Motocyklová VC Španělska 2018: Pozor na Cala Crutchlowa!

Motocyklová VC Španělska 2018: Pozor na Cala Crutchlowa!

Kvalifikace na Velkou cenu Španělska silničních motocyklů vyhráli v jednotlivých kubaturách Cal Crutchlow (MotoGP), Lorenzo Baldassarri (Moto2) a Jorge Martína (Moto3).

70. ročník seriálu MS silničních motorek pokračuje o tomto víkendu čtvrtým závodem na Circuito de Jerez-Ángel Nieto ležícím severovýchodně od andaluského Jerezu de la Frontera. Jednostopý světový cirkus se tedy aktuálně přesunul na starý kontinent. Okruh změnil název po loňském tragickém skonu třináctinásobného šampiona nízkých kubatur. Podnik se jede jako Velká cena Španělska a je prvním letošním závodem ze čtyř na území tohoto království. V rámci světového šampionátu chyběla španělská Grand Prix jen v prvním ročníku (1949) a pak v letech 1956-1960. Konala se nejprve v barcelonském parku Montjuïc, později v Jaramě a nakonec zde.

MotoGP

V jezdecké sestavě pro příští dva roky má jasno tovární tým rakouské KTM. K Polu Espargarovi, mistru světa Moto2 z roku 2013 se přidá Johann Zarco, ten stejnou kubaturu ovládl v letech 2015 a 2016. Vzhledem k tomu, že na satelitní Yamaze YZR-M1 prohání špičku, je jeho angažmá logické. Současný Francouzův tým Tech 3 ovšem na motocykly od našich jižních sousedů přechází také a jeden z nich povede Portugalec Miguel Oliveira. Továrna nasadila v Jerezu třetí stroj, který sedlá testovací jezdec Mika Kallio.

Motocyklová VC Ameriky 2018: V MotoGP na Marca Márqueze nikdo neměl

Nejlepší čas prvního volného tréninku královské kubatury zajel v pátek Marc Márquez. V tom druhém byl nejrychlejší Cal Crutchlow (LCR Honda). Sobotnímu dopolednímu měření sil kraloval znovu Márquez s hondou oranžovou. Ve čtvrtém půlhodinovém tréninku, který následoval po kvalifikaci Moto3, byl ze všech nejlepší pro změnu Andrea Iannone (Suzuki), opět dokázal svou rychlost. Padají i (kontroverzní) mistři, což potkalo Márqueze. Poprvé se tento víkend ocitl na zemi v FP1 (free practice).

Boj o pole position v MotoGP má jiný formát než méně prestižní kubatury. Z první čtvrthodinové části postupují do druhé patnáctiminutovky dva nejrychlejší k desítce, která byla nejúspěšnější právě v oněch úvodních třech trénincích. Ta nejprve odpočívá. Q1 museli absolvovat Maverick Viñales (Yamaha) a Andrea Dovizioso (Ducati) a právě oni dva postoupili dál... Tito Rabat (Avintia Racing/Ducati) se válel po zemi, naštěstí bez následků.

Do druhé části, která rozhoduje o postavení na roštu na předních příčkách, konkrétně v prvních čtyřech řadách, vystřelil nejlépe Marc Márquez (1:37,9 min). Jenže Cal Crutchlow „práskl heftem“ a byl o dvě desetiny rychlejší! S Britem se musí letos počítat. Mistr světa supersportů z roku 2009 už vyhrál tři závody MotoGP, naposledy letos argentinský chaos. Cal rozhodně jezdit umí a na satelitní mašině Lucia Cecchinella je schopen zatopit naprosté špičce. Od dob Barryho Sheena navíc Albion neměl špičkového jezdce nejvyšší třídy, tehdy ještě půllitrů.

1:37,6! Crutchlow oslavil rekord dráhy efektní jízdou po zadním kole. Nikdo na něj neměl. Ani Dani Pedrosa a Johann Zarco, ani trojice Lorenzo – Márquez – Rins, která se zítra postaví do druhé řady. O ostatních nemluvě... Totálně vybouchly tovární yamahy, Rossi desátý, Viñales dokonce mimo Top 10.

VC Španělska MotoGP 2018 – Kvalifikace (Top 10)
1.Cal CrutchlowHondaLCR Honda Castrol1:37,653 min
2.Dani PedrosaHondaRepsol Honda Team1:37,912 min
3.Johann ZarcoYamahaMonster Yamaha Tech 31:37,956 min
4.Jorge LorenzoDucatiDucati Team1:37,969 min
5.Marc MárquezHondaRepsol Honda Team1:37,977 min
6.Álex RinsSuzukiTeam Suzuki Ecstar1:37,984 min
7.Andrea IannoneSuzukiTeam Suzuki Ecstar1:37,987 min
8.Andrea DoviziosoDucatiDucati Team1:38,029 min
9.Danilo PetrucciDucatiAlma Pramac Racing1:38,086 min
10.Valentino RossiYamahaMovistar Yamaha MotoGP1:38,267 min
23.Karel AbrahamDucatiÁngel Nieto Team1:39,146 min

Moto2

Francouzský Tech 3 přechází z vlastních podvozků na KTM pro rok 2019 i v Moto2. Připomínám, že od příští sezóny střídají šestistovky Honda CBR coby jediné homologované pohonné jednotky pro tuto třídu tříválce Triumph 765 cm3. Dominique Aegerter se ve čtvrtek 26. dubna zranil při tréninku na motokrosovém stroji. Zlomenina v pánevní oblasti způsobená nárazem na kámen si vyžádala operaci a Jerez musí švýcarský jezdec vynechat. Na KTM stáje Kiefer Racing za něj zaskakuje Němec Lukas Tulovic. Divokou kartu dostal Andořan Xavi Cardelus (Team Stylobike/šasi Kalex) a ve startovní listině chybí i polámaný Remy Gardner (Tech 3), kterého vystřídal Héctor Garzó. Ten debutoval loni na Sachsenringu a až do pádu úřadoval ve špičce.

Prvnímu pátečním tréninku Moto2 kraloval Francesco Bagnaia (Sky Racing Team VR46/Kalex) a druhému Álex Márquez (EG 0,0 Marc VDS/Kalex) Třetí, dnešní část soupeření vynesla na vrchol výsledkové listiny Lorenza Baldassarriho, který letos sedlá také německé šasi, ale v týmu Sita Ponse. Navíc v novém rekordu 1:41,89 min.

Kvalifikace Moto2 trvá 45 minut, v Jerezu odstartovala coby poslední součást dnešního programu. Hned zpočátku jí vládl Jorge Navarro (1:42,6 min). Ale pak se na „top“ vyšvihl opět Baldassarri. Havaroval Jihoafričan Steven Odendaal, který používá šasi NTS, také Brazilec Eric Granado s podvozkem Suter a Sam Lowes. Dalším mužem, který se objevil na čele žebříčku, byl Francesco Bagnaia. „Pecco“ se před kvalifikací nechal slyšet, že se mu letos jezdí naprosto v pohodě, když má jistou smlouvu s Pamacem pro MotoGP minimálně na příští rok.

„Balda“ se přiblížil na dostřel hranici 1:42. Spadl Mattia Pasini, který zatím o víkendu příliš vidět nebyl, dokonce dvakrát během „session“ a také Iker Lecuona. Po několika minutách je následovali Jorge Navarro, Miguel Oliveira, Xavi Cardelus, Héctor Garzó a Federico Fuglini. Konzistentní Baldassarri mezitím vylepšoval nejlepší výkon až na 1:41,9! To mu k prvnímu místu a potlesku bohatě stačilo. Bagnaiu přeskočil Álex Márquez, druhá řada má podobu Navarro – Brad Binder – Joan Mir.

VC Španělska Moto2 2018 – Kvalifikace (Top 10)
1.Lorenzo BaldassarriKalexPons HP401:41,925 min
2.Álex MárquezKalexEG 0,0 Marc VDS1:41,996 min
3.Francesco BagnaiaKalexSky Racing Team VR461:42,064 min
4.Jorge NavarroKalexFederal Oil Gresini Moto21:42,324 min
5.Brad BinderKTMRed Bull KTM Ajo1:42,362 min
6.Joan MirKalexEG 0,0 Marc VDS1:42,367 min
7.Xavi ViergeKalexDynavolt Intact GP1:42,404 min
8.Sam LowesKTMSwiss Innovative Investors1:42,408 min
9.Romano FenatiKalexMarinelli Snipers Team1:42,437 min
10.Mattia PasiniKalexItaltrans Racing Team1:42,439 min

Moto3

Víkend zahájil nejlepším výkonem v nejslabší kubatuře čtyřdobých dvěstěpadesátek Jorge Martín (Del Conca Gresini/Honda), ale páteční odpoledne patřilo Niccolovi Antonellimu (SIC58 Squadra Corse(Honda). Dnešní trénink pak zvládl nejlépe znovu Martín. Startovní pole čítá dva nováčky: Japonce Aie Oguru (Asia Talent Team/Honda) a domácího Jeremyho Alcobu, který vodí hondu juniorského týmu sponzorovaného nealkoholickým pivem Estrella Galicia 0,0.

Do bitvy o nejvýhodnější pozici na roštu, která trvá čtyřicet minut, vstoupil nejlépe Marco Bezzecchi (1:47,8 min), týmový kolega našeho Jakuba Kornfeila. Brzy jej lehce překonal Fabio di Giannantonio a Kuba se zařadil na druhé místo! Spadl Darryn Binder, v sobotu už podruhé po FP3 a ke slovu přišla dokonce nosítka. Časy ale klesaly. Marcos Ramírez a Ayumu Sasaki se dostali k 1:47,2 a hranici 1:47 min prolomil Jorge Martín. Ale Philipp Öttl posunul nejrychlejší výkon ještě o dalších šest desetin dolů. Martín kontroval časem 1:46,1.

Darryn Binder má vykloubené levé rameno, což samozřejmě znamená pro zítřejší závod stopku. Makar Jurčenko měl v závěru kvalifikační bitvy mnohem více štěstí, ten po pádu na motocykl nasedl. „Ustlal“ si i Gabriel Rodrigo. Zavlály ale žluté vlajky, což znamenalo, že se nikdo nemohl zlepšit.

Dramatická koncovka se nekonala. Povedlo se to pouze di Giannantoniovi, ale zůstal třetí za Martínem a Öttlem. Jorge Martín se stává pomalu, ale jistě největším favoritem na titul, získal 11. pole position v kariéře (jedna mu byla anulována). Důležité je to, že tyto výhody už dokáže měnit v triumfy v závodech. Druhá řada patří triu Antonelli – Bezzecchi – Migno, hezké sedmé místo pak Alonsu Lópezovi. O něm komentátor BT Sportu Keith Huewen, sám bývalý závodník prohlásil: „He is a local youngster, seventy-two years old..." Roztomilý přeřek pobavil, španělskému jezdci je samozřejmě teprve šestnáct a nikoli dvaasedmdesát. I mistr tesař se zkrátka utne...

VC Španělska Moto3 2018 – Kvalifikace (Top 10)
1.Jorge MartínHondaDel Conca Gresini Moto31:46,193 min
2.Philipp ÖttlKTMSüdmetall Schedl GP Racing1:46,346 min
3.Fabio di GiannantonioHondaDel Conca Gresini Moto31:46,599 min
4.Niccolò AntonelliHondaSIC58 Squadra Corse1:46,614 min
5.Marco BezzecchiKTMRedox PrüstelGP1:46,739 min
6.Andrea MignoKTMÁngel Nieto Team Moto31:46,770 min
7.Alonso LópezHondaEstrella Galicia 0,01:46,820 min
8.Enea BastianiniHondaLeopard Racing1:46,894 min
9.Lorenzo dalla PortaHondaLeopard Racing1:46,898 min
10.Tatsuki SuzukiHondaSIC58 Squadra Corse1:46,905 min
16.Jakub KornfeilKTMRedox PrüstelGP1:47,042 min

Spolupracujeme s TipCars.com
Kdyby vláda padla, Zeman by pověřil sestavením nové opět Babiše Kdyby vláda padla, Zeman by pověřil sestavením nové opět Babiše

Kdyby poslanci nynější vládě Andreje Babiše (ANO)…

Nejdelším železničním tunelem v Česku projel zkušebně první vlak Nejdelším železničním tunelem v Česku projel zkušebně první vlak

Nejdelším železničním tunelem v ČR projel ve čtvrtek…

GESTO ROKU: Samsung zabodoval ve společenské odpovědnosti GESTO ROKU: Samsung zabodoval ve společenské odpovědnosti

Projekt Samsung Tvoje šance, který pomáhá dětem v…

Mayové se kvůli brexitu drolí vláda Mayové se kvůli brexitu drolí vláda

Zveřejnění návrhu dohody mezi Velkou Británií a Evropsku…

 
Zdroj: MotoGP.com, BT Sport

Štítky Motorky

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
James May si utahuje z YouTuberů. Natočil rozbalení nové Toyoty Yaris GRMN James May si utahuje z YouTuberů. Natočil rozbalení nové Toyoty Yaris GRMN

Z populárních trendů na YouTube si dělal známý moderátor…

Škoda prozradila priority elektromobility. Dojezd je na posledním místě Škoda prozradila priority elektromobility. Dojezd je na posledním místě

První elektromobil Škoda můžeme očekávat už v příštím…

 

 
Video: Mercedes G to měl se Simčou těžké. Nakonec ho vzala na milost

Video: Mercedes G to měl se Simčou těžké. Nakonec ho vzala na milost

Včera

Pro nezasvěcené to může být divná stará krabice. I Simče se však nakonec géčko líbilo.
Blesk.cz

Uprchlíci zahltili tropické ráje. V Karibiku jich je už 100 tisíc

Uprchlíci zahltili tropické ráje. V Karibiku jich je…

Miliony Venezuelanů utekly ze své zbídačené země, kde panuje hospodářská krize. Sta tisíce z nich přitom…

Dotace na zateplení i dešťovku mění podmínky: Jak získat od státu až 450 tisíc?

Dotace na zateplení i dešťovku mění podmínky: Jak…

Od poloviny října mohou lidé nově žádat o dotace na zateplení, které provedou svépomocí. Není to ale jediná…

 

iSport.cz

Polsko – Česko 0:1. Vítězný gól vstřelil Jankto, v bráně zářil Pavlenka

Polsko – Česko 0:1. Vítězný gól vstřelil Jankto, v…

Úkol splněn! Česká reprezentace obstála i ve třetím utkání pod novým trenérem Jaroslavem Šilhavým a přípravný…

Fotbalová Sparta slaví 125 let: retro ve speciálním Sport Magazínu

Fotbalová Sparta slaví 125 let: retro ve speciálním…

Ideální jedenáctka, nejschopnější trenéři i nejpamátnější zápasy, které si spojíte s dějinami nejslavnějšího…

 

Reflex.cz

Vladimír Pikora: Voda, která hoří aneb Listopadová revoluce byla měkká, z estébáků udělala úspěšné podnikatele

Vladimír Pikora: Voda, která hoří aneb Listopadová…

Tak tu zase máme výročí 17. listopadu. Dost dobrá příležitost zamyslet se, co nám přinesl 17. listopad 1989.…

Babiš: Můj syn nikdy neměl české občanství, ve Švýcarsku studoval

Babiš: Můj syn nikdy neměl české občanství, ve…

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ve stručném vyjádření novinářům řekl, že jeho syn Andrej nikdy nebyl českým…