Dálniční známka je nepřenosná, nepřevoditelná. Úplně vždy?

Komerční prezentace Komerční prezentace 19. 7. 2022 • 07:31

Elektronizace a digitalizace je směr dopředu. Poskytuje rychlejší a obratnější procesy, automatizaci a efektivnější dohledatelnost. Přechod na elektronické dálniční známky, z nalepovacích papírových, však až takové výhody z ohlasů řidičů nemá. Proč tomu tak je a co je k tomu vede? Lze měnit údaje po koupi známky?

Elektronická dálniční známka je vázána na jedno jediné vozidlo. Právě proto je nepřenosná. Koupě probíhá online, nebo fyzicky na čerpací stanici či České poště. Musí se ovšem jednat o obchodní místa nebo o samoobslužné sítě automatů. Eshop s dálničními známkami je nejrychlejší variantou.

Co vlastníky dálniční známky potěší a co naopak ne

Koupí elektronické dálniční známky se řidič jednoduše zapíše do evidence aut, která mohou vjet na dálnici. Již nemusí řešit správné nalepení dálničního kupónu. Vše je spojeno s SPZ vozidla, ke kterému známku zakoupil. Právě proto je dodržena nepřevoditelnost.

Tato nepřenosnost značně burcuje vlastníky dálniční známky, kteří se rozhodnou svůj vůz prodat. Do nedávna si řada z nich poradila a dálniční známku dokázala přendat na nové místo. U digitálního provedení to není možné. Prodejem vozidla ztrácí nárok na jeho dálniční známku.

Je to pochopitelné. Zamezí se tak využívání jedné známky na více autech. V systému ověření dálniční známky lze rychle a zdarma dohledat její platnost, na základě zadané SPZ. Řada řidičů by digitalizaci doplnila o žádost přepisu známky z důvodu prodeje vozidla. Stejně tak jako existuje formulář pro přepis vozidla, ocenili by i možnost změnového formuláře alespoň u té varianty s roční platností.

Když je SPZ odcizena nebo zničena, je to jiný případ  

Systém však počítá s možností, že SPZ, na kterou je dálniční známka navázána, může být cizím zaviněním znehodnocena nebo úplně ztracena. V těchto případech totiž dochází k vydání nového čísla. Vlastník nového automobilu, kterému je způsobena škoda na jeho poznávací značce může požadovat její výměnu.

Při získání nové značky ovšem musí myslet na to, že platnost dálniční známky stále zůstává na té předchozí. V evidenci by řidič neměl známku zaplacenou. K tomu, aby platnou dálniční známku převedl na novou SPZ jeho stávajícího automobilu, slouží avízo o změně. Pouze tehdy může být dálniční známka v elektronické podobě převedena. 

Stejně tak je tomu i u povinného ručení. Zelená karta by měla být u poskytovatele pojistky změněna a aktualizována. V tomto případě má vlastník vozidla příležitost k tomu, aby provedl srovnání povinného ručení. Může tak přes srovnání pojištění dohledat výhodnější nabídku a ušetřit na povinném ručení. K rychlému porovnání aktuálních nabídek poslouží portál www.vpojisteni.cz.

Pokud se stane, že při zadávání eshop objednávky dálniční známky udělá kupující chybu a SPZ zadá špatně, má šanci na opravu. Změnit může maximálně dva znaky a to pouze jednou.

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly