Citroën C4 Picasso 2,0 HDi - Kratší, pětimístný, elegantní

Citroën C4 Picasso 2,0 HDi - Kratší, pětimístný, elegantní

 
 

Pokud by existovala soutěž automobilové krásy hodnotící vozy s karoserií MPV, umístila by se C4 Picasso na předních místech.

Krása není všechno a Citroën to ví. Proto postavil jedno z nejprostornějších MPV na trhu…

Citroën představil své MPV C4 Picasso loni na podzim nejprve v sedmimístné verzi. To, že příjde také pětimístné provedení všichni tušili, neboť Xsara Picasso má už své nejlepší léta za sebou. Morální zastarání však zřejmě výjimečně zákazníkům nevadí a Citroënu tak obchod s Xsarou Picasso vesele kvete. Vajíčkovitý model zůstane v prodeji nejméně do roku 2010 a bude vedle Berlinga, C5 Break, nových Picass a velké C8 členem rozsáhlé řady rodinných automobilů se značkou Citroën.

Petit C4 Picasso: čtvrté plnohodnotné MPV

Menší sourozenec sedmimístného Citroënu převzal jméno C4 Picasso, zatímco velké Picasso dostalo název Grand C4 Picasso podle vzoru Scénic/Grand Scénic. Ve srovnání s Xsarou Picasso je C4 Picasso téměř o 20 cm delší, o 8 cm širší a o 2,5 až 4,5 cm vyšší (podle verze). Extrémní rozvor Xsary Picasso stojí možná za jejím úspěchem, ale tvůrci nových modelů se rozhodli pro vyváženější kombinaci proporcí určenou rozvorem 2728 mm.

obrázek [555 x 260]  

Design je v současné době silnou zbraní Citroënu. Až po první boční dveře je konstrukce shodná s Grand C4 Picasso, vzhled se liší jen v několika drobných detailech na přídi. Efektním prvkem je bohaté prosklení karoserie, které je zvenku umocněno v případě luxusních provedení, chromovanou lištou u spodního okraje oken. Zatmavení skel výborně chrání cestující před nechtěnými pohledy a dotěrnými slunečními paprsky, ale také velmi účinně maskuje příslušnost ke třídě N1. Ano, náš testovaný exemplář měl v posledním sloupku jen plastovou výplň krytou sklem, a tak vytříbený styl neutrpěl.

Měřítka automobilové krásy dále posunuje zpracování zádě s naprosto odlišně tvarovanými svítinami s výrazným nočním designem. Velký střešní spoiler a osmnáctipalcová kola Krakatoa z lehkých slitin dávají designu velkoprostorového Citroënu nový - sportovní - rozměr.

obrázek [555 x 234]  

Výhled, prostor, variabilita

Pětimístná MPV jsou pokaždé kompromisem mezi cenou, prostorem, variabilitou a vnějšími rozměry. Citroën cé-čtyřce poskytl základ většího bracha, a tak lze konstatovat, že vznikl jeden z největších představitelů této kategorie. Uvnitř je prostor pro pět cestujících, který je plně srovnatelný s Grand C4 Picasso. Proti konkurenci vyniká značnou šířkou i výškou interiéru. Vzadu je dost místa i pro tři dospělé cestující. Každý z nich má své 430 mm široké sedadlo, které lze podélně posunovat asi o 14 cm, ale také naklápět (měnit sklon opěradla). Jestliže je úkolem dne transport objemných předmětů, sklopením jednotlivých sedadel získáte 1,8 m ložné délky a 1734 l využitelného objemu, který má pravidelný tvar a velkorysou minimální šířku mezi podběhy 1180 mm. Přístupový otvor v zádi je také příjemně velký, malou výšku nakládací hrany lze u naší verze s pneumatickým odpružením dále snížit na povel tlačítka na levé straně zavazadlového prostoru. Zde čeká na svou chvíli také přenosná svítilna s integrovaným akumulátorem, který je palubní elektrickou sítí stále udržován ve stavu plného nabití. Napravo je připraven další chytrý doplněk – skládací přenosná „taška“ Modubox druhé generace. V naší luxusní výbavě Exclusive jsme našli také komfort podporující sluneční slony na bočních sklech druhých dveří a na zadním platu.

V pětimístném uspořádání lze využít minimální objem zavazadlového prostoru, který dosahuje k 500 litrům (délka u dna 900 mm, výška ke krytu 620 mm, minimální šířka 1180 mm), posun zadních sedaček vpřed znamená, že průměrně vzrostlý jedinec může stále ještě vzadu komfortně sedět, ale za sedadly je dokonce až 605 l pro zavazadla.

obrázek [300 x 228] V autě je pochopitelně prostor i pro řidiče a jeho spolujezdce. Oba mají zpočátku zvláštní pocity z bohatého prosklení. Velké čelní sklo sahá až nad hlavy cestujících a vpředu končí až kdesi hrozně daleko, kam sotva dohlédnete ale jistě tam rukou nedosáhnete. Panoramatický výhled do stran i vpřed ruší jen minimálně tenké sloupky karoserie. Nosnou funkci karoserie převzaly až sloupky za předními dveřmi, které jsou podstatně robustnější než jsme zvyklí. Jejich neduhem je poněkud problematický výhled řidiče šikmo doleva vzad – tedy výhled v situaci, kdy obvykle přejíždíte z pruhu do pruhu a chcete si ověřit, že vedle vás skutečně nic nejede. V té chvíli je třeba se více natočit a vyklonit, abyste vedle vás vůbec něco viděli.

Sedadla čalouněná umělou kůží Alcantara jsme chválili už minule, při testu Grand C4 Picasso. Příkladem by Citroën mohl jít konstrukcí hlavových opěrek (rozměry, podélné a výškové nastavení), tuhost sedáků již není typicky francouzská, boční vedení sedadel bude dobře sedět zavalitým tatíkům, ale méně pak subtilním maminkám. Na ty je naštěstí myšleno v rozsazích nastavení předních sedadel.

Ovládání: Electronic Age

Citroëny se již nějakou dobu chlubí průkopnickým volantem s pevným středem, který je nejen designovým, ale také bezpečnostním prvkem. Poloha středu je neměnná, což je optimální pro funkci airbagu. V případě Citroënu je jedno, zda jedete přímým směrem, nebo k aktivaci vzduchového polštáře dojde v zatáčce. I ve druhém případě je vak rozvinut přesně tak jak to bylo naplánováno a airbag poskytne účinnou ochranu řidiči. Několik málo kontrolek na podélně a výškově seřiditelném sloupku volantu je doplněno hlavním informačním panelem, který klasické kruhové přístroje pouze promítá.

obrázek [555 x 224]  

Na volantu je již dříve kritizovaná přehršel tlačítek a rotačních ovladačů, jejichž zvládnutí vyžaduje zpočátku od řidiče více smyslové kapacity než je u takových pomůcek obvyklé. U robustního auta překvapí subtilní páka voliče automatizované převodovky bez parkovací polohy. Zapomenete-li vyřadit a zhasnete motor, bude na vás automobil při dalším startu jen smutně blikat dokud páku nepřesunete do polohy N. Brzdy jsou komfortní a jejich účinek se snadno dávkuje, řízení je přesné, posilovač můžeme opět označit spíše přívlastkem pohodlný než sportovní.

Vzhledem k absenci klasické řadicí páky byla eliminována i středová konzole (u modelů s ručně řazenou převodovkou je páka umístěna na vyvýšeném místě). Uvolnil se tak prostor pro pětilitrovou klimatizovanou schránku. Další dva neobvyklé prostory jsou v horní části přístrojové desky před řidičem a spolujezdcem. Za nešťastné považujeme umístění ovladačů vyhřívání sedadel na vnitřní strany nedaleko zámků bezpečnostních pásů.

Tuhá karoserie

…je nutností vzhledem k rozměrům prosklení. Těží z toho také jízdní vlastnosti. V našem případě byly ovlivněny přítomností stále ještě ojedinělého vzduchového odpružení na zadní nápravě. Jeho výhodou je nejen udržování konstantní světlé výšky bez ohledu na aktuální zatížení (to dokáží i jednodušší systémy), ale zejména zachování charakteristiky odpružení. S komfortní technikou podvozku příliš nekorespondovaly extrémně nízkoprofilové pneumatiky, které, ač jsou obuty do krásných osmnáctipalcových kol, doporučujeme zájemcům vyměnit za jiné s vyšším profilovým číslem. Zlepšit by se pak mělo tlumení krátkých příčných nerovností, kterých je na našich cestách požehnaně. Dlouhé nerovnosti řeší odpružení Picassa s přehledem státnické limuzíny.

Akustický komfort je ukázkový. Aerodynamický hluk proniká přes vrstvená dvojitá skla jen nepatrně, motor je dobře izolován od interiéru a jeho přítomnost je slyšet výrazněji až při razantní akceleraci a práci nad 3000 ot./min.

Jako největší problém nových Picass vidíme nemožnost zvolit jinou než automatizovanou převodovku. Chápeme, že jistá skupina lidí vyžaduje, aby za ně auto řadilo samo, ale ti ostatní – pokud se nespokojí se základními motorizacemi – bohužel odejdou ke konkurenci. Jízda po městě s automatizovanou převodovkou vyžaduje od řidiče spolupráci. V opačném případě se dočkáte zrychlování přerušovaného změnami převodů. Celkový projev hnacího ústrojí lze vylepšit ruční volbou (páčkami pod volantem), ale to jsme se zase přiblížili řidičům, kteří preferují ručně řazené převodovky…

S nejsilnější motorizací lze jezdit v průměru za 7,5 l/100 km, ve městě počítejte se spotřebou o litr vyšší a minimální spotřeba dosažená v našem byla 6,3 l/100 km při jízdě konstantní rychlostí 100 km/h. Automobil měl na začátku testu na počítadle pouze 1500 km.

Závěr

Citroënu se povedlo vybudovat řadu velkoprostorových vozů a najít si tak perspektivní strategický směr rozvoje. Krátké C4 Picasso vyniká vyvážeností vnějšího designu, prostorností a pohodlím interiéru, velikostí zavazadlového prostoru a poměrem ceny vůči nabízené hodnotě. Bez povšimnutí nesmí zůstat velkorysá bezpečnostní výbava (ESP a další integrované systémy, 7 airbagů, atd.). Picassu vytýkáme omezenou nabídku motorizací kombinovaných s klasikou ručně řazenou převodovkou a nedostupnost klimatizace (ani za příplatek) v základním provedení. Jeho cena 499.900,- Kč je rukavicí hozenou té nejvyspělejší konkurenci…

První cena vozu499.900,-Kč (C4 Picasso, 1.8 16V 92 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací684.900,-Kč (C4 Picasso X, 2.0 HDI)
Základní cena testovaného vozu794.900,-Kč (C4 Picasso Exclusive, 2.0 HDI)
Cena testovaného vozu vč. příplatků887.900,-Kč (C4 Picasso Exclusive, 2.0 HDI)

Související články:

Plusy

  • originální design
  • prostorný interiér
  • odhlučnění interiéru
  • komfort odpružení
  • výborný výhled z automobilu

Minusy

  • motor 2.0 HDI v nabídce pouze s robotizovanou převodovkou
  • nekonveční rozmístění ovládacích prvků (nemusí vyhovovat každému)
  • umístění ovladačů vyhřívání sedadel
  • nedostupnost xenonových světlometů mimo výbavu Exclusive
Spolupracujeme s TipCars.com

Citroën C4 Picasso 2,0 HDI

Cena v základní výbavě: 794 900 Kč Cena v testované výbavě: 887 900 Kč

Základní výbava:Bezpečnostní pásy vpředu s pyrotechnickým předpínačem a omezovačem tahu, čelní a boční airbagy řidiče a spolujezdce s možností odpojení airbagu spolujezdce, kolenní airbag řidiče, hlavové airbagy pro první a druhou řadu sedadel, 5 x bezpečnostní tříbodové pásy vzadu, 7 x výškově nastavitelné opěrky hlavy, automatické zamykání dveří a zavazadlového prostoru za jízdy (automatická deaktivace v případě dopravní nehody), 4 x bezpečnostní úchyty ISOFIX pro upevnění dětské sedačky na sedadle, akustická a vizuální signalizace nezapnutých bezpečnostních pásů vpředu, vzadu signalizace rozepnutí bezpečnostního pásu, ESP + ASR + ABS + EBD + EBA + samočinná aktivace výstražných světlometů při prudkém brzdění, automatická elektrická parkovací brzda, pomoc při rozjezdu ve svahu (Hill Start Assist), detektor stavu tlaku vzduchu v pneumatikách, pneumatické odpružení s možností výškové regulace hrany zavazadlového prostoru při nakládání předmětů, palubní počítač, variabilní posilovač řízení, zadní parkovací asistent, filtr pevných částic, tempomat + omezovač rychlosti, převodovka manuální 6-st. pilotovaná s volicí pákou pro výběr režimu na volantu a s ovládacími páčkami pod volantem pro zařazení rychlostního stupně, elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka s integrovanými ukazateli změny směru jízdy, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, elektricky ovládaná okna předních dveří se sekvenčním ovládáním a ochranou proti přiskřípnutí, elektricky ovládaná okna zadních dveří se sekvenčním ovládáním a ochranou proti přiskřípnutí, elektricky sklopná vnější zpětná zrcátka a samočinné sklápění zrcátek při couvání, výškově a podélně nastavitelný volant s pevným středem a sdruženými ovladači (potažený kůží), panoramatické akustické čelní sklo, tónovaná skla, pylový a prachový filtr, aromatický osvěžovač vzduchu, automatická klimatizace se samostatným ovládáním po stranách v první a druhé řadě sedadel a detektorem intenzity slunečního záření, klimatizovaná přihrádka spolujezdce a klimatizovaná přihrádka v palubní desce o objemu 5,4 l, detektor kvality vzduchu (v případě detekce emisí škodlivých plynů v ovzduší automaticky zapne vnitřní cirkulaci vzduchu v kabině), termoreflexivní čelní sklo, osvětlení vozidla za snížené viditelnosti zapnutím předních a zadních obrysových světel a bočního osvětlení karoserie integrovaného do vnějších zpětných zrcátek (samostatně pro pravou a levou stranu vozu), vnitřní zpětné zrcátko pro sledování zadních sedadel, samočinné rozsvícení světel za snížené viditelnosti, lampičky integrované v sedadlech řidiče a spolujezdce osvětlující prostor výklopných odkládacích stolků, nastavitelné zpoždění zhasínání světlometů (funkce „Guide Me Home"), osvětlení interiéru s funkcí postupného zhasínání, osvětlení zavazadlového prostoru, automatické stěrače s dešťovým senzorem, vnitřní zpětné zrcátko s automatickou clonou, denní světlomety, přední mlhové světlomety, stěrač zadního okna, protisluneční posuvné clony na straně řidiče a spolujezdce, protisluneční roletka ve druhé řadě sedadel, protisluneční roletka na zadním platu, rádio RD4 MP3 s přehrávačem CD (bi-tuner, AM/FM, RDS, přehrávač CD, 6 x repro, dálkové ovládání na volantu ), výškově nastavitelná sedadla řidiče a spolujezdce s výškově nastavitelnými loketními opěrkami, výškově nastavitelné sedadlo řidiče (s bederní opěrkou pro úroveň Exclusive), otevíratelné okno víka zavazadlového prostoru, výsuvná vertikální síť v zavazadlovém prostoru, hliníkové disky kol "Volubilis" 6,5 x 17, pneumatiky 215/50 R17, Paket Parkování: zadní parkovací asistent, elektricky sklopná vnější zpětná zrcátka a samočinné sklápění zrcátek při couvání, Paket Komfort: Elektricky ovládaná okna zadních dveří, elektrická dětská pojistka, protisluneční roletky ve druhé řadě sedadel, Paket Světlo: stropní lampičky pro první a druhou řadu sedadel, osvětlení odkládacích přihrádek ve dveřích při přiblížení ruky, odkládacího prostoru ve vrchní části palubní desky na straně řidiče i spolujezdce, prostoru pro nohy, osvětlení ovladačů umístěných v předních a zadních dveřích, nepřímé oranžově podbarvené osvětlení palubní desky a panelů předních a zadních dveří a protislunečních posuvných roletek, Paket Zavazadelník: otevíratelné okno víka zavazadlového prostoru, výsuvná vertikální síť v zavazadlovém prostoru, síť k uchycení nákladu v zavazadlovém prostoru

Výbava testovaného vozu:metalický lak (+13.000,-), Paket Bezpečnost: Alarm s vnitřním prostorovým a obvodovým čidlem, superzamykání, vrstvená a zatmavená skla bočních oken (+15.000,-), bi-xenonové samonatáčecí světlomety s automatickou výškovou regulací + výsuvné ostřikovače světlometů (+28.000,-), kola Krakatoa z lehké slitiny s pneumatikami 215/45 R18 (+10.000,-), panoramatické střešní okno s elektricky ovládanou protisluneční clonou (+27.000,-)

Švachula si na úplatcích přišel na miliony korun Švachula si na úplatcích přišel na miliony korun

Bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří…

Babiš dosáhl svého. Vládní koalice posvětila zvýšení důchodů o 900 korun Babiš dosáhl svého. Vládní koalice posvětila zvýšení důchodů o 900 korun

Důchody by se měly od ledna zvýšit průměrně o 900 korun.…

Zpřísnění podnikatelských úvěrů bude pro šmejdy problém, říká Radek Hábl z Mapy exekucí Zpřísnění podnikatelských úvěrů bude pro šmejdy problém, říká Radek Hábl z Mapy exekucí

Skoro desetina české populace se potýká s exekucemi. Část…

Volit poštou budou jen Češi v cizině Volit poštou budou jen Češi v cizině

Více než čtvrt milionu českých občanů žijících…

 

Štítky Citroën Testy MPV

Technické údaje
Motor Citroën C4 Picasso 2,0 HDI
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1997
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 100 / 4000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 270 / 2000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 195
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 12.4
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 7.9 / 5.1 / 6.1
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 500 / 1734
Objem nádrže (l):60
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1581 / 559
Rozměr pneu:215/50 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4470
b) šířka (mm): 1830
c) výška (mm): 1660
d) rozvor (mm): 2728
e) rozchod vpředu (mm): 1505
f) rozchod vzadu (mm): 1539
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 880 / 1060
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 680 / 880
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1000
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):940
k) šířka vpředu (mm): 1520
l) šířka vzadu (mm): 1530
délka sedáku vpředu (mm): 470
délka sedáku vzadu (mm): 450
výška opěradla vpředu (mm): 600
výška opěradla vzadu (mm): 580
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Citroën C4 Picasso 2,0 HDI
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 0
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 0
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 10
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 9
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 7
Snadnost řazení: 0
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 7
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 10
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 9
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,17
 Doporučujeme
Ženeva 2019: Seznam premiér tradičního autosalonu už je bohatý Ženeva 2019: Seznam očekávaných premiér

Škoda Kamiq, nové BMW 3 Touring, pátá generace Renaultu…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Slova šéfa Škody se naplňují. V Česku startuje elektrická revoluce Slova šéfa Škody se naplňují. V Česku startuje elektrická revoluce

Rapidní nárůst nových elektromobilů samozřejmě vyžaduje i…

Zlé dvojče Hummeru H1: Toyota Mega Cruiser byla protějškem americké ikony Zlé dvojče Hummeru H1: Toyota Mega Cruiser byla protějškem americké ikony

Jméno Hummer je bezpochyby legendou mezi terénními…

 Ojetý Citroën C4 Picasso/Grand C4 Picasso: Boduje prostorem a cenou Ojetý Citroën C4 Picasso/Grand C4 Picasso: Boduje prostorem a cenou

MPV postavené na technice první generace kompaktní C4…

Citroën C4 Picasso zlevnil na 334.000 Kč, čeká na novou generaci Citroën C4 Picasso zlevnil na 334.000 Kč, čeká na novou generaci

Nová generace francouzského MPV je již za dveřmi, ta…

  
Nejprodávanější auta napříč světovými trhy: V Česku jej uhodnete, ale co zbytek světa?

Nejprodávanější auta napříč světovými trhy: V Česku jej uhodnete, ale co zbytek světa?

Dnes 18:46

Jaké vozy frčí v ostatních zemích? Společnost JATO Dynamics si posvítila na prodejně úspěšné modely loňského roku.
Blesk.cz

Terorista z mešit se na útok připravoval přes rok. Zbraně kupoval na internetu

Terorista z mešit se na útok připravoval přes rok.…

Novozélandská vláda představí do deseti dnů přísnější zákon o držení zbraní. Kabinet premiérky Jacindy Ardernové…

Důstojné čurání i nástup do vlaku? Pomoc postiženým Čechům v Bruselu „vykleštili“

Důstojné čurání i nástup do vlaku? Pomoc postiženým…

Vykleštěné proklamace, které neřeší reálné životní potřeby lidí na vozíčku a dalších postižených osob. Tak…

 

iSport.cz

SESTŘIH: Plzeň - Olomouc 8:1. Indiáni na úvod zničili Hanáky, zářil Němec

SESTŘIH: Plzeň - Olomouc 8:1. Indiáni na úvod…

Do bojů o Masarykův pohár vstoupili jako uragán. Plzeňští hokejisté si v prvním zápase čtvrtfinálové série…

SESTŘIH: Hradec - Kometa 1:3. Obhájci začali výhrou, Orsava vstřelil hattrick

SESTŘIH: Hradec - Kometa 1:3. Obhájci začali výhrou,…

Cestu za zlatým hattrickem zahájili vítězně. Hokejisté brněnské Komety porazili v 1. čtvrtfinálovém utkání venku…

 

Reflex.cz

15 slavných staveb, jak je neznáte: Eiffelovka, Tower Bridge nebo Opera v Sydney, když ještě nestály

15 slavných staveb, jak je neznáte: Eiffelovka,…

Eiffelova věž, Golden Gate Bridge nebo Tower Bridge – to jsou všechno stavby, které každý zná. A málokdo si…

Soukup, Okamura, Volný. Kdo pro sebe urve Václava Klause mladšího?

Soukup, Okamura, Volný. Kdo pro sebe urve Václava…

Václav Klaus mladší, stínový Tomio Okamura, byl vypoklonkován z ODS a všechny teď zajímá jediné. Kdo si Vaška…