Australská rallye po 1. dnu: Hyundai na prvních místech

Norský jezdec Andreas Mikkelsen vede s vozem Hyundai i20 WRC po první etapě Australské rallye, která je závěrečným podnikem letošního mistrovství světa v automobilových soutěžích.

V boji o stříbro v konečném pořadí MS se zatím daří lépe Thierry Neuvillovi, který jede za voze stejné značky druhý.

Mikkelsen úvodu soutěže na pátém kontinentu kraloval, když vyhrál pět rychlostních zkoušek z osmi. „Byl to opravdu hezký den. Vyrazili jsme na čistou trať, jeli bez chyb a vytěžili ze své pozice maximum. S tímhle autem a na takových cestách mohu jet přesně tak, jak chci,“ liboval si norský pilot, který má na nejbližšího soupeře náskok 20,1 sekundy.

Meeke měl kliku

Druhá pozice patří zatím Belgičanovi Thierry Neuvillovi (Hyundai i20 Coupé WRC), který je na dobré cestě za titulem vicemistra světa. Po úvodní erzetě byl pátý, ale v závěru prvního dne se prosadil na druhou příčku v soutěži o pouhých 0,7 sekundy před Krise Meeka (Citroën C3 WRC).

Brit měl problém na třetím měřeném testu, kde se dostal v rychlé levé zatáčce mimo trať. Pravou přední částí vozu trefil strom, ale naštěstí před předním kolem, takže mohl pokračovat v soutěži. „Zůstali jsme stát bokem. Tahle rána nás stála asi dvanáct sekund, ale jinak jsem se celý den dobře bavil,“ prohlásil v cíli etapy Meeke.

Pozoruhodný výkon předvádí irský pilot Craig Breen (Citroën C3 WRC), který startuje v Austrálii poprvé a zatím se drží na pátém místě. „Nebyl to špatný den, dařila se nám volba pneumatik. Škoda jedné hloupé chyby na poslední erzetě, jinak mám z pátku celkem příjemný pocit,“ uvedl Breen.

Dopředu bočním oknem

Zatím šestá příčka patří Estonci Ottu Tänakovi, který ještě může doufat, že zabojuje o stříbrnou příčku v konečném hodnocení šampionátu. Vyhrál jednu erzetu a na svého největšího soupeře Neuvilla ztrácí třináct sekund. „Cesta byla poměrně kluzká a navíc jsme měli potíže s aerodynamikou. Často se dívám dopředu bočními okny,“ řekl Tänak.

Již pětinásobný mistr světa Sebastien Ogier (Ford Fiesta RS WRC´17) z Francie měl od začátku soutěže tuplované problémy. Vedoucí jezdec šampionátu totiž startuje úvodní den soutěže jako první, což je na kluzké australské šotolině zvláště obtížné, protože čistí trať soupeřům, kteří jedou za ním.

K tomu se přidaly elektronické problémy s převodovkou a pádla na řazení pod volantem nefungovala. Francouz proto musel používat manuální řazení. „Byl to pro nás těžký den. Tahle etapa byla jako jízda na pláži, neměli jsme skoro žádnou přilnavost. Snažili jsme se udělat co nejvíce, ale určitě to není snadné řídit s takovým problémem, ale nedokázali jsme ho vyřešit. Snad budeme v sobotu rychlejší,“ prohlásil Ogier.

Když nefunguje řízení

Největším smolařem dne byl Esapekka Lappi z továrního týmu Toyota Gazoo Racing. Na druhé erzetě, která měla devatenáct kilometrů, ztratil minutu. „Náhle jsem přišel o posilovač řízení. Ve stoupavé pravé zatáčce bylo řízení strašně tuhé. Zkoušeli jsme to opravit, ale nevím, odkud unikl olej. Musím tak pokračovat s tímhle problémem i v další erzetě. Uvidíme v servisu,“ vysvětloval finský soutěžní pilot. Na třetím měřeném testu, jenž měřil 26,59 kilometrů, byl pomalejší o další dvě minuty. V průběžném pořadí je zatím až na jedenáctém místě mimo bodované příčky.

Druhý den soutěže je nejdelším co do počtu kilometrů rychlostních zkoušek. Během osmi erzet čeká účastníky 140,27 kilometrů. Náročný den začne v Austrálii již v sedm ráno (devátá večer středoevropského času) měřeným testem, který čítá 48,89 km.

Průběžné pořadí (po 8 z 21 RZ): 1. Mikkelsen, Jaeger (Nor./Hyundai i20 Coupé WRC) 57:51,9; 2. Neuville, Gilsoul (Bel./Hyundai i20 Coupe WRC) +20,1; 3. Meeke, Nagle (Brit./Citroën C3 WRC) +20,8; 4. Latvala, Anttila (Fin./Toyota Yaris WRC) +29,9; 5. Breen, Martin (Irl., Brit./Citroën C3 WRC) +30,8; 6. Tänak, Jarveoja (Est./Ford Fiesta WRC´17) +33,0; 7. Paddon, Marshall (N. Zél, Brit./Hyundai i20 Coupé WRC) +38,2; 8. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta WRC´17) +47,9; 9. Lefebvre, Moreau (Fr./Citroën C3 WRC) +57,3; 10. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta WRC´17) +1:13,8; 11. Lappi, Ferm (Fin./Toyota Yaris WRC) +3:27,6; 12. Rovanperä, Halttunen (Fin./Ford Fiesta R5) +4:27,5.