Ford Fusion 1,4 (58 kW) vs. Škoda Fabia 1,2 HTP (51 kW) – Krabice nebo tradice?

Ford Fusion 1,4 (58 kW) vs. Škoda Fabia 1,2 HTP (51 kW) – Krabice nebo tradice?

 
 

Rozhodování mezi dvěma nejprodávanějšími malými auty na českém trhu asi podstupuje mnoho lidí. Tento test by jim to měl trochu ulehčit.

Nákup bestselleru je mnohdy rozumnou volbou pro ty, kteří nemají mnoho času na zkoumání všech konkurenčních nabídek. Co přesně ale dostanete, když zvolíte nejprodávanější dovážený automobil – krabicově hranatý Ford Fusion, případně už tradičně nejprodávanější model na českém trhu – Škoda Fabia?

Jednoznačný doporučující verdikt vám na konci testu nedáme. Ani v jednom případě totiž velkou chybu neuděláte. Oba vozy patří k zajímavým a navíc cenově velmi dostupným nabídkám na českém trhu. Ukážeme ale na jejich silné i slabé stránky, které by vaše rozhodnutí mohly ovlivnit.

Malí velcí

Honba za velkým vnitřním prostorem i ve třídě malých aut začala už na počátku tohoto desetiletí. Ford Fusion patřil v době uvedení na trh (2002) k vůbec největším malým autům a jinak tomu není ani dnes. První Fabia (1999) byla také malým autem s velkým vnitřním prostorem. Druhá generace se s architekturou své předchůdkyně snaží o totéž.

Sportovně zaměření nebo opravdu přerostlí řidiči nebudou mít interiéry těchto vozů příliš v oblibě. Všichni ostatní si je brzy oblíbí. Ve Fordu i ve Škodě se sedí velmi vzpřímeně a celkem vysoko. Další charakteristiky jsou již odlišné.

Interiér Fordu je pocitově vzdušnější, světlejší, s větší prosklenou plochou. Pocit větší prostornosti podporuje subtilnější přístrojová deska, která tolik nezasahuje do prostoru pro posádku. Řidič je v kontaktu s příjemně silným, robustní kůží potaženým věncem volantu (nyní standard od výbavy Comfort). Řadicí páka, která má celkem velkou délku, je příkladně po ruce. Optimální poloze za volantem prospívá tvarování středové konzoly, která nepřekáží kolenu řidiče, pouze výškové nastavení volantu bude vadit vyšším postavám. Výškové nastavení sedadla řidiče sice Fusion má, jde však jen o dílčí řešení, které neuspokojí každého. Natáčecí růžice totiž mění výšku pouze v zadní části sedáku, takže se změnou výšky dochází současně k nepřirozené změně naklopení sedáku. Jeho boční vedení je navíc nevýrazné.

obrázek [300 x 454] Ve Fabii jste v zajetí jejího specifického vnějšího designu. Nízké čelní sklo i boční okna omezují výhled z vozu i vstup světla do interiéru. Přístrojová deska zasahuje hluboko do prostoru pro přední cestující, a zhoršuje tak subjektivní pocit velikosti prostoru pro posádku. Řidič malé Škody má k dispozici jen dvojici kruhových přístrojů na štítu před volantem, zbytek informací předává kompaktní displej. Dosažitelnost ovládání klimatizace a rádia je lepší než u Fordu (jeho panel klimatizace je přeci jen utopen dost nízko), krátká řadicí páka má sice přesné dráhy a hladký chod, ale je umístěna dost nízko a dále od volantu než ve Fordu. DvouDINnová varianta středové konzoly je ve stálém a nepříjemném kontaktu s řidičovým kolenem. Rozměry sedadel Fabie v podstatě odpovídají těm ve Fordu, ale jejich tvarování je lepší, mají výraznější bočnice a příjemnější potahový materiál. Výškové nastavení sedáku se děje klasickou pákou na boku a má velkorysý rozsah.

Jestliže subjektivně je méně místa ve Fabii, čísla ukazují, že oba interiéry jsou na tom prostorově velmi podobně. Co Fabia ztrácí vpředu, získává na Fusion v extrémních mírách vzadu. Tím, co oba vozy odlišuje, je vnitřní šířka. Ford si vhodným tvarováním bočních výplní dokázal získat převahu 7 cm vpředu a 9 cm vzadu!

Vzadu jako vpředu

Jestliže jste zvyklí na to, že vzadu je výrazně méně místa než vpředu, pak budete u obou těchto kandidátů příjemně překvapení. Už 930 mm nad sedákem ve Fusionu patří ke skvělým výsledkům mezi čtyřmetrovými auty, ale Fabia umí tuto disciplínu ještě lépe, když nabídne celých 970 mm. Výbornou ergonomii sezení dosáhli konstruktéři obou automobilek umístěním zadních sedáků vysoko nad podlahu (Fusion 380 mm, Fabia 370 mm), takže i dospělému cestujícímu slušně dimenzovaná zadní sedadla velmi dobře podpírají stehna. Podélný prostor je dost závislý na tom, kdo zrovna sedí vpředu, ale čtyři cestující obvyklých rozměrů se usadí v obou autech pohodlně, což je určitě dobrá zpráva pro všechny zájemce o nový, slušně vybavený automobil do 300 tisíc korun.

Interiérový design dnes musí splňovat i náročná estetická a kvalitativní měřítka. To, co najdete ve Fusionu, má už své roky, ale facelift a měkčený plast na většině povrchu plochy přístrojové desky přeci jen pomáhá držet s novější Fabií krok. Škoda tady působí bytelněji, odolněji vůči opotřebení a koneckonců i celkově hodnotněji.

Nakládat!

To, co před sedmi lety přivedl Ford na trh, zasluhuje obdiv především kvůli využití obestavěného prostoru. Fusion umí nabídnout perfektně přístupný zavazadelník (nákladová hrana jen 530 mm nad zemí) s pravidelným tvarem. Jeho základní objem je 337 l, za než by se nemusel stydět ani o třídu větší hatchback. Po sklopení zadních sedadel dostanete ložný objem 1175 l jen s malým schodem v podlaze.

Zavazadlové prostoryFusionFabia
Objem zavazadelníku min/max [l]337/1175300/1163
Délka zavazadelníku u dna [mm]750670
Délka zavazadelníku u dna po sklopení sedadel [mm]13501280
Šířka zavazadelníku u dna mezi podběhy [mm]980950
Výška zavazadelníku po plato [mm]550560
Výška nakládací hrany od země [mm]530650
Výška pod otevřeným víkem od země [mm]19001930

Fabia, která patří mezi malými auty k rekordmanům v zavazadlových prostorech, se musí před Fusionem sklonit nejen v absolutních objemových a délkových mírách, ale hlavně v přístupnosti tohoto prostoru. Práh zavazadelníku je ve výšce 650 mm nad zemí, hloubka od něj ke dnu je úctyhodných 170 mm (u Fusionu je práh téměř v rovině se dnem).

Ford má v záloze ještě jeden trumf – možnost sklápění opěradla na místě předního spolujezdce. S ním lze ve čtyřmetrovém autě vytvořit ložnou délku přes 2,5 m i s velkým využitelným objemem nad ní!

Výkon bez emocí

I když Ford i Škoda nabízejí pro oba modely slabší motory, námi zvolená kombinace odpovídá nejlépe tomu, co se obvykle nakupuje. Jízdní výkony nejsou příliš obdivuhodné, ale svůj účel plní beze zbytku. Kdo chce jezdit úsporně, musí se předem vzdát vysokých dálničních rychlostních průměrů, nad 120 km/h roste totiž spotřeba paliva výrazně.

Čtyřválec Fordu udivuje svou dvouventilovou charakteristikou s mimořádnou ochotou k akceleraci z nízkých a středních otáček. Papírové hodnoty ukazují, že maximum točivého momentu Fusionu (124 Nm ve 3500 min-1) je o něco vyšší, ale výše umístěné než u Fabie (112 Nm ve 3000 min-1), jízdní projev je ale ve skutečnosti výrazně jiný. Jezdit s Fusionem tak, abyste otáčkoměr využívali jen do 3000 min-1, nevyžaduje od řidiče mnoho námahy a odříkání. Motor ochotně spolupracuje od necelých 2000 min-1 a ani běžné kopce nedělají středně vytíženému Fusionu na pětku existenční potíže. Vysoké otáčky tento motor opravdu nemiluje, ale vlastně vás do nich nic nenutí. Když ale potřebujete například předjíždět, je možno i toto neoblíbené spektrum využít. Pak dostanete (ve srovnání s moderními čtrnáctistovkami) jen podprůměrnou dynamiku doprovázenou vyšším hlukem, který vás přesvědčí, že je lepší zůstat v defenzivním pásmu do 3000 min-1. Na dálnici se ve 130 km/h dá cestovat se snesitelnou zvukovou kulisou 3700 min-1, ale hranatý automobil s velkou čelní plochou se vám za to odvděčí odběrem 8,5 l/100 km. Běžně lze jezdit mimo dálnici do 7 l/100 km. Úsporná jízda se slušným průměrem 100 km/h končí spotřebou 6,3 l/100 km.

obrázek [300 x 282] Tříválec Škody je proslulý svými vlastnostmi. Jedni je nenávidí, jiní zase nedají na stále ještě netradiční koncepci dopustit. Ve Fabii je tento motor na svém místě. Umí jí nabídnout o málo horší dynamické vlastnosti než čtyřválec ve Fusionu, spotřeba je přitom podobná. Zvuk tak asi bude hlavním subjektivním faktorem, který hovoří proti Škodě v tomto srovnání. Tříválec jde ochotně i do nejvyšších otáček, pod zatížením má specifický zvuk, který chvílemi působí sportovněji než u Fusionu. Tento motor vyžaduje mnohem více řazení pro udržení kroku s Fordem. Spotřeba v běžném provozu je velmi podobná. Velmi úspornou jízdou mimo dálnici se lze dostat k nižším hodnotám.

Odečtená spotřeba paliva (pal.počítač), 5. r.s.Fusion 1,4 DuratecFabia 1,2 HTP
Průměrná rychlost jízdy 100 km/h [l/100 km]6,36,2
Průměrná rychlost jízdy 130 km/h [l/100 km]8,58,5
Otáčky motoru při rychlosti jízdy 100 km/h [min-1]30003200
Otáčky motoru při rychlosti jízdy 130 km/h [min-1]37004400

Fusion byl testován na zimních pneumatikách Fulda Kristall Montero 2 195/60 R15, Fabia na pneumatikách Dunlop SP Sport 01 195/55 R15.

Jízdně lepší Fabia

Ford je znám pečlivostí odladění podvozků a tuhostí svých karoserií, ale tentokrát se musel sklonit před podstatně novější Fabií. Ta sice ztrácí v duelu v podélné dynamice, ale v zatáčkách byla mnohem jistější. Vliv rozdílných pneumatik je zřejmý, ale věříme, že i při shodném obutí zůstane Škoda při jízdě agilnější.

Klíčem k vlastnostem Fabie bude asi nižší hmotnost nad přední nápravou. Zatáčení se Škodou je samozřejmější, rychlejší a jistější. Nedotáčivost je potlačená na minimum. I když má Fabia tužší podvozek, její tlumiče zvládají velké nerovnosti s přehledem.

obrázek [300 x 346] Fusion s pneumatikami o větším profilovém čísle (a standardními koly z lehkých slitin) je jen kousek za Fabií co se komfortu překonávání nerovností týká. Ochota zatáčet i jistota za volantem není tak velká jako v případě Škody, ale přesto Fusion patří k velmi dobrému průměru třídy, zejména když uvážíme vysoké těžiště a prostorný interiér, který auto nabízí. Ford Fabii překonává v řidičských pocitech z řízení i brzd.

Hranatá karoserie se při rychlé jízdě více ozývá aerodynamickým svistem a je náchylnější k nestabilitě při bočním vetru nebo při předjíždění kamionu.

Maličkosti, co těší i štvou

Až při delším soužití s oběma auty si všimnete detailů, které pak více nebo méně ovlivňují spokojenost s vozem při používání. Tak například víko zavazadelníku Fusionu můžete otevírat dálkově, tlačítkem z interiéru nebo klíčem – dotykový spínač jako ve Fabii nebo aspoň mechanická klika schází.

Z jiného soudku: Když už má Fabia elektrické stahování oken, pak jde o jednodotykové ovládání u všech oken (tlačítko není třeba držet, stačí se dotknout). Ford tuto funkci má jen u řidičových dveří a to jen při spouštění. V ostatních případech je nutno tlačítko při manipulaci s oknem držet.

V době testu měly oba modely plnohodnotná náhradní kola (i přes velké zavazadelníky), Fabia o něj brzy příjde a nahradí jej lepicí sada.

Standardem Fusionu není plnohodnotný palubní počítač, ale jen základní displej se zobrazováním dojezdu do vyprázdnění nádrže. Plnohodnotné řešení stojí 5 tisíc korun.

Napjaté rozpočty

Zvýhodněním, která nabízel Ford pro Fusion v prvním čtvrtletí, nedokázal konkurovat žádný jiný dovozce. Fabia je nyní (od dubna 2009) levnější o dalších 10 až 15 tisíc proti dřívějším ceníkům z roku 2008. Co tedy dostanete za své peníze?

obrázek [300 x 437] Fordova nabídka se v posledních dnech trochu změnila. Slevu dostanete i na silnější jedna-šestky a vyšší výbavy, ale atraktivita jedna-čtyřky pro českého zákazníka zůstává nezměněna. Smutné je, že zatímco komfortní výbava je velkorysá, ta bezpečnostní vrací Fusion o několik let zpět. Za boční airbagy se připlácí 9 tisíc korun, za hlavové dalších 9 tisíc a ESP si pro tuto populární motorizaci nekoupíte vůbec. Ve výbavě chybí palubní počítač, ale připlácet se nemusí za klimatizaci, kůží obšitý volant, rádio s CD ani vyhřívání čelního skla. Akční model má také kola z lehkých slitin.

Cenově zvýhodněná Fabia 1,2 HTP (51 kW) Ambiente příjde na shodných 249.900,-Kč. Za klimatizaci sice musíte dát 10.000,-Kč, ale návdavkem dostanete ještě zatmavená skla od B-sloupku dozadu. Standardem jsou přední i boční airbagy, takže to je stále vyrovnaný souboj. Cenu nemusí v neprospěch Škody změnit ani koupě rádia. Když nepotřebujete CD přehrávač, vystačí vám na originální rádio 4.500,-Kč, jinak si ale připravte tučných 8.000,-Kč za dvouDINový stroj podobných kvalit jako ve Fusionu.

Ceny a výbava [Kč]Fusion 1,4 Duratec ComfortFabia 1,2 HTP Ambiente
Základní cena v dané výbavě249.900,-249.900,-
Čelní airbagySS
Boční airbagy9.000,-S
Hlavové airbagy9.000,-7.000,-
ABSSS
Stabilizační systém-15.000,-
Manuálně regulovaná klimatizaceS10.000,-
Automaticky regulovaná klimatizace6.000,-32.000,-
Autorádio s CDS8.000,-
DVD navigační systém-35.000,-
Metalický lak12.000,-8.500,-
Centrální zamykání s d.o.SS
Elektricky ovládaná okna vpředuSS
Elektricky ovládaná okna vzadu-5.000,-
Elektricky ovládaná zrcátka s vyhřívánímSS
Kola z lehkých slitin 15"S12.000,-
Mlhové světlometySS
Vyhřívání předních sedadel-5.000,-
Palubní počítač5.000,-S
Parkovací senzory vzadu12.900,-9.000,-
Tempomat-9.000,-

Závěr

Silnými stránkami Fusionu jsou i v osmém roce jeho kariéry užitné vlastnosti jeho interiéru. Tolik místa pro cestující, velkorysý zavazadelník a variabilitu v této cenové kategorii neumí nabídnout se srovnatelně výkonným motorem nikdo, a to je důvod, proč je tento model nejprodávanějším dováženým autem na českém trhu.

Fabia možná je pod palbou kritiků jejího vnějšího designu, ale vedle letitého utilitárního looku Fusionu vyhlíží jako krasavice z módního salónu. Modernější konstrukci poznáte i při jízdě. Minimální nedotáčivost, snadné ovládání, komfortnější odpružení a lepší jízdní vlastnosti jsou klíčovými zbraněmi, které na levný Ford fungují.

I když motory nejsou ani objemově ani výkonově srovnatelné, byly oba vozy v testu rovnocennými soupeři. Horší jízdní dynamiku Fabie vyvažuje nižší sazba povinného ručení. Spotřeba Škody i Fordu bude v rukou běžných řidičů asi velmi podobná, ale když se rozhodnete šetřit, lepších výsledků dosáhnete s Fabií. Fabia má lepší aerodynamiku a lépe odhlučněný interiér. Uvnitř Fusionu se ale možná budete cítit lépe díky větší šířce, lepšímu výhledu z vozu a bohatšímu prosklení.

obrázek [555 x 276]
 

Ford Fusion 1,4 Duratec (58 kW)

První cena vozu229.990,-Kč (Fusion Ambiente, 1,2 l 55 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací249.990,-Kč (Fusion Comfort, 1,4 Duratec 58 kW)
Základní cena testovaného vozu249.900,-Kč (Fusion Comfort, 1,4 Duratec 58 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků264.900,-Kč (Fusion Comfort, 1,4 Duratec 58 kW)

Plusy

 • Prostorný interiér, bohaté prosklení
 • Velký a snadno přístupný zavazadlový prostor
 • Variabilita interiéru
 • Výhled z vozu
 • Dobrá pozice sezení na předních i na zadních sedadlech
 • Motor, který ochotně spolupracuje v nízkých a středních otáčkách
 • Vysoká užitná hodnota
 • Přesné řazení, zpětná vazba ve volantu
 • Dobré jízdní vlastnosti

Minusy

 • Omezení v oblasti bezpečnostní výbavy (nelze ESP, boční airbagy jen za příplatek, atd.)
 • Výškové nastavení sedadla je efektivní pouze v zadní části sedáku
 • Nízko umístěné ovladače klimatizace
 • Horší komfort odpružení
 • Víko zavazadelníku nelze otevřít zvenku klikou
 • Vyšší aerodynamický hluk a citlivost na boční vítr
 • Základní palubní počítač ukazuje jen dojezd

Škoda Fabia 1,2 12V HTP Ambiente (51 kW)

První cena vozu219.900,-Kč (Fabia Classic, 1,2 HTP 44 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací234.900,-Kč (Fabia Classic, 1,2 12V HTP 51 kW)
Základní cena testovaného vozu249.900,-Kč (Fabia Ambiente, 1,2 12V HTP 51 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků296.900,-Kč (Fabia Ambiente, 1,2 12V HTP 51 kW)

Plusy

 • Velmi dobré jízdní vlastnosti, malá neotáčivost
 • Tlumení nerovností
 • Odhlučnění interiéru
 • Přesné řízení a řazení
 • Kvalitní materiály, zpracování, robustní konstrukce
 • Dobrý standard bezpečnostní výbavy
 • Šíře nabídky příplatkové výbavy
 • Jednodotykové stahování oken
 • Účinnost projektorových halogenových světlometů
 • Vnější design
 • Nižší sazba povinného ručení

Minusy

 • Úzký a pocitově stísněný interiér
 • Horší výhled do boků, šikmo vpřed a šikmo vzad
 • Vysoká hrana zavazadelníku
 • Ve srovnání s Fusionem menší zavazadlový prostor s horší využitelností
 • Překážející 2DIN rádio
 • Zvukový projev tříválcového motoru, horší dynamika
Spolupracujeme s TipCars.com

Ford Fusion 1,4 Duratec

Cena v základní výbavě: 249 900 Kč Cena v testované výbavě: 264 900 Kč

Základní výbava:Airbag řidiče, airbag spolujezdce, ABS, posilovač řízení, manuální klimatizace s funkcí recirkulace vzduchu, otáčkoměr, digitální hodiny, imobilizér, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, otevření dveří zavazadlového prostoru z kabiny, funkce osvětlení interiéru a postupného stmívání, uvítací světla, sedadlo řidiče - výškově nastavitelné, zadní sedadlo a opěradlo dělené v poměru 60:40, vyhřívané čelní sklo, přední okna - elektricky ovládaná s jednorázovým otevřením na straně řidiče, kůží potažený volant, odkládací kapsa na zadní straně opěradla u sedadla řidiče + plně sklopné sedadlo spolujezdce s pracovní plošinou na zadní straně opěradla, úložný prostor pod sedadlem spolujezdce (+ 6 dalších úložných přihrádek v přední části vozu), sloupek řízení nastavitelný ve dvou směrech, varovný signál nízké hladiny paliva, rozsvícených světel, otevřených dveří, tlaku oleje a teploty vody, zrcátko ve sluneční cloně řidiče i spolujezdce, koberec a osvětlení v zavazadlovém prostoru, kryt zavazadlového prostoru pokrytý kobercem, s lisovanou přihrádkou, sklopné zpětné zrcátko zabraňující oslnění, třetí brzdové světlo a vyhřívané zadní sklo, osvětlení interiéru a přední světlo pro čtení map, příprava pro rádio (kabeláž, anténa, bez reproduktorů), rádio / CD přehrávač 6000 + 4 reproduktory + střešní anténa, vstup pro externí přehrávač umístěný ve středové konzole, nárazníky v barvě karoserie, boční ochranné lišty a lišty v náraznících v černé barvě, vnější zpětná zrcátka - elektricky ovládaná a vyhřívaná, kliky dveří v barvě karoserie, včetně pátých dveří, stěrače čelního skla s cyklovačem a funkcí jednorázového setření po ukončení stíracího cyklu, zadní stěrač s ostřikovačem a funkcí stírání při zpětném chodu, zpožděné vypínání předních světlometů, přední mlhová světla, tónovaná skla, kola z lehkých slitin 6,0 x 15”, pneumatiky 195/60 R15

Výbava testovaného vozu:Metalická barva (+ 12.000,- Kč), automaticky regulovaná klimatizace (+6.000,- Kč), dálkové ovládání rádia na sloupku volantu (+1.500,-Kč).

Škoda Fabia 1,2 12V HTP Ambiente

Cena v základní výbavě: 249 900 Kč Cena v testované výbavě: 296 900 Kč

Základní výbava:ABS včetně MSR + Dual Rate (včetně kontroly brzdového obložení), airbag řidiče a spolujezdce (s přitahovači předních bezpečnostních pásů), boční airbagy vpředu, Day Light s deaktivací, imobilizér a štítek s VIN kódem a čárovým kódem, Isofix na vnějších zadních sedadlech, tři hlavové opěrky vzadu, výškově nastavitelné čtyřramenný volant (nastavitelný ve dvou osách), funkční paket (otevřené odkládací schránky za zadními podběhy, pružná odkládací schránka, 2 sklopné háčky, odkládací kapsy ve výplních zadních dveří, výklopná odkládací schránka pod sedadlem řidiče a spolujezdce, schránka na brýle, víko odkládací schránky spolujezdce s osvětlením), indikátor teploty motoru, odkládací schránka u řidiče (vlevo pod volantem), přední stěrače Aero (s cyklovačem a volbou frekvence), rezervní kolo ocelové (plnohodnotné), středová konzola se zásuvkou 12 V, držáky nápojů, zadní odkládací plato s možností dvou poloh, zadní sedadlo dělené, sklopné (v poměru 60/40), zadní stěrač s ostřikovačem a pevným intervalem, zajištění hrdla palivové nádrže klíčkem, paket Overhead I (4 sklopná stropní madla, zadní s věšáčky, 2 čtecí lampičky vpředu pro řidiče a spolujezdce, make-up zrcátko ve sluneční cloně řidiče a spolujezdce), radiopříprava se 4 reproduktory, tónovaná skla, vnitřní cirkulace vzduchu (pylový filtr), kola ocelová 6J×15" s velkoplošnými kryty kol Hermes, pneumatiky 195/55 R15, ochranné boční lišty dveří, černé, Paket Silver (hlavice řadicí páky, rámeček řadicí páky, vnitřní kliky dveří, dveřní madla, rámečky přívodu vzduchu do interiéru, pojistné tlačítko ruční brzdy), Onyx-Stříbrnošedá, Sdružený panel přístrojů Ambiente/Sport/Elegance (stříbrně orámovaný otáčkoměr a rychloměr, více piktogramů, MFA), vnější zpětná zrcátka a vnější kliky lakované v barvě vozu, přední mlhové světlomety, MFA (přístrojový panel s multifunkčním ukazatelem), odkládací kapsy na zadní straně opěradel předních sedadel, odkládací schránka v horní části přístrojové desky u spolujezdce uzavíratelná, centrální zamykání s dálkovým ovládáním (2 sklopné klíče), elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, elektrické ovládání oken vpředu, Výškově nastavitelné sedadlo řidiče

Výbava testovaného vozu:Kola z lehkých slitin (+12.000,-Kč), ESP (+15.000,-Kč), autorádio Dance (+8.000,-Kč), klimatizace Climatic + SunSet (+10.000,-Kč), halogenové projektorové světlomety (+2.000,-Kč)

Američané obvinili Rusku z Petrohradu, měla se vměšovat do blížících se voleb Američané obvinili Rusku z Petrohradu, měla se vměšovat do blížících se voleb

Americké úřady obvinily Rusku žijící v Petrohradu ze…

Vedení ČSSD stojí za Hamáčkem, kritiku sklidila Haškova platforma Vedení ČSSD stojí za Hamáčkem, kritiku sklidila Haškova platforma

Předsednictvo ČSSD v Hradci Králové podpořilo předsedu…

Ukrajina se s MMF dohodla na novém úvěru, dostane téměř 90 miliard korun Ukrajina se s MMF dohodla na novém úvěru, dostane téměř 90 miliard korun

Ukrajina se dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF)…

Daimler varuje před prudkým poklesem zisku, obává se opatření proti dieselům Daimler varuje před prudkým poklesem zisku, obává se opatření proti dieselům

Německá automobilka Daimler dnes varovala, že její…

 
Technické údaje
Motor Ford Fusion 1,4 DuratecŠkoda Fabia 1,2 12V HTP Ambiente
Typ motoru: zážehovýzážehový
Válce / ventily: 4 / 43 / 4
Zdvihový objem (ccm): 13881198
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 58 / 570051 / 5400
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 124 / 3500112 / 3000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 163164
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 1414.9
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.5 / 5.3 / 6.57.7 / 4.9 / 5.9
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 337 / 1175300 / 1163
Objem nádrže (l):4545
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1081 / 5241050 / 515
Rozměr pneu:195/60 R15195/55 R15
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 40133992
b) šířka (mm): 17241642
c) výška (mm): 15121498
d) rozvor (mm): 24862462
e) rozchod vpředu (mm): 14771436
f) rozchod vzadu (mm): 14351426
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 820 / 1000880 / 1090
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 670 / 870600 / 850
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 10401010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930970
k) šířka vpředu (mm): 14401370
l) šířka vzadu (mm): 14201370
délka sedáku vpředu (mm): 480510
délka sedáku vzadu (mm): 500570
výška opěradla vpředu (mm): 610620
výška opěradla vzadu (mm): 620590
místo vzadu pod předním sedadlem: anoano
Hodnocení Ford Fusion 1,4 Duratec Škoda Fabia 1,2 12V HTP Ambiente
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 7 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 7 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 9 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 9 9
Odkládací plochy: 8 8
Dojem z řízení: 9 8
Výhled vpřed: 9 6
Výhled vzad: 8 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8 8
Tah v nižších otáčkách: 8 7
Výkon ve vyšších otáčkách: 7 7
Hlučnost v nižších otáčkách: 7 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 5 7
Spotřeba: 7 7
Odstupňování převodovky: 9 9
Snadnost řazení: 8 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 6 7
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 7 8
Přenos hnací síly na vozovku: 8 8
Účinnost brzd: 8 8
Velikost zavazadlového prostoru: 10 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 10 9
Variabilita zavazadlového prostoru: 9 7
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 10 9
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,00 7,88
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Přísná pravidla pro STK se změní. Platila jenom pár týdnů Přísná pravidla pro STK se změní. Platila jenom pár týdnů

Deník E15 tento týden upozornil na velice přísná pravidla…

Je možné opotřebovat motor Tesly Model 3? Takto vypadá po milionu ujetých mil Je možné opotřebovat motor Tesly Model 3? Takto vypadá po milionu ujetých mil

Americká Tesla chce veřejnosti dokázat, že i pohonné…

 


 
Nové Porsche 911 je za dveřmi. Připomeňte si, jak měla originální 911 původně vypadat!

Nové Porsche 911 je za dveřmi. Připomeňte si, jak měla originální 911 původně vypadat!

Včera

Koncepce s motorem vzadu znamená, že už léta má Porsche 911 charakteristický tvar karoserie. A přesto auto původně mělo vypadat hodně jinak...
Blesk.cz

Odborníci Blesku: Důchody, nemocenská, mateřská i ošetřovné! Jak získat peníze od státu?

Odborníci Blesku: Důchody, nemocenská, mateřská i…

POZOR! Už v úterý 23. října můžete volat odborníkům z České správy sociálního zabezpečení. S čím vám můžou…

Babí léto definitivně končí, o víkendu vytáhněte deštníky

Babí léto definitivně končí, o víkendu vytáhněte deštníky

Víkend definitivně ukončí krásné období babího léta s nadprůměrnými teplotami, která nás až na krátké epizody…

 

iSport.cz

Snajpr Bulíř Tygrům nechyběl. Jsme schopni vyhrávat i bez něj, těší Lence

Snajpr Bulíř Tygrům nechyběl. Jsme schopni vyhrávat…

Otázka šlágru 11. kola hokejové Tipsport extraligy byla daná. Jak si povede Liberec v Brně bez svého…

SESTŘIHY: Hradec dál vede extraligu. Liberec bez Bulíře přehrál Kometu 5:2

SESTŘIHY: Hradec dál vede extraligu. Liberec bez…

Návrat zkušeného střelce k výhře nestačil. V dresu třineckých hokejistů se poprvé v této sezoně objevil na ledě…

 

Reflex.cz

Prozrazení tajné mise české armády v Afghánistánu je nezodpovědné a hloupé

Prozrazení tajné mise české armády v Afghánistánu je…

Lidové noviny se před několika dny pochlubily se svým úlovkem – zveřejnily exkluzivní zprávu, že příslušníci…

Na co do kina tento týden: Všude převládá stará dobrá ruční práce

Na co do kina tento týden: Všude převládá stará…

Aktuální várka filmů je „stará“ na nejrůznější způsoby. Buď se jednotlivé tituly odehrávají před mnoha lety,…