Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Výběr mýtného roste na Slovensku pomalu, zaostane za odhady

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 17. 10. 2013 • 23:39
6
Výběr mýtného na Slovensku se v letošním roce zvyšuje pouze mírně a za celý rok patrně zaostane za původními odhady.

Podle provozovatele mýtného systému, společnosti SkyToll, dopravci za použití zpoplatněné silniční sítě zaplatili v prvních třech čtvrtletích 118,14 milionu eur (tři miliardy Kč), což proti loňsku představuje nárůst o 1,5 procenta.

Slovenské ministerstvo financí očekává, že výnos z mýtného bude letos proti dřívějším předpokladům mírně nižší a dosáhne 156,5 milionu eur. Většinu z této částky stát odvede firmě SkyToll coby odměnu za vybudování a provozování mýtného systému.

SkyToll vyhrál tendr na stavbu mýtné infrastruktury v roce 2009 s nejdražší nabídkou, když v soutěži po vyloučení ostatních firem zůstal sám. Firmu loni ovládl český podnikatel Petr Syrovátko.

Mýtné na Slovensku platí vozidla s hmotností nad 3,5 tuny za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích a vybraných úsecích silnic první třídy. Celková délka zpoplatněných komunikací dosahuje asi 2400 kilometrů, z toho většinu tvoří silnice první třídy.

Slovenské ministerstvo dopravy již oznámilo, že od příštího roku zpoplatní dalších 225 kilometrů silnic první třídy. Kromě toho chce novým nastavením sazeb mýtného zvýhodnit ekologická vozidla na úkor starších kamionů a zavést množstevní slevy z mýtného.

Související články

Témata
18. 10. 2013 12:28
Re: do plaču
Tak treba zacat od seba. Dobre volit, spravne vychovavat svoje deti, ovplyvnovat svojim konanim okolie. Inak to nepojde. Nami zvoleni zastupcovia robia iba to, co im dovolime. A su len nasim obrazom.
18. 10. 2013 09:01
Re: jak jinak
preco takto zavadzas ceskych diskuterov, ktori situaciu na Slovensku nesleduju.

mimo to, ze to co si napisal je kravina a neuskutocnitelne, osobne auta myto platit nebudu. prejdeme (ak nas nikto nepredbehne) ako druha krajina EU po Madarsku na elektronicke dialnicne znamky. kamerovy system bude len na automaticku kontrolu, ci mas zaplatenu znamku. kontrola bude kuk na SPZ a kuk do systemu, a sup poslanie pokuty ak si nazaplatil. povazujem to za rozumnejsie ako si obliepat sklo znamkami. a kupa cez SMS a denna znamka by to este viac zatraktivnila.
18. 10. 2013 08:48
Re: jak jinak
Aspon ten SkyToll má sociálnu istotu. Vláda už oznámila, že mýto budú platiť aj osobné autá ale na základe snímania špz.

Básnicka otázka: ktorá spoločnosť vyhrá tender na vybudovanie systému?
18. 10. 2013 07:05
do plaču
je mi z toho do plaču, takého okrádanie ľudí, žiadna výstavba nových ciest alebo oprava zničených, proste neskutočný tunel.
17. 10. 2013 23:30
Re: jak jinak
Socialisticky tunel do statneho rozpoctu sudruha Istoty, prosim pekne.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku