13.12. 2016 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Vyvracíme mýty: Hlučný motor po studeném startu. Jak je to doopravdy?

Vyvracíme mýty: Hlučný motor po studeném startu. Jak je to doopravdy?

Možná i vám přijde po ranním studeném startu auto, respektive jeho pohon poněkud hlučnější. Příčin zvýšených decibelů je celá řada, některé jsou však uváděny nepřesně. Jak je to tedy se výšenou hlučností doopravdy?

Zdrojů hluku je u spalovacích motorů celá řada. Už samotný proces spalovaní je sám o sobě hlučný. Obecně čím rychlejší je nárůst expanzního tlaku ve válci, tím se agregát projevuje hlasitěji. Dalšími zdroji hluku jsou pohyblivé části motoru. Zejména rozvodový mechanismus a dále různé kladky, rolny... Prostě všechno, co používá valivá ložiska. Hlučná je ale také převodovka, neboť její hřídele se v případě sepnuté spojky točí v ložiskách (valivých nebo jehlových) za přítomnosti studeného a tedy hustšího oleje.

Pokud jsou vačkové hřídele poháněny řetězem, jeho hydraulický napínák je dnes často závislý převážně na tlaku motorového oleje. Po delším stání tlak maziva v něm poklesne, napínák povolí a s ním i řetěz. Po natočení motoru chvíli trvá, než se řetěz napne, což způsobí nesrovnalosti v chodu motoru. Máte pocit, jakoby agregát nešel na všechny válce. Typickým příkladem je třeba motor Audi 3.0 TDI V6.

Asi největším zdrojem decibelů je samotný studený start. Bez ohledu na to, zda se jedná o zážehový nebo vznětový motor, při zapnutí zapalování za nízké teploty motoru (chladicí kapaliny) nastaví řídicí jednotka režim studeného startu. Ten má primárně zvýšené volnoběžné otáčky. U některých agregátů se ihned krátce po natočení otáčky postupně snižují až na volnoběh. U jiných (třeba motory Toyota) jsou zvýšené otáčky drženy poněkud déle.

Důvodem zvýšeného volnoběhu je režim bohaté směsi, kdy je směšovací poměr lambda menší než jedna. Více paliva vyžaduje odpovídající množství vzduchu, což zajistí větší otevření škrticí klapky (u starších systémů), nebo plně otevřený elektromagnetický ventil volnoběžného startu, který těleso klapky přemosťuje (zážehové motory s vícebodovým nepřímým vstřikováním benzínu). Prostě aby se směs snáze zapálila. U dieselů se navíc přidává systém žhavení ve snaze ohřát spalovací prostory.

Po studeném startu je studený olej poněkud hustší než při zahřátém motoru. Obtížněji se proto dostává do ložisek a různých pohyblivých částí agregátu. Olej je přirozeně maže, ale současně také vyplňuje různé provozní vůle, které se s léty a ujetými kilometry v motoru vytvoří. A vůle znamenají hluk.

V souvislosti s hlukem studeného je mylně zmiňováno maximální otevření výfukových ventilů při studeném chodu motoru. Výfukové ventily se otevírají pořád stejně (rozuměj se stejným zdvihem). V opačném případě by motor musel mít proměnný zdvih výfukových ventilů, což by znamenalo použití dvou rozdílných vačkových palců. Takto to má motor Audi EA888 gen.3.

S využitím klasického proměnného časování rozvodu se může maximálně prodloužit doba, kdy jsou výfukové ventily otevřeny. Primárně se však toto používá za účelem navodit snáze režim takzvaného vnitřního EGR. K tomu však dochází v režimu částečného zatížení u zahřátého motoru, a dále se proměnné časování výfuku uplatní u agregátů s Atkinsonovým (Millerovým) cyklem.

Studený motor se snaží co nejrychleji ohřát katalyzátor. K tomu se používá program dodatečných vstřiků paliva, které tak dohořívá ve výfuku. Takto to mají třeba motory VW FSI (TFSI). I toto zvyšuje hlučnost studeného, v tomto případě zážehového motoru. Aby se katalyzátor rychle ohřál, používají se běžně dva. Větší dále od motoru a menší, takzvaný předřadný, pro změnu těsně za motorem.

Video

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
Romantická trať mezi lázněmi slaví 120 let. Prošla modernizací  za 830 milionů korun Romantická trať mezi lázněmi slaví 120 let. Prošla modernizací za 830 milionů korun

Trať mezi Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary, která…

Eurokomisař Oettinger poradil Babišovi, jak se zbavit střetu zájmů Eurokomisař Oettinger poradil Babišovi, jak se zbavit střetu zájmů

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger doporučil…

 

Štítky Technika Video

 

Přidat názorDiskuse: Vyvracíme mýty: Hlučný motor po studeném…Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
V Brně je na prodej Alpine A110. Je to drahý špás, ale vadí to někomu? V Brně je na prodej Alpine A110. Je to drahý špás, ale vadí to někomu?

Návrat značky Alpine vzbudil vlnu pozitivních ohlasů,…

Němci vypálili Tesle rybník. Mají nejrychlejší nabíječku elektromobilů na světě Němci vypálili Tesle rybník. Mají nejrychlejší nabíječku elektromobilů na světě

Nabíječka stojí u dálnice poblíž bavorského městečka…

 

 
Automobilové novinky 2019: Na které modely se příští rok můžeme těšit?

Automobilové novinky 2019: Na které modely se příští rok můžeme těšit?

Dnes 07:00

Příští rok bude na automobilové novinky mimořádně pestrý. Dočkáme se nejrůznějších přírůstků napříč kategoriemi i pohonnými jednotkami.
Blesk.cz

V chrámu svatého Víta zažehli betlémské světlo: Světlo z Betléma do katedrály přinesli skauti

V chrámu svatého Víta zažehli betlémské světlo:…

Z rakouského Lince, přes České Budějovice až do Prahy. Tudy putovalo betlémské světlo, než se dostalo do…

Míša Maurerová si nadělila nejkrásnějí dárek: Týden před Vánoci přivedla na svět holčičku Emmu

Míša Maurerová si nadělila nejkrásnějí dárek: Týden…

Krásný vánoční dárek si nadělila Michaela Maurerová (39)! Sympatická herečka v sobotu na svět přivedla svého…

 

iSport.cz

Rezek pálil jako Ronaldo! Měl během kariéry víc štěstí, smál se

Rezek pálil jako Ronaldo! Měl během kariéry víc…

Příbram a přímé kopy, to jde k sobě. Ne jednou se z velké vzdálenosti výstavně trefil záložník Roman Květ. V…

Csaplár: Když dvakrát remizujeme se Spartou, je s fotbalem něco špatně

Csaplár: Když dvakrát remizujeme se Spartou, je s…

Podruhé se mu to povedlo. Když v létě Josef Csaplár s Příbramí obral na Letné Spartu o dva body, byla z toho…

 

Reflex.cz

Sto roků na cestě: vyprodané album Michala Prokopa vychází těsně před Vánocemi v reedici

Sto roků na cestě: vyprodané album Michala Prokopa…

Zatím poslední album Michala Prokopa a jeho kapely Framus Five s názvem Sto roků na cestě vyšlo v roce 2012.…

Jaká auta mají nejspolehlivější elektroniku? V Americe sestavili velký žebříček

Jaká auta mají nejspolehlivější elektroniku? V…

Společnost CarMD je v USA předním dodavatel automobilové diagnostiky. Každoročně dělá průzkum spolehlivosti aut,…