12.12. 2018 David Bureš Google+ profil David Bureš

Kolik celosvětově ročně umře na silnicích osob? Je to šílené číslo

 

Následky dopravních nehod jsou dnes nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí mezi 5 až 29 lety věku. Tvrdí to nová studie Světové zdravotnické organizace.

Bezpečnost je pro automobilky jednou z důležitých oblastí, na kterou se při vývoji nových aut zaměřují. Jak ale ukazuje nová studie Světové zdravotnické organizace (WHO), stále je z globálního hlediska co zlepšovat. A to nejen na straně aut, ale hlavně na straně dopravní infrastruktury. Ročně totiž na celém světě následkem dopravních nehod podle této studie pracující s daty ze 175 zemí světa zemře 1,35 milionu lidí.

Konkrétně v roce 2016 tak na světových silnicích zemřelo více osob, než kolik obyvatel má Praha – v ní podle loňských statistik žije 1,28 milionů obyvatel. Více než čtvrtina zesnulých přitom připadá na motorkáře, 26 % úmrtí tvoří cyklisté a chodci. Třeba v Africe je ale tento poměr mnohem vyšší, na chodce a cyklisty na černém kontinentu připadá při automobilových nehodách 44 % úmrtí.

Velkým problémem je bezpečnost na silnicích také pro mladé. Z globálního pohledu vyplývá, že následky automobilové havárie je nejčastější příčina úmrtí osob ve věku 5 až 29 let. Z celé populace je to osmá nejčastější příčina úmrtí, která je častější než HIV/AIDS, tuberkulóza nebo průjmová onemocnění.

Budoucnost aut podle EU? Méně řidičů a žádné smrtelné nehody

„Tato úmrtí jsou nepřijatelnou cenou za mobilitu. Neexistuje ospravedlnění za nečinnost,“ tvrdí ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus a vyzývá vlády a jejich partnery, aby přijaly více opatření na zvýšení bezpečnosti na silnicích.

Problém se samozřejmě týká hlavně méně rozvinutých zemí, v nichž mezi lety 2013 a 2016 počet úmrtí kvůli dopravním nehodám dále vzrostl. Ve státech s nízkými příjmy je tak riziko úmrtí na silnicích zhruba třikrát vyšší než v těch rozvinutých. Konkrétně v Africe je poměr úmrtí na obyvatele nejvyšší, činí 26,6 úmrtí na 100.000 obyvatel, zatímco v Evropě je to 9,3 úmrtí na 100.000 obyvatel.

V Americe nebo Evropě proti předchozí studii WHO na toto téma počet zemřelých na silnicích dokonce klesl. I díky tomu je poměr úmrtí na silnicích vzhledem k rostoucí celkové populaci planety relativně stabilizovaný, přestože počet úmrtí kvůli dopravním nehodám mezi lety 2013 až 2016 vzrostl ve 104 zemích světa.

„Bezpečnost na silnicích je otázkou, která ne všude dostává pozornost, jakou si zaslouží. Přitom je to jedna ze skvělých příležitostí, jak na Zemi zachraňovat životy,“ říká k tomu Michael R. Bloomberg, globální vyslanec WHO pro nepřenosné nemoci a zranění.

Čím víc airbagů, tím bezpečnější? Důležitější jsou jiné věci…

Řešení na zvýšení bezpečnosti přitom existují, ať už je to inteligentní navrhování cest, třeba s oddělenými silnicemi a cyklostezkami, kvalitnější legislativa (třeba o nošení helmy na kole) nebo kampaně zvyšující povědomí veřejnosti o rizicích silniční dopravy. V Evropě nebo Americe běžná řešení zavedená i v rozvojových zemích by podle WHO mohla v příštích desetiletích zachránit miliony životů.

Některé u nás samozřejmé prvky totiž z globálního hlediska nejsou až tak běžné. WHO si třeba všímá, že jen 49 zemí světa reprezentujících 2,7 miliardy lidí má dnes zákony o použití helmy na motocyklu, které jsou v souladu s osvědčenými postupy. Pouze 46 států reprezentujících tři miliardy lidí má pak zavedeny zákony stanovující rychlostní omezení v souladu s osvědčenými postupy. Jen 62 % zemí světa má pak po celém státu fungující telefonní číslo aktivující záchrannou linku.

Naopak třeba bezpečnostní pásy jsou dnes už běžnou záležitostí po celém světě. V 105 zemích světa reprezentujících 5,3 miliardy lidí existují zákony na použití bezpečnostních pásů.

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
České letouny L-410 se začínají montovat za Uralem České letouny L-410 se začínají montovat za Uralem

Ruský majitel kunovického výrobce letadel Aircraft…

Banky HSBC a Barclays jsou vyšetřovány kvůli řetězci Patisserie Banky HSBC a Barclays jsou vyšetřovány kvůli řetězci Patisserie

Britský úřad pro regulaci finančního trhu vyšetřuje…

Babiš v Indii otevřel nové závody českých firem Babiš v Indii otevřel nové závody českých firem

Vývojové centrum společnosti Škoda Auto India/Volkswagen…

V USA zvažují rekordní pokutu pro Facebook V USA zvažují rekordní pokutu pro Facebook

Americké dozorčí orgány zvažují, že uloží internetové…

 
 

Přidat názorDiskuse: Kolik celosvětově ročně umře na silnicích…


Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody

Šéf českého zastoupení Škody Auto nám v rámci prezentace…

Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje

Bývalé východní Německo si obvykle spojujeme se…

 

 
Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Dnes 07:00

Vyzkoušeli jsme, co vše dnes můžete ve svém autě sledovat a ovládat přes telefon a co v této oblasti výrobci chystají do budoucna.
Blesk.cz

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Plesy jsou na pořadu dne. K období zimy tradičně patří a v lednu se jejich kolotoč začíná naplno roztáčet.…

Mrazivá slova Dalibora Jandy o smrti syna (†21): Kolegové mi to přáli! Tedy někteří...

Mrazivá slova Dalibora Jandy o smrti syna (†21):…

Je slavný, vede spokojený rodinný život, na kontě má tři zlaté slavíky. Přesto se v životě Dalibora Jandy (65)…

 

iSport.cz

Král padl, na trůnu je Polanský: Chtěl být jako Laine, ale hokejky neseděly

Král padl, na trůnu je Polanský: Chtěl být jako…

Jedním gólem Jiří Polanský pomohl porazit Pardubice 5:2. Tahle trefa pro něj byla ale výjimečná. Za Oceláře…

Plekanec musel strpět porážku a ztratil zub: Našli ho naštěstí zametači

Plekanec musel strpět porážku a ztratil zub: Našli…

„Aspoň něco pozitivního,“ utrousil Tomáš Plekanec pár minut po zápase v Ostravě, kde jeho Kometa padla 1:4.…

 

Reflex.cz

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se zranění a prožijte plnohodnotný život

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se…

Za nepozornost se platí. Dlouhé hodiny by o tom mohl vyprávět šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa…

Kora et le Mechanix pokřtí své nové album na pražské Kampě vodou z Čertovky

Kora et le Mechanix pokřtí své nové album na pražské…

Pražsko-liberecká skupina Kora et le Mechanix 24. ledna v pražském klubu Besední 3 na Kampě pokřtí své otevřené…