Motocyklová VC Ameriky 2018: Pole positions pro bratry Márquezy a Martína

 

Kvalifikace na Velkou cenu Ameriky silničních motocyklů vyhráli v jednotlivých kubaturách Marc Márquez (MotoGP), jeho mladší bratr Álex (Moto2) a Jorge Martín (Moto3).

70. ročník seriálu MS silničních motorek pokračuje o tomto víkendu třetím závodem na Circuit of the Americas nedaleko texaského Austinu. Podnik se jmenuje podle něj, tedy oficiálně Velká cena Amerik (Grand Prix of the Americas) a pořádá se pošesté v nepřetržité řadě. Nejde tedy o Velkou cenu USA, která se historicky konala v Daytoně na silničním okruhu a v Laguna Seca.

MotoGP

Dani Pedrosa, který si při highsideru v úvodním kole argentinského klání MotoGP poranil pravé zápěstí, absolvoval úspěšnou operaci. Do Austinu přijel a závodí, nezbytné svolení od lékařů dostal. Nejlepší čas prvního volného tréninku královské kubatury zajel v pátek v podvečer našeho času Marc Márquez, jeho týmový kolega od Repsol Hondy. Později, v tom druhém byl naopak nejrychlejší Andrea Iannone (Suzuki). Márquez si „ustlal“.

Pozice italského jezdce v týmu samurajského S je nejistá, v paddocku se spekuluje, že by jej mohl od příštího roku nahradit Jorge Lorenzo. Ten u Ducati není spokojený ani s technikou, ani se stájovým parťákem. V Argentině na jeho adresu prohlásil: „Dovizioso je velmi inteligentní, v podstatě ví všechno, že ano. Po celou kariéru se mi pokouší podkopávat morálku a dělá to i nyní, když jsme týmovými kolegy, takže to pro mě není nic nového.“

Sobotnímu pozdně odpolednímu měření sil kraloval znovu Marc Márquez, ale do dění zasáhla příroda. Upadl Scott Redding (Aprilia), díkybohu bez následků. Deset minut před koncem začalo pršet a pochopitelně už se nikdo nezlepšil. Ve čtvrtém půlhodinovém tréninku, který následoval po kvalifikaci Moto3 (šampionát se po Kataru a Argentině vrátil k tradičnímu harmonogramu), byl ze všech nejlepší znovu obhájce titulu. Proměnlivé počasí nezlobilo, jelo se za sucha.

Motocyklová VC Argentiny 2018: MotoGP pro Cala Crutchlowa, Márquez bez bodů

Boj o pole position v MotoGP, který v Austinu probíhal od 21:10 do 21:50 středoevropského letního času, má jiný formát než méně prestižní kubatury. Z první čtvrthodinové části postupují do druhé patnáctiminutovky dva nejrychlejší k desítce, která byla nejúspěšnější právě v oněch úvodních třech trénincích. Ta nejprve odpočívá. Z Q1 šli dál Pol Espargaró (KTM) a Danilo Petrucci (Pramac Ducati). Karel Abraham se bohužel tvrdě potkal s asfaltem. Polův bratr Aleix (Aprilia) se málem srazil s Álvarem Bautistou, týmovým kolegou našeho jezdce. Tito Rabat (Reale Avintia Racing/Ducati) zvládl smyk obou kol!

Do druhé části, která rozhoduje o postavení na roštu na předních příčkách, konkrétně v prvních čtyřech řadách, vystřelil nejlépe Valentino Rossi (2:04,5 min). Jenže Marc Márquez byl o čtyři desetinky lepší. Vzápětí ovšem ve třinácté zatáčce šel k zemi a neobešlo se to bez jisker. Dokonce se poměrně dlouho držel stoje, když klouzal po trati. Nasedl ale v depu na náhradní stroj a pokračoval dál. Nepohodl se ovšem s Maverickem Viñalesem (Yamaha), který jel zrovna rychlé kolo. Maverick na něj zuřivě gestikuloval.

Šestinásobný mistr světa však potvrdil formu (2:03,6 min), což na provizorní pole position stačilo. Nikdo jiný jej v kvalifikaci na tomto okruhu ještě nepřekonal. Incident mezi oběma Španěly se však vyšetřoval. Viñales skončil druhý, třetí byl rychlý Iannone, druhá řada náleží triu Zarco – Rossi – Lorenzo.

