Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Škoda Auto vyplácí odstupné až 27 platů, zaměstnanci mají zájem

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 1. 2. 2010 • 23:44
35
Škodovka nově vyplácí zaměstnancům za předčasný odchod do důchodu odstupné ve výši až 27 platů. Při dělnické mzdě 26.500 korun to je zhruba 715.500 korun. Částka však může být mnohem vyšší. O odstupné již požádalo asi 500 lidí, píše dnešní Mf Dnes.

Možnost využít vysokého odstupného dostali na konci loňského roku pracovníci, kterým zaniklo místo například zrušením noční směny a zbývá jim tři a méně let do důchodu. Druhou možností je přesun na jiné místo, což však často může znamenat i přesun do jiného závodu v jiném městě.

Velký zájem o předčasný důchod překvapil i samotné odboráře, kteří vysoké odstupné prosadili. "O předčasný odchod je veliký zájem. Větší, než jsme očekávali,“ řekl šéf odborů Jaroslav Povšík. Podle něj firma již lidem vyplatila desítky milionů korun, jen ve výrobě agregátů to mělo být asi 20 milionů.

Podle Povšíka má firma dostatečnou rezervu a peníze, které byly pro tento účel vyčleněny, zatím stačí. Přesto by se však mohlo při špatném vývoji na trhu stát, že peníze pro všechny zájemce stačit nebudou. "Když jsme určovali objem peněz, které na to vyčleníme, brali jsme v úvahu, že se pro tento rok ruší noční směny na fabiích a roomstrech a v prvním kvartálu i páteční výroba. V případě, že by se omezily další výroby a přesunuli by se i tamní dělníci, žádostí o odchod do důchodu by mohlo být tolik, že by nám na to vyčleněné peníze nestačily,“ vysvětlil Povšík.

Ještě minulý rok mohli zaměstnanci odcházet předčasně do důchodu, pokud jim do penze zbýval jediný rok. Novinku prosadili odboráři při kolektivním vyjednávání v závěru loňského roku. Ne každý má na vysoké odstupné ale nárok. O tom, kdo dostane možnost předčasně odejít do penze a přitom získat vysoké odstupné, rozhodují odboráři společně s vedoucími jednotlivých pracovišť. Berou přitom v úvahu například zdravotní stav zaměstnance nebo náročnost jeho dosavadní práce. Výši odstupného, které může dosáhnout i milionu korun, pak určují podle kritérií interních tabulek.

Kolektivní vyjednávání ve Škodovce bude pokračovat od úterý, kdy odbory začnou s vedením firmy jednat například o růstu mezd. Odboráři již dříve avizovali, že vzhledem k nepříznivé situaci na automobilovém trhu, nebudou jejich požadavky tak vysoké, jako tomu bylo v minulých letech.

Témata
2. 2. 2010 13:47
Re: Tatra není Škodovka
nesrovnávám práci v tatře a škodovce.. ale ani v tatře v kovárně nebo slévárně práce není zrovna jednoduchá. než dělat tam, tak radši budu utahovat šroubečky na lince ve škodovce
2. 2. 2010 13:45
Re: 27 platů
jo to nepopírám. jenom tím reaguju názory výš kde někdo tvrdil že to pořád není moc. je to opravdu dost. nikdo tolik peněz dávat nemusí..
2. 2. 2010 08:00
proč vyplácí 27 platů ?
ono je to pěkná suma a určitě bych ji chtěl taky, ale uvědomnte si, že těch pár vyvolených(úplně obyčejných lidí jako já a ty) to dostane proto, že nás milion idiotů Škodovce dáváme ty peníze za ty auta. On je to velký nepoměr platů automobil prům vůči zbytku světa, ale problém je v nás. Proč kupujete škodu ? Auto, které je kvalitní, hezké a kdoví co ještě, ale účelem je doprava z bodu A do bodu B. A na to už ndneska stačí auta jinných levnějších výrobců ?
2. 2. 2010 07:56
Lepší...
...je dát cvičené opičce o banán víc, než poslouchat její křik.
1. 2. 2010 20:37
Re: Wow...
...ja sa o tom nehádam... :*)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud