Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

I ty, Hyundai? Korejská značka chce nabídnout funkce k zakoupení v infotainmentu

Marek Bednář
Diskuze (12)

Některé funkce hyundaiů mají být dostupné k zakoupení v infotainmentu vozu. Mělo by tak být možné i určitým způsobem vylepšit starší vozy.

Není to až tak dávno, co se na BMW snesla ohromná vlna kritiky za to, že chtělo nabídnout vyhřívané sedačky za měsíční poplatek, i když ta věc už v autě fyzicky musela být, když si ho člověk pořizoval, aby mohla fungovat. Nebyla to tak úplně snaha mámit další peníze z klientů, zákazník by při objednání vozu za tu funkci neplatil, ale kritika byla tak silná, že BMW od tohoto plánu upustilo.

Jiné funkce však k aktivaci na kratší dobu než permanentně nabízí, stejně jako řada jiných značek. Nově se k nim plánuje přidat Hyundai, které příchod FOD (Features-On-Demand, „prvky na vyžádání“) pohřbilo hluboko do tiskové zprávy o rozšiřování prvků „propojené mobility“.

Video se připravuje ...

O vše se bude starat v dubnu vytvořená organizační složka evropské divize automobilky, nazvaná Hyundai Connected Mobility. Jedním z deklarovaných cílů je pomoci automobilce přejít na tzv. softwarově definované vozidlo, tedy vozidlo, jehož schopnosti a funkce jsou výsledkem softwaru spíš než hardwaru, tedy pohonného ústrojí, karoserie či třeba ergonomie interiéru, jako tomu je dnes.

Nová složka také chce nabídnout zákazníkům portfolio digitálních služeb v autě samotném i v mobilní aplikaci k němu. Zatím není známo, o jaké funkce půjde, ani jaké budou jejich ceny. Dá se nicméně předpokládat, že v nabídce bude třeba rozšíření možností poloautonomní jízdy. To je funkce relativně drahá na pořízení a navíc taková, kterou ne každý využívá denně a mohl by ji chtít třeba jen párkrát v roce pro delší cestu po dálnici.

Jednou ze změn má být přepracování smartphonové aplikace Bluelink, která slouží pro komunikaci s vozem na dálku. Dnes umožňuje auto zamknout či odemknout, zapnout klimatizaci či odeslat cíl do navigace ve voze.

Nově má být zdarma základní verze Lite na prvních 10 let pouze používání online prvků a map ve voze, varianta Plus má stát 2,99 eura (75 korun) měsíčně a nabídnout dálkový přístup k funkcím vozu jako dosud, a konečně verze Pro za 9,99 eur (249 korun) měsíčně má umožnit pokročilejší funkce, jako třeba nákupy z infotainmentu vozu, alespoň dle britského webu Autocar.

Hlavním přínosem však má být možnost „nabídnout nové prvky ve starších autech“, říká Marcus Welz, šéf Hyundai Connected Mobility. Jaké to můžou být, neprozradil, ale naznačil, že by mohlo jít o nový software pro existující komponenty vozu, jako je baterie, elektromotory nebo parkovací kamery a čidla.

„Spousta vylepšení se dá udělat jen softwarem tak, že použijete existující hardware. Budeme pokračovat ve vývoji těchto prvků a funkcí a pak je nabídneme uživatelům,“ uzavírá Welz.

Anketa

Co říkáte na možnost platit za některé funkce auta skrz infotainment?

Souhlasím, zaplatil/a bych méně jen na tu dobu, co budu tu věc používat
Pokud se zlepší funkce auta, pokud inženýři něco nového vyvíjeli, platba dává smysl
Zůstane-li majiteli vozu na výběr, jestli a jak za funkci zaplatí, proč ne
Jednou za auto zaplatím hromadu peněz, potom už platit nic nebudu
Radši zůstanu u starších, k internetu nepřipojených aut

Marek Bednář
Diskuze (12)

Doporučujeme

Avatar - poterienko
12. 5. 2024 08:49
A proč ne?
Pokud by to opravdu mělo přidat nové fce do starších aut, tak jsem jedině pro. Např. infotaiment i30 prý běží na Androidu. Pokud by tedy v budoucnu šlo přidat app jako Spotify, Google Maps a další, klidně za to zaplatím. U koncernu lze taky hromadu věcí odemknout, jen je k tomu potřeba diagnostika, ten hw tam prostě je.
11. 5. 2024 17:10
Re: Vyhřívaná sedadla se do aut
Test test
Vážená redakce, chyťte se tam všichni za ruce, rozběhnete se a skočte do zdi.
Avatar - Roman Horký
11. 5. 2024 14:54
Re: Vyhřívaná sedadla se do aut
To je těžké popsat ale ve stručnosti vzdy skoncim na přihlašovací stránce. Oni asi nemají správně ošetřeny účty autentizovane přes Google. A nerespektují ani změnu fotky na profilu googlu

Teď z mobilu dokonce napsalo Profilovy obrázek úspěšně aktualizován. Ale nebyl.
Avatar - Mikesus
11. 5. 2024 14:32
Re: Vyhřívaná sedadla se do aut
A co ti tam nešlo s tím obrázkem? Mne to jde
11. 5. 2024 13:27
Re: Správné cesta
Tak za vyhřívané sedačky asi nikdo nebude chtít platit měsíční poplatek. Ale v článku je psané, že poplatky budou za funkce více softwarové , než hardwarové (vyhřívání sedaček je především hardware, tak toho se to týkat nebude).
To je jako když koupíš PC, nebo telefon a za software si platíš dál sám, dle toho co používáš.