4.1. 2019 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Auto, které při jízdě samo čistilo vzduch. Pokus Volva s chytrým chladičem nevyšel

 

Na sklonku 90. let zkoušelo Volvo inovativní chladič motoru, který měl zároveň sloužit jako pohlcovač znečištěného vzduchu. Slibný projekt měl jepičí život.

Snaha snížit znečištění ovzduší se u automobilek datuje už do 70. let, kdy začaly platit v Kalifornii v USA přísnější normy na emise než ve zbylých amerických státech (stejně jako kdekoliv jinde na světě). Evropa se přidala v osmdesátých letech, přičemž v roce 1992 vznikla první evropská emisní norma Euro 1. Vývoj se ale od té doby nezastavil. S léty se tak začaly objevovat další způsoby, jak vyčistit smogem zamořená města. Některé myšlenky ale jakoby patřily do oblasti sci-fi. Sem tehdy mnozí řadili i snahu automobilky Volvo vyvinout chladič motoru, který by zároveň fungoval jako čistič okolního vzduchu.

Požírač smogu

Plán Volva na zdravější životní prostředí v tomto případě nespočíval v žádné dodatečné úpravě spalin vycházejících z motoru konkrétního auta, ale ve skutečném čištění již kontaminovaného ovzduší.

V hlavní roli celé snahy byl chladič auta s technologií nazvanou „PremAir“. Při jeho vývoji Volvo spojilo své síly se specializovanou americkou firmou Engelhard, dnes součást skupiny BASF, zabývající se katalyzátory a sídlící v New Jersey. Celý vtip spočíval v tom, že se na pohled zcela konvenční chladič motoru potáhl katalytickou vrstvou, která reagovala s přízemním ozónem, který je jak známo ve větší koncentraci pro organismus jedovatý. Jak auto jelo, proudící vzduch procházel normálně voštinami chladiče jako obvykle. Jenže v tomto případě docházelo současně k přeměně ozónu (tří atomová molekula kyslíku na kyslík). Volvo vybavilo tímto chladičem premiérově vozy tehdy nové řady S80 a uvádělo, že z celkového objemu vzduchu, který projde tímto chladičem, je až 75 procent ozónu přeměněno na kyslík.

Mikrovlnné zapalování má zachránit benzinové motory. Emise prý sníží o 80 %

Volvo sice dotáhlo tuto technologii do série, ovšem úplně první nebylo. V polovině devadesátých let se o to samé pokoušel Ford, také s již zmíněnou firmou Engelhard. Její zástupci navíc Ford ujišťovali, že technologie PremAir není nikterak technologicky náročná a ani příliš nákladná.

Ford však měl problém. Celý systém mu připadal málo účinný, či přesněji se jeho vývojářům zdálo málo, že bude měnit „pouze“ ozón na kyslík. Englehard hbitě přispěchal s řešením. A sice, že PremAir nemusí pouze měnit přízemní ozón na kyslík, ale že lze celou technologii upravit tak, aby zároveň měnila jedovatý oxid uhelnatý (CO) na oxid uhličitý, tedy CO2. Jenže to vyžadovalo další aktivní vrstvu na chladiči, tentokrát na bázi platiny. A to by zvedlo cenu o 500 až 1000 dolarů (tedy o třináct až šestadvacet tisíc korun) na jedno auto, vybavené takto upraveným chladičem. Pokud by se technologie PremAir využila pouze na redukci přízemního ozónu, vycházelo zvýšení nákladů na jedno vozidlo na pouhých 50 dolarů, tedy 1300 korun.

Nebylo to kontrolovatelné

Firma Engelhard, ať již ve spojení s Fordem, Volvem či jinou značkou, předpokládala využití systému PremAir zejména v USA. Asi největší ambice byly v Kalifornii, konkrétně v LA, kde si na čistotu vzduchu jak píšeme výše, potrpěli.

Jenže co se nestalo, intenzivní testování PremAir ukázalo, že původní odhady ohledně čistění vzduchu byly až příliš optimistické. Přesto byl systém stále ve hře, a to i v jiných amerických státech, například v New Yorku či Massachusetts. Sliboval totiž dosažení požadovaných emisních limitů. Alespoň takto se k celé věci vyjádřila kalifornská instituce CARB (Californian Air Resources Board) zabývající se čistotou ovzduší.

Jenže nakonec se PremAir přesto neujal. Sice sliboval snížení emisí a v zásadě by pomohl vozidlům dodržet stanové limity emisí, jenže celá věc dostala trhliny v okamžiku, kdy přišla řeč na sledování emisí vozidel. Zatímco u klasického emisního systému jsou zplodiny ve spalinách měřitelné a tudíž i porovnatelné, u PremAiru nic takového možné nebylo.

Volvo se nevzdalo

I přes konečný nezájem o PremAir Volvo nakonec tuto technologii u svých modelů nabízelo, ovšem pouze v Kalifornii. Nešlo jen o S80, ale také o modely S60, V70, XC90 a XC70 či kompaktní řady S40, V50. Kupodivu druhým autem, u něhož byste v té době chladič s PremAir nalezli, byla kalifornská verze Nissanu Sentra.

Jiná automobilka se však nepřidala, navíc Ford, který byl vlastně prvním výrobcem, jenž měl o technologii PremAir zájem, z celého projektu vycouval.

Video

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
České letouny L-410 se začínají montovat za Uralem České letouny L-410 se začínají montovat za Uralem

Ruský majitel kunovického výrobce letadel Aircraft…

Banky HSBC a Barclays jsou vyšetřovány kvůli řetězci Patisserie Banky HSBC a Barclays jsou vyšetřovány kvůli řetězci Patisserie

Britský úřad pro regulaci finančního trhu vyšetřuje…

Babiš v Indii otevřel nové závody českých firem Babiš v Indii otevřel nové závody českých firem

Vývojové centrum společnosti Škoda Auto India/Volkswagen…

V USA zvažují rekordní pokutu pro Facebook V USA zvažují rekordní pokutu pro Facebook

Americké dozorčí orgány zvažují, že uloží internetové…

 

Štítky Volvo Technika Video

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody

Šéf českého zastoupení Škody Auto nám v rámci prezentace…

Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje

Bývalé východní Německo si obvykle spojujeme se…

 

 
Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Dnes 07:00

Vyzkoušeli jsme, co vše dnes můžete ve svém autě sledovat a ovládat přes telefon a co v této oblasti výrobci chystají do budoucna.
Blesk.cz

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Plesy jsou na pořadu dne. K období zimy tradičně patří a v lednu se jejich kolotoč začíná naplno roztáčet.…

Mrazivá slova Dalibora Jandy o smrti syna (†21): Kolegové mi to přáli! Tedy někteří...

Mrazivá slova Dalibora Jandy o smrti syna (†21):…

Je slavný, vede spokojený rodinný život, na kontě má tři zlaté slavíky. Přesto se v životě Dalibora Jandy (65)…

 

iSport.cz

Král padl, na trůnu je Polanský: Chtěl být jako Laine, ale hokejky neseděly

Král padl, na trůnu je Polanský: Chtěl být jako…

Jedním gólem Jiří Polanský pomohl porazit Pardubice 5:2. Tahle trefa pro něj byla ale výjimečná. Za Oceláře…

Plekanec musel strpět porážku a ztratil zub: Našli ho naštěstí zametači

Plekanec musel strpět porážku a ztratil zub: Našli…

„Aspoň něco pozitivního,“ utrousil Tomáš Plekanec pár minut po zápase v Ostravě, kde jeho Kometa padla 1:4.…

 

Reflex.cz

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se zranění a prožijte plnohodnotný život

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se…

Za nepozornost se platí. Dlouhé hodiny by o tom mohl vyprávět šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa…

Kora et le Mechanix pokřtí své nové album na pražské Kampě vodou z Čertovky

Kora et le Mechanix pokřtí své nové album na pražské…

Pražsko-liberecká skupina Kora et le Mechanix 24. ledna v pražském klubu Besední 3 na Kampě pokřtí své otevřené…