Podívejte se na kolová a pásová vozidla české armády

 

Armáda České republiky má pestrý vozový park. Prohlédněte si nákladní vozidla značky Tatra, bojový speciál Kajman s technikou značky Land Rover, pásový obojživelný transportér nebo tank pro boj s ohněm.

Vozový park české armády v případě nákladních vozidel sází na zástupce kopřivnické značky Tatra, s nimž je spojen již téměř sto let.

Armáda České republiky v současnosti uvádí, že Tatra 815 je s téměř 2700 vozidly jejím nejpočetnějším vozidlem. Tato modelová řada je v jejích službách zastoupena širokou řadou provedení od nosičů účelových nástaveb až po valníky s konfigurací podvozku 4x4, 6x6 a 8x8.

Mezi nejzajímavější zástupce modelové řady 815 v armádním provedení patří i díky svým schopnostem v těžkém terénu osmikolové vozy s označením VVN a VT, z nichž první je valník pro přepravu nákladů a osob, zatímco druhý má primární určení jako tahač těžkých přívěsů a podvalníků. Vzduchem chlazené vidlicové motory těchto vozidel mohou disponovat výkonem až 265 kW.

Tatra a její aktuální modelové řady. Prohlédněte si je ve velké galerii!

Nejnovější zástupce modelové řady 815 ve vozovém parku české armády představují v loňském roce dodaná vozidla Force 8x8.1R se čtyřdveřovou pancéřovanou kabinou KAPA, která jsou vybavena vzduchem chlazeným motorem Tatra T3C-928-90 s maximálním výkonem 300 kW.

Tatra Force není jen armádní speciál. Prohlédněte si její extrémní verze!

Tatra 810, která je v současnosti nabízena automobilkou jako modelová řada Tactic, sice nevyužívá tradiční kopřivnickou koncepci podvozku, ale ve vozovém parku české armády se s více než šesti stovkami vozidel jedná po vozidlech řady 815 o nejpočetněji zastoupené automobily.

K pohonu těchto nákladních automobilů, jejichž podvozky využívají portálové nápravy, slouží kapalinou chlazené přeplňované vznětové šestiválce Renault Trucks DXi7 o objemu 7,1 litru a výkonu 177 kW.

Tatra a její výjimečná řada Tactic. Čím jde ve stopách legendární Pragy V3S?

Armáda České republiky má ve svém vozovém parku vedle těžkých nákladních vozidel i lehké terénní automobily, z nichž k těm nejpočetněji zastoupeným patří vozy Land Rover Defender a UAZ.

K nejzajímavějším terénním automobilům ve vozovém parku české armády patří Land Rover Defender 130 Kajman, který je upraven pro plnění bojových a speciálních úkolů v sestavě výsadkového praporu. Pro tyto účely může být vozidlo pro šestičlennou posádku přepravováno vzduchem a vysazeno na padácích nebo z vrtulníku.

Jak armáda vybírá auta? Byli jsme u toho! Šanci má i kodiaq...

Lehké obrněné vozidlo Iveco LMV zavedla Armáda České republiky do své výzbroje v roce 2008 a v současnosti má ve svém vozovém parku celkem 115 exemplářů tohoto zástupce italské značky.

Iveco LMV je poháněno přeplňovaným vznětovým čtyřválcem o objemu 3,0 litru s výkonem 140 kW. Vozidlo s hmotností 7 tun je schopné dosáhnout maximální rychlosti 130 km/h. V terénu si LMV poradí i s 60% stoupáním a může se brodit až do hloubky 85 cm (po speciální úpravě to může být až 1,5 m).

Mercedes-Benz Unimog a jeho poslední generace v obrazech a videu

Na podvozku vozu Mercedes-Benz Unimog je postaveno a německou zbrojařskou firmou KMW vyráběno obrněné vozidlo Dingo 2 CZ, jichž provozuje Armáda České republiky přes dvacet kusů. Tato přes šest metrů dlouhá vozidla, k jejichž pohonu slouží přeplňovaný vznětový čtyřválec o objemu 4,8 l s výkonem 163 kW, se vyznačují vysokou odolností proti minám a projektilům ručních palných zbraní.

Mezi veterány ve vozovém parku české armády patří obrněný transportér BRDM-2 se zážehovým motorem GAZ-41 o výkonu 103 kW, jehož kořeny sahají do první poloviny šedesátých let dvacátého století. V současnosti jsou využívána již jen v provedení, označeném zkratkou rch, odhalující, že se jedná o verzi pro radiační a chemický průzkum.

Řídili jsme vojenský Pandur II 8x8: Jak jezdí armádní speciál?

Největší kolový obrněný transportér ve vozovém parku české armády v současnosti představuje Pandur II 8x8 s celkovou délkou 7,4 m, šířkou 2,68 m a výškou 2,08 m po okraj korby. K pohonu tohoto stroje slouží přeplňovaný vznětový šestiválec Cummins o objemu 8,9 l a výkonu 336 kW.

V souvislosti s kolovými obrněnými vozidly Armády České republiky, lze připomenout, že koncem července loňského roku schválila česká vláda zakázku na pořízení 62 vozidel Titus v provedení velitelsko-štábní, spojovací a místo koordinace palebné podpory (MKPP). Tato vozidla jsou výsledkem spolupráce mezi automobilkou Tatra Trucks a společnosti Nexter Systems.

Na vlastní kůži: Testovali jsme nejnovější vojenskou techniku

Samohybná kanónová houfnice vz. 77 Dana je moderní dělostřelecká zbraň s automatickým nabíjením, schopna zabezpečit účinnou palebnou podporu činnosti pozemních vojsk, která si zaslouží pozornost i díky svému kolovému podvozku.

Vozidlo využívá upravený podvozek nákladního automobilu Tatra 815, v jehož zadní části je uložen vzduchem chlazený vznětový dvanáctiválec, který disponuje nejvyšším výkonem 265 kW. Samohybná kanónová houfnice vz. 77 Dana s korbou dlouhou 8,87 m a bojovou hmotností 29,5 tun se díky němu může na silnici pohybovat rychlostí 80 km/h a v terénu pak rychlostí kolem 25 km/h.

Vojenské speciály Tatra: Titus a spol.

V případě pásových vozidel ve vozovém parku české armády nejvíce pozornosti bezpochyby přitahují tanky T--72M4 CZ, ale vedle nich v něm figurují i pásové obojživelné transportéry PTS-10 nebo Bojové průzkumné vozidlo BPzV na podvozku BVP-1.

Transportér PTS-10 dlouhý 11,5, široký 3,3 m a vysoký 2,8 m je poháněn vznětovým vidlicovým dvanáctiválcem o objemu 38,8 l a výkonu 258 kW. Vozidlo o hmotnosti 15 tun může na své korbě převážet až 72 osob nebo nákladní automobil. Maximální rychlost naloženého PTS-10 na souši je přes 40 km/h a ve vodě kolem 10 km/h.

Bojové průzkumné vozidlo BPzV pro šestičlennou osádku je obojživelný průzkumný prostředek určený k vedení samostatné průzkumné nebo bojové činnosti zpravidla v týlu protivníka. Toto vozidlo s celkovou hmotností 13,9 t je dlouhé 6,74 m, široké 3,14 m, vysoké 2,07 m a jeho maximální rychlost se pohybuje kolem 65 km/h.

Pozor, jede tank - T72 M4CZ (Roadlook TV)

Vyprošťovací tank VT-72 na podvozku středního tanku T-72 je určen pro vyprošťování techniky, která uvízla v terénu nebo byla poškozena v boji a rovněž může být využíván při jejích opravách, protože je vedle navijáků, buldozerové radlice vybaven i jeřábem a svařovacím zařízením.

Pásové vozidlo s celkovou délkou 8,15 m, šířkou 3,46 m, výškou 2,64 m a celkovou hmotností 45,8 tun je poháněno vznětovým dvanáctiválcem o objemu 38,8 l a výkonu 573 kW.

Mostní tank MT-55A je postaven na podvozku středního tanku T-55, ale namísto věžového kompletu nese mostní konstrukci nůžkového typu s celkovou délkou 18 m. Toto vozidlo s celkovou délkou 9,88 m a pohotovostní hmotností 36 tun je poháněno vznětovým dvanáctiválcem o objemu 38,8 l. Most o hmotnosti šesti tun, který MT-55A převáží má po rozložení nosnost 50 tun.

Hoří! Prohlédněte si speciály pro boj s ohněm! (+video)

Armáda České republiky má ve svém vozovém parku mimo jiné i stavební stroj, z nichž lze zmínit například kolový nakladač KN-251, který je využíván k provádění různých ženijních prací. Stroj o hmotnosti 24,93 t a celkové délce 9,2 m je poháněn motorem o výkonu 169 kW.

Mezi nejzajímavější vozidla české armády pak bezpochyby patří SPOT-55. Tento hasičský speciál je postaven na podvozku tanku T-55 a je určen k likvidaci všech druhů požárů ve složitých terénních podmínkách a průmyslových aglomeracích.

Hasící vozidlo SPOT-55, které lze řídit i dálkově pohání motor o výkonu 425 kW. Stroj, jehož maximální hmotnost je 45 tun má maximální rychlost 50 km/h. Nádrže pojmou až 11.000 l vody a 2000 l pěnidla. Dvojice vodních děl má dostřik 65 m vodou a 50 m.

Foto: www.acr.army.cz, Tatra Trucks a.s.

Spolupracujeme s TipCars.com
Mayová otáčí a uklidňuje ministry: S EU se dohodneme Mayová otáčí a uklidňuje ministry: S EU se dohodneme

Britská premiérka Theresa Mayová sdělila svým ministrům,…

Siemens propustí téměř tři tisíce zaměstnanců v Německu, chce ušetřit miliardy Siemens propustí téměř tři tisíce zaměstnanců v Německu, chce ušetřit miliardy

Německá průmyslová skupina Siemens propustí z několika…

Pražský okruh je pro kandidáty prioritou. Rozbory předvolebních slibů čtěte na E15.cz Pražský okruh je pro kandidáty prioritou. Rozbory předvolebních slibů čtěte na E15.cz

Blížící se volby na pražský magistrát s sebou přinášejí…

 
Zdroj: www.acr.army.cz

Štítky Land Rover Tatra Nákladní

 


Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
VW nám ukázal zbraň pro příští dekádu. Srazí cenu elektroaut na minimum VW nám ukázal zbraň pro příští dekádu. Srazí cenu elektroaut na minimum

Nová platforma MEB koncernu Volkswagen je určena výhradně…

BMW poodhaluje novou řadu 3. Včetně nově pojatého interiéru BMW poodhaluje novou řadu 3. Včetně nově pojatého interiéru

BMW řady 3 se v nové generaci G20 připomíná. Od…

 

 
Catera byl jediný Cadillac vyráběný v Evropě: Byl to naprostý propadák

Catera byl jediný Cadillac vyráběný v Evropě: Byl to naprostý propadák

Včera

Cadillac Catera byl americkou paralelou u nás dobře známého Opelu Omega B. Měl zpřístupnit vozy této luxusní značky mladší klientele.
Blesk.cz

Merkelová si na večeři s Erdoganem u prezidenta nechala zajít chuť. Není sama

Merkelová si na večeři s Erdoganem u prezidenta…

Německá kancléřka Angela Merkelová se nezúčastní státní večeře, kterou v pátek pro tureckého prezidenta Recepa…

Nemůžete spát? Bude úplněk! Zkuste 5 tipů jak večer usnout!

Nemůžete spát? Bude úplněk! Zkuste 5 tipů jak večer usnout!

Večer lehnete do postele a ne a ne zabrat? Převalujete se, přemýšlíte nad prací, domácími povinnostmi, počítáte…

 

iSport.cz

Ocenění FIFA: Modrič nejlepším hráčem, mezi trenéry vládl Deschamps

Ocenění FIFA: Modrič nejlepším hráčem, mezi trenéry…

Nejlepším fotbalistou světa za sezonu 2017/18 podle Mezinárodní fotbalové federace FIFA byl zvolen Luka Modrič.…

SESTŘIH: Jablonec - Plzeň 3:0. Mistr po Lize mistrů propadl, pálil Trávník

SESTŘIH: Jablonec - Plzeň 3:0. Mistr po Lize mistrů…

Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola FORTUNA:LIGY prohráli v Jablonci 0:3 a klesli na třetí místo tabulky.…

 

Reflex.cz

Děsivá čínská epidemie: Unikátní snímky z doby, kdy chřipka zabíjela lidi po tisících

Děsivá čínská epidemie: Unikátní snímky z doby, kdy…

Mandžuská chřipka byla snad největší zdravotní katastrofou čínské historie. Pro Evropana ji zastiňuje tehdejší…

Okamura mění taktiku. SPD hodlá zastavit diktát EU a říct islámu NE z komunální úrovně

Okamura mění taktiku. SPD hodlá zastavit diktát EU a…

Dlouhá léta bojuje vlastenec, podnikatel, politik a finalista minulého ročníku mistrovství světa v populismu…