Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Evropská unie dnes projednává, co s emisemi u nových aut

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 14. 10. 2013 • 07:20
41
Složitá diskuse dnes čeká ministry životního prostředí Evropské unie v souvislosti s chystaným doplněním evropských pravidel o emisích oxidu uhličitého u nových automobilů.

Německo, kterému se plán kvůli jeho automobilovému průmyslu nelíbí, přišlo podle informací ČTK nedávno s alternativní návrhem. Ten odbourávání emisí rozkládá do více fází a na delší časové období, není ale jasné, zda získá dostatečnou podporu.

Diplomaté také zatím nevyřešili jak přesně - v případě souhlasu členských zemí - tento nový německý návrh zařadit do litevským předsednictvím předkládaného materiálu Evropské komise, se kterým už souhlasily Irsko jako předsednická země EU v první polovině roku i europarlament.

Podle současných pravidel by měly automobilky působící na evropském trhu v první fázi snížit do roku 2015 emise oxidu uhličitého u nových vozů v průměru na 130 gramů na kilometr. Ve druhé, nyní dojednávané fázi, byl navržen cíl 95 gramů na kilometr do roku 2020.

S návrhem nemají větší problém třeba Itálie a Francie, jejichž automobilky vyrábějí lehčí vozy. Nelíbil se ale Německu, jehož výrobci produkují těžší automobily se silnějšími motory. Česká republika v otázce podle evropských diplomatů zastává spolu s některými dalšími zeměmi podobnou pozici jako Berlín.

Němci, kteří tak mohou zablokovat litevským předsednictvím předložený původní návrh, předložili počátkem října svou nabídku, kterou označují za kompromis. Podle informací ČTK předpokládá návrh v roce 2020 splnění limitu 95 gramů emisí na kilometru u 80 procent produkce automobilové "flotily" jednoho výrobce. Všechna vyrobená auta by limit měla splnit až v roce 2024.

"V této chvíli se stále jedná na pracovních i vysokých úrovních. Němci se snaží získat pro svůj návrh co nejvíce podpory. A najít kompromis nejdříve v radě a později také s europarlamentem," řekl ČTK diplomat z jedné členské země EU obeznámený s jednáními.

Podle zástupce jiné země nemá nikdo zájem, aby hlasování členských států chystanou změnu odmítlo a bylo potřeba takzvané druhé čtení v Evropském parlamentu. "Ale nějaké kouzelné řešení se hledá už tři měsíce. Pochybuji, že se to teď podaří," podotkl tento evropský diplomat.

Související články

Témata
17. 10. 2013 17:08
emisie v novych autach........
Vazeni, kompetentni, ak hladate riesenie, mohli by ste sa pozriet trocha do sveta, lebo to co vy hladate, uz je davno vymyslene.............Je to MPG technologia, z roku 1973, Nobelova cena za jej vyskum, radsej si pozrite toto video a hned budete v obraze.
[odkaz]
Pekny den.
15. 10. 2013 09:44
Re: Nulový emise...
Ľudia, však už máme v rukách riešenie na elimináciu emisii z dopr. prostr. až o 90 %!! Dosahujeme skoro nulové emisie v našich autách. Účinne to funguje aj v lodiach. www.marida.pleja.tv
14. 10. 2013 22:45
Re: ..
To nebylo na tebe. Fakticky vzato záleží na konkrétní aplikaci, i milion by se dal.
Avatar - šmoula nešika
14. 10. 2013 20:59
Re: ok
Poskoky - myslím, protože za ním pak vznikne kolona.
Avatar - Berenika ANTIDIESEL
14. 10. 2013 17:54
Re: ..
No to je pravda pravdoucí, lidi v panelákách mají s ELEKTROMOBILEM problém. Zatím, všecko se dá přeci řešit. Stačí na zeď paneláku přimontovat 10 až 55kW nabíječku od ČEZu na čipový karty a jednu HD bezpečnostní kameru a cesta do práce je zajištěna. Samozřejmě 3-fázové zásuvky 400V/32A instalovat i na parkovištích u zaměstnavatelů - ty jsou hlídané a JEZDIT ČISTĚ za 100Kč/100km ČESKÝ ELEKTŘINY JE MOŽNÉ ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud