11.2. 2016 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Ojetá Honda CR-V (2007-2012): Bezpečná volnočasová aktivita

 

Model Hondy, jenž má v názvu přímo zakódované své poslání, se vyrábí už od roku 1995. Třetí recenzované vydání opustilo štíhlé, lehce sportovní tvary, a stalo se tak poněkud „americkým“.

CR-V je zkratka slov „Compact Rekreational Vehicle“. Tedy vůz určený pro trávení volného času. Významově jde o paralelu označení celé kategorie těchto vozidel – tedy SUV (Sport Utility Vehicle). Svým způsobem je pojmenování Hondy přesnější, neboť ne každý tráví volný čas tím, že sportuje. Navíc slovo „sport“ v označení této skupiny vozidel v mnohých evokuje dojem, že tato auta jsou také sportovní. To je samozřejmě holý nesmysl. Pokud ale budeme třídu SUV chápat jako univerzální vůz, pak je vše v pořádku.

Původní CR-V se sice uvedlo už v roce 1995, ale pouze v zámoří. Do Evropy se dostalo s dvouletým zpožděním. I tak se ale jedná o průkopníka této kategorie vozidel. Snad jen někdejší Land Rover Freelander či Toyota RAV4 mohly této hondě v polovině 90. let konkurovat.

Video

Druhá generace vozu vyjela v roce 2001 s novým zážehovým motorem. Její tvary rozvíjely ty z předchůdce a také technika pohonu se změnila jen málo. Přední náprava však opustila tradiční lichoběžníkovou konstrukci ve prospěch jednoduššího pseudo McPhersonu. Mnohem více změn přinesla až modernizace v roce 2005. Poprvé se pod kapotou objevil vznětový motor 2.2 i-CTDi a rovněž pohon všech kol prodělal určité vylepšení. Oboje Honda následně přetavila i do třetí recenzované generace.

Elektronika není nezbytná

Je to právě pohon všech kol, který je velkým lákadlem kupujících těchto ojetin. Mít „čtyřkolku“ je dneska „in“. A je úplně jedno, zda jejich předností v praxi někdo vůbec využije. Jak už víte z úvodu, v Evropě bylo CR-V nabízeno výhradně coby „čtyřkolka“.

Ač mohou mít mnozí pocit, že CR-V využívá nějakou obdobu současného Haldexu, ve skutečnosti tomu tak není. Podobně jako v otázce samočinné převodovky jde i v řešení pohonu všech kol Honda vlastní cestou. Základem pohonu je v CR-V až do ukončení produkce třetího vydání systém známý jako Dual Pump. Tedy česky zdvojené čerpadlo. Název kupodivu plně vystihuje podstatu tohoto zařízení. Takže, jak to funguje?

V jednotce, která je vlastně mezinápravovým diferenciálem a nachází se před diferenciálem zadní nápravy, je dvojice mechanicky poháněných čerpadel. Mezi nimi našly své místo dvě sady lamelových třecích spojek. Hlavní a pomocná. Přední čerpadlo je poháněno hnacím hřídelem, tedy tím, co vstupuje do diferenciálu. Zadní pumpa je naopak mechanicky spojena s výstupním hřídelem – pohonem zadní nápravy. Obě čerpadla generují vlastní tlak kapaliny. Pokud nápravy neprokluzují, je rozdíl tlaku, který obě pumpy vyvíjejí, prakticky zanedbatelný. Jakmile začnou kola přední nápravy prokluzovat, zvýší se otáčky vstupního hřídele do diferenciálu a tím i jím poháněného, tedy primárního čerpadla. Naproti tomu zadní čerpadlo se točí pořád stejně rychle, neboť kola zadní nápravy neprokluzují. V tu chvíli je tlak kapaliny generovaný čerpadlem na vstupu větší, než tlak vyvíjený zadní sekundární pumpou (spojenou s výstupem). A tento tlakový rozdíl je vlastně úměrný míře sevření lamel hlavní spojky. Jednoduše řečeno - čím více vám prokluzuje předek, tím více se lamelová spojka sevře, a tedy umožní na zadní nápravu přenést více hnací síly.

Původní systém, používaný do modernizace druhé generace CR-V, měl pouze jednu, tedy hlavní lamelovou spojku. Svorný účinek spojky ale nabíhal poměrně pomalu, což bylo terčem kritiky nejen motoristických novinářů. Od roku 2005 je zde navíc pomocná, mnohem kratší lamelová spojka s kuličkovým mechanismem. Ta je podobná tomu, jaký se používá pro změnu na elektromagnetických lamelových spojkách. Použitý originální systém pomáhal modelu CR-V k vynikající trakci.

Lamelové spojky musí mít už ze samotné konstrukční podstaty tepelnou ochranu. To pro případ, že by někdy s těmito vozy jezdil příliš drsně v terénu. Tepelná ochrana je i tady, avšak pouze mechanická, na bázi ovládacího voskového členu. Jakmile se vosk ohřeje nad předem nastavenou teplotu, odpovídající kritické teplotě ve skříni spojky, otevře se přepouštěcí ventil mezi oběma komorami čerpadel. Tím dojde ke snížení tlakového spádu (zmenší se rozdíl tlaků kapaliny na vstupu a výstupu), čímž se lamely spojky rozpojí. Pokud toto nastane, vzniklou situaci zaznamená řídicí jednotka stabilizačního systému VSA, přičemž řidiči je tento stav signalizován rozsvícením jeho kontrolky. Samotná soustava pohonu všech kol žádnou vlastní řídicí jednotku nemá. V dobách datových sběrnic CAN (ty jsou u CR-V dvě) se to může zdát zvláštní. V praxi to však ničemu nevadí. Jen nepočítejte s tím, že čtyřkolka vylepší vašemu CR-V ovladatelnost. To rozhodně ne. Na druhou stranu, ani mnohé elektronicky řízené lamelové spojky v případě, že nejsou napojeny na snímač příčného zrychlení, toto neumějí.

Co to sakra kvílí?

Pohon všech kol je u CR-V sice originální konstrukce, avšak v praxi má méně závad než řešení některých konkurentů. Nejčastěji si majitelé „cé-er-véček“ stěžují na hluk, přesněji kvičení. Slyšitelné to je zejména při rozjíždění. Při koupi CR-V lze tento nešvar vcelku snadno odhalit. Stačí jezdit „kolečka“ v plném rejdu.

Ač je tato závada nepříjemná, její řešení je levné. V drtivé většině případů stačí skříň centrálního diferenciálu (spojky) propláchnout a následně dát novou náplň. Použít ovšem musíte pouze speciální kapalinu Honda DPS-F. Hlavním důvodem, proč k popsané závadě dochází, je zkondenzovaná voda spolu s úsadami uvnitř skříně diferenciálu.

Někdy se stává, že namísto kvílení uslyšíte tupou ránu. To v okamžiku, kdy se spojka sevře. Paradoxně se to stává hlavně u aut, která jezdí převážně po silnici. V takových podmínkách se totiž lamely spojky téměř nikdy nesevřou. A když už, tak jen částečně. Olej DPS-F (fluid) se prodává v litrovém balení coby plechovka. Při výměně se mění 1,2 litru. Pokud je potřeba proplach, počítejte se třemi litry, tedy se zhruba třemi plechovkami. V některých případech ale postačí pouze dva litry. Záleží na tom, jak moc nečistot je v diferenciálu (spojce) usazeno.

Servis vás nezruinuje

Sadu lamelových spojek nelze objednat samostatně, stejně jako díly obou čerpadel. Vše se mění jako celek, přičemž diferenciál se spojkami a příslušenstvím vyjde na 60.000 korun bez DPH. V praxi ale ke kompletní výměně dochází minimálně. Snad jen v případě, že by někdo skříň diferenciálu (spojky) poškodil mechanicky. Zatímco na pouhou výměnu náplně Honda počítá 0,2 normohodiny, proplach s výměnou už zabere 2,1 normohodiny. Důvod je ten, že servisní procedura požaduje kapalinu ohřát a následně nechat vychladnout. A to urychlit nelze.

Nejdůležitější je ale prevence. Honda doporučuje výměnu kapaliny v centrálním diferenciálu po ujetí 40 000 km. Vzhledem k příznivé ceně není žádný důvod toto svému CR-V nedopřát. Od roku 2010, tedy od modernizace, byl mírně modifikován zadní diferenciál a také přišla nová generace kapaliny DPS-F. Abychom byli úplní, musíme dodat, že náplň diferenciálu zadní nápravy je společná s centrálním diferenciálem (spojkou).

Pohon všech kol se neobejde bez takzvaného transferu. Ten je vpředu, připojený na převodovku, přičemž obsahuje úhlový převod pohonu kardanu. Pokud máte CR-V se samočinnou převodovkou, kterou je zde originální systém Honda Matic s pěti převody a současně se zážehovým motorem, je olejová náplň převodovky také náplní skříně transferu. U dieselu je tomu tak, že transfer má náplň vlastní, stejně jako samočinná převodovka.

Euro4 kontra Euro5

Honda CR-V byla od začátku nabízena se dvěma zážehovými motory. S menším dvoulitrem coby zástupce řady R (R20A) a větším čtyřválcem 2,4 litru z řady K (K24Z), oba s technikou i-VTEC. S větším agregátem se pojí jedno specifikum českého trhu. V roce 2009 tuzemské zastoupení dovezlo asi 70 kusů CR-V 2.4 i-VTEC, které byly původně určeny pro Rusko. Motor těchto „ruských“ CR-V mohl spalovat benzin o oktanovém čísle 91, aby se vyhovělo požadavkům Ruska. Spojen byl výhradně se samočinnou převodovkou, přičemž na první pohled lze tato auta poznat podle mírně odlišné masky chladiče. V původní specifikaci pro ruský trh nabízejí tyto vozy navíc také zvýšenou ochranu podvozku.

Spíše než zážehové motory ale lákají zájemce o koupi CR-V diesely. Ty jsou zde dva. Do roku 2010 a tedy do modernizace, byl pod kapotou agregát 2.2 i-CTDi označený N22A. Splňoval normu Euro4. Při koupi tohoto CR-V se opravdu vyplatí hledat auta prodaná jako nová v naší dealerské síti. Honda Česká republika totiž velice prozíravě prodávala tato auta bez filtru pevných částic. Ale třeba v Německu, kde lidé na ochranu přírody hledí více, mohla být tato motorizace nabízena rovněž s částicovým filtrem. To by až tolik nevadilo, kdyby nebyl filtr pevných částic zdrojem častých problémů. Na vině je kombinace použitého vstřikování common-rail Bosch solenoid s tlakem 1600 barů, jehož vstřikovače umějí rozdělit jednu dávku „pouze“ na tři menší, a zároveň nevhodné umístění filtru. Ten nebyl situován hned za motorem, tedy v oblasti výfukových svodů, nýbrž mnohem dále za katalyzátorem a tedy pod podlahou vozu. Částicový filtr se tak dařilo vypalovat jen obtížně.

V rámci modernizace vozu v roce 2010 dorazil nový vznětový motor 2.2 i-DTEC. Technicky vzato jde stále o hliníkovou řadu N. Nově je však označen N22B. Změn je docela dost, takže nový motor dostal mírně snížený zdvihový objem z 2204 na 2199 cm3. Toho se dosáhlo zmenšením zdvihu. Vrtání válců 85 mm zůstalo, avšak komprese je o něco nižší. Z obojího vyplývá, že N22B tak využívá nejen nový klikový hřídel, nýbrž i odlišné písty. Další změna zahrnovala otočení sání a výfuku. Nově se sací potrubí nachází vpředu, zatímco výfukové svody se přestěhovaly dozadu (tedy za motor). Filtr pevných částic je na N22B standardní, avšak vzhledem k popsané změně je umístěn do bloku spolu s katalyzátorem, jak je dnes běžné. Ke zlepšení regenerace přispěl také vyspělejší common-rail. Ten už je piezo Bosch CP4.2 se vstřikovacím tlakem 1800 barů. Souhrnně lze říci, že na motoru N22B funguje filtr většinou bez problému, a to až do nájezdu nějakých 200 až 250 000 km. Kdysi stál částicový filtr na diesel od Hondy šílených 160.000 korun. Dnes vyjde na obě verze motoru 2.2 na 45.000 korun bez daně. Jen pro zajímavost, cena DPF menšího motoru 1.6 D-TEC je pouhých 13.000 korun bez DPH.

Jak šel čas

2006: Představení vozu coby třetí generace modelu. Zážehové motory 2.0 i-VTEC a 2.4 i-VTEC (pro některé trhy) a dále vznětový přeplňovaný čtyřválec 2.2 i-CTDi o výkonu 103 kW. Šestistupňová manuální převodovka nebo pětistupňová samočinná Honda Matic. Vždy pohon všech kol.

2010: V lednu modernizace vozu. Vzhledové retuše exteriéru a v kabině (třeba jinak umístěné tlačítko tempomatu ACC). Motor 2.2 i-CTDi nahrazen novým 2.2 i-DTEC. Všechny motory nyní splňují normu Euro5.

2012: Na konci roku ukončení produkce třetí generace. Představen nástupce označený RM.

2013: Zahájení prodeje čtvrté generace CR-V.

Názor odborníka: Patrik Spurný, manažer marketingu Auto ESA

Honda CR-V patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější vozy kategorie SUV. Třetí generace se oproti předchozím dvěma odklonila ještě více od vize terénního vozu ke konceptu stále oblíbenějších vozů kategorie SUV, čemuž nasvědčuje celkové snížení vozu i jeho světlé výšky. Třetí generace se začala prodávat na jaře roku 2007 a jak již bylo zmíněno, cílí spíše na ty uživatele, kteří si vůz pořizují na cesty po silnicích, nikoli jako vůz určený do terénu. Nabídku benzínových motorizací tvoří dvoulitr o výkonu 110 kW a výkonnější agregát 2,4 disponující 122 kW, se kterým se však na trhu s ojetými vozy setkáme méně často. Zájemci o vozy s naftovým motorem se musí smířit s omezenou nabídkou pouze jedné motorizace, kterou je však velmi oblíbený motor o objemu 2204 cm3 s výkonem 103 kW. V autobazarech je zájem především o vozy po faceliftu, kterým vůz prošel v roce 2009 a dotkl se nejen interiéru vozu, došlo také k přepracování podvozku vozu (dostal měkčí nastavení). Jízdní vlastnosti Hondy CR-V patří k nejlepším ve své kategorii. Při nákupu ojetého vozu je třeba věnovat zvýšenou pozornost stavu brzdové soustavy a v neposlední řadě také stavu a případné absenci filtru pevných částic. Obecně patří Honda CR-V ke spolehlivým ojetým vozům, který i v silné a stále rostoucí konkurenci vozů SUV patří dlouhodobě k nejoblíbenějším.

1/3 Pokračovat ve čtení

Spolupracujeme s TipCars.com
Krize ve Venezuele pokračuje sporem o humanitární pomoc Krize ve Venezuele pokračuje sporem o humanitární pomoc

Na venezuelských hranicích s Kolumbií a s Brazílií se…

Bransonova loď VSS Unity vyvezla do kosmu první pasažérku Bransonova loď VSS Unity vyvezla do kosmu první pasažérku

Společnost Virgin Galactic podnikatele Richarda Bransona…

Polská vládnoucí strana chce zvýšit veřejné výdaje o desítky miliard Polská vládnoucí strana chce zvýšit veřejné výdaje o desítky miliard

Národně konzervativní vládnoucí strana Právo a…

Buffettova Berkshire Hathaway má vysokou ztrátu, pociťuje problémy kolem Kraft Heinz Buffettova Berkshire Hathaway má vysokou ztrátu, pociťuje problémy kolem Kraft Heinz

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway má za…

 

Štítky SUV Honda Video Bazar

 

Přidat názorDiskuse: Ojetá Honda CR-V (2007-2012): Bezpečná…Doporučujeme
Ženeva 2019: Seznam premiér tradičního autosalonu už je bohatý Ženeva 2019: Seznam očekávaných premiér

Škoda Kamiq, nové BMW 3 Touring, pátá generace Renaultu…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Octavia byla na odpis. Ve Stalinově bunkru z ní udělali nové auto Škoda Octavia byla na odpis. Ve Stalinově bunkru z ní udělali nové auto

Rusko si většinou spojujete s legračními kompilacemi z…

Toto je nový Peugeot 208! Fotky unikly ještě před oficiální premiérou Toto je nový Peugeot 208! Fotky unikly ještě před oficiální premiérou

Máme zde klasický scénář, kdy ještě před oficiálním…

 Honda CR-V: Nová generace odsunuta kvůli zemětřesení Honda CR-V: Nová generace odsunuta kvůli zemětřesení

Vedle CR-V má problém i faceliftovaný Civic, jehož výroba…

  
Současné vznětové motory v praxi téměř neprodukují oxidy dusíku: Tvrdí to výsledky testu ADAC.

Test ADAC: Současné vznětové motory v praxi téměř neprodukují oxidy dusíku

Včera

Nejmodernější vznětové motory v provozu vylučují mnohem méně emisí oxidu dusíku.
Blesk.cz

Agent z reklamy na steroidech: Recenze Crackdown 3

Agent z reklamy na steroidech: Recenze Crackdown 3

Trvalo dlouhých pět let vývoje, než Crackdown 3 pro Xbox One konečně vyšel. Ale i když se na něm pracovalo takto…

Očima Františky: Smrt excentrika Karla Lagerfelda? Konec Jekylla a Hydea v těle génia

Očima Františky: Smrt excentrika Karla Lagerfelda?…

Odešel císař módy Lagerfeld. Tak svět nazýval ojediněle kreativního, renesančně nadaného a vzdělaného, v majetné…

 

iSport.cz

Matoušek po návratu motal obránce, končil zklamaný: Prohru beru na sebe

Matoušek po návratu motal obránce, končil zklamaný:…

Návrat ztraceného syna? Mohl být exkluzivní, nakonec byl jen sympatický. Jan Matoušek po půlroce opět nastoupil…

SESTŘIHY: Bohemians se dočkali výhry. Uspěla Boleslav, Olomouc i Liberec

SESTŘIHY: Bohemians se dočkali výhry. Uspěla…

Ve 22. kole FORTUNA:LIGY ukončili fotbalisté pražských Bohemians desetizápasové čekání na výhru a díky trefám…

 

Reflex.cz

Fotograf jezdí po světě a fotí rudovlásky. Prohlédněte si kouzelné zrzky, jejichž snímky pomáhají

Fotograf jezdí po světě a fotí rudovlásky.…

Brian Dowling je reklamní fotograf, který pochází se Spojených států. Ze svého rodného Mississipii se však kvůli…

Přelomový sjezd KSČ: Československé komunisty ovládl Klement Gottwald a podřídil je Moskvě

Přelomový sjezd KSČ: Československé komunisty ovládl…

Od pondělí 18. do soboty 23. února 1929 se v pražských Holešovicích konal v Lidovýchovné budově Domovina V.…