Katalánská rallye v cíli: Meeke byl suverénní

 

Brit Kris Meeke vyhrál s továrním vozem Citroën C3 WRC Katalánskou rallye, jedenáctý podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích. Z vítězství se raduje podruhé v sezoně, když předtím triumfoval na Mexické rallye.

Zbývající dvě místa na stupních vítězů obsadili jezdci s továrními Fordy Fiesta WRC´17. Vedoucí jezdec šampionátu Francouz Sebastien Ogier skončil druhý a Estonec Ott Tänak třetí. Oba jsou v průběžném pořadí MS na prvním, respektive druhém místě.

Český jezdec Jan Kopecký po nezaviněné ztrátě prvního dne, kdy ho na rychlostní zkoušce blokoval v prachu jeden ze soupeřů, pořádně „zatáhl“. Z dvacátého místa v absolutním pořadí se nakonec posunul na devátou příčku a ve třinácté erzetě zajel dokonce absolutně druhý čas. V hodnocení kategorie WRC2 vyhrál v sobotu a v neděli celkem všech třináct rychlostních zkoušek. Ztrátu na vedoucího jezdce WRC2 Teemu Suninena z Finska snížil o čtyřicet sekund a skončil v tomto hodnocení druhý.

Meekův boj o sebevědomí!

Vedoucí Meeke se vzdal veškeré opatrnosti proklamované ještě v sobotu večer. Držel se hesla, že nejlepší obranou je útok a vyhrál pět ze šesti zkoušek závěrečného dne. „Není to o tom, kolikrát jste dole, ale kolikrát se dokážete zvednout. Už se mně to v kariéře párkrát podařilo. Vím dobře, že auto je na asfaltu dokonalé. Pro všechny v týmu je to velké povzbuzení,“ řekl Meeke v cíli posledního testu.

Ostrovní pilot si jistě oddychl, protože po sérii havárií a nucené pauze v Polské rallye, bylo Katalánsko bojem o sebedůvěru a zřejmě i angažmá pro příští rok. Není tajemstvím, že šéf továrního týmu Citroën Yves Matton intenzivně usiluje, aby získal Sebastiena Ogiera a k příležitostným startům také devítinásobného světového šampiona Sebastiena Loeba.

Katalánská rallye po 1. dnu: Mikkelsen vede těsně

Fordy mají na dosah tituly

Nadmíru úspěšného výsledku dosáhly vozy týmu M-Sport, který reprezentuje značku Ford. Druhé a třetí místo v cíli znamená v součtu s výpadky všech tří vozů hyundai náramnou výchozí pozici pro britský tým. Na další soutěži, kterou bude domácí podnik ve Walesu, stačí týmu pouhé čtyři body, aby se po deseti letech mohl radovat z vítězství v Poháru konstruktérů.

Obhájce titulu Sebastien Ogier zvýšil svou bodovou převahu v čele šampionátu. Ovšem nikoliv před Thierry Neuvillem na továrním Hyundai i20 Coupé WRC. Belgičan totiž v neděli přišel o pátém místo a následně o celou soutěž. Na šestnácté zkoušce totiž vylomil kolo. Ztratil tak druhou příčku v šampionátu ve prospěch dalšího jezdce značky Ford Otta Tänaka z Estonska, který ho přeskočil o jediný bod.

Čtyřnásobný mistr světa Ogier může být, stejně jako jeho zaměstnavatel, ve Velké Británii šampionem. Pokud vyhraje, není co řešit. Jestliže se mu to nepovede, nastupuje řada matematických propočtů a variant. „Dobrá práce, i když to nebylo jednoduché. Po skvělém pátku nám to nešlo v sobotu ráno, pak už jsem našel rytmus. V neděli to byl boj o druhé místo. Krise (Meeka) nemělo cenu stíhat, ale Ott to nechtěl vzdát. Máme dobré body,“ prohlásil v cíli Ogier.

Katalánská rallye po 2. dnu: Dotáhne Meeke vedení?

Hänninen držel Toyotu

Skvěle vyšla soutěž Juho Hänninenovi, který navázal na své předchozí výsledky, což bylo třetí místo v Polsku, čtvrté v Německu a nyní opět čtvrtý, tentokrát v Katalánsku. „Bylo mi jasné, že ty vpředu nedoženu. Snažil jsem se jet přesně čistě. Možná to byl můj nejlepší výkon kariéry. Je dobré vědět, že jsem stále schopen bojovat o špičku,“ uvedl Hänninen.

