Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Spekulace s pozemky prý brání rozšíření závodu Škoda v Kvasinách

Aleš Jungmann Aleš Jungmann 25. 4. 2012 • 01:30
8
Rozšíření závodu Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku prý brání předražené pozemky.

Automobilka kvůli ceně části pozemků zatím upouští od plánu výstavby nové lakovny, která by mohla vytvořit stovky pracovních míst. „Požadavky některých vlastníků půdy převyšují obvyklé ceny několikanásobně," sdělil mluvčí automobilky Jozef Baláž.

Automobilka by chtěla pro novou stavbu koupit 19,3 hektaru přilehlých pozemků u závodu v Kvasinách. „Jakákoli dohoda na základě spekulativních podmínek je pro automobilku principiálně nepřijatelná," uvedl ale Baláž.

V dané situaci podle něj není rozšíření výroby v tradičním závodě Škody v Kvasinách ekonomicky smysluplné. „Za těchto okolností nám nezbývá, než od výkupu pozemků upustit a hledat alternativní řešení. Od dotčených vlastníků pozemků, kteří mají přehnané a ryze spekulativní představy o cenách, tak nyní očekáváme vstřícnost. Jen tak můžeme rozšířit výrobní kapacitu, jak je plánováno,“ řekl.

Místostarosta obce Ladislav Bárta spekulace s cenami pozemků pro automobilku potvrdil. „Obec Kvasiny žádnou část z dotčené půdy nevlastní, je v rukou většího množství soukromých majitelů," řekl ČTK. Konkrétní částky automobilka ani radnice sdělovat nechce. Podle místní realitní kanceláře se obvyklá cena zemědělské půdy na Rychnovsku pohybuje od pěti do 15 korun za metr čtvereční. V případě okolí Kvasin však může jít řádově o stokoruny za čtvereční metr.

Škoda plánuje, že výrobu v kvasinském závodu rozšíří. Podnik, který vyrábí vozy Yeti a Superb a svařuje karoserie modelu Roomster, rozšíří příští rok v současném areálu svařovnu investicí v řádu milionů euro. Podle oficiálních informací by to mělo zvýšit výrobu z nynějších 900 na 1200 karosérií denně. Závod v Kvasinách zaměstnává zhruba 5000 lidí.

Související články

Témata
26. 4. 2012 13:10
Re: Vlastnictví naruby
Stoprocentně s Vámi souhlasím. Bohužel neznám situaci kolem Kvasin, ale znám dobře situaci kolem Trutnova, kde bydlím. Zde se z mnoha a mnoha polí a městských pozemků staly stavební parcely. Ovšem až v době, kdy tyto "bezcenné" pozemky přešly do soukromých rukou... :'-(
25. 4. 2012 22:14
Re: Vlastnictví naruby
Ano, tohle se jistě děje často. Ale znáte v tomto případě konkrétní situaci ? Na obchod musí být dva a mě tu vadí princip kdy jedna strana prostřednictvím medií obviní druhé ze spekulace, aniž by dodala konkrétní fakta. Mezi těmi " spekulanty " můžou být i starousedlíci.
Při uplatňování těchle principů se totiž klidně může stát, že vám jednou u nového domu na hypotéku zazvoní zástupce firmy XY a řekne, že tady chtějí postavit novou fabriku a vy máte zbytečnou zahradu za domem, kterou vykoupí za 10kč/m, jelikož taková je tady obvyklá cena, a tady Franta z realitky to potvrdí. A když ne, budou si na vás ukazovat jako na špínu, která brání lidem pracovat. ;-)
25. 4. 2012 21:49
Vlastnictví naruby
Typický český příklad. Český stát či obec se levně zbaví svých pozemků, které koupí různé společnosti, povětšinou s pofidérními vlastníky, aby je nazpět při potřebě jakékoli stavby musel stát nakoupit za mnohonásobně vyšší cenu zpět. V tomto případě není nakupujícím stát, nýbrž výrobní společnost, ale princip je stále stejný. :no: Doopravdy dokonalý systém!
25. 4. 2012 17:14
Re: vstřícnost
_
25. 4. 2012 15:57
Re: vstřícnost
Jen jsem nastínil model chování, který v tomto případě používají. Samozřejmě pracovní místa
jsou fajn. Ale firmě nejde o pracovní místa, akcionářům jde o zisk. Řekl bych to jinak , když se nedohodnou dva rovnocenní obchodní partneři, protože jeden z nich má nepřijatelné podmínky, jedná se neúspěšný obchod a musí hledat jinde. Ale toto je případ, kdy silnější, označí toho menšího, který nevyhověl spekulantem a tím na něj i formou veřejného mínění tlačí. Je Tesco či Kaufland spekulant, když před vánoci zvedne ceny hraček ?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku