Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dotaz: Najlepší pohon 4 X 4

16. 5. 2008 08:49
Najlepší pohon 4 X 4
Čo myslíte, ktorý systém pohonu 4 X 4 je najlepší: 1.Štvorkolka cez centrálny diferenciál, 2.Priraditeľný pohon predných kolies a trvalý náhon na zadné kolesá, 3.Elektronicky (alebo inak) priraditeľný pohon všetkých kolies (automaticky alebo manuálne), pričom primárne je poháňaná iba jedna náprava. Výhody, nevýhody?
Ktoré auto s pohonom 4 X 4 vyhovuje najviac nasledovným požiadavkám: malo by sa jednať o auto, ktoré je používané hlavne na cestách, takže žiadne hojdanie po cestách alebo extrémne náklony karosérie, musí mať priestranný interiér, batožinový priestor, ale zároveň sa dostane občas do terénu, resp. zasnežené stupáky a tu nesmie sklamať (zostať visieť, zahrabať sa..., proste musí tam byť nejaká tá uzávierka). Jasná vec, že každé auto má svoje limity, ale za limit nepovažujem situáciu, keď mi začne hrabať jedno koleso a hoci auto stojí skoro na rovine, je vlastne nepojazdné. Zatiaľ mi to vychádza, že všetky tieto atribúty by mal najlepšie spĺňať VW Touareg, máte nejaké iné tipy a z akých dôvodov?
Rozbalit vlákno
85
17. 5. 2008 23:19
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Subaru Forester, alebo Tribeca ;-):-!
Avatar - Ada je zase tady
18. 5. 2008 10:18
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Odjezdil jsem nekolik aut s nahonem na vsechna 4 kola. Jak s mezinapravovym diferakem typu viskozni spojka, tak i s Haldexem a Torsenem. Vsechna tahle auta dokazi to, co pozadujes. A tak konstatuji, ze tvoje zadani je neuplne. Chybi mi v nem definice pozadavku na samotny vuz. Touareg je samozrejme dobre reseni, ale s ohledem na obtiznost terenu, ktery ma byt prekonavan a na vetsinove uziti vozu pri provozu na beznych cestach si prohledni treba take Seat Alhambra 4x4, nebo Mitsubishi Outlander.
18. 5. 2008 22:32
Re: Najlepší pohon 4 X 4
No ja som mal Nissan Terrano a občasne som jazdil aj Mercedes G v pracovnej verzii. A myslím, že ani jedno auto s haldexom alebo viskóznou spojkou nezvládne to, čo tieto dve autá (aspoň čo sa týka toho Mercedesu určite:)). Aj Terranu sa stalo, že v zasneženom kopci zostalo stáť na šmýkajúcom sa kolese a to bolo terénne auto s redukciou... A k tomu ten priraditeľný pohon 4X4 bol dosť nešťastný, najmä čo sa týka jazdenia po zasnežených cestách. Samozrejme dnes už by som také niečo nechcel, lebo nevyhovuje požiadavkám na jazdu po cestách, ale dnešné autá tejto kategórie sú už úplne niekde inde. Napriek tomu si nemyslím, že by nejaké akože SUV typu Honda CRV zvládla polovicu z toho, čo to Terrano... Ako som napísal, taký prototyp auta, ktoré mám na mysli, je Touareg, ten pri snehovej kalamite schoval do vačku aj Terrano, aj susedovu X5 (a to už je auto, ktoré má ten "manažment" 4X4 vyriešený pomerne dobre). Proste komfortné, priestranné, dobré na ceste a keď príde terén alebo zima, tak neskončí na prvom stúpaní, naopak tu musí byť také dobré ako na ceste, proste univerzál. Tým stúpaním myslím cestu na chatu zaviatu snehom nie normálnu vozovku s vrstvou ujazdeného snehu... Viem, že by som mohol zobrať Touareg, ale nemám rád "rozhodovacie problémy" s jediným riešením, je mi to nejaké divné, "vybrať" z jednej možnosti tú "správnu":)))
neregistrovaný "jorgge"
17. 6. 2008 11:35
Re: Najlepší pohon 4 X 4
jak píše Marcelino ... Forester ... nebo Tribeca, pokud chceš opravdu velký auto
Avatar - superkutil
13. 4. 2010 12:58
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Hledám nějaké lehce vyšší 4x4 aby zvládlo podmáčenou louku se sněhem, nejlépe v dieselu. Také by mne zajímalo jaké jsou v současné době možnosti pohonu 4x4. Měl jsem na 3 dny půjčené KIA Sorento 2.5CRDI v automatu a dobré, ale zrychlení bylo špatné a automat měl dost zpoždění. Také pohon 4x4 ve sněhu i na 4x4LO nechtěl moc jet. Mohla ale být závada na automatu. Zvažuju Forester 2.0D ale ten nemá redukci a automat a nebo nové Sorento 2.2CRDI 145kW.
13. 4. 2010 14:00
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Zalezi kolik chces investovat, dobrou volbou pro tebe muze byt Mitsubishi outlander, ktery mam ja, ten je co se tyka vnitrniho prostoru mezi temi mensimi SUV nedostizny a pokud ma vsechny kola na zemi, tak dobre funguje i pohon 4x4, ktery me nikdy me nenechal ve stychu. Ale stejne tak dobre si dovedu predstavit prave toho forestera, nebo Outbacka. Jinak z malych SUV ma dnes redukci jen Benzinovej Forester, Vitara a Jeep Cherokee. V terenu jsou taky dobry Mercedes GLK a Jeep Patriot. Vyber je zkratka obrovsky...
V terenu ktery popisujes je dle meho rozhodujici nizka vaha a dobry gumy, takze bych premyslel o Foresterovi, nebo Outbacku.
I kdyz mym jednoznacnym favoritem je GLK ;)
Avatar - superkutil
13. 4. 2010 14:48
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Slavek-TDM: Jen jsem nechtěl zakládat nové téma když tohle už existuje.
Avatar - Slavek-TDM
13. 4. 2010 14:54
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Jojo, to jsem pochopil, jen jsem reagoval na puvodni prispevek, a tam uz autor ma jiste problem vyresenej...
Avatar - superkutil
13. 4. 2010 15:02
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Není mi jasné, zda Subaru používá i dnes stálý pohon všech kol, to znamená 3 diferenciály a zda existuje auto, u kterého by stačilo jedno kolo v záběru. Kdysi jsem měl Passat 4x4 a ten měl 3 diferenciály a ještě uzávěrky mezinápravového a zadního diferenciálu. Dělá se to ještě? Na předváděčce jsem jezdil s Defenderem a tam když byly nápravy zkřížené a jedno kolo ve vzduchu, tak to nejelo. A třeba půjčené Sorento mělo pohon jen jedné nápravy a pohon obou se musel zapnout a nesměl se používat na asfaltu. Sorento mělo i redukci. A zažil jsem auto s viskózní spojkou, které se totálně zahrabalo. zvládne Forester i bez redukce vyjet prudký kopec i s přívěsem? Respektive půjde jet pomalu aniž bych oddělal spojku?
13. 4. 2010 15:16
Re: Najlepší pohon 4 X 4
To ze ma auto tri diferencialy nic neznamena. Dulezite je jestli jsou ty differencialy na samosvorne/uzaviratelne, resp. jestli auto ma rizeny prokluz kol. To je to co pomuze autu z problemu pri krizeni. Na youtube se da najit spousta videi kde je videt chovani aut v krytickych situacich...
Co se tyce SUVcek, tak zadne nema mechanicke zavery differencialu, takze jde jenom o nastaveni elektroniky...
Par odkazu:
[odkaz]
[odkaz]
[odkaz]
[odkaz]
neregistrovaný "Hooonza"
13. 4. 2010 15:52
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Co je to "pomalu"?
Avatar - Slavek-TDM
13. 4. 2010 16:24
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Ted maji u Freye den pootevrenych dveri. Coz si tam skocit a pujcit si Forestera na vyzkouseni? Maji tam takovej testovaci "kopecek", a kdyztak ti prodejce urcite poradi, kde vyzkouset co potrebujes... Kdyby te netrapila spotreba, byla by nejlepsi varianta 2.5XT v automatu, ale to bys musel jezdit na Ethanol, abys mel naklady na km o fous prijatelnejsi...
Avatar - superkutil
13. 4. 2010 16:55
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Hooonza: Představ si hodně rozbitou lesní cestu plnou kamenů kde se nemůžeš řítit 20km/h, protože bys přívěs utrhl. U Sorenta jsem dal 4x4LO a hrabal se pomalu nahoru. Akorát s automatem s hydroměničem to byl dost problém.
neregistrovaný "Hooonza"
13. 4. 2010 17:59
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Tak to jo, 5 kmh bez redukce nejde.

No s automatem s hydroměničem je to právě to nejlepčí, jenže ty současné mají ještě tu přemosťovací spojku, co se do toho furt cpe. S těmi staršími, co měly přemostění až na vyšších převodech, se dalo plazit velmi pohodlně.
Avatar - Slavek-TDM
13. 4. 2010 18:31
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Jojo, a kdyz mas jeste inteligentni rozdelovani momentu vpred/vzad plus elektronicky uzaverky diffu a zadni castecnej samosvor, to se to pak panecku plazi :yes: >:D Bohuzel se tahle kombinace malokdy delala v nafte a stala balik tak jako tak.
13. 4. 2010 21:13
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Tak tady bych jednoznacne volil Jeepa cherokeeho jako jedine SUV ma redukci a rizeni prokluzu sice taky jenom brzdama, ale myslim ze je to to nejlepsi co muzes porridfit. Nebo za ty samy penize se necha koupit Mitsu Pajero, ale to uz je velky offroad, ten ma uzaverku jak stredovyho tak zadniho diffu.
20. 4. 2010 11:41
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Myslel jsi neco takoveho?? :-)
[odkaz]… />
Avatar - kolmar
13. 4. 2010 20:42
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Zdravim, tak podla mna ten Forester by bola pre teba dobra volba, jazdil som ho, no nie v terene treba skusit, aku kratku ma 1-ku a kolko sily. Forester ma klasika - mezinapravovy diferak (cize mas 3 diferaky) no nema uzavierku, len ho pribrzduje viskozna spojka! Forester je dobry aj bez redukcie, pri rozjazde ponuka 1340 N.m. Ak chces porovnat s inymi napis - dohladam.

NO na to co pises je ideal Gr. Vitara. Mozes uzatvorit na 50:50 a mas tam aj redukciu (hoci len slabu). Nevyhoda je slabsi motor a len 5st. prevodovka.
Avatar - superkutil
13. 4. 2010 21:02
Re: Najlepší pohon 4 X 4
A uzávěrku zadního diferenciálu (třeba viskózní) Forester nemá? Na tu Vitaru jsem koukal, ale ten výkon je fakt mizerný. A co to nové Sorento? Jak to má udělané. To staré bylo dobré, ale motor na tak těžké auto nestačil a dost žral. U Forestera se mi líbí jeho malá hmotnost, auto má lepší zrychlení. Měl jsem možnost vyzkoušet Mercedes GLK se 7mi stupňovým automatem a moc se mi to líbilo. Jak to má GLK udělané?
13. 4. 2010 21:19
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Ne forester ma jenom VDC, coz je obdoba ESP a funguje stejne jako ASC u meho Mitsu, takze jak se ti to zkrizi vic tak jsi v coudu. Sam jsem to zkousel. GLK ma mezinapravovy differencial a rizeni prokluzu kol zase brzdami, ale maji ten system hodne vymazleny, vyzkouseny na vlastni kuzi, tam kde jsem s Mitsu bezmocne stal jel mercedes dal... Ale pokud podrebujes tahat casto prives v terenu, tak bych hledal urcite neco s redukci...
Jeste to sorrento nejsem si jisty musel bych kouknout do casaku, ale tusim ze nove sorrento ma lemelovou spojku ktera pripojuje zadni napravu, se starym sorentem to nema nic spolecneho. Je ot udelany hodne silnicne.
Avatar - Slavek-TDM
14. 4. 2010 09:23
Re: Najlepší pohon 4 X 4
No s tim samosvorem u Forestera vzadu bych si nebyl tak jistej. Pro nektery trhy a motorizace se urcite LSD dozadu daval...
Avatar - superkutil
14. 4. 2010 09:44
Re: Najlepší pohon 4 X 4
To Sorento se mi moc líbilo, ale v terénu jsem zapadl a i když jsem přepnul na 4x4LO, tak ani při plném plynu se motor neroztočil a auto nepohnulo. Nakonec jsme ho rozhoupal a vyjel, ale měl jsem pocit, že je automat rozbitý. Čekal jsme, že bude kolem lítat sníh a místo toho auto stálo a nejelo. Jinak je jízda s ním velmi pohodlná a motor na to, že je to jen 4válec je neuvěřitelně tichý a dobře táhne i v nižších otáčkách. Mít ten motor větší sílu, tak ho beru.
Avatar - Barrichello
14. 4. 2010 10:33
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Defender - proč jich asi jezdí tolik v Africe a u armády, dále Jeep Wrangler Rubicon nebo třeba ruský UAZ Patriot.

Tohle jsou pravověrné offroady, ne žádná pseudo SUV
Avatar - Slavek-TDM
14. 4. 2010 10:45
Re: Najlepší pohon 4 X 4
To mas pravdu, ale zkus s nima najezdit rocne 20 tisic po dalnici (coz bude cca superkutiluv najezd). To by ti praskla hlava (myslim tvoje vlastni, ne auta) >:D
Avatar - Barrichello
15. 4. 2010 08:40
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Je potřeba si rozmyslet na co to auto chci a kde s tím chci jezdit...

Kupovat si 4x4 na dálnici je nesmysl...
15. 4. 2010 11:46
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Co je na Subaru Outback a dalnici spatneho popripade na mercedu GLK a dalnici?? Mimochodem, mas pekny auto ;)
neregistrovaný "Hooonza"
15. 4. 2010 11:50
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Subaru Outback ještě jakž takž jde, ale GLK má aerodynamické vlastnosti kuchyňské linky ;-)
15. 4. 2010 11:54
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Mozna to tak vypada, ale GLK ma soucinitel odporu vzduchu Cx 0.32, coz je mnohem lepsi nez u spousty osobaku, ve 140 je v nem krasny ticho vic jsem nejel...
Avatar - superkutil
15. 4. 2010 12:15
Re: Najlepší pohon 4 X 4
S GLK jsem jezdil, je super, takové vyšší kombi. Oproti ML se lépe ovládá. dnes jsem měl možnost se svézt se Subaru Forester a moc pěkné. Proti Mondeu je uvnitř menší prostor, ale tak skvěle se v něm sedí, že myslím mám vítěze. Motor je úžasný, zátah od 1500-4500ot bez polevení tahu. Ovládání volantu a řazení jde zlehka, trochu problém je zpátečka vedle 6ky. Ještě musím porovnat ceny s mojí výbavou u Forestera a GLK. ale myslím, že Forester bude větší držák a menší žrout. Rozvor Forestera je kompromis. Potřebuju auto na dálnici i do terénu.
15. 4. 2010 12:18
Re: Najlepší pohon 4 X 4
GLK bude urcite podstatne drazsi... Jestli chces Subaru zkus i Outbacka, stejna svetla vyska, ale je to vic osobak a v terenu bude minimalne stejne dobry jako Forester...
15. 4. 2010 12:22
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Pokud tedy chces SUV nezapomen urcite zkusit patriota, bude trochu hlucnejsi nez forester ma motor od VW, ale dle meho je lepsi v terenu...
Avatar - superkutil
15. 4. 2010 13:23
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Ten Forester má úžasný ten motor, to je spíš jak v benzínu. Do 4500ot bez jakéhokoliv náznaku ztráty tahu. Ty motory VW zaberou kolem 2000ot ale pak rychle vadnou.
Avatar - Slavek-TDM
15. 4. 2010 13:25
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Covece, ja jsem jezdil s Imprezou 2.0D, ale ze by mela uzasnej zatah motoru, nebo jako benzin, to jsem si teda nevsiml ;-\ A to jsem docela fanda Subaru. Treba byla jeste nezajeta, ale nejak jsem nebyl uchvacen. Premejslim, kterej motor me vystrelil z bot, ale nejak si nemuzu vzpomenout. Asi si budu muset pujcit STIcko >:D
15. 4. 2010 13:56
Re: Najlepší pohon 4 X 4
To nemusi byt pravda, ja mam v outlanderovi taky motor od VW, ale ma uplne jinou charakteristiku, nez ve vw. Ja co zkousel forestera, tak zacal vadnout za 4tis., motor v outlanderu se da vazne tocit az do cervenyho pole. Takze ja jednoznacne doporucuju vyzkouset. Primo dany typ auta...
Avatar - superkutil
15. 4. 2010 16:17
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Porovnával jsem Forester 2.0D 108kW/350Nm s Mondeem 2.2TDCI 114kW/390Nm a proti Mondeu vydrží Forester táhnout mnohem déle a také reakce na plyn je lepší. Také projev v otáčkách 1500-2000ot je projev Foresteru lepší jak u Mondea. A pokud jde o Imprezu, tak 2.0D od Subaru je v každém modelu jinak naladěná.
Avatar - Barrichello
16. 4. 2010 09:39
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Nic. Jen to tam hodně využiješ.
Kdybys napsal aspon okresky, tak to chápu, ale dálnice :-)

Ono odedávna až do dnešních dob je totiž drtivá většina dálničních křižníků 4x4, akorát jsem si toho nikdá asi nevšiml. V katalozích vždycky píšou RWD a já měl za to že to je pohon zadních :-)

Jistě, pokud chci řezat okresky, koupím si Subaru.
A pokud chci jezdit oranicí, koupím si Defender nebo Wrangler, či starýho LandCruiser nebo Nivu nebo něco v tom stylu - to je právě o tom kde s tím chci jezdit.

Pokud všude, tak musím u každého auta něco oželet.
Anebo mít 2-3 jako to maj ti co na to maj....
Avatar - Slavek-TDM
16. 4. 2010 10:09
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Vzdycky je to otazka kompromisu. Proto pisu, ze zadny auto neni a nemuze byt "nejlepsi", stejne jako zadnej pohon neni "nejlepsi".
16. 4. 2010 10:09
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Proc mas pocit ze bys to nemel vyuzit?? Nestalo se ti nikdy ze ti pri jizde na dalnici hodne prselo, nebo snezilo, nebo ze v tech vyjetych kolejich stala voda?? To je potom radost se zadnim nahonem. Ja bych RWD nechtel ani nic, ve vysokych rychlostech na kluzkym povrchu je to na rozbiti huby. Navic jedinej argument proti 4kolce je spotreba coz v pripade dieseloveho Subaru, ktery zere to co 1.4 fabie trochu ztraci smylsl...
Presne o tom to je, malokdo ma na to provozovat 4 auta. Navic k cemu je ti ctyrkolka doma v garazi, kdyz ti cestou na dalnici s RWD zacne snezit nebo prset... A to je presne to co tu resime, jedno dobry univerzalni auto, ktere zvladne trochu teren a pritom v nem nebudes trpet ani na dalnici...
Avatar - Slavek-TDM
16. 4. 2010 10:20
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Tak ackoliv mam 2 ctyrkolky a jsem velkej fanda, tak ciste na dalnici bych si rozhodne koupil RWD nebo i FWD. V podstate by mi stacilo i jedno hnany kolo, kdyby bylo uprostred >:D
Zbytecna hmotnost, mechanicky a treci ztraty a hlucnost...
16. 4. 2010 10:29
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Ja teda ani za nic, i kdyz muzu v outlanderu 4kolku vypnout nikdy to nedelam a to ani na dalnici.
Za idealnich podminek mas samozrejme pravdu, ale u nas nezritka idealni podminky nejsou a pak je 4kolka k nezaplaceni... Ja teda nevim jak tobe, ale me se 4kolka zvukove rozhodne nijak neprojevuje, to ze tam jsou nejaky ztraty je nepochybny a hnotnost taky. Ale kdyz konstantni 150tka znamena spotrebu pod 8 litru, tak je mi to oboji tak nejak jedno...
Avatar - Slavek-TDM
16. 4. 2010 10:50
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Tak zrejme oba chapeme jinak ucel 4x4. Ja ho chapu jako vyznamne zlepseni trakce (a momentu v zatackach). Pro jizdu rovne (dalnicni zatacky beru jako jizdu rovne) i po spatnym povrchu (voda, snih) ji potrebuju jen k rozjezdu (coz na dalnici nedelam) a zrychlovani - na coz ale staci i mnou zminene jedno kolo. Stabilita nijak vyznamne ohrozena neni, beztak ji i u 4x4 hlidaji elektronicti chytri psi v podobe ESP a podobnych blbinek.
Pokud pujdu uplne do extremu, tak muzu maximalne rict, ze 4x4 na dalnici vyuziju jen kdyz je na ni vrstva snehu a ja potrebuju lip cistit vzorek i nehnanych kol.
Avatar - superkutil
16. 4. 2010 10:53
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Chlapy, nějak se ztrácím. Jak je to s připojováním 4x4 u RWD a FWD. Má to mezinápravový diferenciál nebo nemá? Jezdil jsem s tím Sorentem a to by mělo být RWD s možností přiřazení předku nebo zapojení s redukcí. Ale to jsem chápal tak, že to nemá mezinápravový diferenciál a 4x4 se nesmí zapnout na asfaltu.

Jinak je obrovský rozdíl jet zatáčku s Mondeem a s Foresterem. Ten Forester ji pod plynem projede mnohem lépe. On se vůbec ten Forester chová více jako nízké kombi než vyšší off-road. Třeba to Sorento se hodně houpe a odskakuje mu zadek. Ale jinak je jízda pohodlnější jak s Mondeem nebo Foresterem. Umí líp tlumit nerovnosti.
16. 4. 2010 11:09
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Kazda znacka to ma jinak a dokonce se to lisi i model od modelu. Stare Sorento je podle me opravdu ten pripad, kdy auto nema mezinapravovy differencial, ale ma jenom uzaverku mezi napravama, ktera to spoji natvrdo 50:50, takze na suchu smis jet jenom na 2WD. Ono po rovine by 4WD nevadilo, problem je v zatackach, kdy kazde kolo opisuje jinak dlouhou kruznici. Ale spousta offrodu jako treba pajero nebo napr LandCruiser ty differencialy maji, takze muzes jet i na suchu na 4WD akorad nesmi byt zadny differencial zavreny aby se prave mohli vyrovnavat sily, ktere vznikaji tim, ze kazde kolo jede v zatacce po jinak dlouhe draze.
Ja bych rekl, ze chapes differencially opacne nez funguji. Kazdy auto musi mit na pohanene naprave differencial, ale jeho funkce je presne opacna nez bys potreboval v terenu, tzn. ten se stara vyrovnavani sil kterymi kola pusobi v zatacce proti sobe diky tomu ze kazde musi opsat jinou vzdalenost vysledkem toho je ze na kolo s mensim odporem jde vice tociveho momentu. Coz v terenu vypada tak, ze auto zustane stat pokud ho zkrizis a dve kola se mu vyvesi do vzduchu. Proto maji SUVcka dalsi el. systemy, popripade offroady uzaverky, aby se v terenu nechtene chovani differencialu eliminovalo. To samy plati i mezi napravami, bud tam je diff, nebo nejaka vyskospojka, ktera vyrovnava rozdil rychlosti jednotlivych naprav pri jizde v zatackacha pak smis jezdit na 4x4 kdekoliv, nebo tam je jenom uzaverka bez differencialu jako to ma treba to sorrento, ktera to neumi a smis zapinat 4x4 pouze v terenu...
Avatar - kolmar
16. 4. 2010 12:10
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Presne_tak_lepsie sa_to_uz_vysvetlit ani_neda. Ako-pises_s_oblukmi_v_zakrutach
a_pohonu_sorenta. NO_POZOR! Sorento_malo_2_druhy 4x4_jeden je_zadok+priradit_predok na_pevno_50:50, a_potom_tam je_aj_staly_pohon_4x4. Ten_bol_s_V6,no u_dieselu_len_vinimocne!
Avatar - superkutil
16. 4. 2010 12:20
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Měl jsem Passat stálý pohon přes 3 diferenciály + mechanická uzávěrka mezinápravového a nebo i zadního diferenciálu. Ten mezinápravový diferenciál není ani tak kvůli jízdě do oblouku (jako ten přední a zadní), ale hlavně kvůli kývání auta dopředu a dozadu.
Avatar - kolmar
16. 4. 2010 13:27
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Ak_je_pevne_spojenie 50:50_cize_ako_uzavrety medzinapravovy_diferak tak_to_ma_vplyv. Pozri_ako_sa_sprava Pajero_alebo_patrol ak_su_na_pevno. Ak_napr.na_parkovisku zatocis_plny_raid tak_casto_zadne_koleso podskoci_a_prehrabne. Dost_to_skodi_rozvodovke a_nepomaha_to_ani_diferakom a_poloosiam. Preto_to_sorento_je_iba_na_sucho.
16. 4. 2010 13:33
Re: Najlepší pohon 4 X 4
O kyvani jsem nikdy neslyslel, ale hlavni duvod podle me je ze zase zadni naprava opisuje zase jinou drahu nez predek a je potreba vyrovnat to pnuti. Jinak odrovnas poloosu, diff, nebo prevodovku. Pro to se to smi zapinat jenom na povrzich kde ma to nejpomalejsi kolo moznost odhrabnout. O passatech nevim, ale pamatuju si ze nektery stary audiny meli moznost zavrit zadni differencial a jelikoz predpokladam, ze vw melo stejny system tak to mohlo byt i u vw, ale takovy auta uz se dneska nedelaji... Bohuzel...
Avatar - superkutil
16. 4. 2010 14:13
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Ano, při ostrém zatočení se to také projeví. Kdysi jsme dělal studii o ABS na autě s 3mi diferenciály a je to dost divoké. Prostě je to o tom, že ty přední a zadní kola se otáčí různě rychle a pokud není mezinápravový diferenciál, tak dochází k prokluzu kol, což na suchu není dobré.

Uzávěrky diferenciálu byly podtlakové a mohli se řadit jen v klidu. Pak se kousek popojelo a LED dioda se rozsvítila, když uzávěrka sepla. Při rozpojování to bylo totéž, vypla se a pak se pomalu jelo a čekalo, až LED zhasne. S uzávěrkama diferenciálů se Passat vyhrabal kamkoliv, kam mu to světlost a vzorek pneu dovolil.

Mě spíš jde o to, jak se za jízdy projeví AWD (třeba Forester) a Haldex (který v normálním provozu funguje jako FWD)? Kladné a záporné vlastnosti.
16. 4. 2010 14:20
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Podle me pokud pujde o to vyjet nekam, tak je to jedno. System v Outlanderu taky "nejak" pripojuje zadni napravu a rozdeluje silu na ni, ale v praxy to nijak nepoznas, mozna by to ukazalo prime srovnani v zatackach, ale co jsem to porovnaval s foresterem, tak jediny ceho jsem si vsimnul byl proklade mekky podvozek forestera (jel jsem s poslednim modelem ve verzi XT), takze jsem v zadu presipaval lidi, jak pisek, outlander je o poznani tvrdsi, takze se choval lip, byt samozrejme vykonove ztracel. Mimochodem tusim ze treba i Discovery pouziva mezi napravami haldex a o jeho schopnostech v terenu asi nikdo nepochybuje. Spis je to o tom jak dany vyrobce system naladi...
A proto je potreba to vsechno nejlepe projet, nebo vykoukat na youtube, spousta lidi tam tem autum da zabrat a je videt kde maji sve limity...
Avatar - superkutil
16. 4. 2010 15:38
Re: Najlepší pohon 4 X 4
No vidíš a to se říká, že nový Forester je tvrdší jak starý. Mě tedy ten nový oproti Sorentu taky připadá tvrdší.

V podstatě asi dnes existují 2 systémy:

- je poháněna jedna náprava a druhá se podle situace natvrdo připojuje - buď viskózní nebo elektro spojkou (není mezinápravový diferenciál a jsou jen zadní a přední)

- je stálý pohon s třemi diferenciály (někdy má mezinápravový diferenciál uzávěrku - většinou viskózní)

Uzávěrky diferenciálů jsou jen u opravdových off-roadů, jinak se to řeší přibržďováním kol. Někdy je ještě uzávěrka mezinápravového diferenciálu pomocí viskózní nebo elektro spojky. Případně samosvorné diferenciály.

Rozdíl mezi stálým pohonem jedné nebo dvou náprav je podle mne v tom, že při připojení druhé nápravy u pohonu jen jedné v zatáčce auto změní charakteristiku podvozku. To by u stálého pohonu nemělo být.
Avatar - Slavek-TDM
16. 4. 2010 16:01
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Spoustu informaci o diferencialech najdes zde:
[odkaz]
16. 4. 2010 16:01
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Tak abych byl uprimny je to asi dva roky zpatky, takze jestli v poslednim modelu pritvrdili perovani tak to bude treba lepsi.
Prvni moznost muze byt i mechanicke spojeni manulani pakou.
Druha moznost je ze auto ma dva napravove diferencialy a mezi napravami bud dalsi differencial nebo nejakou visko spojku. Jak differencialy, tak spojka vetsinou umi pracovat s nejakym rozsahem tociveho momentu na kazdou napravu, visko spojky vetsinou pripojuji jednu napravu k druhe, permanentne pohanene a maximalne to umi 100:0 az 50:50 i kdyz dnes i haldex posila na druhou napravu minimalne tusim asi 4%,takze pak je to 96:4 az 50:50. Pokud se pouziva mezinapravovy differencial, tak aby nedoslo k presunu veskere sily pouze na protacejici se napravu musi jeste u sebe mit neco co ho uzavira, treba viskospojku, tlacitko nebo cokoliv dalsiho. Pokud se pouziva centralni differencial, maji auta vetsinou vedeny kardan k napravam az z tohodle differencialu, takze pak by meli byt schopni pracovat s vetsim rozsahem nekteri vyrobci udavaji 100:0 az 0:100, ale nejsem si jisty jestli to neni jenom marketing, tolik jsem se v tom zase nestoural... Rozhodne jsem ale videl videa kdy starsi audina s torsenem a jednou napravou na valcich zustala stat bez hnuti, stejne jako videa kdy se obe napravy auta s nejakym "pripojnym" systemem roztocila najednou. Teoreticky by pri bezny jizde mela byt permanentni 4kolka citelnejsi, ale to je jenom teorie vetsina systemu dnes pripojuje druhou napravu na zaklade udaju o pricnem a podelnem zrychleni, otoceni volantu atd...
Avatar - superkutil
16. 4. 2010 23:40
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Ono totiž u AWD se 3mi diferenciály má problém ABS a další systémy jako ESP a ASR. Proto se dělá náhon jedné nápravy s připojením druhé. Prostě když přibrzdíš jedno kolo, tak se snaží zbylé 3 přidat. Prostě pro práci ABS a hlavně ESP je nejlepší když nejsou kola poháněnaa propojena přes diferenciály.
19. 4. 2010 08:54
Re: Najlepší pohon 4 X 4
To si podle me pletes s uzaviratelnymi resp. samosvornymi differencialy, proto treba Subaru na modely s VDC uz nemontuje zadni samosvory, protoze by se to potom hadalo.
Bez differencialu by auta nemohla jezdit. Takze vsechna auta musi mit differencialy, naopak je chtenym chovanim, aby pri pribrzdeni jednoho kola se sila presunula na ty dalsi.
Avatar - kolmar
17. 4. 2010 00:51
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Omyl, Discovery ma medzinapravovy diferencial pribrzdovany lamelovou spojkou, ktora ho dokaze aj zavriet na 50:50. Kto by neveril tak:
[odkaz]
V dnesnej dobe, prakticky nenajdes viac info ako je v tej tabulke!
Inac, haldex dokaze rozdelit maximalne v pomere 96:4 az 50:50.
19. 4. 2010 08:56
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Stacilo napsat cislo auta4x4, mam je doma :). Asi jsem si to spletl s Freelanderem, ten ma haldex urcite...
Avatar - superkutil
19. 4. 2010 10:28
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Lucky11: No spíše bych řekl, že bez diferenciálů by auta nemohla jezdit na asfaltu. Protože v terénu auta diferenciály nepotřebují, jen potom jezdí pořád rovně. Takže kompromis je přední a zadní diferenciál a u některých aut je pohon jedné nápravy s připojováním druhé nápravy bez mezinápravového diferenciálu a nebo stálý pohon se 3mi diferenciály. Pak jsou ještě takové ty frajeřinky typu Fiat, kde je pohon přední nápravy a pak 3 uzávěrky, které v případě potřeby připojí zadní pohon u převodovky a u každého ze zadních kol. Smysl je v tom, že v případě pohonu jen přední nápravy není zadními koly poháněn celý zadní rozvod.

Mě se líbí systém se 3mi diferenciály (jezdil jsem s tím v USA) a jen mě zajímá, zda třeba u Forestera při přibržďování prokluzování kol brzdama nedochází k upečení brzd. Byl jsem v autosalónu Subaru a obchodník byl sice vstřícný, ale technicky absolutně neznalý. Stále opakoval jen prodejní fráze, kterými by možná zaujal ženskou, ale mě tím štval. Na odborné otázky neznal odpověď a odkazoval mě na internetová fóra.
19. 4. 2010 10:37
Re: Najlepší pohon 4 X 4
No a kdybys nemohl jezdit po asfaltu tak by jsi si v dnesni dobe asi moc nezajezdil...
To vis ze muzes, me parkrat smrdeli az hamba, proto se tyhle systemy daji vypnout tlacitkem, prijdes sice o rizeni trakce, ale zase to dovoli kolum prokluzovat neomezuje to otacky a nelikviduje to brzdy...
Jinak kdyz jsme u subaru tak pozor na motor a prevodovku typ pohonu se tim meni ;)
Podle me zatim nikdo nevymyslel nic lepsiho nez rucni uzaveru differencialu, ale doba zije elektronikou... Jinak pokud by te zajimali i jeepy, koukni na Grand cherokeeho a Commandera, a system pohonu quadra drive II. Ma to visko spojky na vsech trech differencialech... Hooodne dobry....
Avatar - superkutil
19. 4. 2010 11:08
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Ptám se proto, že mám na Mondeu ESP s něčím, co se tváří jako EDS (elektronický diferenciál) a moc to v zimě nepomohlo, za to se brzdy dobře pálily. Taky si myslím, že uzávěrky diferenciálů (mechanické nebo viskózní spojky) jsou tím nejlepším řešením. Ale jak jsem psal, všichni výrobci se bojí, že by to uživatelé zničili a tak chtějí aby řidič nemusel nic manuálně ovládat. Ono také s uzávěrkama diferenciálů nefunguje ABS a další. Ten Jeep se mi líbí, ale už je to hodně velká kráva a ty nové Jeepy jsou odporně hranaté.
Avatar - Barrichello
20. 4. 2010 10:58
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Superkitl: jedině dobře že jsou hranaté, ocumlanejch bombonů je všude hafo...

BTW na podzim tu bude k mání nová generace Jeepu GrandCherokee (přes šedej dovoz asi už po prázdninách).
Už s modernější technikou (nové motory V6) a zcela novými interiéry.
20. 4. 2010 11:02
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Zalezi kolik do toho chce dat. Novy jeepy rozhodne nejsou z nejlevnejsich. Navic ja bych asi dovoz z USA nechtel, za a kvuli benzinovim motorum, coz tobe asi zrovna nevadi, ale pri najezdu 40tis. rozcne uz je potreba si to sakra rozmyslet. Za b vetsina vyrobcu upravuje auta pro evropsky trh, silnejsi brzdy jinak naladeny perovani atd...
Avatar - Barrichello
22. 4. 2010 09:10
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Lucky: tak si stačí počkat na podzim popř. na jaro 2011 a bude tu ofiko i s úpravami a naftáky (zřejmě ještě od MB).

Samozřejmě za každou srandu je si třeba připlatit...
Asi jeden z důvodů, proč po praze jezdí stále víc BMW s červnejma blinkrama :-)
22. 4. 2010 11:34
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Bohuzel podle slov prodejce uz motor a prevodovku MB mit nebudou...
Avatar - Barrichello
23. 4. 2010 09:49
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Tak to by tam musel dát fiat něco svého, což myslím že tak rychle nestačí, to auto už je defakto ve výrobě, v červenci začíná v USA prodej...

Navíc podvozková platforma taky vychází z Mercedesu ML...
16. 4. 2010 10:56
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Podle me to ma jeste jeden vyznamny aspekt, ktery jsi nezminil a ten je, ze kdyz kolo na jedny naprave ztrati trakci, tak te druha naprava pres to misto pretlaci aniz by tim byla vyrazne ohrozena stabilita vozu. Kdyzto u vozu s jednou hnanou napravou tohle nefunguje a auto ma tendenci se stacet do ty strany, kde ztratilo trakci. Napr. pri prejizdeni z pruhu do pruhu, kdy je v kolejich nebo mezi pruhy voda. Zkratka ja i v silnem desti jsem schopnej porad jet 140 a predjizdet aniz bych mel pocit, ze kazdou chvili musim skoncit v hodinach.
Avatar - superkutil
16. 4. 2010 10:58
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Tohle znám z cesty do Alp. Na dálnici 15cm sněhu a přejíždění z pruhu do pruhu bylo otázkou, zda se auto neroztočí. Byla to vždycky pecka a s autem to hodně zacvičilo. Kamarád má Sharan 4x4 a ten jel v pohodě 140km/h a ani to s ním nehlo.
Avatar - Barrichello
20. 4. 2010 10:47
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Lucky: všechny RWD maj dneska ESP a na vodě s tím snad nikdo nepojede jako magor, jo a nesmíš tam mít slicky místo pneu...

Nebo si tam nahod zimní, jsou na vodě lepší jak většina letnáků.
A že na nich nejde jezdit v létě je bohapustý nesmysl, odjezdil sem na zimních 5 sezon komplet, vč. léta a nikdy sem neměl žádný problém :-)

A v zimě?
Jo přední náhon je fajn, ten jede jede, drží stopu až to přeženeš moc, tak vyletíš ven a už si tím aboslutně nic neuděláš.... jseš už jen pasažér...

Zadní náhon se smýká, ale jde asi tak 5x lépe korigovat ve smyku.
Samozřejmě pokud to má pod kapotou dost šemíků a umí se to.
Což netvrdím že já umím, mam RWD sotva měsíc, ale znam lidi co s tím jezdí xy let a protože to umí, jezdí bez problémů.
20. 4. 2010 10:58
Re: Najlepší pohon 4 X 4
ESP neni vsespasny na tom se asi shodnem.
S tou zimou samozrejme nemas pravdu. Je jedno jestli mas FWD, RWD a prekvapive i AWD pokud prezenes najezdovou rychlost jdes po tecne ven a muzes byt sebelepsi ridic. Pokud prezenes rychlost na vyjezdu tak se u vsech tech systemu velice snadno koryguje plynem(staci ho proste ubrat) problem u RWD a AWD je ale ten, ze maji tendenci jit do pretaciveho smyku narozdil od FWD, a kdyz uberes plyn tak to ma tendenci te kopnout na druhou stranu a pak ti rozhodne nestaci pruh aby jsi se z toho dostal.
Zadni nahon ze rozhodne nekoriguje lip. Rozdil je v tom, ze s nim je zabava pokud to umis. Zkratka RWD je to jako ohen dobry sluha ale zly pan.
Avatar - Barrichello
22. 4. 2010 09:25
Re: Najlepší pohon 4 X 4
ESP všemocný není, to ví každý, ale pokud se jede normálně, tak pomůže...

Jistě, pokud to přeženeš, máš problém u všech druhů pohonu.
Jenže u FWD může akorát sundat nohu z plynu a točit volantem.
Přidat plyn když ti to jde ven ze zatáčky a štosuje se do druhýho pruhu (protisměr) nepřipadá v úvahu a někdy jen to sundaní nohy z plynu nemusí stačit.

U RWD se naopak s tím plynem dá korigovat co to auto udělá - když to má dost koní a umíš to, otočíš se s tím o 180% a mohl bys jet klidně v protisměru.
Udělej to s FWD - jedině za pomocí ručky, a ještě to není ono.

Koukni se někdy v zimě na nějakej zasněženej plácek, kde blbnou mladoši - jak hezky krouží elipsy FWD a RWD. Trošku rozdíl a nejvíce úsměvní jsou zoufalci s FWD co to krouží na spátečku :-)
Nefungovat jim ručka, tak je s FWD faakt zábava, měl sem je 6 let....

Nebo viděls někdy burnouty na suchym asfaltu s FWD? Já jo, přišlo mi to tak komický až to bylo smutný.

A když bylo loni a letos zkraje roku hodně sněhu a neuklizený parkoviště, stejně sem se z něj málem nevyhrabal. Nakonec jo, ale neodmést si pod sebou kus zasněžené plochy a nemít to 200 Hp tak bez šance...
Fabie tam lidi museli strkat, těm ani nehrabaly kola v tém mase sněhu...

Jinak od dob žigulů existuje takovej dobrej fígl - na zimu pytel písku do kufru, popřípadě jde nahradit něčím podobným :-)
A jak to panečku drandilo.
I bez ABS, ESP TCS a dalších vychytávek...

Popř. jak drandily škodule 120 když měly motor vzadu a pohon zadních - táta s tím vyjel v zimě všude i na hory, stačilo nazout řetězy a kde jiný káry stály, tak škodule jela pořád...
Avatar - superkutil
22. 4. 2010 09:47
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Lesáci v Krkonoších z toho důvodu stále používají škodovky stodvacítky s terénními pneu. Bývalý šéf měl BMW se zadním náhonem a na zimu dával do kufru 100kg. Nakonec koupil Jeep Grand Cherokee a BMW se zbavil.
Avatar - Slavek-TDM
22. 4. 2010 10:36
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Lesaci pouzivaji 120cy jen proto, ze na jiny auta proste nemaji a nevadi jim, kdyz je znicej (daj se poridit zadarmo). Nahodou vim, kolik bere nektery z technickych manazeru KRNAPu a za ty penize by v Praze nedelala pomalu ani uklizecka.
Avatar - superkutil
22. 4. 2010 11:17
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Pořád jsou provozní náklady 120cy nebo Lady Nivy nižší jak u Forestera nebo jiné zahraniční bedny. A hlavně není co zničit. Ty motory mají výdrž i v těžkých podmínkách. Už jsem tam viděl auto osazené zadkem ze 110ky a předkem z Favorita. Včetně 2 motorů. Dobrá 4kolka. >:D
22. 4. 2010 11:37
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Tak o tom neco vim, prave mam auto na 120tisicve prohlidce kde se delaji rozvody. Ja budu delat jeste predni kotouce a musim rict, ze za cenu ty prohlidky, bych bez problemu poridil slusny ojety auto...
Jenom pro porovnani, znamy tedka daval na servisku novyho superba V6 po 30tisicich, cena prohlidky cca 5tis vcetne oleje a materialu, ja v Mitsu dal za 15tis a 30tis. prohlidku dohromady okolo 15tis.. Pak at mi nekdo povida ze skodovky jsou na servis drahy jako ostatni znacky...
Avatar - superkutil
22. 4. 2010 13:21
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Dával jsem benzínové Mondeo po 15tis.km a stálo to vždy kolem 10tis. Teď dávám dieselové Mondeo po 20tis.km a stojí to taky kolem 10tis.Kč. Takže z tohoto pohledu je diesel lepší. >:D

Ale třeba Subaru říkají po 15tis.km tak 12tis.Kč. Ale podle dokumentace je po 15tis.km výměna oleje ale prohlídka je po 30tis.km.
Avatar - Slavek-TDM
22. 4. 2010 13:44
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Zkousel jsi se zeptat primo u prodejce na rozpis servisnich prohlidek i s cenou na prvnich rekneme 100 tisic? Nebo vyjet faktury k nejakymu existujicimu autu?
22. 4. 2010 15:10
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Nezkousel, kupoval jsem ho tam jako prvni, kdyz prisel tenhle model na trh... Ale stejne by mi to nepomohlo, cena prohlidek neni tak strasna, jako treba to, ze tedka nechavam menit rozvody po 120 tisicich, no jo, jenze Mitusbishi ma fikane v cene prohlidky pouze cenu rozvodoveho remene. Jelikoz je motor vw, tak servis zjistoval co vsechno meni ve Skodovce, a oni meni samozrejme i kladky a vodni pumupu. A co ted s tim, servis rekne prohlidka rika pouze remen, ale my samozrejme doporucujeme i ty kladky a pumpu. Tazke razem je cena o 10tis. jenom za material jinde.
Neber to jako skuhrani, ja to vidim tak, ze kdo chce opicku musi mit na banany, to ja jenom pro ty co tvrdej ze skodovky a jejich servis jsou drahy jako ostatni auta...
Avatar - Barrichello
23. 4. 2010 09:57
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Já dělal rozvody na japonským motoru před 5,5 lety - Mitsubishi - neorigo kit Gates - rozvodák + kladky za 3500,- Kč + 3 tis kč za práci...

Už tehdá stály rozvody na francouze a některý německý auta 15-20 i víc..

Jo není servis jako servis...
Avatar - FRPE
25. 4. 2010 02:45
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Ať přemýšlím, jak přemýšlím, co jsem dělal přesně před 5,5 roky už vážně nevím, ale asi to byly rozvody ... ;-\

Rozvádím se totiž s manželkou ... >:D
22. 4. 2010 11:31
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Zapomen na to, pokud je najezd moc rychlej tak ti nepomuze nic, nejaky povidacky o pretlaceni RWD plynem, jsou hloupost, to funguje jenom na parkovisti, ne na silnici. Nekdy si to zkus a pak si zmer jaky prostor jsi na to potreboval.
To uz uplne odbihame od tematu, ale jeste jednou... Ja nepopiram ze RWD je zabavnejsi. Ale jednim dechem dodavam, ze je mnohem tezsi ho zvladnout, FWD je zkratka proti RWD nezaludnej, konec...
Ano pokud se bavis o jedny hnany naprave Skodovky byly v trakci nedostizny, ale proc?? Protoze mely hnanou zadni napravu, ale hlavne nad ni mely umisteny motor. Coz byl ten figl proc vyjely vic nez ostatni. A kdyz jsi pouzil rucku, tak mela i zadni samosvor, ale to uz je jina pohadka.
Avatar - superkutil
14. 4. 2010 10:45
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Toho Wranglera v benzínovém 4litru měl kamarád a to je fakt paráda. Auto je sice takové sparťanské, ale vyjede všechno. Kdybych neměl rodinu, tak si ho na hraní koupím. Jednoho u nás mají v bazaru, krásný červený. ;-)

Najedu ročně 35tis.km.

A co Volvo?
14. 4. 2010 15:11
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Ze tys nekoukal na ty odkazy co jsem ti sem nahral?? :-) Z ctverice Q5, X3, GLK, XC60, bylo volvo jednoznacne v terenu nejhorsi... Co se tyce XC90, to uz bych radeji koupil nejakeho pravyho offroada. Typu landcruiser,pajero, touareg... Mozna zkus nahodit cenu a jestli chces novy, preba nas to nekam posune...
14. 4. 2010 14:59
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Rekl bych ze to je prace elektroniky, obcas se vyplati ji vypnout... Pak by urcite snih lital ;)
14. 4. 2010 14:57
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Jojo, daval, ale dnes uz maji jenom VDC, navic funkce toho diferencialu byla dost diskutabilni. Videl vjsem nekolikrat na vlasni oci i na youtube jak se zkrizeny forester nerozjel...
Avatar - kolmar
13. 4. 2010 22:59
Re: Najlepší pohon 4 X 4
budem strucny, nestiham a nechcem zase lahat o 5tej...

GLK popisal kolega, aj prakticka skusenost (ta je nad zlato). No GLK je uz cenovo vyssie, ak pripada do uvahy aj toto tak neprehladni ani Freelander.

Sorento ma staly pohon (p:z 100:0 az 50:50) el. riadena lamelova spojka + HAC a DBC.

Sorento ma vdaka silnemu motoru najvyssi tocivy moment na koleso 1755 N.m. a potiahne az 2510 kg.

Stare bol cisty off road, toto je uplne inde, no napr. konecne poriadne riadenie v KII (ale na Forestera aj tak nema)

PS: ak sklonujes privesy a teren, tak za cenu GLK je tu uz Pathfinder ci Pajero, no naklady inde ako Forest ci gr. vitarka

PPS: gr. viraru mozes mat aj V6, no bendzin.
Avatar - Slavek-TDM
13. 4. 2010 13:07
Re: Najlepší pohon 4 X 4
Zadny system neni "nejlepsi", proste jsou systemy urcene pro silnici a jine pro teren a dalsi pro oboji, ale nic poradne. Limitujicim faktorem v terenu budes nakonec stejne svetla vyska a vzorek pneumatik...
Edit: sakra, nevsiml jsem si, ze superkutil vytahl dva roky stary tema a ja blb tady odpovidam. Sorry.
Avatar - mysak2
4. 5. 2010 16:45
offroad
Pokud bych potřeboval opravdu nějakýho offroada, tak bych se asi rozhodoval mezi Mitsubishi Pajero, Suzuki Grand Vitara, Nissan Patrol a co jsem slyšel špatně na tom není ani VW Tuareg.MYslím si že pokud by si zvoli kterékoliv z těchto 4 aut tak určitě neprohloupíš
Rozbalit vlákno
16
Avatar - superkutil
4. 5. 2010 18:04
Re: offroad
Mitsubishi Pajero a Nissan Patrol dobrý, Suzuki Grand Vitara je pěkná, ale motor je slabý. Na VW Tuareg jsem slyšel dost hrůzu, hlavně co se týče výroby.

Ale nepotřebuju až tak úplný Off-road. To bych si pořídil Jeep Wrangler. >:D

Proto mi Subaru Forester připadá jako rozumný kompromis do terénu i na dálnici. Vyzkoušení mě celkem přesvědčilo, auto se dobře ovládá a dieselový motor krásně táhne i okolo 4000ot. A spotřeba do 7mi litrů a přitom zrychlení kolem 10sec. Bral bych i Mercedes GLK, ale to je cenově až moc vysoko.
Avatar - superkutil
9. 8. 2010 12:04
Re: offroad
Přestalo mě bavit řadit. Takže co by jste doporučovali za Off-road 4x4 v dieselu a s automatem? Měl jsme půjčené KIA Sorento a ten automat se tam nechoval zrovna nejlíp. 8-s
Avatar - WinDiesel
9. 8. 2010 13:32
Re: offroad
Můj názor znáš. Většina offroadů jsou kompromisy. GLK se osvědčilo, bezporuchové a nekompromisní, můžeš si vybrat mezi silniční verzí, kterou mám já a v zimě a na louce je také perfektně použitelná, a verzí offroad s různými asistenty, zvýšenou vnější a spodní ochranou a zvýšenou světlostí.
Být Tebou bych to bral třeba na leasing, ale hlavně bych nedělal kompromisy. Verze 220 CDI 125 kW 400 Nm je zcela dostatečná a jezdí za 8 l po záběhu motoru. A už má na rozdíl od řady E k dispozici i 7automat. Cena by se možná dala trošku usmlouvat, to je můj názor. Možná bych Ti helpnul, dal bych ti tip na prodejce a mohl by to brát jako fleetový prodej, máme jako firma registraci fleetového odběratele...
Avatar - Slavek-TDM
9. 8. 2010 13:52
Re: offroad
Yeti 2.0TDI 103kW AP :-)
Ale kdybys tak sverepe netrval na rope, mozna by byla dobra volba Forester 2.5X AT LPG: [odkaz]
Cenovka je 790 vcetne DPH. 4 rychlostni automat s hydromenicem ;-)
Avatar - superkutil
9. 8. 2010 14:26
Re: offroad
Slavek-TDM: Abych šel do benzínu, tak to by Forester musel být levnější. Jestli jezdit za 6,5 litru nafty nebo za 13litrů benzínu, to je rozdíl. Mě to měsíčně dělá rozdíl 6000Kč, to je za 6let skoro 430tis.Kč. 8-s

