Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Chevrolet SS: Návrat sportovního sedanu se zadním pohonem

Aleš Dragoun
Diskuze (7)
Pryč jsou doby, kdy se v USA začaly houfně koně přepřahat dopředu. Nyní je trend opačný, alespoň u General Motors.

Týká se ovšem nejen luxusního Cadillacu, ale i „lidovějšího“ Chevroletu. Ten se navíc stále snaží oživit svou sportovní minulost. Byť v jeho případě se jedná také o žhavou současnost, třetina sportovních aut prodaných loni v USA nesla právě jeho logo. Ale železo je třeba kout. Zadní pohon nebudou mít nadále jen tyto dvoudveřové legendy typu Corvetty nebo Camara. Chystá se totiž i sportovní sedan s logickou zkratkou SS.

Není to žádná spekulace, nýbrž oficiální informace, v tuto chvíli platí i kratičký název. Na nějaké čtyř- nebo šestiválce rovnou zapomeňte, Chevy SS bude tou pravou „amerikou“ s vidlicovým osmiválcem. Sedan se zadní poháněnou nápravou automobilka naposledy nabízela před dlouhými sedmnácti lety. Architekturu ale nemusí u GM vymýšlet, novinka ji převezme právě z Camara, stejnou sdílí také chystaný australský Holden Commodore řady VF.

Nejprve se ovšem objeví verze pro první ligu šampionátu NASCAR: Sprint Cup. Silueta se dočká závodního nasazení již v příštím roce, debutem pro ni bude slavná Daytona 500. Sériová varianta se objeví v showroomech o něco později, na jeho konci coby model 2014. Sám prezident americké větve koncernu General Motors Mark Reuss přiznal: „Osobně se těším, až ji budu moci řídit.“ Za volant prototypu pro NASCAR, který se již pilně testuje, usedají k tomu povolaní.

Evropské příznivce loni stoleté značky bohužel zklameme, s dovozem na starý kontinent se vůbec nepočítá. Případný zájemce si tedy bude muset poradit sám, případně se obrátit na „neoficiální“ importéry amerických aut.

Zkratka SS, což neznamená nic jiného než Super Sport, má u Chevroletu dlouhou tradici. Poprvé se objevila na závodním prototypu Corvetty pro Le Mans. Za jeho vznikem stál, jak jinak, legendární Zora Arkus-Duntov. Auto bylo postaveno v roce 1957, ale v proslulém vytrvalostním závodě trvajícím den a noc nakonec nestartovalo.

Prvním produkčním vozem nesoucím označení SS byla Impala z roku 1961. Tyto verze se od standardních „antilop“ zmíněného ročníku lišily sportovnějším podvozkem a zavěšením, většími brzdami, koly a patřičně dimenzovanými pneumatikami a v neposlední řadě tachometrem umístěným na sloupku řízení. Dnes představují sběratelskou raritou, bylo jich totiž postaveno jen 453! Zatím posledním je Camaro SS páté generace (2010).

Aleš Dragoun
Diskuze (7)
22. 5. 2012 13:07
Re: Ztraceno v prekladu
Naprosty souhlas.
Taky jsem moc rad. Navic do Australie se nastesti V8 sedan s pohonem zadnich kol nemusi vracet, protoze odtud jeste neodesel.

Spis jsem narazel na clanek, ze kteryho vyplyva, ze Chevy SS bude prava amerika. Proto jsem taky vlozil odkaz an originalni tiskovou zpravu, kde je to celkem srozumitelny.
Avatar - Barrichello
21. 5. 2012 11:16
Re: Australska klasika...
Holden taky patří pod GM, tka není co řšit, hlavně že se vrací zadní náhon a V8. to je podstatné.
Avatar - Barrichello
21. 5. 2012 11:16
Re: klasika...
:yes: :yes: :yes:
Avatar - MikeeC
19. 5. 2012 11:21
Re: Australska klasika...
zrovna včera to zmiňoval v Top Gearu když jezdil s Camarem >:D Ale myslel jsem to celkově, že je dobře, že se to vrací ;-)
19. 5. 2012 10:39
Re: Australska klasika...
Ona je to spis australska klasika, stejne jako Camaro.

[odkaz]