VC Ameriky MotoGP 2018 – Kvalifikace (Top 10)
1.Marc MárquezHondaRepsol Honda Team2:03,658 min
2.Maverick ViñalesYamahaMovistar Yamaha MotoGP2:04,064 min
3.Andrea IannoneSuzukiTeam Suzuki Ecstar2:04,209 min
4.Johann ZarcoYamahaMonster Yamaha Tech 32:04,210 min
5.Valentino RossiYamahaMovistar Yamaha MotoGP2:04,229 min
6.Jorge LorenzoDucatiDucati Team2:04,294 min
7.Cal CrutchlowHondaLCR Honda Castrol2:04,456 min
8.Andrea DoviziosoDucatiDucati Team2:04,865 min
9.Dani PedrosaHondaRepsol Honda Team2:04,963 min
10.Danilo PetrucciDucatiAlma Pramac Racing2:05,058 min
23.Karel AbrahamDucatiÁngel Nieto Team2:06,537 min

Moto2

Prvnímu i druhému pátečním tréninku Moto2 kraloval Miguel Oliveira (Red Bull KTM Ajo). Třetí, dnešní část soupeření vynesla na vrchol výsledkové listiny Mattiu Pasiniho (Italtrans Racing Team), vítěze argentinského závodu a lídra průběžného pořadí. Spadl Jorge Navarro, ale nic se mu nestalo, havaroval i Joe Roberts, jediný Američan v poli všech tří tříd (se slavnou rodinou šampionů půllitrů ale nemá nic společného, jde o shodu příjmení). Sem tam sprchlo a ve finále se už na trať nikomu nechtělo.

Kvalifikace Moto2 trvá 45 minut, v Austinu odstartovala až ve 22:05 našeho času coby poslední součást dnešního programu. Hned zpočátku jí vládl Álex Márquez (2:10,7 min). Mattiu Pasiniho i Francesca Bagnaiu bychom vpředu čekali, z Joana Mira, loňského šampiona Moto3 roste zřejmě opravdová hvězda. Dvanáct minut před koncem překvapil Sam Lowes, který byl o tisícinu (!) rychlejší než bratr kontroverzní hvězdy MotoGP a sám mistr světa nejslabší kubatury (2014).

Mladší Márquez kontroval (2:10,5 min) a to mu na pole position stačilo. V první řadě jej zítra doplní Lowes s Pasinim, druhou obsadí Bagnaia, Mir a v závěru velmi rychlý nevlastní bratr Valentina Rossiho Luca Marini.

VC Ameriky Moto2 2018 – Kvalifikace (Top 10)
1.Álex MárquezKalexEG 0,0 Marc VDS2:10,588 min
2.Sam LowesKTMSwiss Innovative Investors2:10,744 min
3.Mattia PasiniKalexItaltrans Racing Team2:10,993 min
4.Francesco BagnaiaKalexSky Racing Team VR462:11,009 min
5.Joan MirKalexEG 0,0 Marc VDS2:11,124 min
6.Luca MariniKalexItaltrans Racing Team2:11,199 min
7.Xavi ViergeKalexDynavolt Intact GP2:11,257 min
8.Marcel SchrötterKalexDynavolt Intact GP2:11,276 min
9.Fabio QuartararoSpeed UpMB Conveyors – Speed Up Racing2:11,282 min
10.Isaac ViñalesKalexSAG Team2:11,283 min

Moto3

Víkend zahájil dvěma nejlepšími výkony v nejslabší kubatuře čtyřdobých dvěstěpadesátek Jorge Martín (Del Conca Gresini/Honda). Dnešní trénink pak zvládl nejlépe Lorenzo dalla Porta (Leopard Racing/Honda).

Do bitvy o nejvýhodnější pozici na roštu, která trvá čtyřicet minut a odstartovala v 19:35 našeho času na vlhké a kluzké trati, vstoupil nejlépe Philipp Öttl (2:37,4 min), ale Alonso López brzy čas stlačil o více než dvě sekundy (2:35,3 min). I tak to bylo hodně, ale zkrátka a dobře pršelo. Nováček a nejmladší jezdec startovního pole (v prosinci mu bude teprve sedmnáct) jel však výborně. Pak převzal otěže argentinský vítěz Marco Bezzecchi a následně Arón Canet (2:32,7 min). Časy klesaly, Bezzecchi se dostal na 2:31,1. Asfalt osychal a Martín zajel o další sekundu rychleji.

Začalo se přezouvat na slicky, ale Bezzecchi ještě na mokrých projel kolo za 2:28,2. Öttl kontroval časem 2:25,2, v tu chvíli byl o 2,7 s rychlejší než druhý v pořadí Martín. A co udělá počasí? Už se neměnilo. Němec se na suchých gumách zlepšil na 2:21,3, takže zvýšil rozdíl na 6,6 sekundy! Gabriel Rodrigo se ale dotáhl na 2,1 s. Philipp se ovšem přiblížil hranici 2:20 minuty. Následoval jej Bezzecchi, který byl dokonce rychlejší (2:20,2 min), ale čas mu byl anulován, protože si vyjel příliš na obrubník. Důležitou bariéru prolomil Canet (2:19,6).

Obrovské diference se smazaly. Jenže nakonec se rozhodovalo až v posledním kole. Bitvu nakonec vyhrál Jorge Martín, který překonal časem 2:18,6 min Eneu Bastianiniho, Fabia di Giannantonia i Caneta. Mezi ně se dokázali na třetí a čtvrté místo vklínit John McPhee a Tatsuki Suzuki. Martín zajel desátou pole position v kariéře.

VC Ameriky Moto3 2018 – Kvalifikace (Top 10)
1.Jorge MartínHondaDel Conca Gresini Moto32:18,629 min
2.Arón CanetHondaEstrella Galicia 0,02:19,125 min
3.John McPheeKTMCIP – Green Power2:19,421 min
4.Tatsuki SuzukiHondaSIC58 Squadra Corse2:19,428 min
5.Fabio di GiannantonioHondaDel Conca Gresini Moto32:19,497 min
6.Enea BastianiniHondaLeopard Racing2:19,577 min
7.Dennis FoggiaKTMSky Racing Team VR462:19,588 min
8.Ayumu SasakiHondaPetronas Sprinta Racing2:19,640 min
9.Marco BezzecchiKTMRedox PrüstelGP2:19,684 min
10.Jaume MasiaKTMBester Capital Dubai2:19,808 min
21.Jakub KornfeilKTMRedox PrüstelGP2:20,824 min

Foto: Václav Duška jr.

Spolupracujeme s TipCars.com
Nejlepším městem pro život je Vídeň, Praha se nachází na úrovni New Yorku Nejlepším městem pro život je Vídeň, Praha se nachází na úrovni New Yorku

Rakouské hlavní město Vídeň stanulo v čele žebříčku…

OBRAZEM: Stavba, která spojila oceány. Před 104 lety byl otevřen Panamský průplav OBRAZEM: Stavba, která spojila oceány. Před 104 lety byl otevřen Panamský průplav

Panamský průplav byl otevřen 15. srpna 1914. Vede skrz…

Ekonomika bez lidí ztrácí na tempu. Analytik: Část firem zvažuje přesun výroby z Česka Ekonomika bez lidí ztrácí na tempu. Analytik: Část firem zvažuje přesun výroby z Česka

Hospodářský růst Česka stojí na útratách lidí a nově i…

Architekt roku už má pět finalistů, podívejte se na jejich projekty Architekt roku už má pět finalistů, podívejte se na jejich projekty

Blíží se vyhlášení soutěže Architekt roku. Ta se zaměřuje…

 
Zdroj: BT Sport, MotoGP.com

Štítky Motorky

 







Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Emisní skandál není nová věc. Škodovky si uřízly ostudu už v 80. letech Emisní skandál není nová věc. Škodovky si uřízly ostudu už v 80. letech

Snaha obejít platné emisní limity není záležitostí…

Škoda Karoq dostala výbavu Active. Takto vypadá základ za 484.900 Kč Škoda Karoq dostala výbavu Active. Takto vypadá základ za 484.900 Kč

Konfigurátor Škody Karoq se rozšířil směrem dolů. Příchod…

 





 
Enzo Ferrari své automobilce i světu chybí již 30 let. Připomeňte si legendu

Enzo Ferrari své automobilce i světu chybí již 30 let. Připomeňte si legendu

Včera

Enzo Anselmo Giuseppe Maria Ferrari, výrazná osobnost dějin motorismu a zakladatel jedné z nejslavnějších automobilek, zemřel před 30 lety.




Blesk.cz

Zbavte se nesnesitelného vedra v domech. Víme jak na to

Zbavte se nesnesitelného vedra v domech. Víme jak na to

Těšíte se, až si po práci dopřejete zasloužený odpočinek, ale namísto toho vás po návratu domů čeká nic než…

Sci-fi řežba plná krve. Recenze Space Hulk: Deathwing Enhanced Edition

Sci-fi řežba plná krve. Recenze Space Hulk:…

Vesmír sci-fi ságy Warhammer 40,000, která začala jako desková hra, je nesmírně rozsáhlý a čítá již bezpočet…

 

iSport.cz

Jágrův návrat po léčení šrámů. Zvládl celý zápas, do pohody je ještě daleko

Jágrův návrat po léčení šrámů. Zvládl celý zápas, do…

Tentokrát to už nebyl jen povinný start na pár vteřin. Po skoro půl roce léčení šrámů legendární útočník Jaromír…

Dynamo Kyjev – Slavia 2:0. Sen o Lize mistrů uťal i gól z ofsajdu

Dynamo Kyjev – Slavia 2:0. Sen o Lize mistrů uťal i…

Fotbalisté Slavie na postup do základní skupiny Ligy mistrů nedosáhnou ani letos. Rozhodla o tom, po domácí…

 

Reflex.cz

Bílá duha: Fascinující přírodní úkaz známý především z mrazivých koutů naší planety

Bílá duha: Fascinující přírodní úkaz známý především…

Je to jeden z nejkrásnějších přírodních jevů. Bílá duha se na obloze ukazuje vzácně. Vzniká, když sluneční…

Když u komunistů frčí Klaus: Marta Semelová „jede dál“

Když u komunistů frčí Klaus: Marta Semelová „jede dál“

Víkendový hrdý pochod Prahou si pro sebe - ostatně jako každý rok - ukradli hlavně extremisté. V ulicích Prahy…