Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ve hře o koupi problémového Saabu je prý až osm vážných zájemců

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 26. 2. 2009 • 07:44
124
Švédská automobilka Saab, která se ve vlastnictví General Motors dostala do akutních problémů s platební neschopností, dnes po vynucené středeční odstávce znovu zahájila výrobu.

Její generální ředitel ve švédském tisku zároveň uvedl, že o koupi kdysi prominentní severské značky se momentálně uchází "sedm až osm vážných zájemců".

"Jsme v neuvěřitelně stresové situaci," přiznal Jan-Ake Johnsson deníku Svenska Dagbladet a dodal, že věří v brzké vyřešení problémů kolem vlastnictví firmy. General Motors se totiž dosud nepodařilo Saabu zbavit, ačkoliv tuto snahu dává otevřeně najevo. Kdyby se nového vlastníka nepodařilo nalézt do tří měsíců, musí General Motors podle Johnssona zaujmout nové stanovisko ohledně přísunu finančních prostředků Saabu a zajistit nové peníze pro hledání vhodného kupce.

Ve středu došly problémy s platební schopností Saabu až tak daleko, že švédská celní služba kvůli nezaplaceným poplatkům zastavila veškerý transport dodávek ze zemí vně EU do Saabu i vývoz hotových výrobků firmy za hranice EU. Ve městě Trolhättan se zároveň přechodně zastavila výroba, která se však dnes ráno znovu rozběhla. Celní poplatky budou podle Johnssona uhrazeny. Jak se bude tato krize konkrétně vyvíjet dále, však zatím není jasné.

Švédská vláda odmítá Saabu pomoci s tím, že jeho složitou situaci nezpůsobila jen nynější finanční krize, ale dlouhodobě špatná řídicí strategie, která se včas nepřizpůsobuje požadavkům trhu.

Saab minulý týden požádal o ochranu před věřiteli, která by měla umožnit restrukturalizaci jeho aktivit. Saab prodělal v loňském roce zhruba tři miliardy švédských korun (téměř osm miliard Kč). Letos očekává podobnou ztrátu kvůli klesající poptávce, zastarávajícím modelům, nadměrným výrobním kapacitám a vysokým nákladům.

POHLEDY DO HISTORIE SAABu
Saab 92, 93, 95 a 96 – Od letadel k autům
Saab 99 – magické devítky

Saab 900 – dvě generace luxusu

Sportovní Saaby – úspěchy i nezdary

Související články

Témata
28. 2. 2009 13:21
Re: Osm statečných
Švédská rvačka. To může být lepší než ta trojka >:D >:D
27. 2. 2009 22:33
Re: Hmmm,
...tohle už tu bylo tolikrát kucí - nižší střední, fabka s pomocí rodičů, rozkydlá stará vedle, vzadu dva řvoucí smradi, od výplaty k výplatě, plni falešného nablblého sentimentu nad koncem "značky", protože diskuze o autech za sedm set litrů je pro Vás naprosto abstraktní...jinak - proč dát sedm set za šmejd ze socialismem prožraného Švédska, když za to můžu mít nabroušený samurajský meč, kalený historií, odříkáním, bolestí, talentem, invencí, odvahou, jedinečností... howgh :-!
27. 2. 2009 09:34
Re: Hmmm,
Zatim jen ojrovometak... ;-\
27. 2. 2009 09:33
Re: Hmmm,
Zmen si nick, na Bezmozok... a vystrel, udelas tim sluzbu sobe i ostatnim na webu.
Avatar - Pierro
27. 2. 2009 08:14
Re: Hmmm,
je vidět že jsi ještě hodně mladý a nezralý. My jsme si tu už poplakali a máme koncepci. Ty nemáš ani tu antikoncepci. Takže jen ti to v rychlosti zrekapituluju - studium, jazyky, makačka na sobě, zrání, koukačka, auto (pokud tedy nějaké máš), garáž... až tohle chlapče zvládneš bude z tebe možná i ten eurodrzek.. >:-[]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud