26.11. 2017 Matouš Jelínek

Vyráběli jsme formy na pneumatiky: 3D tisk jak v kosmickém průmyslu!

 

Proces vzniku plášťů jsme už v minulosti popsali. Jak ale vznikají formy, které vtisknou výrobku výsledné vlastnosti? Vypravili jsme se to zjistit do Otrokovic u Zlína.

Ve vzduchu se zablýskne, následně začnou drobné jiskřičky létat zeleně osvíceným prostorem s uhlazenou vrstvou prášku tam a zase zpátky. Stojíme v němém úžasu před obrovským přístrojem za miliony, ve kterém právě vznikají lamely do formy na zimní pneumatiky.

Po chvíli plochu, na které už nyní zjevně vidíme vyžehnuté budoucí součástky, přejede speciální hrablo, jež na ni rozprostře vrstvu kovového prášku v řádu mikrometrů. Paprsek do ní záhy vypálí další kus svého díla. Technologie před námi se označuje jako selektivní laserové tavení. V současnosti jde asi o nejpokročilejší způsob 3D tisku využívaný i v kosmickém průmyslu. Výrobek, který před námi vzniká v laboratorním prostředí podle počítačového návrhu, se následné použije ve formě, která dá výsledný tvar budoucí pneumatice. Jsme přímo v centru otrokovického závodu Continental Barum, konkrétně v divizi výroby forem.

Odléváme

„Na začátku se projekt hotového pláště ve formě nákresů dostane do oddělení konstrukce, kde vypracujeme výrobní dokumentaci. Z té technologové vytvoří pracovní postupy pro modelárnu a slévárnu,“ ukazuje náš zdejší průvodce technolog Radek Minařík na dalším pracovišti.

Programátoři vytvoří počítačové modely, které už šikovný obráběcí stroj před námi vyřeže do materiálu zvaného umělé dřevo. V něm už vidíme budoucí tvar pneumatiky. Cesta do cíle je ale ještě dlouhá.

Celoroční pneumatiky: Jaká mají pravidla? A komu se sázka na kompromis vyplatí?

V tuto chvíli se model zalije speciální pryží. Do ní se následně vloží lamely, vše se zaplní sádrou a pryž znovu vyjme. Hotová sádrová forma, která je vlastně negativem, už se zalije roztaveným hliníkem. Jak vypadá výsledek ze slévárny, vidíme před sebou. Zvenku je hrubý a nevzhledný, uvnitř už ale jasně spatřujeme tvar zimního pláště. Následně se vše naskenuje na 3D skeneru, který ověří, jestli výsledek odpovídá předpokladům. Pak se vnějšek obrobí na pětiosých strojích CNC.

„Nyní formu rozřežeme na několik segmentů. Jejich počet odpovídá tomu, na jaké lisy se následně namontují. Počet odpovídá velikosti pneumatiky, ale i typu lisu,“ vysvětluje náš průvodce, zatímco pracovník jeřábem převáží obrovské kolo k řezání.

Tisíce otvorů

Před námi už jsou rozřezané kusy a my čekáme další díl skládanky: vrtání. Vidíme skupinku pracovníků, která má tento úkol na starosti. První z nich podle výkresu důlčíkem naznačuje, kam udělat otvor, další už stojní vrtačkou tvoří díry.

„Pryž musí při lisování zatéct do všech míst formy a vzduch utéct, jinak by do prostoru nedotekl materiál. Využívá se pro to ventilek, který ucvakne přebytečnou gumu,“ říká Radek Minařík. „U zimních pneumatik se jedná řádově o tisícovky ventilů. U letních je to asi třikrát méně,“ naznačuje část výrobního tajemství.

Povinnost zimních pneumatik platí od středy 1. listopadu. Co bychom si měli připomenout?

Forma už byla precizně vyčištěna a dopracována. Zbývá pár posledních kroků. „Nyní formu uzavřeme do zařízení, kde se na ni nanese speciální ochranná vrstva, která pokryje dezénovou část,“ popisuje. Důvodem není jen zlepšení tvrdosti. Jde i o to, aby se pryž k formě nepřilepila. Přirovnali bychom to k vymazání formy na bábovku.

Výroba samozřejmě probíhá pod pečlivým dohledem kontrolorů. Posledním krokem ve zdejším oddělení tak bude potvrzení, že forma je bezvadná. Následně už může putovat do některé z lisoven, kde otiskne svůj nezaměnitelný tvar do jednoho z budoucích plášťů.

Jak se tiskne laserem

Popsaná technologie představuje unikátní způsob tvorby prototypů. Tiskne se na speciální kovovou desku, na niž se po mikronech nanese vrstva kovového prášku, kterou laser v daných místech speče. Pak se vrstva znovu nanese a postupně se tak skládá výsledný výrobek. Konkrétně lamely po výrobě dávají omílat, aby byly jemnější, také se žíhají. Výsledek je vyroben z nástrojové oceli, po výměně prášku však lze tisknout také například z titanu či hliníku. Princip obecně umožňuje vytvořit součástky, které by byly konvenčním způsobem nevyrobitelné. Využity byly například při tvorbě motoru pro nástupce raketoplánů NASA. V automobilovém průmyslu se technologie může aplikovat například pro tisk unikátních turbodmychadel.

 [600×335]

Víte, že…

… životnost formy je prakticky neomezená? V pravidelných intervalech ale probíhá její čištění, výměna odvzdušňovacích kolíků i drobné opravy.

… pro jeden druh dezénu se vyrobí i třicet forem?

… od chvíle, kdy přijde dokumentace, trvá obvykle výroba nové formy asi šest týdnů?

… lamely se dříve ohýbaly z plechů? Nejmodernější jsou ale více profilované, proto se využívá 3D tisk.

…obecně se ale dnes u zimního obutí využívají spíše tlustší lamely, aby v nich zůstával sníh? Následně to pomáhá adhezi právě na sněhu.

… dezény prototypových pneumatik se většinou pro prvotní testy vyřezávají?

Spolupracujeme s TipCars.com
Na kurzových rozdílech lze vydělat až 50 haléřů za euro, vyplývá z průzkumu Na kurzových rozdílech lze vydělat až 50 haléřů za euro, vyplývá z průzkumu

Rozdíl v kurzu se mezi českými bankami pohybuje až okolo…

NATO získalo prvního globálního partnera v Jižní Americe NATO získalo prvního globálního partnera v Jižní Americe

Kolumbie se příští týden jako první stát Latinské Ameriky…

Katar vrací úder: v zemi zakázal veškeré zboží ze čtyř arabských zemí Katar vrací úder: v zemi zakázal veškeré zboží ze čtyř arabských zemí

Katar zakázal ve své zemi veškeré zboží, které pochází ze…

 
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Hyundai jde tvrdě proti Škodě. Dokáže Octavia Fresh porazit i30 Go Blanche? Hyundai jde tvrdě proti Škodě. Dokáže Octavia Fresh porazit i30 Go Blanche?

Model i30 vychází v akční verzi Go Blanche na necelých…

Řidička Corolly rozbila rodinný poklad Ford Model A, z místa nehody utekla Řidička Corolly rozbila rodinný poklad Ford Model A, z místa nehody utekla

Dlouholetá renovace veteránu skončila tím nejhorším…

 

 
A za první čtvrtletí byl největší automobilkou podle odbytu i tržeb....

A za první čtvrtletí byl největší automobilkou podle odbytu i tržeb....

Dnes 12:32

Největším automobilovým koncernem světa z hlediska odbytu i tržeb byl v prvním čtvrtletí německý Volkswagen, jehož součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto.
Blesk.cz

Skandál! Zatímco politici slavili výročí vzniku Československa, na domku TGM se zřítila střecha

Skandál! Zatímco politici slavili výročí vzniku…

Je v tom nějaká symbolika? V době, kdy Česká republika i Slovensko slaví 100. výročí vzniku Československa,…

„Matka všech bouřek“ udeřila v Británii: 15 tisíc blesků a kolaps na letišti

„Matka všech bouřek“ udeřila v Británii: 15 tisíc…

Británie zažila v noci na neděli velmi silnou bouři, během níž podle meteorologů uhodilo přes 15 tisíc blesků.…

 

iSport.cz

Lafatovo loučení. Přeju Spartě, aby se taková sezona neopakovala, řekl

Lafatovo loučení. Přeju Spartě, aby se taková sezona…

Útočník Sparty David Lafata si představoval jiný konec profesionální kariéry. Nejlepší střelec ligové historie…

Zmar gólmana Liverpoolu. Karius chytal jako školák, po finále slzel

Zmar gólmana Liverpoolu. Karius chytal jako školák,…

Takový zápas neche asi nikdo zažít. Tuplem ne, když vás sledují miliony lidí u televizí a hrajete jeden z…

 

Reflex.cz

V květnu 1918 Němci zahnali spojence až k Remeši a vyděsili Paříž. Proč to nerozhodlo světovou válku?

V květnu 1918 Němci zahnali spojence až k Remeši a…

Ani operačně strategické nezdary pikardské a flanderské ofenzívy neodradily německé velení od snahy zasadit…

V Evropě vzniká největší letiště na světě. Staví ho Turci a přepraví až 200 milionů cestujících

V Evropě vzniká největší letiště na světě. Staví ho…

Atatürkovo letiště v Istanbulu patří v Evropě k těm vůbec nejvytíženějším, přesto na něm bude brzo provoz…