Ve Španělsku se méně dařilo jeho nejzkušenějšímu parťákovi Jari-Matti Latvalovi, který skončil již první den večer kvůli technickým problémům. Nováček týmu Esapekka Lappi si po špatném pátku polepšil na sobotní šestou příčku, ale poslední den soutěže svou slibnou pozici neudržel. Po kontaktu s bariérou na patnácté ereztě musel odstoupit.

Propadák pro Hyundai

Katastrofou byla Katalánská rallye pro značku Hyundai. V sobotu poškodili své vozy na stejném místě dvanácté erzety Španěl Dani Sordó a Nor Andreas Mikkelsen. Oba se do soutěže v neděli vrátili a Sordó vyhrál závěrečnou erzetu nazvanou Power Stage, na které získává prvních pět jezdců bonusové body (od 5 do 1). „Z této soutěže máme hodně pozitivních zkušeností a bohužel jednu velkou negativní. Dařilo semi jet tvrdě až do konce, ale jakou to mělo cenu, když jsem za jednu velkou chybu tvrdě zaplatil,“ řekl v cíli Sordó.

O neštěstí Neuvilla již byla řeč. U Hyundaie mohou být rádi, že se až na Hänninena nedařilo jezdcům Toyota Gazoo Racing. Jinak mohla být jejich druhá příčka v poháru konstruktérů ještě v ohrožení. Zisky z posledních tří soutěží ve Finsku, Německu a Katalánsku jsou pro Hyundai bodově nejhorší v letošní sezoně.

Konečné pořadí: 1. Meeke, Nagle (Brit./Citroën C3 WRC] 3:01:21,1; 2. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta WRC´17) +28,0; 3. Tänak, Jarveoja (Est./Ford Fiesta WRC´17) +33,0; 4. Hänninen, Lindström (Fin./Toyota Yaris WRC) +54,1; 5. Ostberg, Eriksen (Nor./Ford Fiesta WRC´17) +2:26,2; 6. Lefebvre, Moreau (Fr./Citroën C3 WRC) +2:43,0; 7. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta WRC´17) +4:37,4; 8. Sunninen, Markkula (Fin./Ford Fiesta R5) +8:54,5 (1. ve WRC2); 9. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia R5) +8:54,5 (2. ve VRC2); 10. Veiby, Sklaermoen (Nor./Škoda Fabia R5) +9:04,8; … 15. Sordó, Martí (Šp../Hyundai i20 Coupé WRC) +14:19,3; 18. Mikkelsen, Jaeger (Nor./Hyundai i20 Coupé WRC) +15:39,3; .

Průběžné pořadí MS

Pořadí jezdců: 1. Ogier (Fr./Ford Fiesta WRC ´17) 198; 2. Tänak (Est./Ford Fiesta WRC ´17) 161; 3. Neuville (Bel./Hyundai i20 Coupe WRC) 160; 4. Latvala (Fin./Toyota Yaris WRC) 123; 5. Sordó (Šp./Hyundai i20 Coupe WRC) 94;, 6. Evans (Brit./Ford Fiesta WRC ´17) 93; 7. Hänninen (Fin./Toyota Yaris WRC) 71; 8. Breen (Irl./Citroën C3 WRC) 64; 9. Meeke (Brit./Citroën C3 WRC) 60; 10. Paddon (N. Zél./Hyundia i20 Coupe WRC) 55; 11. Lappi (Fin./Toyota Yaris WRC) 49; 12. Mikkelsen (Nor./Škoda Fabia R5/Citroën C3 WRC) 39; 13. Lefebvre (Fr./Citroën C3 WRC) 30; 14. Suninen (Fin./Ford Fiesta R5/Ford Fiesta WRC´17) 29; 15. Ostberg (Nor./Ford Fiesta WRC´17) 29; 16. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 7; 17. Tidemand (Švéd./Škoda Fabia R5) 4; 18. Camilli (Fr./Ford Fiesta R5) 3; 19. Sarrazin (Fr./Hyundai i20 WRC) 2; 20. Kremer (Něm./Ford Fiesta WRC´17) 2; 21. Bouffier (Fr./Ford Fiesta R5) 1; 22. Rossel (Fr./Citroën DS3) 1; 23. Veiby (Nor./Škoda Fabia R5) 1.

Pohár konstruktérů: 1. M Sport Ford 358; 2. Hyundai Motorsport 275; 3. Toyota Motorsport 225; 4. Citroën Racing 198.

Statistika sezony

Vítězství v rychlostních zkouškách (RZ): Neuville 43; Tänak 25; Latvala 24; Meeke 20; Ogier 19; Evans 17; Lappi 15; Sordo 15; Paddon 11;; Hänninen 7; Suninen 4; Mikkkelsen 3; Ostberg 2; Breen 2; Lefebvre 1, Kopecký 1.

Vedení v soutěži: Neuville 40; Tänak 40; Meeke 38; Latvala 22; Evans 17; Ogier 13; Lappi 12; Paddon 9; Mikkelsen 6; Hänninen 3; Ostberg 2, Sordó 1, Kopecký 1.

Stupně vítězů: Ogier 8; Neuville 6; Tänak 6; Latvala 3; Sordo 2; Evans 2, Meeke 2; Paddon 1, Lappi 1, Hänninen 1, Mikkelsen 1.

Zbývající podniky MS - 26.-29. 10. Britská rallye; 16.-20. 11. Australská rallye. Výsledky jsou neoficiální.

Spolupracujeme s TipCars.com
Ministerstvo dopravy podalo rozklad kvůli mýtnému tendru Ministerstvo dopravy podalo rozklad kvůli mýtnému tendru

Ministerstvo dopravy podalo rozklad předsedovi Úřadu pro…

Skripalová poprvé promluvila do médií: Léčba byla bolestivá a deprimující Skripalová poprvé promluvila do médií: Léčba byla bolestivá a deprimující

Dcera otráveného ruského exagenta Sergeje Skripala poprvé…

Cyrrus pochybil a zaplatí milion, nařídila ČNB Cyrrus pochybil a zaplatí milion, nařídila ČNB

Centrální banka potrestala tuzemského brokera za to, že…

Novým italským premiérem se stal takřka neznámý právník Giuseppe Conte Novým italským premiérem se stal takřka neznámý právník Giuseppe Conte

Italský prezident Sergio Mattarella jmenoval novým…

 

Štítky WRC

 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Škoda Fabia po faceliftu má české ceny. Podražila až o 23.000 Kč Škoda Fabia po faceliftu má české ceny. Podražila až o 23.000 Kč

Ke zlevnění modernizované Škody Fabia došlo pouze v…

Nový Ford Focus už se vyrábí. Podívejte se do upravené německé továrny Nový Ford Focus už se vyrábí. Podívejte se do upravené německé továrny

Příchod každého nového modelu si žádá prázdniny pro…

 

 
Jízdní dojmy: Ford Fiesta ST. Tříválec… Jako fakt?

Jízdní dojmy: Ford Fiesta ST. Tříválec… Jako fakt?

Včera

Nad novou tříválcovou Fiestou ST by se strašně snadno lámala hůl. Byla by to škoda.
Blesk.cz

Silné bouřky řádí na západě i jihu Čech. Další u Brna a Jihlavy. Sledujte radar

Silné bouřky řádí na západě i jihu Čech. Další u…

Řadu míst v Česku zasáhly silné bouřky, které doprovází silný vítr, lokální přívalové deště či dokonce…

Děsivý vzkaz dítěte z lesa: Život mám plný s*aček, ublížím si a to není vše

Děsivý vzkaz dítěte z lesa: Život mám plný s*aček,…

Při procházce našel Danny Harris (39) se svojí ženou Katie v lese v anglickém Kentu hodně znepokojivý vzkaz. „V…

 

iSport.cz

Parádní rozlučka. Francouz byl vyhlášen nejlepším gólmanem sezony v KHL

Parádní rozlučka. Francouz byl vyhlášen nejlepším…

Pavel Francouz odchází z Kontinentální hokejové ligy ověnčen oceněním pro nejlepšího brankáře sezony.…

VELKÁ MAPA: 31 hráčů na hostování. Víme, s kým Sparta (ne)počítá

VELKÁ MAPA: 31 hráčů na hostování. Víme, s kým…

To číslo bere dech. 56! Tolik hráčů v dospělé kategorii má aktuálně pod smlouvou fotbalová Sparta. Kdyby nyní…

 

Reflex.cz

Zeman je populista a nacionalista, vypukla vzpoura proti elitám, říká Trumpův exstratég Bannon

Zeman je populista a nacionalista, vypukla vzpoura…

Chcete získat moc? Využijte populismus a ekonomický nacionalismus. Stephen Bannon, tedy muž, který podle mnohých…

Stařec zabil opilého nájemníka. Soud ho osvobodil

Stařec zabil opilého nájemníka. Soud ho osvobodil

Následující příběh se odehrál v Plané u Milevska. Vše začalo, když sedmdesátiletý stařec Josef Kostka pronajal…