Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jeep chce oživit ikonický model, bude to Cherokee?

Marek Bednář
Diskuze (4)

Automobilka Jeep chce příští rok odhalit nové „mainstreamové“ SUV segmentu D a šéf Jeepu Antonio Filosa naznačil, jak se bude jmenovat. Rozšíření se dočká také nabídka plug-in hybridů značky.

Když automobilka Jeep s koncem modelového roku 2023 přestala vyrábět SUV jménem Cherokee, nebyl to dobrý krok, zaznělo v minulosti od Antonia Filosy, ředitele značky. Nyní ze stejných úst zaznělo, že Jeep chystá nové „mainstreamové“ SUV segmentu D a že publikum „nejspíš uhodne, jak se bude jmenovat“, píše americký web Car and Driver.

Jestli to bude skutečně Cherokee, ovšem Filosa přímo nepotvrdil. Tento model kdysi, v 80. letech minulého století, byl jedním ze základních segmentů dnešních SUV, když nahradil rámovou konstrukci samonosnou karoserií, ale při zachování terénních schopností. Globálně byl velmi úspěšný, s facelifty se vyráběl až do roku 2001 a dále licenčně až do roku 2014.

Video se připravuje ...

Do své poslední generace nabízel i šestiválcový motor a byl větší než model Compass, který se prodává i dnes. Pokud by tedy chystaný jeep měl být cherokeem, dá se očekávat nárůst rozměrů, byť šestiválec už pravděpodobně nikoliv.

Otazníky nicméně visí i nad jménem – v roce 2021 se ozval indiánský kmen Čerokézů (ang. Cherokee) s žádostí, aby Jeep přestal používat jméno jejich kmene pro jeden ze svých modelů. Automobilka to původně odmítla, u nového modelu ale není nic vyloučeno navzdory Filosovým slovům.

Více hybridů v nabídce

Filosa se rozhovořil také na téma plug-in hybridních pohonů v dalších jeepech. Již víme, že pick-up Gladiator má dostat pohon 4xe z Wrangleru. Nově se dozvídáme, že ho budou následovat velká SUV Wagoneer a Grand Wagoneer.

V jejich případě však má jít o systém se spalovacím motorem coby prodlužovačem dojezdu, takže se dá očekávat technika z modelu Ramcharger. Ten stojí na stejném technickém základě jako wagoneery i pick-up Ram 1500 a kromě velké trakční baterie má coby prodlužovač dojezdu 3,6l šestiválec Pentastar.

Marek Bednář
Diskuze (4)

Doporučujeme

Avatar - Stejsn
10. 6. 2024 22:08
s pežotím motorem
leda tak Churakee
Avatar - Barrichello
10. 6. 2024 11:16
Re: Jj bude
to bude dělo, hotovej terénní nezmar a legenda :-) :-) :-) :-)
10. 6. 2024 09:55
Záleží na úhlu pohledu
Podle toho mého nebylo chybou přestat vyrábět Cherokee, nýbrž chybou bylo odsouhlasit do výroby tak málo povedené auto. Vzpomínám, s jakým úžasem jsem sledoval nový Cherokee v showroomu: ztráta jeepovských genů byla viditelná na první pohled, zaměření na potřeby mama-transportu až příliš zdůrazněné. Takže prodeje tomu odpovídaly. Věřím, že Antonio a jeho tým bude mít odvahu vrátit Cherokee na jeepovskou mapu jako auto pro chlapy.
Avatar - Allo
10. 6. 2024 08:34
Jj bude
A stelantis tam dá 1.2 pure tech s tím novým hybridem :D :-[]