Motocyklová VC Argentiny 2018: Do kvalifikací zasáhlo počasí, v MotoGP se raduje Miller!

Motocyklová VC Argentiny 2018: Do kvalifikací zasáhlo počasí, v MotoGP se raduje Miller!

Kvalifikace na Velkou cenu Argentiny silničních motocyklů vyhráli v jednotlivých kubaturách Jack Miller (MotoGP), Xavi Vierge (Moto2) a Tony Arbolino (Moto3).

70. ročník seriálu MS silničních motorek pokračuje druhým podnikem: GP Argentiny na okruhu u lázeňského města Termas de Rio Hondo na severozápadě země. Jede se zde teprve popáté. Jinak se tamní Velká cena v minulosti konala na Autordomo Juan y Oscar Gálvez v Buenos Aires, a to nepravidelně v letech 1960-1999, přičemž poprvé ještě mistrovský statut postrádala. Uskutečnila se na různých verzích této trati celkem jedenáctkrát, desetkrát se tedy bojovalo o body.

Mistr světa MotoGP z roku 2006 Nicky Hayden se dočká posmrtné vzpomínkové zahrady. Kde? V Misanu, Právě tam se 17. května 2017 nešťastně srazil na kole s automobilem a svým zraněním o pět dní později v nemocnici v Ceseně podlehl.

Na prvních příčkách v kvalifikacích všech tří kubatur se dnes umístili poněkud „atypičtí“ jezdci. Ovlivnily je přírodní podmínky. Jack Miller ovšem do závěru bojů o pole position v MotoGP vyrazil na hladkých pneumatikách a vyplatilo se mu to!

MotoGP

V paddocku se spekuluje o tom, který tým dostane příští rok satelitní stroje Yamaha. Smlouva končí Tech 3, který přechází na KTM, to už je jasné. Zatím největším favoritem je Marco van der Stratten (Marc VDS), který zatím provozuje hondy sponzorované nealkoholickým pivem...

Nejlepší čas prvního volného tréninku královské kubatury zajel v pátek odpoledne našeho času Dani Pedrosa (Repsol Honda), později večer jej na čele vystřídal jeho týmový kolega Marc Márquez. To už začalo pršet. V FP1 havaroval Danilo Petrucci (Alma Pramac Racing Ducati), ale nic se mu nestalo. Andrea Dovizioso (Ducati) skončil v FP2 na posledním, čtyřiadvacátém místě!

Motocyklová VC Kataru 2018: Andrea Dovizioso si poradil v MotoGP s Marcem Márquezem

Úvodnímu sobotnímu polednímu měření kraloval znovu Marc Márquez a vzhledem k tomu, že probíhalo za deště, nikdo už se nezlepšil. Ve čtvrtém půlhodinovém tréninku, který následoval po kvalifikaci Moto2 v 19:30, byl ze všech nejlepší opět obhájce titulu. Postupně zrychloval až na 1:49,3 min a druhého Pedrosu porazil o více než 1,14 s!

Boj o pole position v MotoGP, který v Termas de Rio Hondo probíhal od 20:10 do 20:50 hodin jako závěrečná součást dnešního programu, má jiný formát než méně prestižní kubatury. Z první čtvrthodinové části postupují do druhé patnáctiminutovky dva nejrychlejší k desítce, která byla nejúspěšnější právě v oněch úvodních třech trénincích. Ta nejprve odpočívá. V Q1 to dlouho vypadalo na postup obou továrních strojů Ducati s Doviziosem a Lorenzem za řídítky, ale nakonec šel dál jen „Dovi“. Nejrychlejší byl ovšem v závěru Aleix Espargaró (Aprilia) a Jorgeho porazil náš Karel Abraham! Na to, aby se dostal do Q2, to ale nestačilo. Loni zde startoval z první řady...

Do druhé části, která rozhoduje o postavení na roštu na předních příčkách, konkrétně v prvních čtyřech řadách, se vyráželo na mokrém obutí, ale nepršelo a trať osychala. Fanoušci si i proměnlivé počasí užívali, o čemž svědčila takřka fotbalová atmosféra. Argentinci se bavit umí, déšť nedéšť. Nejrychlejším časem začal Johann Zarco (Tech 3 Yamaha), ale ve spanilé jízdě pokračoval Aleix Espargaró (1:48,7 min). Aprilia mu jela! Jenže začalo se přezouvat na slicky, prvním byl Jack Miller (Pramac Ducati). Aleix se však na mokrých ještě o dvě desetinky zlepšil...

A strhlo se drama! Nejdříve čas stlačil Álex Rins, pak Dani Pedrosa a za něj se zavěsil Tito Rabat. Do první řady se pak vetřel ještě Zarco. Všichni měli pneumatiky se vzorkem až na Millera, Jack se snažil, ale nestačilo to. Zbývalo mu poslední kolo... a Australan to dokázal! 1:47,1 znamená první pozici na zítřejším roštu před Pedrosou, Zarcem, Rabatem, Rinsem a Marcem Márquezem. I ten zkusil hladké obutí, ale pak se vrátil k původnímu.

VC Argentiny MotoGP 2018 – Kvalifikace (Top 10)
1.Jack MillerDucatiAlma Pramac Racing1:47,153 min
2.Dani PedrosaHondaRepsol Honda Team1:47,330 min
3.Johann ZarcoYamahaMonster Yamaha Tech 31:47,365 min
4.Tito RabatDucatiReale Avintia Racing1:47,681 min
5.Álex RinsSuzukiTeam Suzuki Ecstar1:47,743 min
6.Marc MárquezHondaRepsol Honda Team1:47,754 min
7.Aleix EspargaróApriliaAprilia Racing Team Gresini1:47,845 min
8.Andrea DoviziosoDucatiDucati Team1:48,247 min
9.Maverick ViñalesYamahaMovistar Yamaha MotoGP1:49,044 min
10.Cal CrutchlowHondaLCR Honda Castrol1:49,304 min
13.Karel AbrahamDucatiÁngel Nieto Team1:49,878 min

Moto2

Prvnímu pátečním tréninku Moto2 kraloval Mattia Pasini (Italtrans Racing Team/Kalex), druhému pak Álex Márquez (EG 0,0 Marc VDS/Kalex). Třetí, dnešní část soupeření vynesla na vrchol výsledkové listiny překvapivě syna mistra světa pětistovek z roku 1987, Australana Remyho Gardnera (Tech 3 Racing). Ale pršelo a on na mokru umí... Sam Lowes (Swiss Innovative Investors/KTM) upadl tak kuriózně, že doklouzal k vjezdu do pit lane!

Kvalifikace Moto2 trvá 45 minut, v Argentině odstartovala v 18:30 našeho času po Moto3. Letošní sobotní harmonogramy se tedy změnily, do loňska se konala většinou až jako poslední. Jak se zachová nevyzpytatelné argentinské počasí? Hned od počátku pořadí vládl Lorenzo Baldassarri (1:56,4 min). Okruh byl mokrý, pršelo, Moto2 po něm jezdily na pneu se vzorkem pomaleji než Moto3 v suché stopě. O postavení na roštu se tak vlastně nekonal žádný boj, panovala spíše nuda.

Samotné finále bylo o něco dramatičtější, ale „Balda“ se na špičce žebříčku držel až do samotného konce. Tedy skoro. Vody nakonec správně rozvířil Xavi Vierge, který mu na poslední chvíli pole position vyrval! I pro něj je stejně jako pro mladého Arbolina o kubaturu níže první v kariéře. Za Baldassarriho se zařadil mistr světa Moto3 z roku 2015 Danny Kent. Druhou řadu načíná Mattia Pasini, v závěru rychlý Jorge Navarro (jednu chvíli byl třetí) odstartuje pátý a také dnes velmi dobrý Sam Lowes ze šesté příčky.

VC Argentiny Moto2 2018 – Kvalifikace (Top 10)
1.Xavi ViergeKalexDynavolt Intact GP1:56,137 min
2.Lorenzo BaldassarriKalexPons HP401:56,408 min
3.Danny KentSpeed UpMB Conveyors – Speed Up Racing1:56,536 min
4.Mattia PasiniKalexItaltrans Racing Team1:56,591 min
5.Jorge NavarroKalexFederal Oil Gresini Moto21:56,679 min
6.Sam LowesKTMSwiss Innovative Investors1:56,830 min
7.Miguel OliveiraKTMRed Bull KTM Ajo1:57,006 min
8.Álex MárquezKalexEG 0,0 Marc VDS1:57,070 min
9.Remy GardnerTech 3Tech 3 Racing1:57,166 min
10.Joe RobertsNTSNTS RW Racing GP1:57,263 min

Moto3

Víkend zahájil nejlepším výkonem Marco Bezzecchi (Redox PrüstelGP/KTM). V FP1 došlo k incidentu mezi Arónem Canetem (Estrella Galicia 0,0/Honda) a nováčkem Makarem Jurčenkem z Kazachstánu (CIP – Green Power/KTM), jezdci ale kolizi přestáli bez zranění. Canet Jurčenkovi zkřížil dráhu, ten mu následně ťuknul do zadního kola a oba leželi. Arón vyvázl bez jakékoli penalizace, i když to byla evidentně jeho chyba a událost se hodně řešila. Ve druhém tréninku nejslabší kubatury čtyřdobých dvěstěpadesátek se do čela posunul Enea Bastianini (Leopard Racing/Honda). Dnešní na vlhké trati pak zvládl nejlépe Fabio di Giannantonio (Del Conca Gresini Moto3/Honda).

Do bitvy o nejvýhodnější pozici na roštu, která trvá čtyřicet minut, vstoupil nejlépe Alonso López (1:56.9 min), ale pak jej překonali Thajec Nakarin Athiratphuvapat a Ital Tony Arbolino (1:56,6). Bylo šedivo, asfalt ještě vlhký, ale nepršelo. Jorgemu Martínovi jeho honda týmu Gresini nefungovala a zmizel hned na začátku v boxech. Pokračovala přetahovaná o vedení, vyhoupl se do něj i domácí Gabriel Rodrigo (1:55,7 min), narodil se ovšem ve Španělsku. Marco Bezzecchi se dostal až na dostřel hranici minuty a 55 sekund, ale vzápětí se ještě o další vteřinu zlepšil!

Spadl Andrea Migno z Asparova týmu, který ovšem letos nese jméno Ángela Nieta. Arbolino svého krajana překonal (1:53,7 min). Deset minut před koncem „session“, která začala v 17:35 našeho času, začalo pršet. Martín do kvalifikace vyjel a dostal se do Top 10. Déšť padal jen na části okruhu a nastal problém, co nazout. Suché, nebo mokré gumy? Každopádně už se logicky nikdo nezlepšil. Nemnoho motocyklů kroužilo pomalu po trati a bylo dobojováno. Sedmnáctiletý Miláňan Tony Arbolino tak ve své 20. GP vybojoval první pole position v kariéře před Bezzecchim a Gabym Rodrigem. Druhá řada má podobu Adam Norrodin – Bastianini – di Giannantonio.

VC Argentiny Moto3 2018 – Kvalifikace (Top 10)
1.Tony ArbolinoHondaMarinelli Snipers Team1:53,782 min
2.Marco BezzecchiKTMRedox PrüstelGP1:54,088 min
3.Gabriel RodrigoKTMRBA BOÉ Skull Rider1:54,330 min
4.Adam NorrodinHondaPetronas Sprinta Racing1:54,346 min
5.Enea BastianiniHondaLeopard Racing1:54,361 min
6.Fabio di GiannantonioHondaDel Conca Gresini Moto31:54,363 min
7.Niccolò AntonelliHondaSIC58 Squadra Corse1:54,366 min
8.Arón CanetHondaEstrella Galicia 0,01:54,380 min
9.Jorge MartínHondaDel Conca Gresini Moto31:54,388 min
10.Andrea MignoKTMÁngel Nieto Team Moto31:54,562 min
18.Jakub KornfeilKTMRedox PrüstelGP1:55,516 min

Spolupracujeme s TipCars.com
Hamáček: Demise Krčála i návrh na jmenování Maláčové už jsou na Hradě Hamáček: Demise Krčála i návrh na jmenování Maláčové už jsou na Hradě

Demise ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála i…

Komentář Michaela Romancova: Trump stvořil nebezpečnou iluzi Komentář Michaela Romancova: Trump stvořil nebezpečnou iluzi

Přelom minulého a tohoto týdne patřil ruskému prezidentu…

Evropská komise dala Googlu stamiliardovou pokutu Evropská komise dala Googlu stamiliardovou pokutu

Americký internetový gigant Google dostane od Evropské…

Proč v centru Prahy padaly stropy? Dům v Mikulandské ohledávají kriminalisté Proč v centru Prahy padaly stropy? Dům v Mikulandské ohledávají kriminalisté

Dům v Mikulandské ulici v centru Prahy, v němž spadlý…

 
Zdroj: MotoGP.com, BT Sport

Štítky Motorky

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda 110 Super Sport: Domácí UFO skončilo jako Ferat Vampire Škoda 110 Super Sport: Domácí UFO skončilo jako Ferat Vampire

Placatou Škodu z počátku 70. let si většina z nás…

Zpátky do alternativní historie. Jak by vypadal retro Prius, Cayenne a další? Zpátky do alternativní historie. Jak by vypadal retro Prius, Cayenne a další?

Umíte si představit Prius navržený Toyotou v 70. letech,…

 

 
Audi TT se dočkalo faceliftu, limitovaná edice oslavuje 20 let

Audi TT se dočkalo faceliftu, limitovaná edice oslavuje 20 let

Dnes 12:00

Třetí generace Audi TT se do důchodu ještě nechystá, naopak. Speciální edicí oslavuje 20 let od uvedení první generace a vedle toho se vzdává vznětové verze.
Blesk.cz

VIDEO: Zavalení dělníci jsou cizinci. Policie prohledává sutiny v centru Prahy dronem

VIDEO: Zavalení dělníci jsou cizinci. Policie…

Pražští kriminalisté používají pro ohledání sutin v Mikulandské ulici v centru hlavního města i dron. Na místě…

Vendula Pizingerová

Vendula Pizingerová "řádí" na instagramu: Od syna…

Zatímco s manželem Josefem (30) vystavuje na sociálních sítích každou chvíli novou fotografii, o jejím synovi…

 

iSport.cz

Murray sletěl za rok žebříčkem do suterénu, je až 23. mezi Brity

Murray sletěl za rok žebříčkem do suterénu, je až…

Získal tři grandslamové tituly, rok 2016 dokonce zakončil na čele světového žebříčku. Jako tenisový král. Vinou…

Kdo si na MS řekl o angažmá? O Chorvaty stojí United, zaujal i Henry

Kdo si na MS řekl o angažmá? O Chorvaty stojí…

Fotbalové mistrovství světa je minulost, po francouzském triumfu startují přestupové tahanice o největší hvězdy…

 

Reflex.cz

Babišova média zakrývají lži a premiér chce ještě šéfovat boji proti korupci, říká Ivan Bartoš

Babišova média zakrývají lži a premiér chce ještě…

Piráti dostali za uši a poučili se z toho. Šéf strany Ivan Bartoš přiznává chyby, které jeho kolegové udělali v…

Starostové a obecní zastupitelstva se těší největší důvěře lidí. Další důvod, proč neměnit způsob jejich volby

Starostové a obecní zastupitelstva se těší největší…

Podle červnového výzkumu CVVM mají u Čechů největší důvěru starostové a obecní zastupitelstva. Jejich podpora u…