Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Falešný čínský Volkswagen Brouk ze sklolaminátu vás odveze do lepších časů

Čínský Volkswagen Brouk ze sklolaminátu
Čínský Volkswagen Brouk ze sklolaminátu
Čínský Volkswagen Brouk ze sklolaminátu
Čínský Volkswagen Brouk ze sklolaminátu
38 Fotogalerie
Ondřej Šámal
Diskuze (1)

V Číně narazíte na spoustu podivností. Jednou je například tenhle falešný brouk na elektřinu s karoserií ze sklolaminátu, který si můžete pronajmout třeba na svatbu.

Číňané si s autorskými právy či patenty nikdy hlavu nelámali. Asijská mentalita je totiž jiná, méně individualistická. Když tedy něco funguje, Asiaté to s dobrým úmyslem okopírují a nepouští se do vlastní iniciativy. Ostatně sporů západních automobilek s tamními výrobci, kteří bezostyšně okopírovali design jejich aut, neskončily ani v dnešní době, kdy čínský automobilový průmysl zbytek světa v některých ohledech válcuje.

Vedle oficiálních kopií ovšem narazíte i na ty neoficiální. Jednou z nich je například tenhle Volkswagen Brouk, který na první pohled vypadá nerozeznatelně od originálu. Na svědomí ho má společnost Wecan z více než desetimilionového města Čching-tao. Firma se specializuje na stavbu karavanů a food trucků, které se inspirují modely z minulosti. Ostatně jednou z vlajkových lodí je lesklý přívěs jasně odkazující na legendární airstreamy.

Vedle toho ovšem v nabídce najdete také kopii užitkového vozítka Piaggio Ape, Citroënu Type H či Volkswagenu T1. Karoserie jsou obvykle zhotoveny ze sklolaminátu, přičemž k pohonu slouží výhradně elektromotor. Vozidla ovšem nejsou určena do klasického provozu, fungují spíše jako zmíněné food trucky či showcary.

Okopírovaný Volkswagen Brouk si proto mohou čínští zájemci pronajmout třeba na svatbu či narozeninovou oslavu. Zatímco zepředu je asijská varianta velmi podobná původnímu modelu, vzadu už rozdíly poznáte i z dálky. Krytu motoru totiž chybějí průduchy, zaujmou také naznačené nárazníky, které ve Wecan pouze nalakovali stříbrnou barvou. Interiér je podobně spartánský jako u německého originálu. Místo analogových budíků jsou ovšem k dispozici digitální přístroje.

Video placeholder
Volkswagen Brouk DJ Uwy • Zdroj: archiv

Vzadu umístěný elektromotor nemá moc síly, maximální rychlost auta totiž dosahuje pouze 35 km/h, dojezd na jedno nabití dosahuje asi 40 kilometrů. Na propagační účely je to dostatečné.

Mimochodem ačkoliv byl Volkswagen první zahraniční automobilkou, která vstoupila na čínský trh, legendární brouk se zde nikdy oficiálně neprodával.

Pokud vás snad kopie jednoho z nejprodávanějších aut historie, zaujala, můžete si ji pořídit. Není ovšem zrovna levná. Vyjde totiž v přepočtu na 170 tisíc korun. Pokud si ovšem objednáte pět a více kusů, na každém z nich ušetříte asi 12.500 Kč. Za podobné peníze přitom v Evropě s trochou snahy najdete docela hezký originální Volkswagen Brouk, který bez renovace ještě nějakou dobu přežije.

Vstoupit do diskuze (1)