Abarth 500C – I muži mají své dny

Abarth 500C – I muži mají své dny

 
 

Považujete otevřenou pětistovku jen a pouze za nákupní tašku pro ženy? Tak s takovými předsudky rázně skoncuje Abarth 500C. Nevěříte?

Fiat 500 je krásné, stylové auto a když vám bude někdo tvrdit opak, nevěřte mu. Na druhou stranu je fakt, že mu nelze upřít neskrývanou snahu zalíbit se především ženám. Existuje ovšem i čestná výjimka - z Abarthu 500C totiž testosteron přímo stříká.

Poctivý tuning

Může za to pochopitelně agresivní bodykit, tvořený předním nárazníkem s obrovským nasávacím otvorem a přívody vzduchu k brzdám, dále pak nástavce prahů a pochopitelně též zadní nárazník s difuzorem, výdechy brzd a dvěma koncovkami výfuku. K zahození není ani dvoubarevná karoserie, přičemž ve spodní části se v našem případě jedná o typickou „abartí“ leteckou šeď.

Pokud byste snad chtěli nad vizáží abarthu jen otrávěně mávnout rukou jako nad další zbytečnou bižuterií, pak se ovšem hluboce mýlíte - to, co je u Focusu RS, Mini JCW, Clia RS a daších ikon hot-hatchů jen designován záležitost, to jsou u Abarthu 500C skutečně funkční otvory, které začínají a končí tam, kde mají. A pak kdo je tady chlap…

obrázek [600 x 297]

S geny pandy

Interiér je bohužel stejný, jako u ostatních pětistovek... Narážím na zbytečně tlustý středový panel a vysoký posaz na „krátké nohy a dlouhé ruce“. Prostě panda... Navíc se z nepřehledného rychloměru prakticky nedá odečíst rychlost jízdy. Jsou tu ovšem i příjemnější stránky - sedadla sice nedrží tělo nijak zázračně, ale rozhodně lépe, než drtivá většina ostatních miniaut. A pak je tu ten volant... nejen že dobře vypadá, ale zároveň má jeden z nejlépe tvarovaných věnců v kategorii hot-hatchů. Drží se přímo božsky.

Namísto řadicí páky je na středovém panelu shluk čtyř tlačítek a u podlahy najdete pouze dva pedály. Neklamný to důkaz, že budu mít co do činění s robotizovanou převodovkou, vzletně pojmenovanou Abarth Competizione. No nazdar… Alespoň že volant disponuje pěknými pádly řazení, takže by nemuselo být úplně zle.

Oheň a síra

Hned po nastartování je podle brumlání laděného výfuku ´a la Maserati patrné, že tady se na efekt dá mnohem více, než u decentního punta. Pětistovka je prostě rebel a dokazuje to hned po rozjezdu, jenž je také doprovázený hlubokými tóny „laďáku“. Ovšem čím déle s ní jezdím, tím více si říkám, že by ten zvuk mohl být ještě výraznější a nasupenější; tak pěkně to zní. Zejména pak v režimu Sport, jenž se volí stiskem tlačítka na palubce.

Ačkoli je výkon motoru poměrně skromný, 500C vyrazí při každém plynu s chutí vpřed a vůbec nemám pocit, že bych dynamicky nějak strádal. Starší motor T-Jet reaguje na povely plynového pedálu takřka s „multiairáckou“ rychlostí a spontánností, prodleva turba je v nízkých otáčkách jen minimální a ve vysokých prakticky nulová, navíc se motor ochotně vytáčí a má docela sympatickou špičku, i když posazenou hodně nízko - na šesti tisících.

Je tu ovšem ta zpropadená převodovka. Ta se v automatickém režimu chová stejně hrozně jako všechny ostatní, to znamená, že si škubavě řadí, kdy si usmyslí a komfort svezení tak dostává pěkně na frak. Dokážu si jízdu tomto módu odůvodnit pouze při poskakování v hustém městském provozu. A to poskakování myslím doslova...

Naštěstí si ale mohu řadit pomocí pádel a to je o moc lepší. Škubání při přeřazení lze eliminovat povolením tlaku na pedál plynu a změna rychlostních stupňů netrvá zas tak moc dlouho, přirovnal bych to k době, jíž potřebuje běžný řidič k běžnému přeřazení. Já vím, tohle je sporťák, ale stále jde o mnohem lepší výsledek, než bývá u většiny těchto převodovek běžné.

obrázek [600 x 389]

Jenže teď tu mám jedno velké dilema. Buď mohu jet tímto stylem pro sebe s tím, že to bude jízda celkem příjemná, ale tak nějak nenápadná a nebo pojedu „pro diváky“ na ulicích. To obnáší nechat se od robota šikanovat škubáním, ale za odměnu se mi dostává při přeřazení pod plným plynem pěkné prásknutí do výfuku.

O to větší škoda je, že si motor nezabublá při podřazení nebo že alespoň nedá meziplyn, jako svého času selespeed v Alfách 147 a 156. Další situace, kdy si Abarth 500C odplivne, je při prudkém polevení tlaku na plynový pedál, ani tehdy ne vždy. Mohl být v tomto trošku důslednější, to je bez diskuze.

Hravá jízda

Největší překvapení mi ale přichystal podvozek pětistovky - s tím u stejnojmenných fiatů totiž nemá vůbec nic společného. Nejen že je sportovně tuhý, což se dalo očekávat, vlastně bych čekal, že bude ještě tužší, vzhledem k proporcím karoserie. Současně ale opravdu velmi slušně tlumí, což je schopnost, kterou má společnou s puntem. Do kabiny proniká opravdu jen minimum rázů a současně se v zatáčkách naklání jen minimálně.

To ale není ten zásadní rozdíl oproti Fiatům 500, jejich nejnovější verze na tom už jsou v tomto ohledu také velmi dobře; tou zásadní odlišností jsou jízdní vlastnosti. To, co jsem dosud znal jako tupě nedotáčivou nákupní tašku se změnilo bezmála v motokáru. Nedotáčivost jakýmsi zázrakem zmizela, respektive byla potlačena skutečně na minimum, 500C báječně drží stopu a bez reptání se obejdou i náhlé změny směru jízdy.

Je přitom až zarážející, jak málo musí asistovat (opět nevypínatelný) systém jízdní stability. Nechává autu opravdu spoustu prostoru, aby se s blížící limitní situací mohl řidič vypořádat sám. V tomto ohledu je spoleh na zadní nápravu, která zůstává za všech okolností stabilní a sebejistá, dobrou práci odvádí pérování i na nerovnostech v zatáčce, kde si pětistovka odskočí jen občas. Jen bych snad při použití této koncepce karoserie kabrioletu očekával tužší karoserii, kroucení na nerovnostech odolává „jen“ stejně dobře jako nejbližší konkurence.

Práci s autem mi usnadňuje i nepřeposilované a vcelku příjemně vyvážené řízení, díky spoustě signálů, které ke mně proudí od podvozku prostřednictvím sedadla a za asistence malých pohybů karoserie je opravdová radost prohánět abartha po okreskách. Do zatáček se vrhá s nadšením a velkou sebejistotou, v oblouku drží směr a nedotáčivost není problém korigovat přitažením volantem. Škoda jen, že dovnitř při stažené střeše celkem dost fouká.

Žádné velké starosti nemá auto ani s přenášením váhy v sérii zatáček a zvládá vcelku statečně i prudké vyhýbací manévry. Ale aby nevznikla nějaká mýlka - s 500C nebudete tak rychlí, jako s ostatními malými hot-hatchi, fyziku a technický původ vozu neoblafnou ani Karlovi následovníci, ovšem na to, že se jedná o pětistovku, je to nečekaně statečný výkon. A tohle všechno jistí brzdy s bezproblémovým účinkem, jen je třeba si dávat pozor na to, že se auto při prudkém brzdění může občas zavlnit.

obrázek [600 x 321]

Lepší, než byste čekali

Štíře Abarth 500C má můj respekt hned z několika důvodů. Tím prvním je určitě to, že dokázal tak dobře vyladit podvozek Fiatu 500. Tím druhým je znamenitý motor, jenž jede pocitově na víc, než jen 140 koní. A konečně proto, že při jeho stavbě nic neošidili a každý otvor, který na karoserii uvidíte, má svůj smysl a funkci. A to nemluvím už vůbec o tom, že co autu chybí k dokonalosti v oblasti jízdních vlastností, to si vynahradí zábavností.

Jako celek si mě tedy tahle pětistovka opravdu získala a rozhodně to není tím, že bych nebyl momentálně ve formě. Škoda, že to, co já, asi zjistí málokdo, protože dát za 140koňovou pandu 470 tisíc už je možná trošku moc. I když proti mini je to stále ještě zadarmo, tak rozhodnutí nechám na vás.

První cena vozu470.000,- Kč (Abarth 500C 1.4T, 103 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací470.000,- Kč (Abarth 500C 1.4T, 103 kW)
Základní cena testovaného vozu470.000,- Kč (Abarth 500C 1.4T, 103 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků567.700,- Kč (Abarth 500C 1.4T, 103 kW)

Plusy

 • Stylový design karoserie a doplňků
 • Charakterní projev motoru
 • Přesné řazení
 • Ostré brzdy s rychlým nástupem
 • Velmi dobrý jízdní komfort

Minusy

 • Volant stavitelný pouze výškově
 • Nepřehledný přístrojový panel
 • Nekomunikativní řízení
 • Nedotáčivá charakteristika podvozku
 • Málo místa pro pravou nohu řidiče
 • Hlučný a nepříliš kultivovaný motor
 • Málo místa na zadních sedadlech
Spolupracujeme s TipCars.com

Abarth 500C

Cena v základní výbavě: 470 000 Kč Cena v testované výbavě: 567 700 Kč

Základní výbava:ABS s EBD, Airbag řidiče, Airbag spolujezdce, Anglický jazyk pro Blue&Me, Atermická skla, Autorádio s CD a MP3 přehrávačem, Bezpečnostní štítek EuroNCAP, Blue&Me™ - Hands-free s technologií Bluetooth, ovládáním na volantu, audiopřehrávavačem, USB připojením, Aux-in 65W, Boční airbagy, Dálkové ovládání centrálního zamykání, Elektricky ovládaná přední okna + centrální zamykání, Elektricky ovládaná vnější zpětná zrcátka s vyhříváním v barvě karosérie a sensorem venkovní teploty, Elektrický posilovač řízení Dualdrive, ESP (zahrnuje ASR, MSR, HBA, Hill Holder + TTC Torque Traction Control), Hi-Fi systém Interscope, zesilovač 4 x 30 W, 6 repro, subwoofer pod sedadlem spolujezdce), Hlavové airbagy, Kit Fix&Go, Kola z lehkých slitin 16" ABARTH s pneu 195/45, Kolenní airbag řidiče, Madlo nad sedadlem spolujezdce, Manuální klimatizace s protipylovým filtrem, Nárazníky v barvě karosérie, Přední mlhová světla, Sedadlo spolujezdce s mechanickou pamětí nastavení, Uzamykatelné víčko palivové nádrže, Výškově nastavitelné sedadlo řidiče, Výškově nastavitelný volant, Zadní dělené opěradlo s hlavovými opěrkami 50/50, Zadní parkovací senzory, Zapalovač + popelník na středovém tunelu, Zásuvka 12V na středovém tunelu

Výbava testovaného vozu:Lak Bicolore Pista/Campovolo (19.000,-), Červené brzdové třmeny a červený pruh na karoserii (5500,-), Převodovka Abarth Competizione s pádly pod volantem (30.000,-), Kožené čalounění (31.700,-), Větrný štítek (1400,-), Automatická klimatizace (10.100,-)

Okamura, Wilders, Le Penová. Lídrům protiimigračních stran se postavily stovky Pražanů Okamura, Wilders, Le Penová. Lídrům protiimigračních stran se postavily stovky Pražanů

Několik set lidí se odpoledne sešlo v pražských Roztylech…

Bilance: Bohaté Česko se dál zadluží, kvůli investicím do budoucnosti to ale nebude Bilance: Bohaté Česko se dál zadluží, kvůli investicím do budoucnosti to ale nebude

Padesátimiliardový dluh hodlá v příštím roce nasekat…

Třetina zbraní teroristů z Islámského státu pochází z východní a střední Evropy Třetina zbraní teroristů z Islámského státu pochází z východní a střední Evropy

Zbraně pocházející z východní a střední Evropy tvoří…

Perfektně organizovaný chaos. Čtěte, jak funguje bitcoin a další kryptoměny Perfektně organizovaný chaos. Čtěte, jak funguje bitcoin a další kryptoměny

Vzestup bitcoinu v posledních týdnech neupadá a potrvzuje…

 
Technické údaje
Motor Abarth 500C
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1368
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 103 / 5500
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 206 / 2000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 205
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 7.9
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.4 / 5.4 / 6.5
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 185 / 610
Objem nádrže (l):35
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1010 / 430
Rozměr pneu:195/45 R16
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 3657
b) šířka (mm): 1627
c) výška (mm): 1485
d) rozvor (mm): 2300
e) rozchod vpředu (mm): 1415
f) rozchod vzadu (mm): 1408
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 880 / 1040
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 530 / 750
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 970
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):850
k) šířka vpředu (mm): 1350
l) šířka vzadu (mm): 1300
délka sedáku vpředu (mm): 500
délka sedáku vzadu (mm): 410
výška opěradla vpředu (mm): 600
výška opěradla vzadu (mm): 580
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Abarth 500C
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 8
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 7
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 6
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 6
Odkládací plochy: 6
Dojem z řízení: 7
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 9
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 8
Snadnost řazení: 0
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 10
Velikost zavazadlového prostoru: 6
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 6
Variabilita zavazadlového prostoru: 6
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,60
 

Přidat názorDiskuse: Abarth 500C – I muži mají své dnyDoporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Dacia Duster II dorazila na Slovensko. Skvělé ceny si zachovala Dacia Duster II dorazila na Slovensko. Skvělé ceny si zachovala

Český ceník Dacie Duster zatím není k dispozici, a podle…

Takto vypadá nejlevnější Lamborghini Urus. Přitažlivé není, přesto stojí balík Takto vypadá nejlevnější Lamborghini Urus. Přitažlivé není, přesto stojí balík

Konfigurátor Lamborghini Urus ukazuje poměrně zajímavé…

 Abarth se zaměří jen na „Pětistovky“, Punto skončí Abarth se zaměří jen na „Pětistovky“, Punto skončí

Automobilka Abarth chystá rozšiřování nabídky. Novinky…

Abarth 500 Cabrio Italia: Pro ČR jen ve dvou kusech Abarth 500 Cabrio Italia: Pro ČR jen ve dvou kusech

Modrý Abarth 500C oslavující loňské 150leté výročí…

  
Nové zkušební centrum BMW v Čechách: Víte, co má uhlí společného s „bavoráky“?

Nové zkušební centrum BMW v Čechách: Víte, co má uhlí společného s „bavoráky“?

Dnes 11:43

Automobilka BMW oznámila zahájení výstavby nového zkušebního centra v České republice.
Blesk.cz

Myslivci našli v Nučicích na poli polonahou ženu (38): Od pátku byla hledaná policií

Myslivci našli v Nučicích na poli polonahou ženu…

Hrozivý pohled se naskytl myslivcům v Nučicích u Prahy. V ulici Na Vinici tu nalezli polonahou ženu, která byla…

Osahávání v rozkroku a nahá masáž: Dustina Hoffmana obvinily 3 ženy v kauze #metoo

Osahávání v rozkroku a nahá masáž: Dustina Hoffmana…

Amerického oscarového herce Dustina Hoffmana obvinily další tři ženy ze sexuálního obtěžování. Právník filmové…

 

iSport.cz

Švédové senzaci nedovolili, na Channel One Cupu smetli Koreu 5:1

Švédové senzaci nedovolili, na Channel One Cupu…

 Korejští hokejisté prohráli na Channel One Cupu se Švédskem 1:5 a skončili při premiérovém startu na takto…

Mrázek je v Detroitu na odpis. Měli by ho stavět víc, aby se ukázal, zní v NHL

Mrázek je v Detroitu na odpis. Měli by ho stavět…

Měl se stát prvotřídní hvězdou, novým Dominikem Haškem. Ještě před dvěma lety rozjel Petr Mrázek sezonu tak, že…

 

Reflex.cz

Česko má nového spojence v boji proti uprchlickým kvótám. Odmítá je rakouský premiér Kurz

Česko má nového spojence v boji proti uprchlickým…

Naši jižní sousedé budou mít od pondělí novou koaliční vládu, kterou vytvoří ve volbách vítězná Rakouská lidová…

BBC předvedla parádní trapas, spletla si vietnamskou filmařku s japonskou vědkyní

BBC předvedla parádní trapas, spletla si vietnamskou…

Z ostudy kabát si ušila stanice BBC, která si v rozhlasovém vysílání spletla vietnamskou filmařku Trinh T.…