Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

TEST Mitsubishi Outlander PHEV – Takhle si představujeme plug-in hybrid

Mitsubishi Outlander PHEV Instyle+
Mitsubishi Outlander PHEV Instyle+
Mitsubishi Outlander PHEV Instyle+
Mitsubishi Outlander PHEV Instyle+
47 Fotogalerie
Tomáš Dusil
Diskuze (14)

Populární třída SUV v Evropě opět posílila. Od základu nové Mitsubishi Outlander PHEV přináší kýžený pokrok, který ale něco stojí.  

Design, interiér

První outlander přijel do Evropy v roce 2002 a šlo o typické japonské auto té doby. Největší slabinu z pohledu evropského zákazníka představovala absence vznětového motoru. Auto nabízelo vyspělý pohon všech kol a překvapivě dobré jízdní vlastnosti s důrazem na ovladatelnost. S málokterým takto vysokým autem se daly projíždět zatáčky tak rychle, což jsem si dostatečně vyzkoušel při dávném testu ojetiny v okolí přehrady Slapy. 

Druhá generace z roku 2007 byla od základu novým autem. Zcela zásadní byla nabídka vznětového motoru, kvůli čemuž se Mitsubishi spojilo s PSA a využilo tak jeho skvělé motory HDi. Outlander II měl proto paralelu ve vozech Peugeot 4007 a Citroën C-Crosser. Francouzi na oplátku od Japonců získali vyspělý pohon všech kol, který k dispozici neměli.

Později Mitsubishi vyvinulo vlastní moderní diesel 4N14 s tehdy rekordně nízkým kompresním poměrem. Jízdně nešlo o žádný zázrak, navíc na rozdíl od motoru HDi z řady DW skupiny PSA s léty čtyřválec 4N14 hodně zlobí.

Ještě do roku 2010 se do outlanderu dodával motor 2.0 TDI 16V od VW. Nabízet tři konstrukčně různé diesely v jednom modelu, to už je fakt umění. Jako by Japonci chtěli dohnat „dieselovou“ ztrátu z první generace. 

V roce 2012 vyjela třetí generace, která ale byla „jen“ výraznou inovací té druhé. Přinesla však zcela nový a velmi zdařilý plug-in hybridní pohon. Diesel v nabídce zůstal, ale už jen vlastní 4N14. Auto výborně jezdilo a již nemělo paralelu v modelech skupiny PSA. 

Současný outlander je od základu novým autem. V době jeho představení v roce 2021 již předchozí řada notně přesluhovala. Navíc uvádění na jednotlivé trhy se poněkud táhlo, takže do Evropy dorazila čtvrtá testovaná generace až na začátku roku 2025. Tedy s více než tříletým zpožděním. 

Design karoserie novinky je mnohem svalnatější, vozidlo je také větší. Tvůrcům šlo o to evokovat slavný off-road Pajero, což se asi i podařilo. Koncepčně novinka vychází z firemního motta I-Fu-Do-Do, což v japonštině znamená něco jako „originální a velkolepý“.  Vyjadřuje se tím skutečnost, že nový outlander míří výše jak v úrovni kvality, materiálů a vybavení, tak také v technice. Zda se jedná jen o marketing, nebo skutečnost, se dozvíte dále. 

Při pohledu na japonskou novinku na českém trhu upoutají přední světlomety. Ty jsou umístěny poněkud nízko a nabízejí se ve dvou verzích. Základní varianta obsahuje tři diody a je standardem ve výbavách Inform a Invite. Vyšší výbavy Intense, Instyle a testovaná vrcholná Instyle+ mají pokročilejší verzi svítilen se 16 LED v každém světlometu. Umějí funkci Matrix, tedy vystínování světelných objektů, jakkoliv to Mitsubishi takhle v ceníku neoznačuje a mluví „jen“ o světlometech s regulací sklonu. 

Celkem pět úrovní výbav má pevně vázané prvky. To znamená, že v podstatě neexistují klasické příplatky. Pokud chcete více výbavy, musíte zvolit vyšší linii. Jediné, za co se připlácí, je barva karoserie a případně kola. Podle odstínu se připlácí 14.500-, 22.500- nebo 26.500 korun. Testované auto je oděno do metalického odstínu Moonstone Grey za 22.500 korun. 

Video placeholder
Mitsubishi Outlander PHEV: Videotest auto.cz • Zdroj: Auto.cz

Co mi to jen připomíná?

