1.8. 2017 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

GAZ TR (1954): S tímto raketovým autem chtěli v SSSR překonat rychlostní rekord

 

V Sovětském svazu krátce po druhé světové válce vznikaly hodně zajímavé automobilové projekty. Jedním z nich byl rekordní „automobil“ TR, navržený firmou GAZ.

Závody automobilů se pěstovaly více na západě, přesto i v Sovětském svazu se tato disciplína objevovala, byť v mnohem užším měřítku. Sověti se navíc specializovali na rychlostní rekordy, neboť to chápali jako další z nástrojů zahraniční politiky. V roce 1946 se Rusům podařilo překonat rychlostí rekord ve třídě do 350 cm3, zásluhu na tom měl rekordní stroj „Star“ řízený testovacím jezdcem Ponizovkinem. Výsledná naměřená rychlost 146,938 km/h překonala dosavadní rekord držený Italem Ceccinim. Krátce na to padl rovněž absolutní rychlostí rekord, tehdy činil 634 km/h.

Chceme jet ještě rychleji!

Plány na dosažení dalších rychlostních rekordů měl v SSSR splnit muž jménem A. A. Smolin, který měl bohaté zkušenosti z konstrukce sportovních, či přesněji řečeno závodních automobilů, při čemž využíval znalostí ze stavby letadel. A ty Rusové uměli vždycky dobře. Smolin měl štěstí, že našel podporu v Andery, Liphartovi, konstruktérovi známého vozu GAZ Poběda, který se v licenci vyráběl také v Polsku coby FSO Warszawa.

Smolin vsadil u rekordního automobilu na aerodynamiku, s níž měl bohaté zkušenosti ze stavby letadel. A dále pro výrobu použil hliníkové a duralové slitiny, opět materiál hojně užívaný v letectví. Díky tomu bylo auto velice lehké. K pohonu zvolili reaktivní lopatkový motor. GAZ TR tak na první pohled vypadal jako vojenská stíhačka, avšak s kraťoučkými křídly a jen náznakovou svislou ocasní plochou. Takto udělané letadlo by zcela jistě letět nemohlo, avšak u rekordního auta to byl samozřejmě záměr, navrhnout aerodynamiku vlastně obráceně, než tomu bylo u letadel.

Ruský GAZ zkřížil dodávku, tank a člun. A vznikl Bobr. Jezdí i v Česku!

Tvůrci auta chtěli překonat rychlost 634 km/h, přičemž cílem byla meta 800 km/h. Kromě zmíněného řešení karoserie k tomu měl pomoci motor Klimov VK-1, což byl historicky první sovětský reaktivní motor pro pohon vojenských letadel. Agregát navržený Vladimirem Klimovem vyráběla pobočná společnost automobilky GAZ, známá jako GAZ 116. Motor vznikl úpravou britského motoru Rolls-Royce Nene. Kupodivu ze stejného britského agregátu vycházeli také Američané, konkrétně motor Pratt & Whitney J42.

V SSSR poháněl motor VK-1 letadla MiG 15 „Fagot“ a později MiG 17 „Fresco“. Oba stroje jsou dobře známé také v naší zemi. U leteckých motorů se neuvádí výkon, nýbrž vzletový tah, který v tomto případě činil 26,5 kN při 11.560 otáčkách za minutu. Převedeno na výkon automobilů přibližně 1000 koní, tedy 735 kW. Některé prameny ale uvádějí výkon dokonce 2700 koní.

Letiště v Gorkém by mělo stačit

Auto tedy bylo, ale objevil se další problém. Kde vzít pneumatiky, které takovou rychlost vydrží? V SSSR tehdy žádné takové k dispozici nebyly. A letecké se použít nedaly, neboť letadla se zvedají při rychlostech zhruba 300 km/h. Přistávací rychlost bývá podobná. Další problém představovaly brzdy. Někdejší kotoučové či dokonce bubnové by auto z takové rychlosti zastavit určitě nedokázaly. Třetí problém se týkal testovací dráhy. Tak dlouhá rovinka v SSSR nikde k dispozici v té době nebyla.

Nakonec se soudruzi přeci jen rozhoupali. Pro jízdu rekordního GAZu si vybrali letiště Gorkého. Vzhledem k délce rozjezdové dráhy byla zvolena pro první zkoušku rychlost 300 km/h. Ta dávala alespoň nějaké záruky, že to testovací řidič, dvojnásobný mistr automobilového sportu SSSR a rekordman Ponizovkin, zvládne ubrzdit. První zkouška se konala 14. listopadu 1954. To ráno bylo jasné a nezvykle mrazivé.

Auto však havarovalo, údajně kvůli „organizační chybě“. Ačkoliv bylo vozidlo vážně poškozeno, jezdec Ponizovkin vyvázl jen se zlomenými prsty na nohou. Ve svém sedadle byl údajně připoután bezpečnostními pásy se vzduchovou výplní. Tedy asi něčím podobným, co má dnes Ford Mondeo na zadních sedadlech, byť v mnohem jednodušší formě. Jezdec tedy přežil, auto však nikoliv. A firma GAZ jej už nikdy znovu nevyrobila. Dnes je torzo rekordního vozu, který měl posunout SSSR na poli zahraniční politiky zase o něco dále, k vidění v továrním muzeu.

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
Vodní elektrárna Dalešice je v provozu už čtyřicet let. Podívejte se Vodní elektrárna Dalešice je v provozu už čtyřicet let. Podívejte se

Vodní elektrárna Dalešice, která byla kompletně uvedena…

Svět řeší v Polsku klima. Zástupci dvou set států se blíží dohodě, ale rozpory trvají Svět řeší v Polsku klima. Zástupci dvou set států se blíží dohodě, ale rozpory trvají

Zástupci téměř dvou set států světa, kteří se na světové…

 

Štítky Technika

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
V Brně je na prodej Alpine A110. Je to drahý špás, ale vadí to někomu? V Brně je na prodej Alpine A110. Je to drahý špás, ale vadí to někomu?

Návrat značky Alpine vzbudil vlnu pozitivních ohlasů,…

Nová Mazda 3 se ukázala v Praze. Máme i české ceny, výbava je bohatá! Nová Mazda 3 se ukázala v Praze. Máme i české ceny, výbava je bohatá!

Od představení nové generace Mazdy 3 na autosalonu v Los…

 

 
Mikrovlnné zapalování má zachránit benzinové motory. Emise prý sníží o 80 %

Mikrovlnné zapalování má zachránit benzinové motory. Emise prý sníží o 80 %

Včera

Přechod na elektromobily je prý nevyhnutelný. Mnozí si to nemyslí. Kupříkladu německý start-up Micro Wave Ignition.
Blesk.cz

Počasí s Honsovou: Čeká nás mrazivý víkend, v neděli pozor na ledovku

Počasí s Honsovou: Čeká nás mrazivý víkend, v neděli…

Třetí adventní víkend bude ve znamení pravé zimy. Nejvyšší odpolední teploty budou většinou zůstávat pod bodem…

Prostitutky, drogy a chlast: Šestnáctiletý panic vyhrál výlet na ostrov sexu! Rodiče v šoku

Prostitutky, drogy a chlast: Šestnáctiletý panic…

Na nechvalně proslulý ostrov Sex Island, na kterém se opět pořádá nevázaná párty zahrnující prostitutky,…

 

iSport.cz

Tragédie kapitána Stuttgartu. Na stadionu mu zemřel otec

Tragédie kapitána Stuttgartu. Na stadionu mu zemřel otec

Vítězství fotbalistů Stuttgartu nad Herthou Berlín v dnešním bundesligovém zápase zastínila tragická událost…

SESTŘIHY: Sparta jen s bodem, Opava, Slovácko i Teplice slaví výhry

SESTŘIHY: Sparta jen s bodem, Opava, Slovácko i…

V 19. kole FORTUNA:LIGY znovu ztratili fotbalisté Sparty, když jen remizovali v Příbrami 1:1. Bohemians hráli…

 

Reflex.cz

Všechny naše desky končí pozitivně, říká hudebník a producent Pavel Richter

Všechny naše desky končí pozitivně, říká hudebník a…

Na konci roku, ve kterém jsme si několikrát připomněli čtyřicet let od vzniku hudebního stylu ambient, jsme se…

21 nejlepších filmů pro děti všech dob. Snímky, které mají rádi i rodiče

21 nejlepších filmů pro děti všech dob. Snímky,…

Určitě se s námi pohádáte: každá rodina má vlastní dětskou “hitparádu”, takže vybrat, nedejbože dokonce seřadit…