Volkswagen I.D. R Pikes Peak dosáhl nejlepšího času v kvalifikaci

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (5)
Romain Dumas s elektromobilem Volkswagen I.D. R Pikes Peak ovládl kvalifikaci na Pikes Peak International Hill Climb 2018.

Volkswagen I.D. R Pikes Peak stanovil během kvalifikace na zkrácené trati slavného závodu do vrchu nejlepší čas ze všech účastníků: 3:16,083 minuty. Romain Dumas, trojnásobný vítěz závodu do vrchu Pikes Peak, tak byl o 11,049 sekundy rychlejší než druhý Simone Faggioli s vozem Norma M20 SF PKP, poháněným spalovacím motorem.

„Byl to pro nás velmi dobrý den,“ řekl Dumas. „I.D. R Pikes Peak je zkrátka neuvěřitelný, takové zrychlení a výkony jsem v závodním voze ještě nikdy nezažil. S každým ujetým kilometrem cítím, že se s tímto vozem více a více sžívám,“ hodnotil své zkušenosti francouzský jezdec.

Také Sven Smeets, ředitel oddělení Volkswagen Motorsport, byl po kvalifikaci spokojený:

„Velký kompliment celému týmu. Včera jsme absolvovali ještě jeden důležitý test. Poznatky z něho nám pomohly k další optimalizaci nastavení závodního vozu I.D. R Pikes Peak. Díky tomu byl dnes vůz skvěle připraven a jeho čas hovoří sám za sebe. Ale byla to jen kvalifikace. Před závodem jsme optimističtí, ale musíme mít neustále na paměti, že máme jen jeden jediný pokus.“

V kvalifikaci pro závod do vrchu Pikes Peak čekal každého účastníka pouze první úsek trati o délce 8,3 kilometru z celkových 19,99 kilometru, které musí závodní jezdci překonat v samotném závodě.

Dosažený čas určuje pořadí na startu v závodě. Jako první vyjede na trať nejrychlejší jezdec z kvalifikace, jímž se stal v letošním roce Romain Dumas s vozem Volkswagen I.D. R Pikes Peak.

Pokus týmu Volkswagen o překonání rekordu pro elektromobily, který má v současnosti hodnotu 8:57,118 minuty, se uskuteční v neděli 24. června. Od 8 h místního času (16 h letního středoevropského času) se na trať postupně vydá 24 přihlášených motocyklů. Poté bude následovat 62 automobilů v šesti různých kategoriích. Se startem Romaina Dumase se počítá kolem 10 h místního času (18 h letního středoevropského času).