A ten Yeti nevím, mám historicky odpor ke Škodovkám (předražené a kradou se).
Avatar - Slavek-TDM
9. 8. 2010 21:27
Re: offroad
Pisu 2.5X AT LPG tudiz na plyn (prestavba primo od dovozce, vstrik kapalneho paliva). Zadna silnicni dan (pokud vim), spotreba 11 litru plynu je nakladove jeste pod naftou. Jestli se nepletu, tak dvouapullitr ma SOHC a ventilove vule se nastavuji vahadly (nutno overit u prodejce), coz vyznamne zlevni kontrolu a serizeni ventilu kazdy druhy servisni interval. Porad to vypada tak spatne? ;-)
Avatar - WinDiesel
9. 8. 2010 17:27
Re: offroad
To byl fór s tím Jetym? Hodně kompromisní auto, aby se to s cenou dostalo někam, kde si to pořídí více lidí.... Otázka je, zda jsme dost bohatí na to, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.....
Avatar - superkutil
9. 8. 2010 20:22
Re: offroad
Yeti je SUV určené jednoduše pro ty, co potřebují především trochu univerzálnější auto, než jen rychlík na asfaltové silnice. A k tomu tu nesmí chybět ani velká dávka praktičnosti. V čemž Yeti nezklame. Najdete tu totiž dost odkládacích prostor, tak i dostatečně velký kufr, který v základu nabízí 405 litrů a nezadá si tak i s o něco málo většími konkurenty. A ani lehčího terénu se nebojí. Nechybí tu protiprokluzový systém ESP, hillholder samočinně držící vůz v kopci nebo systém automaticky brzdící při sjíždění kopců na nezpevněných cestách. Stačí stisknout k tomu určené tlačítko a Yeti sám bude udržovat rychlost nepřesahující 8 km/h. A v kombinaci s dvoulitrovým turbodieselem samozřejmě nabídne i relativně nízké náklady na provoz. Ve městě se spokojí s 8,5 litry nafty na 100 km, mimo město se šesti, na dálnici zhruba do 7 litrů. Což jsou očekávatelné hodnoty od takhle velkého a těžkého auta. Takže proč si zákazníci kupují menší Yeti, když je na trhu velmi schopný Nissan Quashquai, navíc nově nabízený s velmi povedeným faceliftem nebo ve třídě zřejmě nejlépe fungující malé, cenově dostupné SUV Ford Kuga? No je to zřejmě o té ceně. Tam, kde zmínění dva rivalové začínají, je Yeti už velmi schopně vybavený vůz. Takže jestli vám nevadí jeho účelový design, který svou jednoduchostí a prapodivnými, ne nijak lahodně navazujícími tvary, ve skutečnosti připomíná spíše pěknou dodávku, pak by pro vás mohl Yeti být skutečně schopným, univerzálním a velmi dobře postaveným společníkem. A nakonec můžete říkat, že vám na vzhledu nezáleží. Že přeci nakupujete s rozumem. :-)
Avatar - Katikakus
9. 8. 2010 22:28
Re: offroad
Priste zkus nevykradat cizi clanky a napsat neco z vlastni hlavy.
Avatar - superkutil
10. 8. 2010 09:36
Re: offroad
Katikaktus: Nic jsem vykrádat nechtěl, jen jsem nechtěl dávat odkaz na celý článek, chtěl jsem jen zveřejnit zmíněnou stať. S Yeti nemám žádnou zkušenost. Ale pro Tebe a další vždy k textu uvedu zdroj (snad tě to uspokojí).

Zaujalo mne srovnání Yeti s Ford Kuga, která mi připadá o hodně menší a odradila mne vnitřním prostorem. Yeti mi připadá praktičtější. Jen ten pohon Haldexem není pro moc náročný terén.

Slavek-TDM: Problém je plyn, často jezdím do podzemních garáží a tak nepřichází v úvahu. :'-(
Avatar - Slavek-TDM
10. 8. 2010 10:48
Re: offroad
Tak ackoliv zrovna ja jsem zastance pravidel, tak na toto bych hodil bobek. Nalepku bych sundal, nechal bych si ji dat na folii a nalepoval jen pri technicky. Forest by mel mit plneni ukryty pod vikem, takze z venku nikdo nepozna, ze auto jezdi na plyn. Unik plynu z nadrze je vic nez nepravdepodobnej, system ma chytry ventily a z provozovatelu podzemnich garazi je to spis alibismus, protoze obcas nemaji spodni odvetravani (ale i kdyz ho maji, vjezd LPG nepovoli, smejdi). Nebal bych se toho ani pri pripadnym pozaru, nektery komponenty jsou vetsinou mosazny a ty se roztavi a plyn tryskove shori. Bavil jsem se s hasicem a ten mi rikal, ze nejvetsi strach ma ze starych 2kg plynovych nadob, protoze maji kulickovej uzaver z oceli a jeste krytej sroubem. To je prej lepsi utyct a nechat to bouchnout...
Avatar - Barrichello
10. 8. 2010 09:57
Re: offroad
4rychlostní automat, hehe a pak že jsou ameriky zastaralé...
Avatar - superkutil
10. 8. 2010 10:23
Re: offroad
Co jsem měl půjčené Sorento 2.5 s 4stupňovým automatem a hydrodynamickým měničem, tak to byla dost bída. Buď to řvalo nebo nejelo. Dost často se auto nemohlo rozhodnout, jakou rychlost zařadí. Když jsem potřeboval předjet, tak motor vytočilo až k 3500ot. ale žádné zrychlení se moc nekonalo. Ale je možné, že automat nefungoval dobře, protože když jsem chtěl vyjet z parkoviště, tak i když jsem hodně šlapal na plyn, tak se motor nechtěl roztočit a auto se rozjet. Když to srovnám s Mercedesem GLK 220 CDI se 7mi stupňovým automatem, tak to je úplně něco jiného. :yes:
Avatar - Slavek-TDM
10. 8. 2010 10:51
Re: offroad
Tak to musela byt spatna jednotka nebo ten automat jako celek. Stary hydrodynamicky menice jsou na rozjezdy prave paradni, na rozdil od modernich dvouspojek, kde je rozjizdeni a couvani (zvlast do kopce) utrpeni. Pred mesicem jsem jel pujcenou OII 2.0TDI DSG ;-\ Pak pri jizde to bylo super, to zase jo, ale do terenu bych s tim nejel ani za zlaty prase.

Nejnovější příspěvky v diskuzích

Název diskuse
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
mfilip
15. 12. 2004 09:42
1364
Eve Cage
8. 2. 2024 11:11
503
petko Baco
25. 12. 2023 11:44
1356
anonymous
30. 1. 2021 00:01
4
anonymous
5. 8. 2021 17:44
77
Andy_Kaufman
28. 5. 2006 20:57
2797
VilemSin
24. 9. 2021 09:59
1219
PetrS12
11. 8. 2021 11:10
1207
PetrS12
26. 7. 2021 13:40
19
KarelPetrasek
27. 5. 2021 18:10
1077
alitero
15. 3. 2021 13:12
5
PaKe
2. 2. 2021 08:46
4
Midlosek
31. 1. 2021 11:20
57