Kdy podat výpověď z práce a jak vypadá vzor

Práce může snadno přerůst přes hlavu, a pokud začne nepříjemně zasahovat i do osobního života, může vyústit ve výpověď z pracovního poměru. Taková výpověď však zdaleka neukončuje jen současný pracovní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Pokud neproběhne v klidu a podle předpisů, může výrazně ovlivnit budoucí kariéru zaměstnance. Kdy je vhodné podat výpověď, jaké jsou její právní náležitosti a kde najít vzor výpovědi ke stažení?
Výpověď z pracovního poměru přijde vhod každému, kdo chce ukončit své stávající zaměstnání. Ať už chce člověk změnit obor, ve kterém dosud pracoval, odejít za lepšími platovými podmínkami či sympatičtějším kolektivem, v každém případě se nevyhne podpisu výpovědi.
Pokud nedostane výpověď již předtištěnou od svého nadřízeného, měl by si napsat svou vlastní - ovšem, nesmí zapomenout na předpisy a zákony. Naštěstí se na internetu dají najít vzory výpovědi ke stažení zdarma, které stačí stáhnout, vytisknout, vyplnit a vlastnoručně podepsat.
Kdy podat výpověď?
Rozhodnout se, zda ukončit pracovní poměr, či nikoliv, není vždy jednoduché. Ať už se člověk rozhoduje pod tlakem, nebo má předem jasno, měl by nejprve pečlivě zvážit všechna pro a proti. Výpověď by se vždy měla podávat až tehdy, kdy má člověk jistotu, že je to opravdu to, co chce, a je připraven za své rozhodnutí nést zodpovědnost či případné následky.
Nejčastější důvody pro podání výpovědi:
- nové pracovní příležitosti
- nespokojenost s prací
- osobní důvody
Lidé podávají výpověď především ze dvou důvodů - buďto se jim naskytla příležitost zajímavějšího zaměstnání s vyšším platem a lepšími pracovními podmínkami, nebo jsou v současném zaměstnání nespokojení, ať už kvůli nedostatečnému uplatnění, neshodám s nadřízeným či špatné pracovní nebo kolektivní atmosféře.
Mnohdy však za výpovědí stojí také osobní důvody, například stěhování, návrat ke studiu či odchod na mateřskou dovolenou.
Před podáním výpovědi je vždy potřeba zvážit, zda má člověk náhradní plán a dostatečné území pro finanční stabilitu během přechodu do nového zaměstnání.
Výpovědní doba
Než zaměstnanec definitivně odejde ze zaměstnání, musí nejprve splnit tzv. výpovědní dobu, někdy také nazývanou výpovědní lhůta.
Výpovědní doba je upravena zákoníkem práce a obecně platí, že začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.
Tato doba činí 2 měsíce, dle dohody se zaměstnavatelem se však může její délka mírně lišit. Zaměstnanec a zaměstnavatel se mohou individuálně dohodnout na zkrácení výpovědní doby, případně může být kolektivní smlouvou stanovena delší výpovědní doba.
Jak správně podat výpověď?
Výpověď z pracovního poměru musí být vždy písemná a vlastnoručně podepsaná. Nejlepší je doručit výpověď osobně a nechat si potvrdit její převzetí. Pokud není osobní doručení možné, lze ji poslat doporučeným dopisem s potvrzením o doručení.
Co by měla výpověď obsahovat?
- údaje o zaměstnanci - jméno, příjmení, datum narození a adresu
- údaje o zaměstnavateli - název a adresu společnosti
- vyjádření o ukončení pracovního poměru
- datum podání výpovědi
- datum ukončení pracovního poměru
- vlastnoruční podpis zaměstnance
Vzor výpovědi z pracovního poměru si lze zdarma stáhnout.
Zaměstnanec, na rozdíl od zaměstnavatele, není povinen uvádět důvod výpovědi. Měl by však nadřízeného o svém rozhodnutí osobně a zdvořile informovat a poděkovat mu za příležitost u něj pracovat. I když odchází, měl by si zachovat profesionální přístup a dodržovat své povinnosti.
No a co dělat po podání výpovědi?
Především je potřeba vyřídit si všechny záležitosti a zajistit hladký přechod ze zaměstnání. Řeč je tedy o vrácení pracovních pomůcek, vyzvednutí si svých osobních věcí či vyřízení poslední výplaty mzdy. I po podání výpovědi je lepší snažit se udržovat dobré vztahy jak se zaměstnavatelem, tak i s ostatními kolegy.
Pokud se člověk bez příjmu ocitne ve finanční nouzi a zvažuje půjčku, měl by se nejprve poohlédnout po bezpečných možnostech. Řešením může být půjčka od příbuzných, přičemž pro zachování dobrých vztahů je doporučováno kouknout na vzor smlouvy o půjčce v rodině a dle něj smlouvu sepsat. Ten, kdo půjčuje, možná ocení informace týkající se přístupu do registru dlužníků zdarma.
Lidé s živnostenským oprávněním možná ocení malou půjčku na IČO. Je však nutné pečlivě zkontrolovat recenze a zvolit prověřeného poskytovatele.