26.11. 2017 Matouš Jelínek

Vyráběli jsme formy na pneumatiky: 3D tisk jak v kosmickém průmyslu!

 

Proces vzniku plášťů jsme už v minulosti popsali. Jak ale vznikají formy, které vtisknou výrobku výsledné vlastnosti? Vypravili jsme se to zjistit do Otrokovic u Zlína.

Ve vzduchu se zablýskne, následně začnou drobné jiskřičky létat zeleně osvíceným prostorem s uhlazenou vrstvou prášku tam a zase zpátky. Stojíme v němém úžasu před obrovským přístrojem za miliony, ve kterém právě vznikají lamely do formy na zimní pneumatiky.

Po chvíli plochu, na které už nyní zjevně vidíme vyžehnuté budoucí součástky, přejede speciální hrablo, jež na ni rozprostře vrstvu kovového prášku v řádu mikrometrů. Paprsek do ní záhy vypálí další kus svého díla. Technologie před námi se označuje jako selektivní laserové tavení. V současnosti jde asi o nejpokročilejší způsob 3D tisku využívaný i v kosmickém průmyslu. Výrobek, který před námi vzniká v laboratorním prostředí podle počítačového návrhu, se následné použije ve formě, která dá výsledný tvar budoucí pneumatice. Jsme přímo v centru otrokovického závodu Continental Barum, konkrétně v divizi výroby forem.

Odléváme

„Na začátku se projekt hotového pláště ve formě nákresů dostane do oddělení konstrukce, kde vypracujeme výrobní dokumentaci. Z té technologové vytvoří pracovní postupy pro modelárnu a slévárnu,“ ukazuje náš zdejší průvodce technolog Radek Minařík na dalším pracovišti.

Programátoři vytvoří počítačové modely, které už šikovný obráběcí stroj před námi vyřeže do materiálu zvaného umělé dřevo. V něm už vidíme budoucí tvar pneumatiky. Cesta do cíle je ale ještě dlouhá.

Celoroční pneumatiky: Jaká mají pravidla? A komu se sázka na kompromis vyplatí?

V tuto chvíli se model zalije speciální pryží. Do ní se následně vloží lamely, vše se zaplní sádrou a pryž znovu vyjme. Hotová sádrová forma, která je vlastně negativem, už se zalije roztaveným hliníkem. Jak vypadá výsledek ze slévárny, vidíme před sebou. Zvenku je hrubý a nevzhledný, uvnitř už ale jasně spatřujeme tvar zimního pláště. Následně se vše naskenuje na 3D skeneru, který ověří, jestli výsledek odpovídá předpokladům. Pak se vnějšek obrobí na pětiosých strojích CNC.

„Nyní formu rozřežeme na několik segmentů. Jejich počet odpovídá tomu, na jaké lisy se následně namontují. Počet odpovídá velikosti pneumatiky, ale i typu lisu,“ vysvětluje náš průvodce, zatímco pracovník jeřábem převáží obrovské kolo k řezání.

Tisíce otvorů

Před námi už jsou rozřezané kusy a my čekáme další díl skládanky: vrtání. Vidíme skupinku pracovníků, která má tento úkol na starosti. První z nich podle výkresu důlčíkem naznačuje, kam udělat otvor, další už stojní vrtačkou tvoří díry.

„Pryž musí při lisování zatéct do všech míst formy a vzduch utéct, jinak by do prostoru nedotekl materiál. Využívá se pro to ventilek, který ucvakne přebytečnou gumu,“ říká Radek Minařík. „U zimních pneumatik se jedná řádově o tisícovky ventilů. U letních je to asi třikrát méně,“ naznačuje část výrobního tajemství.

Povinnost zimních pneumatik platí od středy 1. listopadu. Co bychom si měli připomenout?

Forma už byla precizně vyčištěna a dopracována. Zbývá pár posledních kroků. „Nyní formu uzavřeme do zařízení, kde se na ni nanese speciální ochranná vrstva, která pokryje dezénovou část,“ popisuje. Důvodem není jen zlepšení tvrdosti. Jde i o to, aby se pryž k formě nepřilepila. Přirovnali bychom to k vymazání formy na bábovku.

Výroba samozřejmě probíhá pod pečlivým dohledem kontrolorů. Posledním krokem ve zdejším oddělení tak bude potvrzení, že forma je bezvadná. Následně už může putovat do některé z lisoven, kde otiskne svůj nezaměnitelný tvar do jednoho z budoucích plášťů.

Jak se tiskne laserem

Popsaná technologie představuje unikátní způsob tvorby prototypů. Tiskne se na speciální kovovou desku, na niž se po mikronech nanese vrstva kovového prášku, kterou laser v daných místech speče. Pak se vrstva znovu nanese a postupně se tak skládá výsledný výrobek. Konkrétně lamely po výrobě dávají omílat, aby byly jemnější, také se žíhají. Výsledek je vyroben z nástrojové oceli, po výměně prášku však lze tisknout také například z titanu či hliníku. Princip obecně umožňuje vytvořit součástky, které by byly konvenčním způsobem nevyrobitelné. Využity byly například při tvorbě motoru pro nástupce raketoplánů NASA. V automobilovém průmyslu se technologie může aplikovat například pro tisk unikátních turbodmychadel.

 [600×335]

Víte, že…

… životnost formy je prakticky neomezená? V pravidelných intervalech ale probíhá její čištění, výměna odvzdušňovacích kolíků i drobné opravy.

… pro jeden druh dezénu se vyrobí i třicet forem?

… od chvíle, kdy přijde dokumentace, trvá obvykle výroba nové formy asi šest týdnů?

… lamely se dříve ohýbaly z plechů? Nejmodernější jsou ale více profilované, proto se využívá 3D tisk.

…obecně se ale dnes u zimního obutí využívají spíše tlustší lamely, aby v nich zůstával sníh? Následně to pomáhá adhezi právě na sněhu.

… dezény prototypových pneumatik se většinou pro prvotní testy vyřezávají?

Spolupracujeme s TipCars.com
Bankou roku je Česká spořitelna Bankou roku je Česká spořitelna

Hlavní cenu Banka roku 2018 hlasováním poroty získala…

Válka o klon bitcoinu již stála znepřátelené frakce miliony dolarů Válka o klon bitcoinu již stála znepřátelené frakce miliony dolarů

Spory o směřování virtuální měny bitcoin cash vycházejí…

Martin Tuček bude novým finančním ředitelem firmy Residomo Martin Tuček bude novým finančním ředitelem firmy Residomo

Finančním ředitelem firmy Residomo (dříve RPG Byty) se…

 
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Vedení FCA si sype popel na hlavu. Přiznává, že se v Maserati chybovalo Vedení FCA si sype popel na hlavu. Přiznává, že se v Maserati chybovalo

Nejnovější šéf koncernu FCA uvedl, že některé dřívější…

VW u nás začal prodávat elektrickou dodávku. Je drahá, ale dává smysl VW u nás začal prodávat elektrickou dodávku. Je drahá, ale dává smysl

Volkswagen e-Crafter měl českou premiéru na výstavě…

 

 
Tohle podivné Bentley je na prodej. Jeho základ byste jen těžko odhadovali

Tohle podivné Bentley je na prodej. Jeho základ byste jen těžko odhadovali

Včera

Nabízené červené kupé se znaky Bentley postavila karosárna Hooper & Company. Jeho základem byl luxusní sedan Turbo R.
Blesk.cz

Epicentrum: Ustojí Andrej Babiš jako premiér údajný únos syna?

Epicentrum: Ustojí Andrej Babiš jako premiér údajný…

Přežije Andrej Babiš v roli premiéra? Kdo selhal ve vyšetřování údajného únosu jeho syna na Krym? Hosty dnešního…

„Jsme odsouzeni k tomu tam zůstat,“ tvrdí o Afghánistánu Zeman. Českou misi by posílil

„Jsme odsouzeni k tomu tam zůstat,“ tvrdí o…

Prezident Miloš Zeman se vyslovil pro posílení české vojenské přítomnosti v Afghánistánu. V asijské zemi se…

 

iSport.cz

Gulaš řídil postup Plzně: 4+1! Moc mě láká Ligu mistrů vyhrát, řekl

Gulaš řídil postup Plzně: 4+1! Moc mě láká Ligu…

Tahle soutěž je jim prostě souzená. Hokejová Plzeň suverénně zvládla i druhé osmifinále v rámci Ligy mistrů,…

Van Dijk hrdinou díky papírku, pak dojal svět: Proč objímal sudího?

Van Dijk hrdinou díky papírku, pak dojal svět: Proč…

Takovou scénu na fotbale jen tak neuvidíte. Nizozemec Virgil van Dijk v Lize národů v Německu vyrovnal v závěru…

 

Reflex.cz

Karel Steigerwald: Miloš Zeman, úspěšný Číňan

Karel Steigerwald: Miloš Zeman, úspěšný Číňan

Díky čínským aktivitám prezidenta, jejichž podstatou je hlavně poklonkování, vzrostla česko-čínská obchodní…

Hrozí další útok? Islamistické skupiny v Evropě jsou pro bezpečnostní orgány těžší práce než bývali sovětští agenti

Hrozí další útok? Islamistické skupiny v Evropě jsou…

Jsou to již tři roky, kdy ve Francii provedlo komando islamistů rozsáhlé koordinované útoky, při kterých zemřelo…