9.3. 2018 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Pneumatika Goodyear Oxygene: Prý dokáže vyrábět kyslík. Díky fotosyntéze...

 

Autosalon v Ženevě, to nejsou jen auta, ale také příslušenství, bez kterého vozidla nemohou fungovat. Jedním z nejdůležitějších jsou pneumatiky. Jak vidí jejich budoucnost firma Goodyear, ukazuje koncept Oxygene.

Americký pneumatikářský výrobce Goodyear se na letošním autosalonu v Ženevě docela činil. Kromě pneumatiky EfficientGrip Performance s technologií Electric Drive, která - jak název napovídá, byla speciálně vyvinuta pro požadavky elektromobilů, představila společnost také prototyp inteligentní pneumatiky. Dle výrobce má řešit co možná nejlépe symbiózu mezi ní a provozovatelem vozidla... Tím nejzajímavějším je ovšem pneumatika budoucnosti Oxygene.

První „živá“ pneumatika

Oxygene znamená kyslík. Pneumatika Oxygene počítá s využitím organických sloučenin, konkrétně živého mechu, který volně roste v prostoru bočnic pneumatiky. Mech jako takový obecně dokáže silně absorbovat vodu a vlhkost. A právě této vlastnosti pneumatika Oxygene využívá. Živý mech tady pohlcuje vodu a vlhkost z vozovky, ale pozor, to není vše. Dále s ní pracuje, a to tak, že ji využívá pro fotosyntézu a tedy doslova ve svých zelených částech (chloroplastech) vyrábí kyslík, který se následně uvolní do atmosféry. A to je opravdu pozoruhodné.

Goodyear tímto reaguje na informace Světové zdravotnické organizace (WHO), podle níž je více než 80 procent populace žijící v městských aglomeracích nuceno dýchat vzduch, jehož znečištění překračuje limity organizace WHO.

Pneumatiky Goodyear G159: Opravdu se kvůli nim umíralo?

„Odhaduje se, že do roku 2050 by měly více než dvě třetiny populace žít ve městech. To samozřejmě povede ke zvyšování poptávky po dopravních sítích v aglomeracích,“ říká k celé záležitosti Chris Delnay, prezident společnosti Goodyear pro Evropu, blízký východ a Afriku. „Je jasné, že z toho důvodu budou čím dál větší požadavky kladeny na zelenější infrastrukturu, která bude hrát stále větší roli v rámci zejména městské mobily.“

Až 3000 tun ročně

Vlhkost a voda se do živých částí pneumatiky Oxygene dostává z běhounu. Současně se běhounem vstřebává také oxid uhličitý, který je vlastně pro rostliny potravou. Mech „zakořeněný“ v bočnicích oboje následně využívá k fotosyntéze a tedy výrobě kyslíku. Firma Goodyear uvádí, že ve městě velikosti Paříže s přibližně 2,5 miliony vozidel by to, pokud by všechna auta používala tyto organické pneumatiky, znamenalo roční produkci přibližně 3000 tun kyslíku, při současném pohlcení více než 4000 tun oxidu uhličitého.

Pneumatiky Oxygene ale mají ještě další pozoruhodnosti. Třeba se obejdou bez stlačeného vzduchu a je možné je vyrábět technologií 3D tisku z prášku, vzniklého recyklací starých opotřebovaných pneumatik. Tedy i výroba pneumatiky Oxygene by měla být mimořádně ekologická.

AUTOSALON ŽENEVA 2018 NA AUTO.CZ

Pohlcování vody a vlhkosti běhounem má ale příznivý dopad i na jízdní vlastnosti. Tím, že by běhoun odebíral vodu při samotném odvalování se po povrchu mokré vozovky, docházelo by ke zlepšení přilnavosti běhounu k vozovce, což by mělo samozřejmě vliv na ovladatelnost vozidla a bezpečnost jízdy. Otázkou ovšem zůstává, jak by mech v pneumatice přežíval třeba v případě, že byste auto delší dobu nepoužívali, a to by stálo v suché garáži bez přístupu světla.

Jinou zvláštností pneumatiky je sběr energie, která je projevem fotosyntézy. Ta by u pneumatiky Oxygene nepřišla vniveč, ale využila by se pro napájení senzorů a elektroniky vozidla, případně osvětleného pásu na boku pneumatiky, který by sloužil také k upozorňování ostatních účastníků silničního provozu na záměry řidiče vozidla.

Spolupracujeme s TipCars.com
Venezuelské prezidentské volby vyhrál stávající prezident Nicolas Maduro Venezuelské prezidentské volby vyhrál stávající prezident Nicolas Maduro

Prezidentské volby ve Venezuele vyhrál dosavadní…

Zápisník Jany Havligerové: Ministerská jízda Zápisník Jany Havligerové: Ministerská jízda

Ministryně financí v demisi má první náčrt státního…

Rodící se italská vláda straší Evropskou unii Rodící se italská vláda straší Evropskou unii

Strany v programu zmírnily původní radikální plány, mezi…

EU vybuduje obranu proti americkým sankcím vůči Íránu EU vybuduje obranu proti americkým sankcím vůči Íránu

Unie ochrání jen firmy, které nemají podstatný byznys…

 

Štítky Pneu Ženeva 2018

 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Škoda Š 720: Šestiválec měl konkurovat BMW, skončilo to fiaskem Škoda Š 720: Šestiválec měl konkurovat BMW, skončilo to fiaskem

Prototyp vozu střední třídy s označením Š 720 měl být…

EU schválila další povinnou výbavu aut. S alkoholem v dechu nenastartujete EU schválila další povinnou výbavu aut. S alkoholem v dechu nenastartujete

Rozšíření povinné výbavy o dalších dvanáct prvků vstoupí…

 

 
Za volantem Touaregu třetí generace: Jaká je nová vlajková loď Volkswagenu?

Za volantem Touaregu třetí generace: Jaká je nová vlajková loď Volkswagenu?

Včera

Model Arteon se v pozici vlajkové lodi automobilky VW dlouho neohřál. Po roce jej totiž střídá třetí generace Touaregu, kterou jsme v Rakousku projeli s dieselovým šestiválcem.
Blesk.cz

Hrdinové na svatbě Meghan a Harryho: Izzy bez končetin, oběť teroru i neslyšící školák

Hrdinové na svatbě Meghan a Harryho: Izzy bez…

Politikům dali košem, zato pozvali neznámé hrdiny! Princ Harry a Meghan Markle se o svůj velký den rozhodli…

Vozíčkářka (45) se po schodech musí plazit: Závistiví sousedé ji připravili o peníze

Vozíčkářka (45) se po schodech musí plazit:…

Jak daleko může zajít lidská závist? Své o tom ví vozíčkářka Martina Voráčková (45). Finanční sbírka, kterou…

 

iSport.cz

Nejužitečnějším hráčem hokejového MS byl Kane, útočníkem Aho

Nejužitečnějším hráčem hokejového MS byl Kane, útočníkem Aho

Americký útočník Patrick Kane, který vyhrál s 20 body produktivitu, byl zvolen nejužitečnějším hráčem hokejového…

Kuka o Plzni, Šádkovi, vzoru pro Spartu a Slavii či strachu z Jablonce

Kuka o Plzni, Šádkovi, vzoru pro Spartu a Slavii či…

V sobotu večer se v Plzni zpívalo, tancovalo, pilo a veselilo až do ranních hodin. Fotbalisté Viktorie získali…

 

Reflex.cz

Přestaňte jen snít: 10 tipů kam utéct s batohem

Přestaňte jen snít: 10 tipů kam utéct s batohem

Běžná dovolená vám nestačí? Jste unavení, otrávení ze stereotypu, máte pocit, že každodenní shon nemá smysl?…

Zaostřeno na porody. Fotografka zachytila rozdíly mezi zrozením života ve Švédsku a Tanzánii

Zaostřeno na porody. Fotografka zachytila rozdíly…

Švédská fotografka Moa Karlbergová si jako téma svého nového projektu zvolila zrození života. Zajímalo ji, jak…