mercedes a třídu C nebo Lexus a model IS). BMW řady 3 opravdu není auto pro každého a kdo nesdílí hodnoty nechci říct přímo závodníka, ale velmi vnímavého řidiče, trojku si vlastně nikdy pořádně neužije.
V tom ovšem spočívá ono kouzlo BMW, které vám prostě nedovolí v době skončení leasingu na stávající auto sáhnout po klice autosalonu jiné značky. Je tu ale jeden drobný problém. Dnešní ekonomický úspěch je postaven na masovosti - produkce a tedy i spotřeby. Když chcete prodávat víc, musíte oslovit víc lidí, musíte prodat víc aut. A nyní se zeptám: Která skupina řidičů má podle vás převahu? Ta co se orientuje na komfort a praktické vlastnosti nebo ta, co preferuje jízdní zážitky a nějaký ten litr objemu kufru či centimetr šířky interiéru nehledí?
Já tipuji na vítězství praktiky, kteří zřejmě pomalu začínají diktovat tón i v BMW. Je dost možné, že se mýlím, ale aktuální facelift trojky mně říká následující: Chceme být stále ti, kteří dělají jízdu zábavnou, ale zároveň nemůžeme nechat konkurenci, aby klienty oslňovala „limuzínovskou“ rétorikou a hrála si na písečku střední třídy na třídu vyšší střední. Zkrátka a jednoduše nová maska není bůhvíjak odlišná od té starší, ale ukazuje spíše než na snahu udělat z trojky sportovnější stroj, pokus odpovědět na tlamu Audi roztaženou do širokého úsměvu.
Měl jsem možnost několik desítek minut srovnávat starší a novou masku a nemohu si pomoci, ale pokus o zmohutnění místo přiostření a odlehčení v ní cítím. Jinak řečeno verze masky z roku 2005 se mi zdá sportovnější a agresivnější než současná podoba. Možná to není špatně, ale za všechny milovníky sportovní civilní jízdy se modlím, abychom s novou generací řady 3 neviděli razantní nárůst rozměrů, hmotnosti a přiblížení se Audi A4 na takovou vzdálenost, že ucítíme, co mělo včera k večeři.
Vše při starém (naštěstí)
Každopádně ať už nová maska říká cokoliv, interiér zůstal i po faceliftu přes snahu o zdokonalení dekorů a přidání některých luxusních prvků „typicky“ bavorácký. Nemluvme o tom, že středový panel není natočený k řidiči, nemluvme ani o tom, že obrazovka uprostřed palubní desky trojce nesluší. Připomeňme si místo toho zřejmě nejlepší posez za volantem ze všech prémiových sedanů či kombi střední třídy na trhu, připomeňme si ideální umístění řadicí páky, připomeňme si fantastický volant a stejně úžasné sedačky.
Kolem řidiče stále není místa na rozdávání a za řidičem už vůbec ne. Na zadních sedačkách se sedí pohodlně, jízda je i tam tichá, příjemná a taková zvláštně precizní, slabší povahy ovšem mohou propadat depresi z menších nástupních otvorů nebo docela malé šířky a tudíž omezeném prostoru v oblasti ramen. Kolena na tom nejsou špatně, ale na Audi A4 řada 3 vážně nemá. Pohled do kufru kombi prozradí, že ani v tomto směru si trojka nemůžeš příliš vyskakovat.
Základní objem 460 litrů není špatný, ale na 490 litrů Audi A4 nestačí, navíc využitelnost a variabilitu v případě testovaného kusu lehce omezovala mříž za zadními sedaly (možnosti odpočtu DPH se zkrátka těžko odolává). Ptáte-li se na inovace provedené v rámci omlazovací kúry, není jich mnoho a kromě několika drobností týkajících se materiálů a dekorů, stojí za řeč hlavně zásadní přepracování grafického rozhraní i logiky ovládání systému iDrive.
Jen za málo věcí dostalo BMW v nedávné minulosti tak vynadáno jako právě za iDrive. Novinářům i klientům se zdál systém příliš složitý, překombinovaný a neintuitivní. BMW postupně iDrive vylaďovalo a řekl bych, že právě v řadě tři dosáhlo už před dvěma lety optimální podoby, co se logiky ovládání týče. Grafika nestála ve srovnání s krásným MMI od Audi za moc a rozlišení obrazovky pokazilo to, co se nepodařilo grafice.
Nyní je všechno jinak. Z původního systému nezůstalo nic. I nyní disponuje iDrive hlavní obrazovkou, která nabízí jednoduchý textový seznam všech možností. Pootočením přepracovaného centrálního ovladače z těchto možností vybíráte, zmáčknutím ovladače volbu potvrdíte. To zůstalo. Změnilo se však rozložení informací na obrazovce, navíc obrazovka zůstává po celou dobu rozdělena na několik částí, mezi kterými se můžete pohybem doprava nebo doleva přepínat.
Z ovládacích prvků přibylo praktické tlačítko Back (návrat o úroveň zpět), dále tlačítka Option, Radio, CD atd. Musím uznat, že dojem z celého systému iDrive se přepracováním grafiky a úpravou logiky ovládání hodně zlepšil a orientace zůstala minimálně na stejné úrovni, nebo opět doznala zlepšení. Se starším iDrivem se nebyl problém sžít, ale tento systém si najde zřejmě ještě více příznivců.
Velký potenciál
Vznětový čtyřválec 1995 cm3 modelu 320xd Touring poskytuje maximální výkon 130 kW/4000 ot./min. a točivý moment 350 Nm/1750 – 3000 ot./min. Plastika žádné převratné změny nepřinesla, takže budu stručný. Parametry motoru dostačují na svižnou jízdu, žádný z režimů – město / mimo město / dálnice nedělá motoru problémy a v žádném režimu nenarazíte na vážný nedostatek výkonu či točivého momentu.
Motor zabírá příjemně odspodu a na naftový motor vykazuje i neobvyklou chuť se vytáčet. Zároveň v sobě ovšem nezapře typický turbodiesel, ve vyšších otáčkách rozhodně nedrží ústa a klidně si zakřičí na celé kolo. Ani od nízkých otáček neočekávejte projev podobný benzinovému motoru, za nízkou kombinovanou spotřebu budete muset bublající naftový motor, naštěstí prostý nepříjemnému dunění nebo vibrací, přetrpět.
Kombinovaná spotřeba se pohybuje většinou okolo 6,3 litrů nafty na 100 km jízdy, pod šest litrů se můžete dostat, ale chce to lehkou nohu na plynu a tím pádem dost velké sebezapření. BMW řady 3 si totiž i ve verzi kombi kvalitou podvozku, odezvou od řízení, reakcemi plynového a brzdového pedálu přímo říká o svižnou sportovní jízdu. Motor, jenž musí zásobit točivým momentem všechna čtyři kola a to navíc skrze šestistupňovou automatickou převodovku, s každým požadavkem prudké akcelerace hodně bojuje, ale snahu mu upřít nelze.
Přesto vám bude v každé zatáčce jasné, že podvozek zvládne mnohem větší příval síly, než dokáže vyprodukovat vznětový čtyřválec. To ale nic nemění na faktu, že vás bude jízda i s tímto motorem bavit. Skvěle utlumený podvozek hravě vyžehlí většinu nerovností, ale v zatáčce nedovolí autu uhnout o jediný centimetr. Jak se jednou trojka zakousne do asfaltu, nepustí. Pohon všech kol stabilitu auta vylepšuje zejména na kluzkém povrchu, na suchu nicméně trochu omezuje vrozenou hbitost.
Šestistupňový automat řadil tentokrát zcela bez chyb, a to jak směrem nahoru, tak i dolů, při rozjezdech na rovinkách, v kopci a také v plném obsazení. Brzdy jsou tradičně ostré a mají velkou výdrž, k řízení asi není potřeba nic dodávat – zatím stále poskytuje nejlepší zpětnou vazbu ze všech prémiových sedanů.
Stále na vrcholu
BMW řady 3 v segmentu luxusních sedanů střední třídy stále drží několik NEJ. Nejlepší posez za volantem, nejlepší volant a sedačky doplňuje špičkový podvozek vyladěný na kompromis komfortu a sportu, dále neúnavné brzdy nebo výkonný a přitom úsporný naftový motor. Novinkou faceliftované verze je propracovaný systém iDrive s tentokrát vizuálně poutavým grafickým rozhraním a vylepšenou logikou ovládání. Dráhu profesionálního sportovce zatím trojka neopustila a doufejme, že na atletickém oválu ještě dlouho zůstane.
První cena vozu | 722.500,-Kč (316i Touring, 90 kW) |
První cena vozu s testovanou motorizací | 900.000,-Kč (320d Touring, 130 kW) |
Základní cena testovaného vozu | 967.500,-Kč (320d Touring, 130 kW, xDrive) |
Cena testovaného vozu vč. příplatků | 1.388.550,-Kč (320d Touring, 2,0 130 kW, xDrive) |
Ceny uvedené v cenících jsou přepočítány kurzem 25,00 Kč/EUR.
Při prodeji vozu bude zákazníkům finální cena přepočítána na Kč denním kurzem ČNB.
Plusy
- Vynikající posez za volantem
- Komfortní sedačky
- Výborný podvozek
- Vynikající jízdní vlastnosti a ovladatelnost
- Nízká spotřeba
- Rychlá šestistupňová automatická převodovka
- Propracovaný systém ovládání iDrive
Minusy
- Relativně úzký interiér a tedy i menší vnitřní prostor