Snad ještě lepší dojem než svalnatý a robustní design karoserie na mě udělal interiér. Předchozí outlander a vlastně Mitsubishi obecně v téhle oblasti občas trochu zaostává za přímou konkurencí. Třeba model Lancer z roku 2010 úžasně jezdil, ale měl jen výškově stavitelný volant. Novější první ASX jej sice už nabídlo, avšak jeho kabina stále působila poněkud jednoduchým dojmem s jen průměrnou kvalitou materiálů, jakkoliv zpracováním bez výhrad.

Nový outlander přináší v úrovni kabiny hmatatelný pokrok. Ten ještě podpořila testovaná vrcholná verze. Kombinace černých a hnědých plastů prémiové kvality, pečlivé zpracování a skvělý důraz na detail, kdy tlačítka (skutečně jsou tady) působí velmi hodnotně a spoluvytvářejí z kabiny velmi příjemné místo. Po usednutí za volant mi interiér okamžitě připomněl kabiny nových Nissanů Qashqai a X-Trail, které jsou rovněž velmi působivé a řešené podobně co do designu, kvality i ergonomie. Ono to má i logiku, jelikož Nissan i Mitsubishi jsou spolu v Alianci (společně s Renaultem). 

Ergonomie je velmi dobrá, jakkoliv má své specifika. Zatímco ovládání standardní třízónové samočinné klimatizace s vlastním displejem (opět dnes skoro unikum) najdete na samostatném panelu, kde nechybějí ani samostatné ovladače teploty pro zadní řadu sedadel, ovládat teplotu ze zadní řady nelze. Pokud je vám tedy vzadu zima, musíte říci řidiči (nebo přednímu spolujezdci), aby vám přitopil. Chybí také čidlo kvality vzduchu (AQS), naopak vyhřívání a odvětrávání předních sedadel je třístupňové a na oboje je samostatné tlačítko. Ve druhé řadě je pouze vyhřívání.  

Nastavování plejády asistenčních a bezpečnostních systémů je řešeno jinak, než jsme běžně zvyklí. Nenajdete ho tedy v podmenu infotainmentu na 12,3palcové obrazovce vždy s integrovanou navigací, ale v elektronickém přístrojovém štítu, tvořeném displejem typu TFT rovně s úhlopříčkou 12,3 palce. 

Samotný infotainment je vyřešen velmi dobře. S telefonem s Androidem se spáruje bezdrátově a rychle. Navíc pokud potřebujete přepnout z menu Androidu do menu infotainmentu, lze tak učinit jednoduše přes ikony v levé části obrazovky, kde je rovněž symbol domečku pro návrat do hlavního menu. Tohle třeba postrádám u čínské Omody 5 a některých nových toyot.

Přímo před vámi 

Zpět k nastavení asistenčních a bezpečnostních prvků. Jejich seznam i aktuální činnost se zobrazí na displeji přístrojového štítu. Do něj se dostanete tak, že na levém rameni volantu zvolíte režim nastavení (na displeji se to zobrazuje symbolem ozubeného kola), zmáčknete plus a tím vstoupíte do asistentů řidiče. Zde najdete hlídání jízdních pruhů, jejich zásah je mimochodem trochu nepříjemný. Jednak auto vrní a jednak vám začne zpomalovat, jelikož k návratu do pruhu se nepoužívá řízení (elektromotor posilovače), ale brzdy na příslušné straně vozidla. Lze si nastavit citlivost. Pak je tady signalizace mrtvého úhlu a také asistent dopravních značek. 

Pokud máte pocit, že vám auto stále pípá, jak byť jen trochu překročíte dovolenou rychlost, nastavíte alarm rychlosti a v něm zaškrtnete pouze funkci Info. V ní to čte značky, ale nepípá. Čtení značek také můžete úplně vypnout. 

Poté můžete v položkách na displeji sjet úplně dolů a tam najdete monitor řidiče. Jde o systém DMS, který hlídá vaši únavu, ale také pozornost. Stačí, že se třeba jen krátce podíváte na středový panel na obrazovku, a už to pípá. Osobně mi to přišlo trochu moc horlivé. DMS v outlanderu tak bylo akčnější než v nové Toyotě Prius a tam jsem měl pocit, že to pípá skoro pořád. Je zde režim upozornění řidiče a sledování řidiče. Pokud vypnete oboje, DMS pípat přestane. Bohužel po každém nastartování motoru se znovu aktivuje. To jsou ale podmínky homologace a mají to tak všechna nová auta. 

Trochu protivné je, že když vám třeba pípá čtení značek, vy ho chcete vypnout a mimoděk pohnete hlavou, ihned se vám současně rozbliká displej coby vizuální funkce upozornění. A v tu chvíli displej nikam nepřepnete ani na něm nic nenastavíte. Prostě přestane reagovat. Doporučení? Udělejte všechno před jízdou!

Vlevo pod volantem lze zapnout head-up displej, který nemá moc funkcí, ale údaje promítá skutečně na čelní sklo a hned vedle jsou tlačítka plus a mínus, kterými tím nejjednodušším způsobem a velmi účinně ztlumíte podsvícení přístrojové desky. Tohle je věc, která u mnoha moderních aut chybí, nebo sice k dispozici je, ale ukrytá někde v podmenu rozhraní, kam než se prokousáte, tak máte oči jak karakal (kočkovitá šelma) při nočním lovu.  

Motor, jízdní vlastnosti

Mitsubishi uvádí, že nový outlander dostal přepracovaný plug-in hybridní pohon. Koncept se však nezměnil. Už v minulé generaci jsem jej považoval za jeden z nejlepších PHEV na trhu. Zatímco třeba u francouzských aut, pokud jste baterii nedobili ze zásuvky, nepřišel elektromotor při jízdě skoro ke slovu, takže jste s sebou vláčeli jen další metráky navíc. U outlanderu si PHEV vystačilo jen s rekuperací. 

Nová generace má koncept plug-in hybridního pohonu stejný jako ta předchozí. Základem je čtyřválec o objemu 2,4 litru z řady 4B12, který měla už předchozí generaci. Vystačí si s nepřímým vstřikováním benzinu a pracuje v Atkinsonově režimu, což dovolilo zvýšit kompresní poměr na 11,8:1. To velmi přispělo ke zlepšení celkové účinnosti jednoty. Nabízí 100 kW při 5000/min a maximum momentu 203 Nm při 4000/min. 

Outlander má standardně pohon všech kol 4WD S-AWC. Obejde se bez kloubového hnacího hřídele, takže zadní nápravu pohání samostatný synchronní elektromotor YA1 s neodymovými permanentními magnety. Jeho výkon činí 100 kW, maximum točivého momentu je 195 N.m. Jde o vynikající parametry, které dovolují využít potenciál čtyřkolky naplno. Nikoliv jen coby takové to postrkování.

Druhý elektromotor s výkonem 85 kW a momentovým maximem 255 N.m je stejné koncepce, je vpředu a doplňuje jej ještě startér/generátor. Se spalovacím motorem se stýkají v jednostupňové převodovce s redukcí. Čili Outlander PHEV má celkem tři elektrické točivé stroje. Systémový výkon činí 225 kW.  

Napájení zajišťuje lithium-iontová baterie LEV65 s kapacitou 22,7 kW při napětí 355 V. Nabíjet ji lze několika způsoby: rychle stejnosměrným proudem přes přípojku typu CHAdeMO s výkonem 30 kW (na 80 procent se dostanete za asi 32 minut) a pomalu přes konektor CCS, což zabere 10 nebo 6,5 hodiny (podle nabíjecího proudu 10 nebo 16 A). 

Zajímavostí je tlačítko vlevo pod volantem se symbolem konektoru a zámku. Lze jím mechanicky odemknout nabíjecí kabel, pokud by se třeba po ukončení nabíjení (nebo po nabití do plna) neodemknul samočinně. 

Plachtit, nebo dobíjet 

I pokud auto nenabijete, je obdivuhodné jak moc se outlander snaží jezdit na elektřinu. V jakém jedete režimu, zobrazují dvě virtuální ručičky v levé části přístrojového štítu. Spodní ukazuje režim elektromotoru, horní zobrazuje poměr okamžitého výkonu vůči maximálnímu v procentech u spalovacího motoru a také jeho vypnutí. I pokud přidáte výrazně plyn, stále auto většinou jede na elektřinu. 

Při jízdě s novým outlanderem mě zaujaly nevídané možnosti nastavení rekuperativního dobíjení. Standardem je režim D, který zvolíte elektrickou pákou na středovém tunelu. Pokud v něm uberte plyn, přichází standardní rekuperace. Navíc je ale na páce ještě režim B, tedy zvýšená rekuperace, pod níž se ukrývá celkem šest úrovní B0 až B5. Ty ale nevolíte pákou, ale páčkami pod volantem, kterými můžete také do režimu B přímo vstoupit (a není třeba použít páku na středovém tunelu). 

V režimu B0 auto plachtí, což je vítané třeba na dálnici, pokud před vámi nejede žádné auto. Naopak v módu B5 je rekuperace nejsilnější, přirozeně slábne při vyšších rychlostech. Režim D odpovídá úrovni rekuperace řekněme B2 v malých rychlostech. Co chybí, je samočinná rekuperace podle provozu a dat z GPS. V praxi to ale v tomhle případě tolik nevadí, jelikož možností máte poměrně dost. Také je zde režim čistě elektrické jízdy, tedy EV, který se zapne tlačítkem na středovém tunelu. Normovaný dojezd na elektřinu činí 84 km v kombinaci, 111 km ve městě. A ještě je zde jeden spínač pro takzvané jednopedálové ovládání. 

Dále si můžete zvolit jízdní režim. Nejčastěji to bude Normal, ale nechybí ani ekonomický mód a stejně tak Power a dále režimy vhodné do terénu – bláto, sníh, písek, štěrk a podobně. Také zde najdete mód pro sjíždění prudkých svahů. 

Při jízdě auto spotřebovalo 6,3 litrů na 100 km benzinu, respektive 19,3 kWh na 100 elektřiny. Mitsubishi udává v kombinaci 0,8 l na 100 km, respektive 23,5 kWh na 100 km. Oficiální údaje jsou však dány výpočtem a v praxi nedosažitelné. 

Jízdní vlastnosti jsou bezproblémové. Na poměry japonských aut vůz zaujme nízkou hlučností. Poměr mezi ovladatelností a jízdním komfortem je rovněž zdařilý. Podvozek tlumí nerovnosti o něco lépe než četná konkurence. V porovnání s předchůdcem ale trochu cítíte, že novinka je větší a těžší. Ona hbitost předchozí generace tady trochu ustala. 

Mitsubishi Outlander PHEV a konkurentiMitsubishi Outlander PHEVMazda CX-60 2.5L e-Skyactiv PHEV AWDNissan X-Trail e-Power, e-4orce, 4wd
MotorZážehový čtyřválec + PHEVZážehový čtyřválec + PHEVPřeplňovaný zážehový tříválec + hybrid
Zdvihový objem [cm3]236024881497
Výkon [kW]225 kW (systémový)241157
Točivý moment [N.m] 203/4000/255/195 (přední/zadní elektromotor)500 (systémový)330-195
Převodovka1 AT8 AT1 AT
Max. rychlost [km/h]170200180
Zrychlení 0-100 km/h [s]7,95,87,2
Kombinovaná spotřeba dle WLTP [l/100 km/kWh/100km]08/23,51,4/neuvedeno6,3 - 6,6
Vnější rozměry [mm]4720 x 1862 x 17544740 x 2134 (se zrcátky) x 16884680 x 1840 x 1725
Rozvor [mm]270428702705
Zavazadlový prostor [l]495-1404570-1726485
Základní cena [Kč]1.287.9501.291 9901.024.990

Závěr

Nové Mitsubishi Outlander si sice dalo trochu na čas, než dorazil na starý kontinent a potažmo do České republiky, avšak to na jeho kvalitách nic neubírá. Předností je velmi bohatá výbava ve standardu, vyspělý plug-in hybridní pohon s pohonem všech kol i solidní vnitřní prostor.

Vůz velmi dobře jezdí, je kvalitní, ale zároveň trochu dražší. Právě vyšší cena je asi jedinou větší výtkou k jinak mimořádně zdařilému vozu. Předchozí generace se u nás prodávala veskrze dobře tak doufejme, že novinka na úspěch naváže. Skvělá je také záruka až 8 let nebo 160.000 km. Vyzkoušejte a uvidíte.

Nejlevnější verze modelu1.287 950 Kč (2.4 DOHC MIVEC + 2x elektromotor Inform /225 kW)
Základ s testovaným motorem1.287 950 Kč (2.4 DOHC MIVEC + 2x elektromotor Inform /225 kW)
Testovaný vůz bez příplatků1.582.950 Kč (2.4 DOHC MIVEC + 2x elektromotor Instyle+ /225 kW)
Testovaný vůz s výbavou1.605 450 Kč (2.4 DOHC MIVEC + 2x elektromotor Instyle+ /225 kW)

Plusy

  • Bohatá výbava
  • Kvalitní zpracování
  • Fešný interiér
  • Výborná ergonomie
  • Stále mechanická tlačítka
  • Perfektně vyřešený pohon PHEV
  • Opravdu účinný pohon všech kol
  • Nízká hlučnost
  • Solidní dynamika
  • Dlouhá záruka
  • Jízdní vlastnosti
  • Možnosti rekuperace

Minusy

  • Vyšší cena
  • Pouze jeden pohon v nabídce
  • Pouze pevné výbavy bez možnosti příplatků
  • Hmotnost
  • Teplotu na klimatizaci pro druhou řadu nelze nastavovat zezadu

Vstoupit do diskuze (14)