Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vlastník Saabu zrušil investiční dohodu s čínskými partnery

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 24. 10. 2011 • 08:53
139
12
Zobrazit náhledy (139)
Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab Saab
Nizozemský vlastník švédské automobilky Saab zrušil investiční dohodu s čínskými parnery, nadále s nimi ale jedná.

Čínské automobilky Zhejiang Youngman Lotus Automobile a Pangda podle dnešního švédského tisku přijdou s lepší nabídkou, než kterou v pátek nizozemská Swedish Automobile odmítla. Saab je nyní v režimu ochrany před věřiteli a hrozí mu likvidace.

Swedish Automobile zrušila červencovou dohodu, podle níž měli čínští partneři investovat do Saabu 245 milionů eur (přes šest miliard Kč) a za to by v něm získali většinový podíl. Vlastník Saabu v noci na dnešek uvedl, že čínské firmy svou část dohody nepotvrdily činy.

Obě čínské firmy minulý týden předložily návrh na převzetí 100 procent akcií Saabu, to ale Swedish Automobile odmítla. Mluvčí Saabu Gunilla Gustavsová dnes sdělila, že kontakty mezi nimi přerušeny nejsou a obě strany nyní ve Stockholmu jednají o dalších možnostech.

Švédský list Svenska Dagbladet citoval nejmenované zdroje, podle nichž čínská firma nabídla za Saab 200 milionů švédských korun (549 milionů Kč) a brzy by mohla tuto nabídku vylepšit. List rovněž uvedl, že šéf Swedish Automobile Victor Mueller stále jedná s americkou investiční společností North Street Capital, která minulý týden nabídla investovat do Saabu 70 milionů dolarů.

Nucený správce Saabu minulý týden požádal švédský soud, aby ukončil firmě pobyt v režimu soudní ochrany před věřiteli, který má Saabu umožnit reorganizaci aktivit. Konec ochrany by prakticky znamenal bankrot automobilky, pokud se na poslední chvíli nenajde zachránce. Saab již v dubnu zastavil výrobu, protože jeho dodavatelé zastavili dodávky kvůli nezaplaceným účtům.

Témata
25. 10. 2011 18:15
Re: Už to konečně nechte zkrachovat
Je to skoro až paradox, že musel Saab zastavit výrobu zrovna v době, kdy mu po tolika letech konečně dorazily (opravdu) nové modely - 9-5, 9-4X... A taktéž jako Ty, Anis a další doufám v zázrak, po němž by tato krásná auta opět vyjížděla z továren... Snad nezůstane jen u nostalgického vzpomínání...
25. 10. 2011 13:56
Odvrátenie bankrotu
Myslíte si, že aj keby odvrátili bankrot ešte sa dokážu vrátiť na trh a niečo na ňom predať ? Nevyrábajú od aprila, to je prakticky rok, ak by aj dostali hneď peniaze, obnovia výrobu možno na jar. Podľa mňa, minimum aj bývalých Saabistov to riskne s kúpou Saabu, aj keby prežil.
25. 10. 2011 11:05
Re: Už to konečně nechte zkrachovat
škoda, že platebni neschopnost prisla pred zahajenim prodeje 9-5 v kombiku.
Verim, ze prodeje combi by Saabu dokazali zivot prodlouzit natolik, abysme aspon obcas ten krasny vuz potkali na cestach.
Treba by pak Saab vydrzel dostatecne dlouho, nez by si nasel moviteho investora.
Ale na kdyby se nehraje :-(
Avatar - eLzyx
25. 10. 2011 01:10
Re: SAAB a ti druzí
Po trucky? Vtipálku. Renault Trucks již vůbec nepatří do rodiny Renault. Renault Trucks jsou vlastněny společností Volvo Trucks.
Avatar - Bristol
25. 10. 2011 00:43
Re: SAAB a ti druzí
to spíš ten fiat...rencek je na tom dost dobře... :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku