Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Městská policie ani soukromé firmy rychlost měřit zřejmě nebudou

Ondřej Láník Ondřej Láník 26. 6. 2008 • 17:39
18
Včerejší zasedání Poslanecké sněmovny mělo před parlamentními prázdninami napilno. Na pořadu bylo několik důležitých hlasování o nových nebo novelizovaných zákonech. Část balíku se dotýká i řidičů.

Diskuze se vedla o novém zákoně o Policii, který je klíčovým prvkem v reformě policejních složek, kterou připravil tým ministra Langera. Zákon o Policii byl nakonec přijat, ale ministr vnitra zcela spokojen rozhodně nebyl. Poslanci totiž vzali obecním a městským strážníkům a najatým firmám možnost měřit rychlost v obcích, což mělo být jedno z opatření, které uvolní kapacitu státní policii a zintenzivní dohled nad dodržováním pravidel v obcích.

Kritici měření rychlosti prostřednictvím městské policie nebo soukromých firem poukazovali na fakt, že vliv na bezpečnost silničního provozu je diskutabilní, protože městům přinášela taková pravomoc peníze do obecních pokladen a podle toho byla vybírána místa, kde se měřilo.

Měření rychlosti bude opět po necelých třech letech pouze v pravomoci Policie České republiky. Co přesně bude s nákladnými mobilními a stacionárními zařízeními není zatím jasné. Jen hlavní město Praha investovalo do stacionárních měřících zařízení na území města desítky milionů korun.

Zákon bude ještě projednávat senát a v platnost může vstoupit teprve až s podpisem prezidenta republiky.

Novinkou je také zvýšení limitu vzniklé škody, při které je nutné volat k nehodě Policii. Místo současných 50.000,-Kč je limitem nyní částka 100.000,-Kč. Pokud škodu účastníci neodhadnou správně, bude činit méně než 100 tisíc korun a přesto zavolají Policii, nebudou sankcionováni.

Související články

27. 6. 2008 10:46
no konecne
za dobu bodu sem nazbiral jen 2 bodiky a to za prekroceni rychlosti v miste kde je cca 1.5km dlouha rovinka a siroka tak ze by se tam vyhlo 6 kamionu a mohla by ti bejt klidne 4 proudovka, je to konec mesta, z jedne strany obydlene, proste par rodinejch baraku ktere od silnice deli asi 10-15metru travy a chodnik sirokej cca 2 metry, z druhe strany pole, i tak je tam porad 50ka, bejvala tam 70ka, ale nekdo ji s prichodem bodu zmenil na 50ku tim ze znacku 70 odstranili, nakonci je stara nepouzivana autobudova zastavka s okenkama dostran a tam kuci meststi umistujou radarek, proste idealni misto kde vybirat za rychlou jizdu >:D , prinos bezpecnosti nulovej, prinos mestske kase obrovskej, je to celkem hlavni tepna smerem do Krkonos takze denne tam seberou kuci meststi tak 10-20 hrisniku co jedou o 10-15km richleji nes by meli :-) kdyby si v te opustene zastavce zridili sluzebnu, tak usetrej i za benzin, beztak sou tam porad >:D
Avatar - Dinar
27. 6. 2008 10:28
Re: No konecne...
Tak u nás se taky projíždějí s auty, které mají na střeše ten laserový zázrak a pěších hlídek moc neuvidíš, ale to je jiné téma. Tady se říká, MP ne, ale nic se za to nenabízí, dopraváci se ve městech neobjeví, dnes i na cestě vidět policajta, to je pomalu na zapsání si do deníčku.

Otázka soukromých firem a měření je snad jednou pro vždy vyřešena, pravomoc má mít jen MP, soukromé firmy můžou, dodat, prodat nebo pronajímat jen techniku vč softwaru, jakou formou za to dostanou zaplaceno, je mi jedno.
27. 6. 2008 10:16
Re: No konecne...
Celkem souhlas. Jen ať si MP měří, ale nejsem si jist, jestli slovo "strážník" naplňují krom radorovýho show doslova. Já tady u nás "měšťáka" viděl jen s radarem v ruce a to si ho ještě půjčujou mezi sebou vesnice okolo. Ráno stojej na jednom přechodu u školy a jen čuměj do blba.

Vadilo by mě měření soukromym sektorem. Představa, že mě nějakej kripl se svojí s.r.o šmíruje kde se dá za účelem zisku je nechutná. Ale já jezdím zásadně dle předpisů a tak rychle, že mě nesejme ani poslední zrcadlovka od Nikona >:D
Avatar - Dinar
27. 6. 2008 09:22
Re: No konecne...
Trochu nechápu, nad čím jásáte. Oblíbený argument, "Vsichni vedi, ze MP rozhodně nedělá nic pro bezpečnost provozu, ale jen a pouze pro obecní pokladnu. Kdyby se chovali rozumně, měřili tam, kde by to mělo smysl.." neobstojí, protože všichni vědí, že státní policie se chová naprosto stejně, jen ta kasa je dál a více nečitelná.

Celá věc má tedy dva aspekty:
jednak dopravní, kdy říkáme, MP měří na nesmyslných místech, odpovědí je, že státní policie nikdy nedělala a nedělá nic jiného. Naopak, faktem je, že po převedení této pravomoci na MP, ve městech vůbec někdo měří, objevují se radary u přechodů, škol apod., statistiky snižení nehodovosti z dříve kritických míst v růz. městech za poslední rok, hovoří celkem jasně. Dále, pokud budu mít problém s tím jak MP pracuje, kam např. umístila (nesmyslně) radar atd., mám vždy větší možnost vyvinout jako občan nějaký tlak na radnici města než na státní orgán v podobě policie. A nakonec, státních policistů je málo, když tuhle pravomoc MP ztratí, žádným zázrakem se ve městech státní policisté nevynoří. A situaci, kdy se ve městech běžně jezdilo 100kou už zpátky nechci, při tom, jak za poslední roky ohromě zvýšil ve městech provoz, stačí si jen uvědomit ty tranzitní 80kou jedoucí, přechod nepřechod, kamiony, to by to byla katastrofa.
aspekt finanční: tvrdí se, že MP měří, aby naplnila pokladnu města. No, a? Opravdu mě tu chce někdo přesvědčovat, že dopraváci měří jen s cílem zvýšení bezpečnosti provozu, anebo ví něco o systému odměňování policistů a jejich bezprostředním zájmu na výši vybraných pokut, a tedy je zcela logicky vídá, stejně jako já, jen na místech ke snadnému výběru vhodných. Tedy, jestli se peníze za pokuty vybírají, jsem mnohem raději, když skončí v kase mého města než ve státním rozpočtu, ze kterého jich zpět doteče minimum.
Avatar - 12Eagle
27. 6. 2008 08:07
Re: No konecne...
jo :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku