Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Konec biopaliv v Česku se zatím nekoná: Přešlap jako vrata

Petr Barták Petr Barták 14. 5. 2022 • 12:09
14
9
Zobrazit náhledy (14)
Květen 2022: Opačný stav cen paliv přinesla další globální krize v podobě konfliktu na Ukrajině. A tak si čeští motoristé od jara zvykají na ceny začínající čtyřkou. Ilustrační foto Státy s masovým prodejem E10 (zelená barva) Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Co tvoří cenu paliv Cena paliv v roce 2022

Přestože vláda už v březnu oznámila, že zruší přidávání biosložek do paliv, nestalo se tak. Kvůli chybám v novelizovaném zákoně totiž hrozí, že biopaliva přežijí a úspora u čerpací stanice vyčíslená až na dvě koruny za litr nebude dříve než na konci roku 2023.

Mezi navrhovanými kroky vlády k zamezení zvyšování cen paliv kvůli válce na Ukrajině patří i zrušení povinnosti přimíchávat do nich biosložky. „Pohonné hmoty bez biosložky jsou dle mého názoru dobrým krokem z hlediska kvality. Biosložka do paliv nepatří, to je hlavní plus,“ chválil rozhodnutí kabinetu Jiří Ondra, jednatel sítě čerpacích stanic Tank Ono. „Přimíchávání biopaliv do nafty a benzinu životnímu prostředí více škodí, než prospívá. Navíc je zřejmé, že to klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje,“ vítal tehdy rozhodnutí vlády Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel společnosti Kverulant.org. Ekonom Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank, dokonce spočítal, že „přimícháváním biosložky do nafty se zvyšuje její cena zhruba o 1,20 Kč na litru, u benzinu to je zhruba o korunu“.

Rána

Vládou schválený návrh změny zákona na ochranu ovzduší však ve skutečnosti zrušil jen jednu část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Zůstal tam totiž hned navazující paragraf, který dál zavazuje Česko ke snižování emisí CO2 z dopravy. A jinak než přimícháváním biosložek do paliv to v případě u nás prodávaných paliv zatím nejde. „I proto Čepro uzavřelo s firmou Preol, spojovanou s expremiérem Babišem, a dalšími společnostmi smlouvy na nákup biosložky z řepky a biolihu od 1. února 2022 do 31. prosince 2023 za 7,8 miliardy korun bez daně,“ tvrdí Razima.

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Auto.cz

Vyzkoušet za 1 Kč

Už mám předplatné -

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
16. 5. 2022 12:52
Re: Fraška jako vždy
Ono je na trhu málo ropy? Kde?

Ropy je na trzích dost, dokonce přebytky.

že tady vtipná neobolševická EU vymyslí, že položí Rusko tím, že od nich bude kupovat ropu, aby tím okradla vlastní občany je uměle vyvolaný problém. rusko to vesele prodá Bělorusku, Iránu, Číně, Indii, zemích es-sojuzu vo vlastní ropu nemaj + spkulantům co to smíchaj s nějakou jinou ropu a budou to vydávat za něco jiného a prodávat dál.

To co navrhuješ je klasická bolševická taktika a omezování osobní svobody a individuální dopravy.
Povede to k mohutnému pašování a dalšímu zdražení všeho, pašování které už se mimochodem děje ted, protože všichni u polských hranic a i někteří dál v obrovském množství vozí benzín a cigarety a stát tady tak přichíází o stovky milionů na spotřební dani :-)
Avatar - MS-sport
16. 5. 2022 08:55
Re: Fraška jako vždy
Souhlas s MOKROUS"" :yes:
Avatar - Mokrous
15. 5. 2022 23:00
Re: Fraška jako vždy
Kobliháře si nech, jasně jsem psal, že AB nesnáším a nesnášel jsem mnohem dřív, než se dostal k veslu. Neschopní a všehoschopní tam byli, jsou a budou vždy.

Jinak hezky demagogicky si to zkrášluješ.

Na benzín radši rovnou kašleš, u nafty vytáhneš situaci před 2020 a poté už to radši nepočítáš. Místo 1,50 Kč odečítáš rovnou 2,- Kč atd... Hlavně aby to vyšlo hezky.
Za 30 - 33 jsem tankoval poslední roky i prémiovou naftu, která byla od konce února na stojanech i dost přes 50 a stále tak stojí.
Takže to bejvalo cca 15,20 až 15,60 vs nových 18,60.
A jejich slib je jen na 4 měsíce! A co dál?
Málo ropy není, je jí jako sratchek. Jen se hrají politické tance skrz konflikt.
Mnohem větší průšvih je plyn. Ropu sem dostaneš jakkoli v případě průšvihu, ale plyn ani náhodou a 98% je z Ruska a technické řešení neexistuje.

A plyn je pro lidi i průmysl mnohem horší problém, než paliva. Místo kontraktu to jako frajeři kupujeme za 5 násobek reálné ceny a lidi a firmy se pokládají.

Elektřinu taky umíme vyrobit za 0,15-0,25 Kč za 1kWh, a jsme čistým vývozcem, ale opět jako frajeři ji prodáme na burzu, tam se napakujou zm.dečci a přidáme předražené povolenky (jejich ceny jsou jaké jsou opět díky spekulantům a politickým sviním, který to dovolily) a odtud zpět nakupujeme jako hauři za totální nesmysl. A firmy a lidi opět krvácí.

A co hůř, nic z toho nemusíme.

Prostě roky děláme vše jen proto, abychom se sami zničili a mohli čumět, jak si s náma asiati vytřou anál.
15. 5. 2022 15:43
Re: Fraška jako vždy
tak jen pro predstavu, kolik stat mel/ma/bude mit z litru nafty:
2020 - cena 30kc/litr, spotrebni dan 10.95, DPH 5.21, celkem 16.16
dnes - cena 45kc/ litr, spotrebni dan 9.95, DPH 7.81, celkem 17.76
od 1.6. - cena 43kc/litr, spotrebni dan 8.45, DPH 7.46, celkem 15.91

takze neplkej kraviny, ze stat na drahych palivech vydelava 3x tolik, za StBaka do 2020 mel stat vic nez bude mit od cervna.
navic polovina nafty je bez DPH, takze i dnes ma stat na nafte celkove cca stejne jako za StBaka, od cervna tak o kacku min

v dobe, kdy nam hrozi, ze bude malo ropy a tedy nafty a benzinu vidim jen 2 reseni aby nas to uplne nepolozilo:
- paliva na pridel, coz povede k tomu, ze ti co musi jezdit hodne budou mit velky problem a povede to k ruznym podvodum a podvudkum, a budou kupovat pridely od tech, co jezdit nemusej, samozrejme s patricnym priplatkem a stat ve finale prodela a zaplati to vetsim schodnem.
- zdrazit paliva tak, aby ti co nemusi jezdit a nejsou ochotni plati vyssi cenu, volili jiny zpusob dopravy. stat ve finale vydela a schodek bude mensi

ja sem pro druhy reseni a snizeni spotrebni dane od cervna mi neprijde jako dobry krok, spis bych sel opacnym smerem
ale samozrejme zalezi na tom, jak si vlada veri, ze sezene dost ropy ...

ovce je oznaceni pro StBakovi koblihare, kam te radim mokrous
Avatar - Mokrous
15. 5. 2022 13:48
Re: Fraška jako vždy
Babiše nesnáším a varoval jsem před ním, ještě než se dostal k veslu.

Paliva bez biosložek bych uvítal. ALE!

Co má kuwa Babiš společnýho s extrémní cenou paliv, s technologií jejich výroby a emisními limity? On řídí burzu? On šéfuje OMW, Orlenu atd?

Závisí snad na něm, zda se velké zahraniční rafinérky pokusí splnit limity bez biosložek, když odborníci tvrdí, že to nepůjde? Takže naše nová zákonná úprava znamená, že nemusí, ale mohou. A když to potřebují, no tak to tam budou dávat dál. Leda by někdo upravil legislativu pořádně, aby to k něčemu bylo a nebyla to tahle fraška.

Zbytek té komedie už vysvětlovat nebudu. To zvládne každej, kdo má první stupeň ZŠ a umí sčítat, odečítat a násobit.
Články odjinud