Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Video: Podívejte se do útrob motoru Ferrari 488 GTB!

Michal Fokt Michal Fokt 15. 10. 2016
5
3,9litrový biturbo osmiválec od Ferrari rozhodně patří k nejlepším motorům současnosti. Pojďte si jej prohlédnout zevnitř na oficiálním videu.

Za motor pro Ferrari 488 GTB by mohla mluvit jen čísla - 670 koní, 8000 otáček, 760 newtonmetrů, stovka za 3 sekundy, dvoustovka za 8,3 s nebo třeba 172 koní na litr. Ale není to jen o číslech, ale také o charakteru, zvuku, rychlosti reakce blížící se atmosférickým motorům a dalších příjemnostech. Podívejte se, jak svou pohonnou jednotku oficiálně prezentuje sama automobilka.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Překvapila mě ....
| 16. 10. 2016
Přátelé, tato diskuse je lepší jak článek, děkuji
Avatar - Ham.
Překvapila mě ....
| 16. 10. 2016
Ano, je to tak. Dokonce jedna rodina V8 atmo motorů vyvinutá Ferrari (F136) používala oba typy klikovek, podle toho, kde byl motor instalován. Když byl v jejich sporťáku tak to byla verze s flat a třeba v Maserati Quattroporte kolem roku 2004 byla verze s cross-plane klikovkou (samozřejmě také s nižším výkonem, nižším max. rpm etc.).
Překvapila mě ....
| 16. 10. 2016
Rozumím, takže by vlastně bylo divný, kdyby tu kliku udělali po 90°. Příště už u sporťáku nebudu tak překvapenej. Dík. :yes:
Avatar - Ham.
Překvapila mě ....
| 15. 10. 2016
U sportovních motoru se na mechanické vibrace hází bobek ve prospěch dobrého vytáčení a špičkového litrového výkonu. Plochá klikovka zajišťuje, že pulsy výfukových plynů, které vznikají za výfukovými ventily jsou u obou větví V8 oddělené a nevznikají tak interference, resp. jsou u flat-plane řešení nejmenší (ty totiž ztěžují vyplachování plynů z válců) a to je klíčové pro dobré "dýchání" motoru (a u turbomotorů i pro pravidelný "tah" plynů působící na turbínu). Zároveň vychází lehčí celý klikový hřídel, jak jsi sám napsal, takže lze dosahovat vyšších maximálních otáček motoru díky nižším setrvačným hmotám soustavy píst-ojnice-klika (ruku v ruce se čtvercovou nebo podčtvercovou geometrií pístů). Používájí to všechny špičkové sportovní V8, namátkou třeba Shelbyho V8 5.8 l supercharged, předchůdce 488 atmosférická V8 v 458 také měla flat-plane crankshaft nebo třeba atmosférická V8 v Porsche 918.
8-Spyder-combustion-engine-details.jpg" target="_blank">[odkaz]
Asi neexistuje špičková V8, která by dosahovala velkého litrového výkonu a používala by zároveň cross-plane kliku. Podrobnější popis třeba zde.
[odkaz]
[odkaz]
Překvapila mě ....
| 15. 10. 2016
....volba konstruktérů Ferrari, pokud se týká zalomení klikového hřídele. Dnes se většinou volí u V8 varianta zalomení po 90° [odkaz] nebo [odkaz] kde lze plně vyvážit setrvačné i odstředivé síly posuvných hmot prvního i druhého řádu. Momenty odstředivých sil i momenty setrvačných sil prvního řádu vyváženy nejsou, ale jdou dovážit protizávažím. Při úhlu bloku válců 90°, kdy vyvážení sil a rovnoměrnost pořadí zážehů je optimální.

Konfigurace rovinné klikové hřídele se zalomením po 180°(jako běžný čtyřválec), které vidíme na animaci v článku, neumožňuje plné vyvážení - jedinou nenulovou složkou je výslednice setrvačných sil posuvných hmot druhého řádu. Věřím, že toto řešení musí mít i jiné důvody, než je jen levnější výroba. Ale nevím proč si to vybrali.

Možná obětovali klidný chod a vyšší životnost za nižší hmotnost klikovky, kde není nutné vyvažování, a líp to půjde do otáček a z nich. Akorát se nejde úplně zbavit vibrací.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku