3.6. 2018 Matouš Jelínek

Chorvatsko autem. Vyplatí se alternativní cesty přes rakouský venkov či Maďarsko?

 

Lze se při cestě do Chorvatska vyhnout problémům ve Slovinsku cestou rakouským venkovem? A jak se dá jet přes Maďarsko?

Vedle dobře známých tras lze při cestě na dovolenou do Chorvatska zvolit i dvě různé alternativy. Problémovému úseku ve Slovinsku se lze vyhnout jízdou přes rakouský venkov, zatímco jiní při střídání turnusů volí cestu přes Maďarsko, aby se vyhnuli dlouhým kolonám. Vyplatí se takové alternativní cesty?

Přes Rakousko a východ Slovinska: Dalekou cestou

Z trasy přes Maribor sjíždím dávno před Štýrským Hradcem u města Ilz, vezmu to přes rakouský venkov a kousek Slovinska rovnou na chorvatskou dálnici u Varaždinu – takovou cestu nám popsal jeden z našich čtenářů. Na mapě řešení vypadá lákavě. Navíc se jím ušetří za slovinskou známku.

Exitem 157 opouštíme dálniční spojení Vídeň – Graz a vydáváme se vstříc okreskám. Rakušané jsou ve značení precizní – hned na první křižovatce je cedule na hraniční lázeňské městečko Bad Radkersburg nebo Feldbach. Ten leží na půl cesty a vede z něj silnice 66 až téměř k hranici. Ve Slovinsku ani Chorvatsku už značení zdaleka není bezchybné a na rovinu přiznáváme, že bez navigace nastavené na cílový Varaždin to zvládnete s obtížemi. Při plánování ale nezapomeňte zapnout ignorování placených úseků, jinak vás elektronická kopilotka potáhne nabízející se nedalekou paralelní maďarskou dálnicí.

Náklady k chorvatské hranici v Kč
Rakousko dálniční známka 235
Palivo 585 km, spotřeba 5,5 l/100 km 1062
Celkem  1297

Ale zpět na rakouský venkov – zpočátku se zde cestuje náramně. Často jedeme stovkou po široké silnici pro motorová vozidla, která se vyhýbá většině obcí. Později už je silnice užší a obcí je více, stále to ale jde a v serpentinách je to i docela zábava! Sluncem zalitá údolí jsou pak překrásná. Ale konec kochání. Dejte pozor na radary, ve vesnicích jich je požehnaně. Opevněné lázeňské město Bad Radkersburg možná stojí za krátkou zastávku i odpočinek. Slovinskem, které začíná za mostem v centru, to totiž bude orientační zkouška.

Chorvatsko autem. Jak přes Slovinsko bez dálniční známky? Jde to, ale…

Klíčové je držet se dvou bodů, které jsou většinou dobře značeny: Radenči a Murske Soboty, až do té ale nejezděte. Raději v obci Vučja Vas jeďte rovně na Ormož. Cesta se klikatí a značení je mizerné. V tomto městě nad hraniční řekou Drávou už ale ukazatele na Chorvatsko najdete.

Po rychlé kontrole občanek slovinskou policií nás čeká ještě asi patnáct kilometrů k dálnici na Záhřeb. Tady opatrně, jede se kolem osady a po silnici pobíhají děti i psi. Po chvíli už se však objeví zelené ukazatele na dálnici.

Průjezdní body na chorvatskou hranici
Mikulov – Vídeň - Ilz – Feldbach - Bad Radkersburg – Ormož – Varaždin

Verdikt

Mimo dálnici v tomto případě strávíte přes dvě a čtvrt hodiny, kdy zdoláte asi 120 kilometrů. Pokud by cesta vypadala jako v Rakousku, možná bychom si dali říct, ale není tomu tak. Trasu tak berte pouze jako alternativu pro případ dopravního kolapsu – ten ale nelze vyloučit.

Po maďarských dálnicích: Lidé, kde jste?

Středozápadní Evropa ucpaná při střídání turnusů může našince vyhnat až na východ. Jak se jede přes bývalé Uhry?

Až do roku 1918 bylo stejně jako České království součástí Habsburského mocnářství i Uhersko. Právě jeho územím snadno dojedete až k moři. Jak to? Bývalé království se územně rozkládalo od Bratislavy až na Jaderské pobřeží, východní hranici tvořilo Sedmihradsko – dnes například část Ukrajiny a Rumunska.

Průjezdní body na chorvatskou hranici
Brno – Bratislava – Györ – Szombathely – Nádasd – Lenti - Letenye

Tak daleko dnes rozhodně zajíždět nebudeme, cesta přes Bratislavu a Ráb alias Györ však nevypadá špatně. Podle plánovačů by měla být o pouhých deset minut delší než klasika přes Graz a Maribor.

Zatímco cesta z Prahy do Brna připomíná často očistec, do Bratislavy už je to proti tomu co by kamenem dohodil. Jen cestou nezapomeňte na známku, bratru za 10 eur – tedy 257 Kč. Pořídíte ji přímo na hranicích. Jelikož je známka elektronická, jde to i po internetu, což se týká i té maďarské, u které to zvláště doporučujeme. Ta stojí asi 240 korun. V obou případech mluvíme o desetidenních.

Chorvatsko autem: Jak jet přes Rakousko a Slovinsko po dálnici?

Za maďarskou hranicí sice jedeme chvilku mezi kamiony po široké státní, pak už nás ale čeká téměř 150 kilometrů rychlostních komunikací. Do Györu míříme po velmi vytíženém tahu Vídeň – Budapešť, pak ale sjíždíme na zbrusu nový a liduprázdný tah M86 na Szombathely. Jedná se o silnici pro motorová vozidla, kudy Maďaři smějí jet jen 110 km/h.

Na konci dálnice se držte cedulí na silnice 86 a 87, za městem se pak napojte na prvně jmenovanou a držte se jí dobrou hodinu jízdy. Spojnice je to skutečně kvalitní, široká, s bezpečnými a širokými křižovatkami a občas se objeví i střední dělící pás. Z průjezdních míst jmenujme Körmend a Nádasd – obě ale míjíme obchvatem.

Náklady k chorvatské hranici v Kč
Slovensko dálniční známka 257
Maďarsko dálniční známka 240
Palivo 598 km, spotřeba 5,5 l/100 km 1085
Celkem  1585

Jede se ale i menšími vesničkami. A pozor – v žádné jiné zemi jsme nepotkali tolik policistů a celníků jako zde! Ani o radary není nouze. Zato Maďara aby zde pohledal – v nedělním odpoledni tu bylo pusto prázdno. Až bychom málem zapomněli uprostřed polí za vsí Zalabaksa odbočit doleva na Lenti.

Silnice se na pár kilometrů podstatně zhorší, na kruhových objezdech u Lenti už se ale objeví tabule ukazující cestu na přechod s Chorvatskem Letenye.

Pak prokroužíme malebným údolíčkem a už znovu frčíme po placené silnici pro motorová vozidla M70. Ta se bohužel ještě staví, proto nás ještě před hranicí zdrží semafor. A zpáteční cestu od moře nám také o deset minut protáhli neobvykle pečliví maďarští pohraničníci, důkladně prohlížející kufry všech aut.

Verdikt

Nutnost nákupu dvou známek výhodnost této trasy relativizuje. Na druhou stranu převládají kvalitní komunikace a z velké části i dálnice. Velkým kladem je, že touto cestou se o víkendech nepřesouvá celá severozápadní Evropa.

Na dovolenou do Chorvatska: 10 ověřených tipů na cestu, ubytování i způsoby, jak ušetřit

Spolupracujeme s TipCars.com
Novým šéfem dozorčí rady Letiště Praha je ekonom Švejnar, nahradil Minaříka Novým šéfem dozorčí rady Letiště Praha je ekonom Švejnar, nahradil Minaříka

Dosavadní předseda dozorčí rady Letiště Praha Petr…

Po Merkelové přichází digitální AKK. Kdo je nová lídryně nejsilnější německé strany? Po Merkelové přichází digitální AKK. Kdo je nová lídryně nejsilnější německé strany?

Katolička se silným sociálním cítěním, které nevadí…

Francií hýbou demonstrace, zúčastnilo se jich přes sto třicet tisíc lidí Francií hýbou demonstrace, zúčastnilo se jich přes sto třicet tisíc lidí

Čtvrtou sobotu v řadě protestovali lidé po celé Francii…

 
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Tudor je nejsmutnější koncept české značky. Víte, proč tomu tak je? Škoda Tudor je nejsmutnější koncept české značky. Víte, proč tomu tak je?

Dvoudveřové komfortní kupé na základě Superbu. Tuto bombu…

Nová Škoda Scala oficiálně: Už jsme v ní seděli! A v mnohém překvapila Nová Škoda Scala oficiálně: Už jsme v ní seděli! A v mnohém překvapila

V Tel Avivu právě strhli plachtu z nové Škody Scala. Na…

 

 
Škodovky prodávané v Číně: Čínské Češky

Škodovky prodávané v Číně: Čínské Češky

Dnes 19:00

Právě představený Kodiaq GT je už druhý model Škody nabízený výhradně na čínském trhu, a tedy navržený podle tamního vkusu. Tomu se ale musí přizpůsobit i nám důvěrně známé škodovky, chtějí-li uspět.
Blesk.cz

Lidem chodí náhodné staré zprávy. Podivná chyba děsí uživatele Facebooku

Lidem chodí náhodné staré zprávy. Podivná chyba děsí…

Zvláštní chyba se v posledních dnech objevila mnoha lidem na Facebooku. Začaly jim znovu přicházet zprávy, které…

Hořící auta, vodní děla, 135 zraněných a 1700 zadržených. Po protestech v Paříži uklízí

Hořící auta, vodní děla, 135 zraněných a 1700…

Policie v sobotu v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées použila slzný plyn proti některým účastníkům…

 

iSport.cz

Král: Krize Sparty? V autobuse byla dobrá nálada, Hejkal věděl i sestavu

Král: Krize Sparty? V autobuse byla dobrá nálada,…

Patřil k nejlepším hráčům na hřišti. Teplický stoper Alex Král (20) pomohl v nedělním utkání proti Spartě k…

SESTŘIH: Sparta - Teplice 0:1. Letnou zněl pískot, domácí šokoval Moulis

SESTŘIH: Sparta - Teplice 0:1. Letnou zněl pískot,…

Fotbalisté Sparty ani v 18. kole první ligy neukončili své trápení a doma s Teplicemi prohráli 0:1. Jedinou…

 

Reflex.cz

Špína, beznaděj a nazí nemocní držení v poutech. Drsné snímky ukazují život mentálně postižených Indonésanů

Špína, beznaděj a nazí nemocní držení v poutech.…

Budova, kde se „léčí“ desítky Indonésanů trpící různými duševními nemocemi, nepřipomíná nemocnici, nýbrž…

Na co do kina tento týden: Samá voda, samá voda, samá velká pátrání

Na co do kina tento týden: Samá voda, samá voda,…

V kinech teď pořád někdo něco hledá. Krásnou sousedku, padoucha šéfujícího městu na kolečkách, vánoční světlo,…