Saab 9-3X 2,0T XWD BioPower – Severská exotika

Saab 9-3X 2,0T XWD BioPower – Severská exotika

 
 

Posledním modelem Saabu, uvedeným na trh před „velkými změnami“, se stalo „poloterénní“ kombi 9-3X. V závěru letošní zimy jsme jej vyzkoušeli v náročných povětrnostních podmínkách, připomínajících jeho domovinu.

Současná devět-trojka je na trhu od roku 2002 a táhne jí tedy na devátý rok ve službě. Facelift v roce 2008 znamenal aktualizaci vzhledu především na přídi, technicky došlo zejména na větší rozšíření motorů spalujících vedle benzinu směs E85 (etanol+benzin) a zavedení verzí s pohonem všech kol. Oba tyto prvky měl i námi testovaný model – loňská novinka – 9-3X.

Registrace Saabu čítají na českém trhu už několik let pouze desítky vozů ročně, a tak už samotné vlastnictví nového vozu toho jména lze považovat za raritu. Klub nevšedních severských vozů začalo v roce 2005 rozšiřovat 9-3 SportCombi. Loni uvedená verze 9-3X se zvýšenou světlou výškou, ochranným oplastováním spodních partií karoserie a pohonem všech kol, má zaděláno na to, aby se v budoucnu stala sběratelskou raritou.

Jak se s derivátem jednoho z nejstarších modelů střední třídy žije v roce 2010 jsme zjišťovali během třídenní testovací zápůjčky.

Způsob, jak se odlišit

I dnes budí efektní designové ztvárnění 9-3X na českých silnicích překvapivě mnoho pozornosti. Během našeho ježdění nás oslovili rovnou tři řidiči a ptali se na náš vůz. Zkoumavých pohledů vlastníků lehkých SUV pak bylo mnohem více. To vše jaksi nečekáte od auta, které stojí na začátku cílové rovinky svého životního cyklu.

Viditelných změn na švédském SUV-kombi není o moc víc, než na Octavii Scout. Nový je přední a zadní nárazník, lemy na blatnících a prahové nástavce. Když zvolíte vhodnou kombinaci (k černým plastům kontrastní barvu laku karoserie), dosáhnete nečekaně robustního vzhledu, který původní nevšední, ale spíše sportovní nádech SportCombi, radikálně mění.

Pod líbivým kabátem se ale taky měnilo. Světlá výška je o 35 mm větší než u běžných kombi, kola obouvají pneumatiky 225/45 R18, zadní náprava dostala nejnovější elektronicky řízenou mezinápravovou spojku Haldex a upravenou víceprvkovou konstrukci.

obrázek [555 x 394]  

V interiéru zůstala saabovská přístrojová deska, volant i zajímavě řešená páka ruční brzdy. Skvělá sedadla z velmi jemné kůže dávají tělu řidiče i předního spolujezdce dobré boční vedení a celému interiéru pak charakteristicky provoněnou atmosféru.

Tradiční funkční interiérový design i některé věcně (obyčejně) působící komponenty, lze Saabu odpustit. Vždyť tato jeho odlišnost je jedním z pilířů, na nichž značka staví svůj byznys. Méně pochopení budou mít Saabisté ke koncernovým detailům ze skladů GM – do očí nejvíce bije bodový displej audiosystému, známý z levných Chevroletů. A to není bohužel vše. Díly přístrojové desky a středové konzoly vydávaly už po odjetých 15 tisících kilometrech různě intenzivní skřípot při přejezdu běžných silničních nerovností, o hlasité jízdě mimo silnice ani nemluvě. Malá tuhost karoserie je ale jen jednou z vlastností, které s sebou nese starší datum vzniku tohoto vozu…

Turbo ze staré školy

Pod kapotou je celohliníkový dvoulitrový čtyřválec se vstřikováním do sacího potrubí, známý z ostatních současných modelů Saabu. Konstrukce jeho palivového systému možná nešetří palivo tak jako přímé vstřikování benzinu u konkurenčních přeplňovaných jednotek, ale švédská automobilka to vyvažuje instalací dvoupalivého systému. Ano, tankovat můžete jak běžný benzin, tak i směs etanolu a benzinu (E85) v jakémkoliv poměru. V našich podmínkách jde o obtížně využitelnou vlastnost, ale na severu Evropy jde o způsob jak ušetřit planetu i peněženku.

Samotné chování motoru připomíná starou školu přeplňování. V nízkých otáčkách motor bez větších problémů zvládá plynulou jízdu bez většího řazení a zejména bez roztočení turbodmychadla. Režim, který znamená zejména relativně nízkou spotřebu a hrobové ticho v interiéru, budete využívat kdykoliv, když budete cestovat s rodinou mimo dálniční komunikace.

Kdo chce využít výkonové možnosti beze zbytku, ten se musí pohybovat nad 2500 min-1 a nejlépe mezi 4000 a 6000 min-1. Základní pravidlo dynamické jízdy s tímto turbem ale říká: otáčky nesmí klesnout pod 2000 min-1, to se totiž dostáváte do mrtvé spořicí zóny, ze které se dostanete jen po sekundové prodlevě.

Pod 2000 min-1 se motor chová jako nepřeplňovaný dvoulitr, není příliš svolný ke spolupráci a rychlé odezvě, ale má alespoň mimořádně klidný a tichý chod. Po překročení 2500 min-1 zrychluje devět-trojka plynule a relativně svižně za zřetelně slyšitelného doprovodu sání a turbodmychadla. Že jde spíše o výkonnou komfortní motorizaci, než o dravý sportovní turbomotor, potvrzuje i přítomnost dvou vyvažovacích hřídelů, která motor sice brzdí v rozletu do otáček, ale chod je díky nim na čtyřválec velmi klidný v celém otáčkovém spektru.

obrázek [555 x 338]  

V praxi se připravte na minimální odběr kolem 6,5 l/100 km, ve 100 km/h žádá motor 7 l/100 km a ve 130 km/h už počítejte raději s 9 l/100 km. Když se nebudete příliš hlídat, nebude klesat odběr pod 10 l/100 km, ale plynulou jízdou lze nakonec dosáhnout i zajímavé spotřeby. Jízdu mimo zpevněné cesty nebo využití dynamických možností turbobenzinu zaplatíte spotřebou kolem 15 l/100 km. Tradiční turbomotor bez přímého vstřikování patří k těm přeplňovaným jednotkám, u nichž je spotřeba extrémně závislá na jízdním stylu.

Haldex se vším všudy

Systém pohonu všech kol se spojkou Haldex 4. generace známe dobře jak z nových Škodovek (Octavia, Superb, Yeti), tak z Volv, Audi, nebo Volkswagenů. Lamelová spojka je v tomto případě ovládána elektronicky. Nečeká na první prokluz předních kol, ale preventivně posílá ve specifických situacích (rozjezd) dozadu více nebo méně hnací síly, aby se očekávanému prokluzu předních kol předešlo. Tlak, který k lamelám proudí, je generován samostatným elektrickým čerpadlem, nezávisle na rozdílu otáček předních a zadních kol.

Jednoduchý a relativně levný systém inteligentního pohonu všech kol zvládá všechny situace na silnici i mimo ni s přehledem. Silniční uplatnění se týká například samočinnému zvýšení hnací síly na zadních kolech při výjezdech ze zatáček, naopak při brzdění Haldex samočinně a velmi rychle odpojuje zadní nápravu, aby nedošlo k nežádoucímu přebrzdění.

Na kluzkém nebo zasněženém povrchu jsou jako vždy u tohoto druhu automobilu limitem pneumatiky nebo nízké nájezdové úhly, resp. břicho auta. V nižších rychlostech výrobce povoluje vypnutí stabilizačního systému, takže se lze v krizové situaci ze sněhu vyhrabat, ale zimní radovánky při jízdě pro radost na uzavřené zasněžené trati brzy palubní elektronika utne.

obrázek [300 x 240] Za přijatelný příplatek 16.900,- Kč je nabízen zadní diferenciál s variabilním rozdělením hnacího momentu mezi kola zadní nápravy. S ohledem na cenovou hladinu tohoto Saabu jej vřele doporučujeme.

Kdo čekal, že zvýšení karoserie přiměje konstruktéry v Trollhättanu k přitvrzení maximálně komfortní charakteristiky podvozku, ten se zmýlil. Saab 9-3X je stále jedním z nejhoupavějších kombi střední třídy, navzdory své drsné vnější image. Měkké pružiny nabádají řidiče k poklidné jízdě, při níž se komfort blíží velkým Citroënům. Když si zvyknete na náklony celého vozu, lze jezdit i rychleji, kontakt s automobilem ale zůstává poněkud vláčný.

Milionový Saab

Pokud už vyrážíte natěšení k prodejcům, nebo hledáte na internetu ceník nového Saabu 9-3X (pozor oficiální stránka je na adrese www.saabcars.cz), potkají vás možná dvě nemilá překvapení.

Tím prvním je cenovka, začínající nad milionem korun. Ano, je to sice poloterénní kombi střední třídy, jenže v zemi, kde se narodila o 200 tisíc levnější Octavia Scout, to tento Švéd nebude mít snadné. Prodejci vám zřejmě nabídnou nejen oficiální slevu ve výši 140 tisíc Kč, ale asi i něco navíc v podobě velkorysé příplatkové výbavy zdarma. Ani pak se ale k cenám dobře vybaveného domácího rivala nedostanete ani na dohled. Naopak od ceny našeho Saabu je nedaleko o dvě generace novější Audi A4 Allroad. A to je pro seveřana přeci jen trochu velké sousto.

Druhou ránou pod pás zákaznickým očekáváním je pouze jediný motor dodávaný v kombinaci s pohonem všech kol. Bohužel to není v této kategorii tolik populární turbodiesel, ale u Saabu tradiční turbobenzin. Naftový 9-3X si koupit můžete, ale prozatím jej nelze zkombinovat ve švédském modelu se systémem Haldex.

Pouze pro individualisty

Automobily značky Saab byly vždy mimo hlavní proud a lidé, co je kupovali, nesplynuli s davem. Saab 9-3X na tom nic nemění. Zůstává autem pro milovníky neobvyklých a nekonvenčních strojů, kteří nacházejí oblibu v rychlé ale maximálně pohodlné jízdě a jsou ochotní zaplatit nejen vyšší pořizovací cenu, ale i spotřebu.

Z dřívější technické výlučnosti a bezpečnostního náskoku toho mnoho nezbylo, a tak nezbývá než doufat, že než se na trh dostanou nové modely, podrží značku ti nejvěrnější zákazníci...

obrázek [555 x 286]  

První cena vozu795.000,- Kč (9-3X, 1,9TTIDS 132 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací885.000,- Kč (9-3X, 2,0T XWD 155 kW)
Základní cena testovaného vozu885.000,- Kč (9-3X, 2,0T XWD 155 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků1.007.900,- Kč (9-3X, 2,0T XWD 155 kW)

Plusy

  • Dobře fungující pohon všech kol
  • Velmi tichý interiér
  • Maximálně komfortní odpružení vhodné na dlouhé vzdálenosti
  • Velkorysá standardní výbava (resp. výbava navíc zdarma)
  • Luxusní sedadla s dobrým bočním vedením

Minusy

  • Vysoká cena
  • Malá tuhost karoserie
  • Vrzání plastů v interiéru
  • Vyšší spotřeba
  • Displej rádia sdílený s nejlevnějšími modely portfolia GM
Spolupracujeme s TipCars.com

Saab 9-3X 2,0T XWD BioPower

Cena v základní výbavě: 885 000 Kč Cena v testované výbavě: 1 007 900 Kč

Základní výbava:Přední mlhová světla, elektronicky řízený diferenciál s variabilním rozdělením kroutícího momentu mezi kola zadní nápravy, komfortní otevírání oken, nastavitelná střední loketní opěrka, automatická dvouzónová klimatizace, kůží potažený volant, elektricky ovládaná přední sedadla, řidičovo s pamětí poloh, sklopné zadní opěradlo s loketní opěrkou a otvorem pro lyže, textilní koberečky, zatemněná skla zadních dveří a zavazadlového prostoru, sada Business (ES2-SS4: CD přehrávač na 6 disků (MP3 kompatibilní), rádio, audio vstup, 10 reproduktorů BOSE® Surround Sound systém, Bluetooth hands free sada), sada Viggen (elektricky ovládaná přední sedadla, řidičovo s pamětí poloh, bi-xenonové adaptivní světlomety, vysokotlaké ostřikovače předních světlometů, dešťový senzor, vnitřní a vnější zpětná zrcátka s automatickým zatemněním, elektricky sklopná vnější zpětná zrcátka, komfortní otevírání oken, elektricky ovládané střešní okno (volitelně) s dálkovým ovládáním, parkovací asistent), inteligentní přední airbagy, boční airbagy na předních sedadlech, hlavové airbagy na předních a zadních sedadlech, aktivní hlavové opěrky předních sedadel (SAHR II), elektronické centrální zamykání s dálkovým ovládáním, ESP, Saab alarm s dálkovým ovládáním, Dead Lock, náklonové čidlo, zvýšený podvozek s vyrovnáváním světlé výšky, ES2: CD přehrávač na 6 disků (MP3 kompatibilní), rádio, audio vstup, 10 reproduktorů BOSE® Surround Sound systém, ovládání audio systému a telefonu na volantu, 18" hliníková kola 7,5x18" - 5 paprsků - "V" design, 225/45 R18, kontrolní systém tlaku v pneumatikách, kožené čalounění, sportovní sedadla (béžové)

EPH koupí od RWE a EnBW podíly v maďarské elektrárně a lignitovém dolu EPH koupí od RWE a EnBW podíly v maďarské elektrárně a lignitovém dolu

Konsorcium vedené českou energetickou skupinou EPH koupí…

Akvizice za více než bilion. Walt Disney koupí 21st Century Fox Akvizice za více než bilion. Walt Disney koupí 21st Century Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney koupí většinu aktivit…

Na Ukrajině není ruská armáda, ale jisté milice, řekl Putin Na Ukrajině není ruská armáda, ale jisté milice, řekl Putin

Ruská armáda ve východoukrajinském Donbasu není, jsou tam…

O vedení komise pro kontrolu GIBS se nikdo jiný než Ondráček neuchází O vedení komise pro kontrolu GIBS se nikdo jiný než Ondráček neuchází

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v…

 
Technické údaje
Motor Saab 9-3X 2,0T XWD BioPower
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1998
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 155 / 5300
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 300 / 2500 - 4000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 230
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8.5
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 11.4 / 6.2 / 8.1
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 477 / 1331
Objem nádrže (l):61
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 560 / 610
Rozměr pneu:225/45 R18
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4690
b) šířka (mm): 1802
c) výška (mm): 1527
d) rozvor (mm): 2675
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 800 / 1030
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 620 / 950
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1030
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):970
k) šířka vpředu (mm): 1525
l) šířka vzadu (mm): 1520
délka sedáku vpředu (mm): 500
délka sedáku vzadu (mm): 450
výška opěradla vpředu (mm): 640
výška opěradla vzadu (mm): 650
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Saab 9-3X 2,0T XWD BioPower
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 7
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 7
Výkon ve vyšších otáčkách: 9
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 9
Spotřeba: 6
Odstupňování převodovky: 7
Snadnost řazení: 7
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 7
Jízdní vlastnosti v extrému: 7
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 7
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 7
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 6
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,81
 Doporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Toto je šílený křiženec Škody 130L a Audi TT. Má 220 koní a čtyřkolku! Toto je šílený křiženec Škody 130L a Audi TT. Má 220 koní a čtyřkolku!

Může se Škoda 130L spojit s Audi TT? Takovou otázku si…

Nový Mercedes-Benz CLS má české ceny. Takhle vypadá základní verze Nový Mercedes-Benz CLS má české ceny. Takhle vypadá základní verze

Třetí generace "placatého" Mercedesu dorazila na český…

 Ojetý Saab 9-3 II: Tohle je nejlepší čtyřválcové zážehové turbo! Ojetý Saab 9-3 II: Tohle je nejlepší čtyřválcové zážehové turbo!

Automobilka Saab sice od roku 2011 již v podstatě…

NEVS 9-3 Concept: Saab se vrátil NEVS 9-3 Concept: Saab se vrátil

Povědomé tvary a elektrický pohon - sedan a kombi Saab…

  
Ojetý Saab 9-3 II: Tohle je nejlepší čtyřválcové zážehové turbo!

Ojetý Saab 9-3 II: Tohle je nejlepší čtyřválcové zážehové turbo!

Dnes 08:00

Automobilka Saab sice od roku 2011 již v podstatě neexistuje, přesto se však její někdejší produkty těší oblibě kupujících ojetin. Důkazem budiž fakt, že recenzovaných 9-3 rok od roku v naší zemi přibývá.
Blesk.cz

Ruda z Ostravy se stane otcem! Pochlubil se těhotenským testem

Ruda z Ostravy se stane otcem! Pochlubil se…

Moderátor Diváckých zpráv Primy Michal Kavalčík (42), který se proslavil jako Ruda z Ostravy, se na sociální…

Pohřeb Davida (†29), kterého zastřelil myslivec: Obětoval život pro přítelkyni

Pohřeb Davida (†29), kterého zastřelil myslivec:…

Stovky lidí se přišly rozloučit s tragicky zesnulým Davidem Ď. (†29), jehož nemilosrdně popravil střelou do…

 

iSport.cz

Orgie Pastrňáka vs. kletba Detroitu: Vyjde to tak jednou z dvaceti pokusů!

Orgie Pastrňáka vs. kletba Detroitu: Vyjde to tak…

Máte rádi numerologii? Hokejisté Bostonu zvítězili v devíti z posledních jedenácti utkání, David Pastrňák…

Škatulata v Plzni: Řezníček míří do Olomouce, ze které přijde Chorý

Škatulata v Plzni: Řezníček míří do Olomouce, ze…

Ve škatulatech na ofenzivních postech pokračuje Viktoria Plzeň. Byť to klub zatím oficiálně nepotvrdil, bere se…

 

Reflex.cz

Ekonom Vladimír Pikora: Musíme přijmout euro. Prý...

Ekonom Vladimír Pikora: Musíme přijmout euro. Prý...

Je to neuvěřitelné, jak jsou čeští politici podle všeho asi slepí a hluší. V posledních volbách se občané jasně…

Příběh sebevražedné cesty balonem na severní pól, která skončila v zapomnění

Příběh sebevražedné cesty balonem na severní pól,…

Když v červnu roku 1897 vyrazil Salomon Andrée vstříc severnímu pólu, upínaly se k němu zraky celého švédského…