Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vyplatí se konsolidace? Obvykle ano. Snížíte si měsíční splátky i výši poplatků

Pokud jsou vaše splátky příliš vysoké a vám nezbývá v rodinném rozpočtu prostor pro náhlé výdaje, přemýšlejte o konsolidaci.
2 Fotogalerie

Splácíte několik úvěrů současně? Pak vám splátky každý měsíc nejspíš ukrojí pořádný díl z rodinného rozpočtu. Kromě toho zřejmě také platíte poplatky a pojištění půjček hned několika různým společnostem, a dáváte tak zbytečné peníze navíc. Díky takzvané konsolidaci, tedy sloučení půjček do jedné, může být splácení jednodušší. Podívejte se, jaké podmínky konsolidace má a v čem je výhodná.

Díky sloučení půjček můžete dosáhnout na nižší úrok, menší měsíční splátky a udělat si pořádek ve financích. Splácíte totiž jedinou půjčku, ne několik úvěrů s rozdílnými podmínkami a úroky. Zároveň hlídáte už jen jediný termín, kdy má platba odejít.

Co je konsolidace?

Konsolidace je sloučení několika různých úvěrů do jednoho. Můžete tak například spojit splácení spotřebitelských půjček, kontokorentu, leasingu, zboží pořízeného na splátky či závazků spojených s kreditní kartou. Výjimkou obvykle bývají úvěry na bydlení. Ty do konsolidace většinou není možné zahrnout.

Po konsolidaci máte jednu smlouvu, jeden úvěr s novou úrokovou sazbou a každý měsíc hradíte jednu splátku. Ta navíc bývá obvykle nižší, než součet všech předchozích splátek dohromady.

Kdy se konsolidace vyplatí?

Konsolidace úvěrů je výhodná, pokud máte více půjček s různou úrokovou sazbou. Díky sloučení pohledávek do jedné lze získat nižší úrok. Například Hello bank! nabízí konsolidaci s úrokem už od 5,39 % ročně.

Konsolidace určitě dává smysl v případě, že je součet všech vašich měsíčních splátek příliš vysoký a výrazně vám zasahuje do rodinného rozpočtu. Pokud v něm nezbývá už žádný prostor pro náhlé výdaje a nedaří se vám z něj ušetřit vůbec nic, přemýšlejte o konsolidaci. Protože i krátkodobý výpadek příjmu je pro vás rizikový a můžete snadno sklouznout do dluhové spirály.

Pokud jsou vaše splátky příliš vysoké a vám nezbývá v rodinném rozpočtu prostor pro náhlé výdaje, přemýšlejte o konsolidaci.Pokud jsou vaše splátky příliš vysoké a vám nezbývá v rodinném rozpočtu prostor pro náhlé výdaje, přemýšlejte o konsolidaci. | Zdroj: BNP Paribas Personal Finance SA odstepny zavod

V rámci konsolidace si zvolíte, jak vysoká má být nová měsíční splátka. Stanovte ji tak, aby vám po zaplacení všech nezbytných výdajů (včetně splátky) zbývaly peníze na pokrytí nečekaných situací a ideálně také na spoření.

O sloučení půjček přemýšlejte i v okamžiku, kdy jste si půjčili od nebankovních institucí. Ty mívají na rozdíl od bank nejen vyšší úrokové sazby, RPSN ale občas i méně klientsky přívětivé smluvní podmínky.

Jak funguje konsolidace půjček?

Vlastně téměř stejně jako žádost o běžnou půjčku. Bance musíte poskytnout jen o trochu více informací: Důležitá je celková částka, kterou zbývá doplatit, aktuální výše všech splátek, které každý měsíc hradíte, a vaše představa o výši nové splátky a délce splácení.

Banka vaši žádost posoudí, zhodnotí vaši finanční situaci, včetně záznamů v registru dlužníků, a pokud je všechno v pořádku, uzavře s vámi smlouvu.

TIP: U nabídek nebankovních společností na konsolidace půjček bez registru či doložení příjmů buďte obezřetní. Často obsahují například vysoké penále za opožděnou splátku či za předčasné splacení úvěru.

Ke konsolidaci peníze navíc

I když by ve vašem nejlepším zájmu mělo být konsolidovanou půjčku co nejdříve splatit a nepůjčovat si další peníze, občas není jiná možnost. Například když potřebujete zaplatit drahou opravu vašeho vozu nebo pořídit třeba novou pračku, protože ta stará dosloužila. Pro takové případy nabízí třeba Hello bank! možnost půjčit si peníze navíc.