13.12. 2016 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Vyvracíme mýty: Hlučný motor po studeném startu. Jak je to doopravdy?

Vyvracíme mýty: Hlučný motor po studeném startu. Jak je to doopravdy?

Možná i vám přijde po ranním studeném startu auto, respektive jeho pohon poněkud hlučnější. Příčin zvýšených decibelů je celá řada, některé jsou však uváděny nepřesně. Jak je to tedy se výšenou hlučností doopravdy?

Zdrojů hluku je u spalovacích motorů celá řada. Už samotný proces spalovaní je sám o sobě hlučný. Obecně čím rychlejší je nárůst expanzního tlaku ve válci, tím se agregát projevuje hlasitěji. Dalšími zdroji hluku jsou pohyblivé části motoru. Zejména rozvodový mechanismus a dále různé kladky, rolny... Prostě všechno, co používá valivá ložiska. Hlučná je ale také převodovka, neboť její hřídele se v případě sepnuté spojky točí v ložiskách (valivých nebo jehlových) za přítomnosti studeného a tedy hustšího oleje.

Pokud jsou vačkové hřídele poháněny řetězem, jeho hydraulický napínák je dnes často závislý převážně na tlaku motorového oleje. Po delším stání tlak maziva v něm poklesne, napínák povolí a s ním i řetěz. Po natočení motoru chvíli trvá, než se řetěz napne, což způsobí nesrovnalosti v chodu motoru. Máte pocit, jakoby agregát nešel na všechny válce. Typickým příkladem je třeba motor Audi 3.0 TDI V6.

Asi největším zdrojem decibelů je samotný studený start. Bez ohledu na to, zda se jedná o zážehový nebo vznětový motor, při zapnutí zapalování za nízké teploty motoru (chladicí kapaliny) nastaví řídicí jednotka režim studeného startu. Ten má primárně zvýšené volnoběžné otáčky. U některých agregátů se ihned krátce po natočení otáčky postupně snižují až na volnoběh. U jiných (třeba motory Toyota) jsou zvýšené otáčky drženy poněkud déle.

Důvodem zvýšeného volnoběhu je režim bohaté směsi, kdy je směšovací poměr lambda menší než jedna. Více paliva vyžaduje odpovídající množství vzduchu, což zajistí větší otevření škrticí klapky (u starších systémů), nebo plně otevřený elektromagnetický ventil volnoběžného startu, který těleso klapky přemosťuje (zážehové motory s vícebodovým nepřímým vstřikováním benzínu). Prostě aby se směs snáze zapálila. U dieselů se navíc přidává systém žhavení ve snaze ohřát spalovací prostory.

Po studeném startu je studený olej poněkud hustší než při zahřátém motoru. Obtížněji se proto dostává do ložisek a různých pohyblivých částí agregátu. Olej je přirozeně maže, ale současně také vyplňuje různé provozní vůle, které se s léty a ujetými kilometry v motoru vytvoří. A vůle znamenají hluk.

V souvislosti s hlukem studeného je mylně zmiňováno maximální otevření výfukových ventilů při studeném chodu motoru. Výfukové ventily se otevírají pořád stejně (rozuměj se stejným zdvihem). V opačném případě by motor musel mít proměnný zdvih výfukových ventilů, což by znamenalo použití dvou rozdílných vačkových palců. Takto to má motor Audi EA888 gen.3.

S využitím klasického proměnného časování rozvodu se může maximálně prodloužit doba, kdy jsou výfukové ventily otevřeny. Primárně se však toto používá za účelem navodit snáze režim takzvaného vnitřního EGR. K tomu však dochází v režimu částečného zatížení u zahřátého motoru, a dále se proměnné časování výfuku uplatní u agregátů s Atkinsonovým (Millerovým) cyklem.

Studený motor se snaží co nejrychleji ohřát katalyzátor. K tomu se používá program dodatečných vstřiků paliva, které tak dohořívá ve výfuku. Takto to mají třeba motory VW FSI (TFSI). I toto zvyšuje hlučnost studeného, v tomto případě zážehového motoru. Aby se katalyzátor rychle ohřál, používají se běžně dva. Větší dále od motoru a menší, takzvaný předřadný, pro změnu těsně za motorem.

Video

Spolupracujeme s TipCars.com
ČEZ vyplatí za dividendu stejnou částku jako loni ČEZ vyplatí za dividendu stejnou částku jako loni

Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům stejnou…

Malá chce jako ministryně pomoci zrychlit soudní řízení Malá chce jako ministryně pomoci zrychlit soudní řízení

Zrychlit soudní řízení a vymahatelnost práva chce…

Největší síť nemocnic v regionu Penta Hospitals mění šéfa Největší síť nemocnic v regionu Penta Hospitals mění šéfa

Třiatřicet nemocnic a další tři desítky ambulantních…

 

Štítky Technika Video

 

Přidat názorDiskuse: Vyvracíme mýty: Hlučný motor po studeném…Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Studii kvality nových aut vévodí korejské značky. Němci se propadli Studii kvality nových aut vévodí korejské značky. Němci se propadli

Za první rok podle údajů od zákazníků některé značky…

První jízda s Kiou Ceed: Má povedený motor a myslí se i na řidiče První jízda s Kiou Ceed: Má povedený motor a myslí se i na řidiče

Novou Kiu Ceed jsme vyzkoušeli v Portugalsku. Kompletně…

 

 
Benzin a nafta neustále zdražují. Je zemní plyn (CNG) řešením?

Benzin a nafta neustále zdražují. Je zemní plyn (CNG) řešením?

Dnes 08:00

Modely na CNG u nás zaznamenaly váhavý rozjezd. Nyní přichází jejich chvíle, pomůžou automobilkám dostat se z bryndy s emisemi. Nás přitom může těšit nízká daň a levné palivo.
Blesk.cz

Dcera Patrasové a Felixe Anička: Svině máme v rodině!

Dcera Patrasové a Felixe Anička: Svině máme v rodině!

Jablko nepadá daleko od stromu! Tomu věří mladá Anička Slováčková, která podle svých slov po matce Dagmar…

Myši se dostaly do bankomatu a z peněz zůstaly jen cáry: Rozkousaly 377 tisíc!

Myši se dostaly do bankomatu a z peněz zůstaly jen…

Pracovníci Státní indické banky si stěžovali, že nefunguje bankomat. Poté, co na místo dorazili technici a…

 

iSport.cz

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů, hrací dny, play off

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů,…

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku nabídne od 14. června celkem 64 zápasů, ze kterých 8. července vzejde…

Slavia chce posilu z MS, Součka pustit nehodlá. Co na to Paska?

Slavia chce posilu z MS, Součka pustit nehodlá. Co…

Fotbalová Slavia Praha zatím během letní přestávky získala tři nové hráče a ještě minimálně jednu posilu plánuje…

 

Reflex.cz

Jak si zničit auto? 5 věcí, kterými řidiči běžně škodí svému vozu

Jak si zničit auto? 5 věcí, kterými řidiči běžně…

Řídit umí skoro každý. Ne všichni ale vědí, jak auto používat tak, aby nedocházelo k předčasnému opotřebení…

Peřeje na Vuoksi: Úchvatná přírodní podívaná je dnes už jen byznys

Peřeje na Vuoksi: Úchvatná přírodní podívaná je dnes…

Peřeje na finské řece Vuoksi patří k nejstarším turistickým atrakcím v Evropě. O jejich popularitu se zasloužili…