25.6. 2018 Martin Machala Martin Machala

Destrukční derby: Brzký konec, ale stálo to za to!

 

Moc jsem se sice nesvezl, peugeota jsem rozložil hned v první rozjížďce, ale atmosféra byla na destrukčním derby skvělá!

Proti loňsku jsem měl svůj speciál vychytanější, hlavně chladič vyvedený do prostoru nad motor se měl postarat o to, aby Peugeot 306 přežil ťukance na předek bez úhony. Kompletně vykuchaný byl i vnitřek, zbyla vlastně jenom sedačka, místo předního a levého bočního okna přimontovali chlapci ze středního odborného učiliště v Hubalově něco jako pletivo/ochranou síť a ostatní skla jednoduše odstranili. „Buďte na něj hodnej, tohle auto mě naučilo jezdit,“ vyrušila mě z rozjímání nad technickými změnami mého destrukčního speciálu slečna v barvách pořádajícího Chibuk racing. „Dostala jsem ho k osmnáctinám a tehdy stál sto šedesát tisíc,“ zavzpomínala a pohladila odstrojenou třistašestku po kapotě. Asi jsem odpověděl, že se budu snažit, moc jsem tomu ale nevěřil. Když jsem si vzpomněl na průběh loňského, pátého ročníku, kdy chudák felicia skončila už ve čtvrté rozjížďce. A notně pochroumaná.

Video

Peugeot 306 neměl ani tolik štěstí, své působení v areálu nedaleko středočeských Dobrovic zakončil už v první rozjížďce. Už první zatáčka po startu byla nějaká brutálnější, všechno kolem bylo navíc díky absenci prosklení daleko intenzivnější. Blbec jsem si zapomněl zavřít hledí a hned po pár metrech jsem schytal blátivou spršku. Výhled se ovšem nezlepšil ani potom, co jsem si přilbu zavřel. Bláto a kamínky lítaly skrz mříž, už v prvním kole jsem si musel provizorně hledí čistit rukavicí. Terénní vlny byly navíc nějak terénnější než loni, dostával jsem šlupky do zad, jako kdybych lítal metry vysoko. A právě následkem těchto nejrůznějších poskoků, tvrdých dopadů a několika pořádných nárazů od kolegů na trati, se uvolnil chladič na přední kapotě. A začal mě zásobovat mlžným oparem, přes který už nešlo vidět absolutně vůbec nic.

Snažil jsem se pokračovat a jel jsem podle bočních „okýnek“, volantem jsem divoce mydlil z jedné strany na druhou, podklad byl před závodem samozřejmě „vylepšen“ kropicím vozem. I přes zimní pneumatiky jsem se tratí spíš proklouzával, tradiční klopenka byla docela na srdíčko. Však ji taky několik jezdců poměrně dramaticky opustilo! Asi bych ve svojí třistašestce bez jakýchkoliv dodatečných bezpečnostních úprav (na rám samozřejmě nedošlo, při registraci jsem vyfasoval jenom hasicí sprej…) nechtěl jít přes boudu.

Destrukční derby na vlastní plechy: Tohle musíte zažít!

A pak se to stalo. Hrozná rána, pravou částí jsem na cosi najel. Aha, ve zbytcích zpětného zrcátka jsem identifikoval betonový železniční pražec. Tipoval jsem utržené přední kolo, peugeot ale zatím pokračoval dál. Sice dával všemožnými pazvuky a vibracemi do řízení na srozuměnou, že ve stoprocentní kondici už fakt není, ale šinul si to pořád dopředu. Bohužel jenom pár desítek metrů. Po terénní vlně se propadl pedál spojky, v převodovce zaskřípalo a pro nebohou třistašestku si musel přijet traktor.

V depu jsem pak ze sebe seškrabal vrstvu bláta a pomláceného peugeota odtlačil na jeho vyhrazené místo. A bylo po závodění…

Škoda, osmdesátka přihlášených sice postupně řídla, chlapci (a děvčata taky!) však na trati předváděli úžasné souboje, sem tam si taky někdo troufnul na joker skok. Ten byl proti loňsku výrazně těžší, nájezdová rampa hodně nakopávala. Soudě jen podle výkonů ostatních, já se ke skoku nedostal… Během rozjížďky bylo dovoleno jedno hupsnutí (jelo se na tři kola), kromě zaslouženého aplausu publika jste si v případě zdaru vysloužili také výrazné zkrácení tratě.

Peugeot 306 si tedy nehupsnul… Ale třeba příští rok, Chibuk destruction derby je strašně fajn akce a já hrozně rád pojedu. Snad se konečně podívám do finálových jízd!

Spolupracujeme s TipCars.com
Německo chce snížit závislost Evropy na bateriích z Číny Německo chce snížit závislost Evropy na bateriích z Číny

Na podporu produkce baterií pro elektromobily vyčlenila…

Většina Čechů věří, že Babiš brání svým dětem vypovídat, tvrdí průzkum Většina Čechů věří, že Babiš brání svým dětem vypovídat, tvrdí průzkum

Většina Čechů věří, že premiér Andrej Babiš (ANO) se…

ONLINE: Babiš vysvětloval poslancům ČSSD kauzu se svým synem, o únos prý nešlo ONLINE: Babiš vysvětloval poslancům ČSSD kauzu se svým synem, o únos prý nešlo

Premiér Andrej Babiš mluvil ve Sněmovně asi hodinu a půl…

Cena bitcoinu se propadla na roční minimum Cena bitcoinu se propadla na roční minimum

Cena digitální měny bitcoin se propadla o více než…

 

Štítky Video

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda chystá modelovou smršť. Víme, jaká auta čekat v roce 2019 Škoda chystá modelovou smršť. Víme, jaká auta čekat v roce 2019

Příchod Škody Scala je na spadnutí. V příštím roce se…

Škoda prozradila priority elektromobility. Dojezd je na posledním místě Škoda prozradila priority elektromobility. Dojezd je na posledním místě

První elektromobil Škoda můžeme očekávat už v příštím…

 

 
Budoucnost kol aut podle Američanů: Revoluční titanová kola z 3D tiskárny

Budoucnost kol aut podle Američanů: Revoluční titanová kola z 3D tiskárny

Dnes 18:50

Zámořská společnost HRE představila první sadu titanových kol z 3D tiskárny. Chce tak ukázat možnosti výroby pro budoucnost.
Blesk.cz

Princezna z Kouzelníka Žita Kadeřávková: K roli si pomohla lží!

Princezna z Kouzelníka Žita Kadeřávková: K roli si…

Splnila si sen. Anna Kadeřávková (21) přesvědčila na konkurzu k pohádce Kouzelník Žito režiséra Zdeňka Zelenku…

Mladá cestovatelka Klára projela Evropu „na pankáče“: Dodávku sama přestavěla na obytný vůz

Mladá cestovatelka Klára projela Evropu „na…

Lásku k cestování a kutilství spojila Klára Hantychová z jižní Moravy při přestavbě dodávky na obytný vůz. Za…

 

iSport.cz

O turnaj ve FIFA 19 je obří zájem! Otevíráme druhý termín kvalifikace

O turnaj ve FIFA 19 je obří zájem! Otevíráme druhý…

V sobotu startuje první kvalifikace CZC.cz iSportCup, kde se soutěží o 50 000 korun a profesionální kontrakt pro…

Plekanec: Hrát s Jardou by bylo super! Popsal také nejtěžší chvíli v Montrealu

Plekanec: Hrát s Jardou by bylo super! Popsal také…

Z luxusních obřích hal, které jsou rozeseté po celé NHL, se ocitl na zimním stadionu v Kladně. Už v úterý večer…

 

Reflex.cz

Andrej Babiš pořádá hon na svou vlastní rodinu. Je to odporný hyenismus

Andrej Babiš pořádá hon na svou vlastní rodinu. Je…

Téměř určitě jste během úterý zaznamenali počin reportérů Seznam zpráv ze Švýcarska, kde se setkali s Andrejem…

Oslabený Babiš komunistům vyhovuje, jejich vyděračský potenciál poroste

Oslabený Babiš komunistům vyhovuje, jejich…

Vyděračský potenciál komunistů rázem povyskočil o patro výš. Nepřipojili se k šestici opozičních stran, které…