Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dotaz: vejde se mi guma na ráfek

neregistrovaný "jery"
20. 11. 2006 18:09
vejde se mi guma na ráfek
nazdárek mám 15 kola 6 palců a nevím jestli tam můžu dát gumu 205/60/15, nebo musím koupit 6,5 ráfek. nemáte to někdo na autě, případně jak se s tím jezdí. teď tam mám 195/65/15. díky
Rozbalit vlákno
0
Avatar - JOB
20. 11. 2006 18:51
Bez nadpisu
[odkaz] Tady si to můžeš spočítat. Nicméňe v dnešní době bych se hlavně podíval do TP jestli ty gumi vůbec na auto můžeš dát,je to první věc na kterou kouká pojišťovna když má plnit. ;-)
Rozbalit vlákno
1
20. 11. 2006 19:24
Re: Re:
@jery: Rafek 6 je naprosto v pohode (mimochodem na 6 muzes dat az 225 gumu, aspon ti ho pekne ochrani ;) Obvod se ti zmensi, ale "v mezich normy".

@Mudra: By me zajimalo, kdes slysel tu pohadku o pojistovne a sirce rafku ci pripustnych pneu. Mne pojistovna vyplatila 200 papiru a vubec ji nezajimalo, ze zimaky 215/55/16 nebyly na OI predpisovych rozmeru. Ono pojistovna by totiz dle meho musela dokazat, ze auto s tema gumama nebylo zpusobile jizdy (takze bud totalne sjete gumy nebo rozmer naprosto mimo, jinak dle meho nemaji sanci a MUSI platit).
neregistrovaný "jery"
20. 11. 2006 19:34
Bez nadpisu
díky :D
Rozbalit vlákno
0
Avatar - JOB
20. 11. 2006 19:48
Bez nadpisu
Howard,nerozčiluj se a dej si na auto co chceš. Nezapomeň že žiješ v banánový republice.Když mi byl pojišťovák fotit auto tak fotil i gumi s detailem na označení. Mě je úplně jedno kdo na čem jezdí,teda pokud má na gumách aspoň nějakej vzorek.Ale když mám nějakou zkušenost a týká se dotazu tak to napíšu. ;-)
Rozbalit vlákno
6
neregistrovaný "Ferin"
20. 11. 2006 20:33
Re: Re:
Howard: O žádnou pohádku nende, než se začneš rozčilovat, tak si nejdříff zisti fakta! Je to od těch pojišťoven logický, de jim o velký prachy, takže jako první zišťujou, estli to člověk nezavinil sám třeba tím, že měl auto v nevyhovujícím stavu. Ať už fakticky nebo papírově. Nemusí ti zatrhnout vyplacení pojistky úplně, ale třeba aji snížení O 20 % bolí. Proč myslíš, že máš v TP zapsaný rozměry pneu? Dokonce i rychlostní index musíš dodržet (s určitýma měkkčíma podmínkama zvláště pro zimní pneu).
21. 11. 2006 10:05
Re: Re:
@Ferin: Tak rychlostni index uz je uplne mimo misu (nebo se snad prodavaji gumy s indexem pod 130??? ;o) Si najdi, k cemu rychlostni index slouzi...

Technicak a povoleny rozmer pneu jsou proto, by sis tam nedal naprosto nevyhovujici rozmer (bo pak by ti nefungovalo spravne tacho atd.) A muzes si nechat dopsat i jiny rozmer do technicaku, kdyz o to stojis a dodrzis obvodovou toleranci par procent.

Jeste si umim predstavit, ze te za to serve policajt, ale pojistovakovi, pokud nemas gumy sjete, to musi byt sumak, neb nedokaze, ze napr. na sirsich gumach jsi mel horsi vlastnosti nez na predpisovych (bo je to presne naopak ;o) Ono nehody ohledavaji externi znalci, kteri tomu rozumi a kteri urci i na 99% pravou pricinu (sam jednoho znam a ma muj respekt).

Samozrejme pomijim extremy a nevyhovujici obvody, to si tam da stejne jenom pako. Jo a nerozciluju se, to mi za to nestoji ;o)

PS: Kdo si necha na hlavu *, tomu at je srano...
neregistrovaný "Ferin"
21. 11. 2006 14:19
Re: Re:
Proti gustu.... Mně je to jedno, zůstaň si u toho, ale pak se nediv. Pokud je máš v TP, tak pak samozřejmě není problém. Stejnej problém by byla třeba ale aji nezapsaná kula. A taky ti jízdu neovlivňuje. Jirka není rozhodně sám, komu pojišťovna kontrolovala gumy a já se jí vůbec nedivím.
21. 11. 2006 18:06
Re: Re:
@Ferin: Hele, manzelku v technicaku taky nemam a vozim ji (a to si pis ze na jizdu autem ma nekolikanasobne vetsi vliv nez koule ;o) Pokud dana vec NEMA negativni vliv na jizdni vlastnosti, presneji na duvod, prubeh ci nasledky dopravni nehody, ma pojistovna smulu. A klidne bych se s ni i soudil!

Ovsem pokud nekdo pri nesmyslnych pozadavcich jen sklopi usi a mlci, je to jeho blbost a me bude tesit, ze pojistovna vic vydela a priste mozna bude me pojisteni levnejsi ;o)
neregistrovaný "NiceOne"
29. 11. 2006 08:47
Re: Re:
Jeste si umim predstavit, ze te za to serve policajt, ale pojistovakovi, pokud nemas gumy sjete, to musi byt sumak, neb nedokaze, ze napr. na sirsich gumach jsi mel horsi vlastnosti nez na predpisovych (bo je to presne naopak ;o)

Problem je v tom, ze pojistovak ti vubec nic dokazovat nemusi. Proste nemas predpisove gumy => nic ti nezaplati a naopak skodu budou vymahat na tobe.

A bude prave na tobe abys slozite prostrednictvim ruznych znaleckych posudku prokazal ze tvoje gumy nemeli na nehodu vliv. Na tvoje naklady, protoze jsi tento problem zpusobil ty, tim ze jsi si gumy nenechal zapsat do TP. Tvoje tvrzeni, ze se ti s tim jezdilo dobre opravdu velkou vahu mit nebude :)

Takze pokud si chcete usetrit problemy, tak davejte ty gumy co na auto patri.
29. 11. 2006 17:30
Re: Re:
@NiceOne: Nemyslim, neb kdyby uz melo k onomu soudu dojit, pak vysoudis zaplaceni vyloh, znaleckeho posudku, pojistky a jeste uroku z prodleni. Tudiz pojistovnu by to vyslo pekne draho a proto by do toho nesla a radeji se vyporadala. Ovsem kdo se boji, necht se boji.

Clovek by nemel byt perzekuovan za to, ze zlepsil jizdni vlastnosti sveho auta - vlastne by mu pojistovna mela jeste zatleskat a ne delat problemy ;)

Schvalne sem napiste nekdo, kdo mate realnou zkusenost s pojistovnou a odmitnutim vyplaceni plneho pojisteni kvuli nepredepsanym gumam (nikoliv jejich spatnemu stavu). Ja sam mam osobni zkusenost presne opacnou - pojistovne to bylo putna ;)
24. 11. 2006 14:50
re
nechcem sa do toho miesat, ale aj mne kontroloval - fotil gumy, asi to nebolo zo srandy.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - JOB
29. 11. 2006 19:58
Bez nadpisu
Jak si přišel na to že když dáš na auto jiný gumy než tam patří tak zlepšíš jízdní vlastnosti ?
Rozbalit vlákno
2
neregistrovaný "Mitsi"
30. 11. 2006 07:48
Re: Re:
Jiří Mudra: Přidávám se k tomuto dotazu!
neregistrovaný "136L1"
30. 11. 2006 08:18
Re: Re:
Taky mě to zajímá. Jen přidám, že Jiří Mudra (a možná další, nečetl jsem až tak pozorně) mají pravdu, pojišťovna kouká na gumy. Táta řešil přes pojišťovnu nárazník, který se podařilo odřít při parkování, a na pneumatiky likvidátor vyrobil stejné množství snímků (včetně detailů), jako na samotný poškozený nárazník. A moc by mě zajímalo, jak taková pneumatika mohla ovlivnit špatný odhad vzdálenosti. Prostě se snaží najít maximum důvodů, proč nezaplatit, to je naprosto přirozená věc. Ale problém nebyl, pneumatiky byly v pořádku, všecky stejný, ještě z výroby.
neregistrovaný "kacer donald"
30. 11. 2006 08:37
pojištovna
S pojistovnou bych to viděl jednoduše. Pokud bude na autě jiný obutí,než je v TP,tak by auto nemělo co dělat na silnici (neodpovídá technický stav vozidla) a na to tě pojištovna utáhne raz dva. Zkus přijet na technickou kontrolu s jinejma gumama a hádat se s nima,že s obutim,co tam máš to má lepší jízdí vlastnosti a auto je bezpečnější. Pěkně se ti vysmějou a můžeš mávat třeba 50ti posudkama. Nemáš zapsáno - auto neni technicky způsobilé k provozu. Jak pojištovna ucejtí první šanci jak nebude muset platit,tak se toho chytne. To,že měl někdo kliku a pojištovna se vykašlala na gumy je jen a jen jeho štěstí. A soudit se ? Ano,pokud někde způsobíš rětězovku a budou po tobě vymáhat opravdu pěknou sumičku,tak bych to zkusil,protože už neni co ztratit,ale pro začátek bych zkusil nechat si zapsat novej rozměr do TP,než hasit následky.
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Mitsi"
30. 11. 2006 08:42
Re: pojištovna
Já jsem se neptal na postoj pojišťovny, ten je mi absolutně jasný, jelikož když manželka zrušila auto, byly gumy to druhé (hned za event. úmrtími a zraněními), oč se zajímala. Já jsem chtěl vědět, jak někdo přišel na to, že montáží gum nepovoleného (ve smyslu v TP nezapsaného) rozměru zlepšil jízdní vlastnosti vozu!
neregistrovaný "kacer donald"
30. 11. 2006 12:42
pojištovna
Sorry Mitsi,že tě to zmátlo,já to myslel hlavně na Howarda. S těma jízdníma vlastnostma by mě to taky zajímalo.
Rozbalit vlákno
2
30. 11. 2006 13:48
Re: pojištovna
Ad zlepseni jizdnich vlastnosti - kdyz jsem mel zimni misto predepsanych 205/55/16 "nestandardni" 215/55/16 (na OI RS), tak mam na suchu lepsi jizdni vlastnosti. Ovsem netvrdim, ze to je nejaky velky rozdil (spis byl rozdil, ze slo o spickovou TS 790ku gumu). Ono to zlepseni/zhorseni jizdnich vlastnosti nezalezi pouze na rozmeru, ale i na nastaveni podvozku, vaze auta, druhu podkladu atd. (takze to neni vzdy jednoznacne).

Ze to pojistovny tak kontroluji me celkem udivuje, ale myslim, ze jim jde spis o sjete ci jinak nevhodne (napr. prorezavane, prilis stare, ruzne na ruznych kolech) gumy a ne o trochu jiny rozmer (tim nemyslim davani uplne nevhodnych rozmeru na auto). Tady je totiz dle meho rozhodujici nazor policie, tedy odborneho znalce, co nehodu zpusobilo ci melo na ni jaky vliv a tomu ja verim.

A jeste jednou - jestli nekdo mate REALNOU zkusenost, ze pojistovna snizila ci uplne odmitla platbu kvuli nevhodnemu rozmeru pneu, sem s ni!

@kacer donald: s tvym prilis byrokratickym nazorem nesoulasim (napr. technickou jsem s "nestandardnim" pneu v poho prosel ;) Jak uz jsem rikal, nebavim se zde o extremech (rozumej opravdu nevhodnych pneu). Mimochodem by ses divil, co si nekteri lidi nechali napsat za povoleny rozmer do TP a jsou dle tveho vysmati...
neregistrovaný "Mitsi"
30. 11. 2006 13:56
Re: pojištovna
Tě mohu ujistit, že pojišťovnu zdaleka nezajímal jen aktuální stav pneu, jejich rozměr a další specifikace, ale dokonce technické parametry ráfků/neoriginálních hliníkáčů!!! Vše bylo OK, takže na tomhle se točit nemohli.
neregistrovaný "cread1"
30. 11. 2006 14:04
Bez nadpisu
Howarde ty jsi fakt pako, za prvy mi prijde ubohy hadat se ze 215/55/16 je az tak lepsi nez 205/55/16 (jeste k tomu na zimnich). To sis tam radsi mohl dat radsi 17ky pokud ti slo o tu sirku.. I kdyz ti asi dost lidi rekne ze davat sirsi pneu na zimu je trochu blbost ale hlavne ze ty jsi tim vylepsil jizdni vlastnosti... Jinak me pojistovak pneu taky fotil a na technicky se taky o rozmer hned zajimali zda je v TP..
Rozbalit vlákno
14
30. 11. 2006 14:33
Re: Re:
Mily creade, pako jsi ty:

- 215 melo jen o malo lepsi vlastnosti (jak jsem uz psal) a dal jsem je tam jen kvuli jejich momentalni dostupnosti, jinak bych tam hodil standard

- 15, 16 ci 17 rafek nema lautr nic spolecneho se sirkou gumy!!! (ale pro tvou informaci letni byly 17ky a vlastnosti auta byly na nich vyrazne lepsi nez na 16 :)

- Myslet si, ze na zimu cim uzsi tim lepsi guma je prezita hovadina (si o tom neco zjisti, nez zacnes blbe plkat ;) aneb na balony 195/65/15 me nedostanes

@Mitsi: Pojistovna muze kontrolovat vsechno, co chce. Zajima me, jestli nekomu OPRAVDU kvuli jiz zminenym duvodum odmitli ci snizili plneni (mne mimochodem prave na tech 215 vyplatili a ani nehlesli ;)
neregistrovaný "Ferin"
30. 11. 2006 14:44
Re: Re:
Ty máš fakt hodně zajímavý teorie. Třeba ta o nezávislosti šířky gumy a velikosti ráfku mě fakt hóóódně pobavila! >:D

Jinak nevím, co řešíš. Gumy neodpovídají TP = auto je nezpůsobilý k provozu (i když třeba pouze papírově). Ale nejen. Nikdy nevíš, na co sou dimenzovaný brzdy, podvozek atd. Takhle by sis mohl na to auto dát cokoliv a pak všem tvrdit, jak zlepšuješ jízdní vlastnosti. Hmm, to asi fakt nee...

PS: To, že tobě se na ně "zapomněli" podívat, nic nedokazuje. Pouze to, že si šťastný muž. ;-) Myslím ale, že průser to je především, dojde-li při nehodě ke zranění. Já sem měl bobky i z nedodržení rychlostního indexu (nedávno sem to tady řešil).
30. 11. 2006 15:49
Re: Re:
@Ferin: By me zajimalo, jak souvisi sirka pneu s prumerem rafku? Napr. prave nedavno jsem videl jedno "obstarozni" Ferrari s 15 kolama a pneu myslim 345 mm ;o)

@Mitsi: O tom, jestli bude mit OI RS lepsi vlastnosti na 195 nebo 215 gumach snad nechces pochybovat??? O "co nejsirsich gumach" nebyla rec...
neregistrovaný "Ferin"
30. 11. 2006 15:57
Re: Re:
Vůbec nic. Určitě má naprosto stejná vlastnosti šířka 245 na 13" a na 18". >:D Nehledě na to, že je na malý kola ani neseženeš.

Jinak Mitsi asi pochybovat nebude. Leda tak o tobě. ;-) Co je to, lepší vlastnosti?? V létě nebo v zimě? Na suchu nebo na mokru? Či dokonce na sněhu? Při jakým stylu jízdy? To jako že mají nižší spotřebu? Na jak velkých ráfcích? ... Asi jako kdybych prohlásil, že "letadlo je dycky lepší než vlak".
30. 11. 2006 16:04
Re: Re:
@Ferin: Ty jsi vazne matej (nevim, proc bys nesehnal 225 na 15 - ona sirka pneu souvisi pouze se sirkou rafku, nikoliv prumerem, to jsem opravoval na tvem nesmyslnem vyroku - a ze se nevyrabeji vsechny kombinace je nabiledni). Mimochodem ti tam chybi udaj z nejdulezitejsich - vyska pneu. Jinak si precti, co jsem psal a zjistis, na jakem povrchu a s jakymi PRESNYMI rozmery pneu na jakem aute jsem myslel jizdni vlastnosti (spotrebu jsem do nich vazne nepocital, pro me je dulezitejsi, jestli se auto udrzi na silnici). Mimochodem jaky vliv ma spotreba na zpusobeni dopravni nehody??? Odsud snad zjistis, o jake vlastnosti mi slo (opotrebeni, valivy odpor apod. to opravdu nebyly)

Jsem myslel, ze nemusim kazdy pojem definovat az na prvocinitele (jaksi jsem predpokladal urcitou ... radeji to ani nebudu psat, necht nezpusobim jeste vetsi flame ;)
neregistrovaný "Ferin"
30. 11. 2006 16:18
Re: Re:
Nechybí. Právě výška pneu logicky vyplývá z velikosti ráfku, vzhledem k tomu, že obvod kola by měl zůstat "stejnej".

Jinak soráč, ale reagoval sem na tvůj příspěvek, ve kterýms konstatoval, že při dané šířce je velikost ráfku nepodstatná.

Ony kombinace se nevyrábí právě proto, že nikoho by nenapadlo si ji na auto prdnout.

Docela ti věřím, pač je to silně pravděpodobný, že na 16" budou mít za sucha ty 215 lepší vlastnosti (kromě spotřeby). Ale asi jenom v Africe se můžeš spolíhat na to, že budeš jezdit furt za sucha. Nebo při každým dešti přezouváš?? Pak se ten poměr "výhodnosti" ihned obrací.

Stejně tak v zimě, dávat 215 asi moc dobrý řešení není.

PS: Jinak na 15" 225 seženeš, na ty 13" už ale velmi těžko.
neregistrovaný "Ferin"
30. 11. 2006 16:23
Re: Re:
Ale i když by byly sebelepší, auto stejně vyhovovat nebude, neschválí-li ti je výrobce auta a nezapíšeš-li si je do TP.
30. 11. 2006 16:30
Re: Re:
@Ferin: OK, snad uz naposled - najdi si informace o modernich pneu a zjistis, ze uzsi zimni guma je prekonany blud a ze i sirsi guma muze dobre odvadet vodu. Zkratka dneska se dava klidne stejne siroka guma (a treba i sirsi, coz byla moje situace a vzhledem k memu vyuziti jsem nemohl udelat lip, i kdyz to byla akce nahodna...) a vlastnosti na suchu a mokru jsou lepsi, snih a led jak kdy...

Ono nejezdim rally, bych potreboval zarezavat gumu do snehu a za zimu najedu 99% na suchych ci mokrych cestach a na tom 1% zasnezenych silnic jsem vcetne hor na 215 vsechno v poho vyjel, aniz bych musel vytahovat retezy. Howgh.
neregistrovaný "Ferin"
30. 11. 2006 16:41
Re: Re:
Máš pravdu, že dneska vodu odvádí líp, ale to je tak asi všecko. ;-)

Furt je přece jen v lijáku furt lepčí užší pneu.

Pokud de o zimu, naopak, do sněhu je lepší širší. Ale pač u nás máš většinou břečku, bude stejně jako v lijáku lepší užší. Široká pneu ti nikdy nemůže vytlačit všecko, ať už vodu nebo břečku.

Proč si myslíš, že užší pneu na zimu doporučujou aji výrobci pneu?? Dyť by byli sami proti sobě, kdyby to nebyla pravda!!

PS: Jinak ale máš pravdu, že standardní šířku pneu si můžeš dát na zimu i na léto. O tom žádná. Ale to ti neposkytuje žádnou informaci o tom, že by jiná šířka nebyla lepší.
neregistrovaný "Mitsi"
30. 11. 2006 16:58
Re: Re:
Moderní široká zimní guma vítězí nad stejnou, ale užší, v jedné jediné disciplíně, a tou je jízda po vrstvě čerstvě napadaného a pouze mírně ujetého sněhu (podklad musí být ještě "měkký"), jelikož právě v této situaci rozhoduje "počet lamel v záběru", kterých má širší guma více!
30. 11. 2006 18:20
Re: Re:
@Mitsi: I kdyz uz jsem nechtel dale psat, neda mi to a pro nesouhlas radeji uvadim jen par v rychlosti nalezenych linku:

[odkaz]

[odkaz]

[odkaz]

A soudruzi z Nemecka nam o tom dokonce pripravili i test s docela hezkym nadpisem: Breiter ist besser (vzdycky mam radeji konkretni vysledky nez pouze teoretizovani ;)

[odkaz]
neregistrovaný "Mitsi"
1. 12. 2006 08:48
Re: Re:
Tak jsem to všechno poctivě přečetl.

K prvním dvěma odkazům nemám co říct, neboť se vším se mohu ztotožnit. Ostatně nikdy jsem netvrdil, že na zimu je třeba obouvat užší pneu, než je standardní rozměr pro léto. Jen tvrdím, že je blbost snažit se šířku zimní gumy maximalizovat.

Pokud jde o třetí odkaz, tak (cit.) "Jinak větší šířka pneumatiky přispívá k lepší přilnavosti na zmrzlých nebo mokrých vozovkách v zimě.

Odpověď: AZpneu" (konec cit.) má asi stejnou váhu, jako když to napíšu já či kdokoli jiný. Až to bude tvrdit Výzkumný ústav gumárenské technologie (či jak se dnes jmenuje) nebo ÚVMV, klidně změním názor. Takhle pro to ale nemám žádný důvod!

K poslednímu odkazu: (cit.) "Statt der Dimension 185/60 R14 (siehe test 10/03) können leichte, nicht zu üppig motorisierte Kleinwagen auch mit preiswerteren Reifen der schmalen Basisgröße 165/70 R14 bestückt werden . Ordentliche Leistungen bewiesen die meisten Testreifen vor allem auf Schnee. Die Haftung auf eisglatter Straße war eher durchschnittlich, aber zumindest auch nicht schlechter als im Vorjahr bei den 185er Breitreifen. Nachteile zeigten die Basisgrößen jedoch bei trockener Fahrbahn und vor allem auf Nässe. Die Handling- und Bremsleistungen beurteilten unsere versierten Testfahrer deutlich schlechter."

Mám to snad chápat tak, že "zkušení testovací jezdci" porovnávali svoje dojmy z testování užších pneu z doby před třemi lety (a pravděpodobně na úplně jiných vozech), v lepším případě vloni, s těmi aktuálními na gumách standardní velikosti? Ono z toho totiž aniž v nejmenším nevyplývá, že proběhlo nějaké přímé srovnání! Prostě k smíchu!

Připomíná mi to článek v AutoBildu z doby někdy před 2 roky, kde dokazovali (reálným měřením dosažených hodnot!), že VW Golf na širších gumách (v daném případě letních) lépe brzdí, z čehož mělo rovněž vyplývat, že "širší je lepší". Ovšem v tom článku bylo rovněž napsáno, že porovnávali dva různé vozy, přičemž ten na širších gumách měl sportovní úpravy (jiné pružny a tlumiče) na podvozku. A jelikož to nebyly vozy nové, nýbrž ojetiny (ta na standardních gumách "běžná", ta na "lepších" opečovávaná fandou), tak vůbec není jisté, zda měly oba vozy také identické brzdy - tím nemyslím konstrukčně, ale z hlediska použitého "materiálu". O "různosti" pneu (samozřejmě nejen v parametru šířky!) ani nemluvě!!!
neregistrovaný "Ferin"
1. 12. 2006 08:54
Re: Re:
Navíc v případě AZpneu se tomu myslím říká "střet zájmů". ;-) Širší guma je podstatně dražší.
neregistrovaný "Mitsi"
1. 12. 2006 10:28
Re: Re:
Ono je tam těch fíglů povícero. Např. kolega si koupil faceliftovaného Sharana. Facelift spočíval mj. i v posílení původně zcela poddimenzovaných brzd, hlavně těch vpředu, což si vyžádalo 16-ctky kola v základu, na něž výrobce současně začal montovat i širší gumy. Jenže tomu vůbec nepřizpůsobil konstrukci zavěšení, takže mezi gumou a vzpěrou McPherson už nezůstal žádný volný prostor pro event. použití řetězů. Kolegá má ovšem chalupu v horách, k níž se bez řetězů nedostane.

A teď nastalo to pravé martyrium:

- napřed na daný vůz vůbec nebyly k dispozici tak úzké 16-ctkové ráfky, aby na ně šly namontovat užší zimní gumy předepsaných parametrů;

- když konečně sehnal ráfky (podotýkám, že plechové a přitom pěkně "mastné"), ukázalo se, že výrobcem předepsaný rozměr sice běžně existuje, ale v "dodávkovém" provedení, tj. o velmi nízkém rychl. indexu;

- když jsme společnými silami konečně objevili příslušný rozměr alespoň v T rychl. indexu, neměl zase odpovídající LI, což byl prů.ser nejen z hlediska předpisů, ale především z hlediska praktických potřeb obvyklého zatížení 7-mi místného MPV;

- a tak jsme zhruba po dvou měsících marného pátrání zjistili, že gumy příslušných parametrů časem budou, zatím je ovšem nikdo nevyrábí;

- nakonec se na trhu obejvily gumy od třech výrobců (samozřejmě těch nejdražších), takže zimní obutí vyšlo na 2xtolik (nepočítaje v to cenu disků a poklic!), než kdyby se šlo do standardního rozměru letních pneu, ale bez možnosti řetězů. >:-[]
neregistrovaný "kacer donald"
30. 11. 2006 14:49
to Howard
To,že jsi s nestandartním pneu prošel na TK je klidně možné.Mě se stalo s úplně stejnym obutim,že jsem jednou prošel a jednou ne a všechno záleželo pouze na přístupu technika.A stejně to bude i s pojištovnou.Jestli ti pojistovna nedělala problémy,tak bud jen rád.To,že si někdo nechá zapsat do TP naprostej nesmysl je sice super,ale zajímalo by mě jak.Když chceš zapsat jiný (alternativní) rozměr pneu do TP,tak ten rozměr musí být schválen výrobcem pro daný typ vozidla.To,jestli to někdo zmáknul přes nějako známost,nebo úplatkem nemá cenu řešit,protože to není běžný postup a chtěl bych vidět toho typa,kdyby se s nim pojištovna pustila do soudního sporu.A ještě něco.Policie ti do protokolu o nehodě může napsat nějakou příčinu a vůbec nemusí zkoumat rozměr pneu,ale u soudu by pojištovna mohla tvrdit,že v době nehody nebylo vozidlo způsobilé k provozu na pozemních komunikací,protože obutí neodpovídalo technické specifikaci.Možná by tě dostli,možná ne,ale pokud by šlo o velkou škodu,tak by určitě zkoušeli všechno možné.
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Mitsi"
30. 11. 2006 14:57
Re: to Howard
Já bych něco připsal o tom, jaký vliv mají "co nejširší gumy" (zvláště pak ty zimní) na jízdní vlastnosti vozu bez dalších úprav na podvozku, ale vzhledem k tomu, že už jsem to psal mockrát a zřejmě jde o boj s větrnými mlýny, tak se raději zdržím komentáře...
neregistrovaný "cread1"
30. 11. 2006 15:33
Bez nadpisu
Hmm momentalni dostupnost :-) zacinas bavit cim dal vic.. a nerekl sem ze ze 17ky jsou horsi nez tam pises, fakt beze slov, dej si tam co chces ale obcas poradne cti kdyz nekdo neco napise. A bejt tebou dam si uplne neco jinyho. Treba zetory maj super rafky a pneu..
Rozbalit vlákno
1
30. 11. 2006 15:52
Re: Re:
@cread: Zes nerikal nic o 17???

To sis tam radsi mohl dat radsi 17ky pokud ti slo o tu sirku..

Takovou blbost bych nevypotil a proto jsem ji i zminoval (resume - cetl jsem tvuj, i kdyz nesmyslny, prispevek poradne ;)

Jinak momentalni dostupnost je pravdiva informace a nevim, co se ti na tom nelibi...
neregistrovaný "shi"
30. 11. 2006 17:22
Bez nadpisu
Howard: Ano i široká guma umí slušně odvádět vodu, obzvlášť, pokud je nová. Jenomže, když dojde na lámání chleba a zimní gumu dojíždíš, tj. máš tam třeba jen 4 mm vzorku, tak už rozdíl mezi 225/45R17 a 195/65R15 může být v louži vody dost citelný. Navíc užší guma s vyšším profilovým číslem lépe tlumí nerovnosti, kterých je v zimě habaděj (námrazky).
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "andree_cz"
1. 12. 2006 16:15
Bez nadpisu
aneb na balony 195/65/15 me nedostanes

Nechci ti nejak moc zvysovat tlak, Howarde :), ale zrovna treba VW golf V mi prijde jizdnima vlastnostma mnohem sympatictejsi na onech "balonovitejch 15"kach" nez na hezky vypadajicich 17kach. Vim o cem mluvim a mezi jizdni vlastnosti nepocitam subjektivni pocity pretizeni pri prujezdu zatackama.
Rozbalit vlákno
4
4. 12. 2006 15:10
Re: Re:
@Mitsi: Souhlasim, ze ten "test" byl udelan na kocku, ale aspon jsme se konecne jakz takz sjednotili v nazoru o rozmeru zimaku ;o)

@andree_cz: Zapomen, ze ti bude auto, ktere ma lehce sportovnejsi podvozek (tedy napr. me posledni OI RS nebo OII dynamic) jezdit stejne na 17" kolech nebo 15" balonech (divil by ses, jaky je rozdil uz mezi 16" a 17").

Pro potvrzeni napr. citace z [odkaz]:

Nižší profil pneumatik u 17palcových kol (205/50) umožňoval podstatně rychlejší jízdu a "soupeři" na 16palcových kolech (205/55) se dali poměrně snadno předjet.
neregistrovaný "Mitsi"
5. 12. 2006 09:09
Re: Re:
Howard: Já jsem se naopak setkal s dost auty, jejichž vcelku slušné jízdní vlastnosti "v základu" byly naprosto odpáleny montáží sice na první pohled krásných, nicméně k podvozku toho konkrétního vozu zcela neadekvátních "větších kol" (tím mám na mysli zejména šířku vs. nízkoprofilovost). Bohužel, tuto prasá.nu občas dělají sami výrobci vozu (a tím nemyslím dodatečnou montáž značkovým prodejcem!). Když jsem se šéftechnika od Denzela ptal, proč tak činí, bylo mi řečeno, že si to zákazníci přejí, a takto "vybavená" auta se pak lépe prodávají! Dnes už vím, že takoví zákazníci opravdu jsou, bohužel... :'-(
5. 12. 2006 12:24
Re: Re:
@Mitsi: No jo, ono obuti si musi rozumet s podvozkem - proto jsem taky uvadel i presny typ aut...
neregistrovaný "Mitsi"
5. 12. 2006 14:57
Re: Re:
Pak ano. Ale právě takto jsem to přinejmenším já dosud nechápal!
4. 12. 2006 15:20
Pojistovna versus rozmer kol
Tak jsem se o vikendu pro zajimavost pobavil se znamym - reditelem oblastni pobocky Generali a ten mi potvrdil, ze za svou karieru jeste nezazil, ze by gumy mely vliv na plneni pojistky nebo ze by je to nejak zajimalo. Oni totiz vychazeji z protokolu od policajtu, kde (receno jeho slovy) toho moc nebyva - a na podobne "prezkumy" pry dochazi pouze, pokud se nekdo soudi (tedy nahrady na zdravi, majetku apod.).

A protoze se neozval nikdo, komu by to kdy opravdu snizili, ponecham si s dovolenim svuj puvodni nazor ;o)
Rozbalit vlákno
0
Avatar - CtvrtSardel
4. 12. 2006 18:58
?!
Koukam ze pan Hauart vi vsechno :-) Jasne ze kdyz jezdis na snehu, jsou nejlepsi gumy 215/cokoliv/cokoliv , protoze sou prece sirsi a lip drzi ne?! :)) (doufam ze normalni lidi pochopili pokus o vtip) Tak to jeste oznam pojistovne, at je tam poradne poucis, kdyz mas tolik rozumu na rozdavani, at se klani 18-ti letejm chlapcum, ktery tim, ze hrebikem prorazi diru do vyfuku, zlepsili jizdni vlastnosti svoji S105!A kdyz na to hodi spojler z felcky a zadny svetla z LADY, no to by jim pojistovna mohla jeste platit, jak to pekne vylepsili po jizdni strance! Prece ten naraznik ma urcite vetsi pritlak = vetsi stabilita na silnici, to vi prece kazdej... ;) Stejne jako muzou dekovat Tobe, za chiply TDI, atd... :-) Ne, do toho se Ti navazet nebudu, to je Tvoje vec, kazdej at si k.rv. auto dle libosti vlastni... :-) Taky sem se bavil se svym znamym, jen tak mezi reci clen predstavenstva Porsche (nebo dokonce generalni reditel zemekoule?), Franta Perak, a ten mi tvrdil, ze se za celou svoji dlouholetou karieru nesetkal s tim, ze by nekdo byl tak arogantni jako Ty :-) Musim rict, ze mi ses fakt k smichu (pane) ***rde...:) Dik za lepsi naladu!:) >:-[]:D
Rozbalit vlákno
1
5. 12. 2006 12:22
Re: ?!
@scooter_x: S tim, ze jsi *, ti asi nepomuzu. Pokud bys sam umel cist (a nediskutuje za tebe personal z ustavu, by ti udelal radost), zjistil bys, ze pisu pouze sve zkusenosti (narozdil od tebe, ktery krome invektiv s nicim neprisel).

A mimochodem ten znamy je strycem me zeny (co je teda muj, netusim ;) a onu informaci mi sdelil na prazskem rallysprintu - pokud bys chtel foto, zivotopis, profesni popis atd, staci se ozvat...
Avatar - CtvrtSardel
5. 12. 2006 18:54
Phed(o)ra
Po dlouhe dobe nekdo, o jehoz inteligenci se da s uspechem pochybovat, ale zaroven se i prijemne pobavit, BRAVO HOWARD , jak by rekla jedna mistni legenda :))

btw. Pokud bys Ty umel cist a nedelal to za Tebe ten personal ustavu (docela me zajima, z jakeho pochazis), zjistil bys, ze obsah meho predchoziho prispevku se tykal Tebe a nemel za ukol prinaset nejaka nova fakta do tohoto tematu. Proste diky za pozitivni zjisteni, ze na tom nejsem este tak spatne :-) Mozna by Ti pomohlo, kdyby sis zchladil hlavu...jinak asi zas takovej * nebudes, ale jak si pravil, "s tim, ze jsi *, Ti asi nepomuzu"... :-)

Pekny vecer vsem!
Rozbalit vlákno
1
5. 12. 2006 23:37
Re: Phed(o)ra
Predne se ostatnim omlouvam za offtopic a predchozi hrubou zaplatu, ktera mela zkratit veskere me reakce na blbost (holt Werich mel zase pravdu). Takze jeste jednou si zareaguju, at maji blazni radost:

@scooter_x: Nemdli rozumove zde diskutuji o autech a vecech s nimi spojenymi (tomu odpovidaji i nazvy temat), proto jaksi nechapu tve prispevky s nulovou informacni hodnotou, pokud pominu radoby si utahovani z me osoby - do oci bys podobnou kuraz stopro nemel. Pokud te ale zajimaji ustavy, absolvoval jsem dva (oba s velkym U) a dobrovolne, coz asi nebude tvuj pripad. Na zaver - pokud nemas co rict k tematu fora, zamer svuj focus nekam jinam - na skadleni mam manzelku a ne internet.
neregistrovaný "andree_cz"
6. 12. 2006 09:41
Bez nadpisu
Zapomen, ze ti bude auto, ktere ma lehce sportovnejsi podvozek (tedy napr. me posledni OI RS nebo OII dynamic) jezdit stejne na 17" kolech nebo 15" balonech (divil by ses, jaky je rozdil uz mezi 16" a 17").

Pro potvrzeni napr. citace z [odkaz]

Jenze ja mluvil o VW Golf 5te rady(sportline), kdy mi spis prislo, ze na tech 17kach to auto bylo dost nedotacive, coz v kombinaci s naprosto mirnym rizenim pusobi opravdu kuriozne. Nehlede na to, ze v tom byl citit kazdy kaminek na silnici. PS: reagovat na scooterovy prispevky snad nemas zapotrebi, ne?
Rozbalit vlákno
0

Nejnovější příspěvky v diskuzích

Název diskuse
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
mfilip
15. 12. 2004 09:42
1364
Eve Cage
8. 2. 2024 11:11
503
petko Baco
25. 12. 2023 11:44
1356
anonymous
30. 1. 2021 00:01
4
anonymous
5. 8. 2021 17:44
77
Andy_Kaufman
28. 5. 2006 20:57
2797
VilemSin
24. 9. 2021 09:59
1219
PetrS12
11. 8. 2021 11:10
1207
PetrS12
26. 7. 2021 13:40
19
KarelPetrasek
27. 5. 2021 18:10
1077
alitero
15. 3. 2021 13:12
5
PaKe
2. 2. 2021 08:46
4
Midlosek
31. 1. 2021 11:20
57