Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nissan renovoval 82letý tokijský hasičský vůz, pracoval na něm 2 roky

Filip Melich Filip Melich 29. 4. 2023 • 23:36
17
1
Zobrazit náhledy (17)
Hasičský vůz Nissan 180 Hasičský vůz Nissan 180 Hasičský vůz Nissan 180 Hasičský vůz Nissan 180 Hasičský vůz Nissan 180 Hasičský vůz Nissan 180 Hasičský vůz Nissan 180 Hasičský vůz Nissan 180 Hasičský vůz Nissan 180 Hasičský vůz Nissan 180 Hasičský vůz Nissan 180 Hasičský vůz Nissan 180

Japonská automobilka Nissan se na žádost tokijských hasičů pustila do renovace hasičského Nissanu 180 z roku 1941, který během války hasil požáry po náletech.

Tokijští hasiči si navzdory obměnám vozového parku ponechali hasičský speciál z roku 1941, jenž však doplatil na své stáří a během let uskladnění se stal nepojízdným. Hasiči se proto s prosbou o zprovoznění obrátili na Nissan, který vozu krom uvedení do provozu dopřál kompletní renovaci. Původní lak i se všemi nedokonalostmi ovšem zachoval.

Nákladní automobil Nissan 180, jenž byl dle japonských webových stránek značky představen v roce 1941, se stal prvním domácím hasičským vozem vyráběným ve větších počtech. Právě z tohoto roku také pochází hasičský vůz na fotografiích a ve vložených videích. Do služby jej tehdy přijala hasičská stanice Kamata nacházející se v tokijské městské části Ōta.

Video se připravuje ...

Během válečných let pomáhal s hašením požárů způsobených nálety a následně byl v květnu 1945 přiřazen hasičské stanici Takanawa, z níž se později stala dnešní hasičská pobočka Nihonenoki, která je údajně nejstarší aktivní hasičskou stanicí v Tokiu. Zde byl speciální Nissan 180 používán až do října 1964.

V téže době do Tokia přišly olympijské hry a vysloužilý Nissan začal být v jejich rámci používán k propagačním účelům. Následně si na řadu let našel cestu do muzea tokijského hasičského sboru. Při příležitosti 80. výročí hasičské stanice Takanawa byl v roce 2013 převezen zpět na svou původní stanici, prý na žádost místních obyvatel.

Už v té době tokijští hasiči odhadovali, že by opravy podvozku přišly až na 800.000 jenů (cca 125 tisíc korun) a plné zprovoznění na dalších 5.000.000 jenů (cca 786 tisíc korun). Nutné náklady v přepočtu převyšující milion korun byly jedním z důvodů, proč hasičský vůz zůstal osm let zavřený. Nakonec se ale hasiči s žádostí o pomoc hasiči obrátili přímo na Nissan, který v roce 2021 projekt renovace vozu převzal.

V rámci značky se vozu ujalo oddělení Nissan Masterpiece Restoration Club, jehož účelem je záchrana a renovace důležitých vozů z vlastní historie. Zde si hasičskou verzi modelu 180 vzali na starost čtyři dobrovolníci, kteří na něm s pomocí kolegů pracovali dva roky. Nejen, že se jim i díky dobovým manuálům, kterými Nissan disponoval, podařilo dát do pořádku motor a podvozek, ale opravili také brzdy, stejně jako elektrický systém vozu, aby zprovoznili stěrače, ukazatele směru nebo červený maják.

Video se připravuje ...

Vedoucí renovace, inženýr Toshiaki Kawai, k projektu řekl: „Příležitostí pracovat s předválečnými vozy Nissan není ani v rámci společnosti mnoho, takže tato snaha o renovaci historického vozidla, které hrálo aktivní roli ve válce a střežilo bezpečnost regionu i po ní, byla velmi cennou zkušeností.

Dokončený vůz bude veřejnosti prezentován na akci Tokyo International Fire Fighting Disaster Prevention Exhibition, která se koná od 15. do 18. června. V rámci odhalení bude jako symbolické dokončení renovace instalován klakson. Poté se Nissan 180 vrátí na svou hasičskou stanici Nihonenoki, kde bude opět fungovat jako exhibiční vozidlo.

Video se připravuje ...

Doporučujeme

Témata
Avatar - Stejsn
3. 5. 2023 09:02
Pěkná mašina,
zasloužená renovace 80letého auta, které se bude ukazovat už jen pro radost. Nemůžu ovšem nezmínit podobnou domácí kauzu, když před dvěma lety chtěli hasiči z Jankovic zrenovovat 60leté auto, které je STÁLE V ČINNÉ SLUŽBĚ a na jeho opravu a úpravu museli uspořádat veřejnou sbírku.

https://www.auto.cz/…nenahradi-138160

BTW akce se povedla a vejda zase hasí lesy na Moravě.