9.3. 2018 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Pneumatika Goodyear Oxygene: Prý dokáže vyrábět kyslík. Díky fotosyntéze...

 

Autosalon v Ženevě, to nejsou jen auta, ale také příslušenství, bez kterého vozidla nemohou fungovat. Jedním z nejdůležitějších jsou pneumatiky. Jak vidí jejich budoucnost firma Goodyear, ukazuje koncept Oxygene.

Americký pneumatikářský výrobce Goodyear se na letošním autosalonu v Ženevě docela činil. Kromě pneumatiky EfficientGrip Performance s technologií Electric Drive, která - jak název napovídá, byla speciálně vyvinuta pro požadavky elektromobilů, představila společnost také prototyp inteligentní pneumatiky. Dle výrobce má řešit co možná nejlépe symbiózu mezi ní a provozovatelem vozidla... Tím nejzajímavějším je ovšem pneumatika budoucnosti Oxygene.

První „živá“ pneumatika

Oxygene znamená kyslík. Pneumatika Oxygene počítá s využitím organických sloučenin, konkrétně živého mechu, který volně roste v prostoru bočnic pneumatiky. Mech jako takový obecně dokáže silně absorbovat vodu a vlhkost. A právě této vlastnosti pneumatika Oxygene využívá. Živý mech tady pohlcuje vodu a vlhkost z vozovky, ale pozor, to není vše. Dále s ní pracuje, a to tak, že ji využívá pro fotosyntézu a tedy doslova ve svých zelených částech (chloroplastech) vyrábí kyslík, který se následně uvolní do atmosféry. A to je opravdu pozoruhodné.

Goodyear tímto reaguje na informace Světové zdravotnické organizace (WHO), podle níž je více než 80 procent populace žijící v městských aglomeracích nuceno dýchat vzduch, jehož znečištění překračuje limity organizace WHO.

Pneumatiky Goodyear G159: Opravdu se kvůli nim umíralo?

„Odhaduje se, že do roku 2050 by měly více než dvě třetiny populace žít ve městech. To samozřejmě povede ke zvyšování poptávky po dopravních sítích v aglomeracích,“ říká k celé záležitosti Chris Delnay, prezident společnosti Goodyear pro Evropu, blízký východ a Afriku. „Je jasné, že z toho důvodu budou čím dál větší požadavky kladeny na zelenější infrastrukturu, která bude hrát stále větší roli v rámci zejména městské mobily.“

Až 3000 tun ročně

Vlhkost a voda se do živých částí pneumatiky Oxygene dostává z běhounu. Současně se běhounem vstřebává také oxid uhličitý, který je vlastně pro rostliny potravou. Mech „zakořeněný“ v bočnicích oboje následně využívá k fotosyntéze a tedy výrobě kyslíku. Firma Goodyear uvádí, že ve městě velikosti Paříže s přibližně 2,5 miliony vozidel by to, pokud by všechna auta používala tyto organické pneumatiky, znamenalo roční produkci přibližně 3000 tun kyslíku, při současném pohlcení více než 4000 tun oxidu uhličitého.

Pneumatiky Oxygene ale mají ještě další pozoruhodnosti. Třeba se obejdou bez stlačeného vzduchu a je možné je vyrábět technologií 3D tisku z prášku, vzniklého recyklací starých opotřebovaných pneumatik. Tedy i výroba pneumatiky Oxygene by měla být mimořádně ekologická.

AUTOSALON ŽENEVA 2018 NA AUTO.CZ

Pohlcování vody a vlhkosti běhounem má ale příznivý dopad i na jízdní vlastnosti. Tím, že by běhoun odebíral vodu při samotném odvalování se po povrchu mokré vozovky, docházelo by ke zlepšení přilnavosti běhounu k vozovce, což by mělo samozřejmě vliv na ovladatelnost vozidla a bezpečnost jízdy. Otázkou ovšem zůstává, jak by mech v pneumatice přežíval třeba v případě, že byste auto delší dobu nepoužívali, a to by stálo v suché garáži bez přístupu světla.

Jinou zvláštností pneumatiky je sběr energie, která je projevem fotosyntézy. Ta by u pneumatiky Oxygene nepřišla vniveč, ale využila by se pro napájení senzorů a elektroniky vozidla, případně osvětleného pásu na boku pneumatiky, který by sloužil také k upozorňování ostatních účastníků silničního provozu na záměry řidiče vozidla.

Spolupracujeme s TipCars.com
Prezidentské volby v Rusku: komise anulovala výsledky v pěti okrscích Prezidentské volby v Rusku: komise anulovala výsledky v pěti okrscích

Ruská volební komise anulovala výsledky nedělních…

EU kvůli otrávení Skripala tlačí na Rusko, žádá odpovědi EU kvůli otrávení Skripala tlačí na Rusko, žádá odpovědi

Evropská unie vyzvala Rusko, aby bezodkladně odpovědělo…

Největší ruský producent ropy výrazně navýšil zisk Největší ruský producent ropy výrazně navýšil zisk

Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť se…

Radim Jančura: Když to Babiš podělá, ukřižuju ho Radim Jančura: Když to Babiš podělá, ukřižuju ho

V době, kdy se žlutými autobusy úspěšně dobýval český…

 

Štítky Pneu Ženeva 2018

 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Mototechna nyní nabízí i veterány a investiční vozy. Jsou to krasavci! Mototechna nyní nabízí i veterány a investiční vozy. Jsou to krasavci!

Jedná se o jeden z největších projektů na investiční vozy…

Test ojetiny Ford C-Max II: Spolehlivostí překvapí, opatrně však na dovoz! Test ojetiny Ford C-Max II: Spolehlivostí překvapí, opatrně však na dovoz!

Druhá generace Fordu C-Max dorazila na trh v roce 2010.…

 

 
Ford Mustang Bulllitt: Slavná filmová hvězda a její nástupci ve velké galerii

Ford Mustang Bulllitt: Slavná filmová hvězda a její nástupci ve velké galerii

Dnes 08:00

V roce 1968 byl do kin uveden film Bullitt. Ten prakticky přes noc proměnil Ford Mustang GT 390 s karoserií fastback v tmavé zelené barvě v legendu, kterou automobilka ráda oživuje.
Blesk.cz

PŘÍMÝ PŘENOS: Pohřeb Vlastimila Bedrny (†89), českého hlasu Homera Simpsona!

PŘÍMÝ PŘENOS: Pohřeb Vlastimila Bedrny (†89),…

Rodina a kolegové se loučí se zesnulým hercem a dabérem Vlastimilem Bedrnou, prvním českým hlasem animovaného…

Zatajený pohřeb Vlastimila Bedrny (†89)? Problémy kvůli rodině!

Zatajený pohřeb Vlastimila Bedrny (†89)? Problémy…

Takový osud si český dabér Homera Simpsona Vlastimil Bedrna (†89) nezasloužil! Poslední momenty svého života…

 

iSport.cz

Voráček zazářil proti Washingtonu, trefili se i Sobotka s Kämpfem

Voráček zazářil proti Washingtonu, trefili se i…

SOUHRN | Jakub Voráček a obránce Radko Gudas dvěma body a brankář Petr Mrázek 25 zákroky přispěli v nedělním…

Plzeňská únava, ve Zlíně tahala nohy. Slavia se zvedla z mrtvých, smekl Vrba

Plzeňská únava, ve Zlíně tahala nohy. Slavia se…

Na Moravu jezdí rád, pochází odtud. V Olomouci bral na jaře bod, ve Zlíně už tři. Takže byl Pavel Vrba v pohodě.…

 

Reflex.cz

Televizní válka: „Nenormální,“ brání ČT její šéf před útoky Zemana a Soukupa

Televizní válka: „Nenormální,“ brání ČT její šéf…

Českou televizi podrobili v poslední době ostré kritice prezident Miloš Zeman (73) či mediální magnát Jaromír…

Před 15 lety zahájili Američané a jejich spojenci operaci „Irácká svoboda“

Před 15 lety zahájili Američané a jejich spojenci…

Dvacátého března 2003 v 5.34 h bagdádského času začala spojenecká invaze do Iráku. Zúčastnilo se jí 148 000…